Historia
W jaki sposób Słowianie byli nawracani na wiarę chrześcijańską?

W jaki sposób Słowianie byli nawracani na wiarę chrześcijańską?

Każda religia ma swoją mroczną historię. Chrześcijaństwo w średniowieczu miało w pewnym sensie najmroczniejszy okres. Chrześcijanie nawracali na swoją religię i nie było to zawsze pokojowo. Skupmy się w tym tekście jeszcze bardziej na nawracaniu Słowian na chrześcijaństwo. W pewnym sensie jest to najbliższe nam, Polakom, i przez to też będzie można odnieść się do niektórych aspektów aktualnych chrześcijańskich obrzędów.

Czym jest nawracanie?

Na samym początku chciałbym rozpocząć od krótkiej informacji czym jest nawracanie się.Dla niektórych może nie jest prosta definicja i trzeba w jakikolwiek sposób wyjaśnić.

Według encyklopedii PWN można tak wyjaśnić pojęcie:

nawrócić się — nawracać się

1. zmienić wyznanie
2zmienić wyznawane poglądy»

Inaczej mówiąc nawracanie kogoś to namawianie inną osobę na zmianę wyznania. Przynajmniej ja tak rozumiem. Nie wiem jak inni podchodzą do tej definicji. Jak ktoś inaczej rozumie to prośba o przekazanie informacji w komentarzu albo formularzem kontaktowym.

W jaki sposób ludzie byli nawracani na religię chrześcijańską?

Każda religia i sekta ma swoje sposoby na nawracanie. Nawracani ludzie czasami nawet nie wiedzą, że uczestniczą w czymś takim. Inni natomiast wiedzą od samego początku. Wszystko zależy od sytuacji, czasu oraz momentu historii, w której akurat się znajdujemy.

Figura Buddy
Autor: Marisa04
Licecja: Pixabay License
Źródło: Pixabay

Ogólnie można metody podzielić na kilka wariantów. Pierwszy z nich jest siłowy, a drugi związany z umysłem. Pierwszy z nich powiązałem z siłą, bo najczęściej występuje przekaz użycia mięśni w przeróżnych walkach, torturach, itp. Do nich zalicza się rozpoczynanie świętych wojen, najazdów oraz podobnych sytuacji.

Natomiast druga jest związana z umysłem z tego powodu, że według mojej oceny wchodzą tutaj sposoby związane z psychologicznym podejściem do osoby innej wiary, dyskusją przynajmniej pomiędzy dwojgiem ludźmi, spokojnym przekazywaniem logicznych argumentów na temat wiaty. Oczywiście można jeszcze doliczyć jeszcze kilka przykładów, lecz nie chcę ich tutaj podawać. Chciałbym skupić się jak byli nawracani ludzie na terenach Słowian.

Jak to byli nawracani ludzie na terenach Słowian?

Tworząc tekst na temat pod tytułem Bunt antychrześcijański w Polsce miałem kilka dodatkowych informacji związanych z chrystianizacją na terenie Polski. Przez to też chciałem rozwinąć trochę temat na teren zajmowany przez grupę etniczną nazywaną Słowianami.

Na samym początku chciałbym przekazać informacje, że Słowinie nie byli tak grzeczni, aby nawracać się na Chrześcijaństwo. To co mi wiadomo to nasi przodkowie byli uparci, podstępni i bezwzględni. Brutalnym prześladowaniom misjonarzy nie było końca. Przez to też trzeba było misjonarzom wiele sprytu oraz pomysłów, aby przekonać ludzi skupiających się na innej wierze.

Łapacz snów
Autor: Orangefox
Licencja: Pixabay License
Źródło: Pixabay

Samo zadanie nawracania nie należało do łatwych. Jak pisał Helmold Ze wszystkich krajów północy sama tylko ziemia słowiańska pozostała surowszą od innych i do nawrócenia mniej skłonną. Kronikarz podkreślał, że w jego opinii taki stan rzeczy nie wynika z zaniedbań samych misjonarzy, którzy w pełni oddani sprawie nie oszczędzali ani bogactw ani życia. Brak postępów w chrystianizacji krain słowiańskich spowodowany był niezwykłym uporem ich mieszkańców.

Tak jak opisywałem wcześniej w średniowieczu było wiele sposób chrystianizacji. Najczęściej można było się spotkać najazdy, krucjaty i podobne sposoby napadów na kraje nie będące we wspólnocie chrześcijańskiej. Co za tym idzie to z idącym wojskiem szli duchowni, którzy rozpoczynali ewangelizację na ludzie, który pozostał po naukach mieczem i ogniem.

W późniejszym czasie dochodziło do przejmowania świątyń albo ich niszczenia. Dochodziło też do wandalizmu związanego z paleniem świętych gajów. Do takich sposobów dochodzili różni duchowni na różnego szczebla hierarchii kościelnej. Po prostu w jakiś sposób chciał się wykazać i doprowadzić do nawrócenia ludności.

W niektórych momentach duchowni byli nie tylko ideologami, ale też dyplomatami krucjatowego frontu. Stali za największym sukcesem wypraw, bo potrafili przekonać niektórych słowiańskich władców do przejścia na chrześcijaństwo, obiecując im protekcję Kościoła. Co za tym idzie nowe chrześcijańskie państwo może liczyć na pomoc zachodniego rycerstwa i uderzyć na wciąż pogańskich sąsiadów, zdobywać nowe ziemie. Takim argumentem biskup Berno przekonał do przyjęcia chrztu obodrzyckiego księcia Przybysława.

Bibliografia

  1. nawracać się;
  2. Nawracanie religijne w Szambali;
  3. Jak przebiegała chrystianizacja Słowian?:
  4. Jak Europa krwawo nawracała Sławian i Bałtów;

Ciekawe linki warte do przeczytania

  1. Niszczycielski buldożer wyznawców boga Jawhe;