Historia
Lemegeton

Lemegeton

Wierzenie w duchy i demony to jedna sprawa. Natomiast możliwość przyzywania oraz ich kontrolowania to druga. A kolejną sprawą to jest poprawne wykorzystanie wiedzy z książki pod tytułem Lemegeton.

Coś na wstęp

Na wstępie chciałbym przekazać tylko, że ten tekst jest pisany, aby zapoznać czytelników tylko z demonologią. Nie mam innego celu. Po prostu chciałbym przekazać informacje związane co to takiego. Nic więcej.

Nie mam zamiaru nikogo namawiać do przywoływania demonów. Chciałbym tylko przedstawić coś ciekawego, co może dać wiedzę na temat tego co nas otacza od kilku wieków.

Czym jest Lemegeton?

Lemegeton nazywany też jako Mniejszy Klucz Salomona to tak naprawdę anonimowy XVII-wieczny księga wiedzy magicznej i jedna z najbardziej popularnych demonologicznych ksiąg.

Magiczny krąg i magiczny trójkąt niezbędny do ewokowania demonów według Aleistera Crowleya
Magiczny krąg i magiczny trójkąt niezbędny do ewokowania demonów według Aleistera Crowleya
Źródło: Lemegeton

Autorstwo temu woluminowi przypisuje się królowi Salomonowi. Natomiast tytuły i godności określające demony nie były znane w jego czasach, podobnie jak modlitwy do Jezusa i Trójcy Świętej.

Lemegeton zawiera szczegółowy opis duchów, aniołow, demonów i sposoby ich przywoływania i zmuszania do posłuszeństwa.

Księga ta podzielony jest na pięć części. Będę chciał je omówić w wielkim skrócie.

Jakie są podziały Lemegetonu?

Sztuka Goecji to pierwsza część Lemegetonu, która zawiera opis 72 demonów, które według podań Salomon uwięził w specjalnym naczyniu i odtąd są zobowiązane służyć każdemu, kto będzie ich wzywał. Demony Goecji są w większości duchami złymi i posiadają ścisłą hierarchię. Najwcześniejszy opis demonów Sztuki Goecji można odnaleźć w Pseudomonarchia Daemonum Jana Wiera z 1577 roku. Co ciekawe najwcześniejszy znany nam egzemplarz Sztuki Goecji powstał kilka lat po ich wydaniu. Sztuka Goecji doczekała się swego najbardziej znanego wydania w 1904 roku dzięki Aleisterowi Crowleyowi i MacGregorowi Mathersowi.

Stara księga
Autor: Robert_C
Licencja: CC0 Creative Commons
Źródło: Pixabay

Do tego wszystkiego dochodzą informacje jakie są rytuały trzeba dokonać, aby wspomniane przez tą część Legemetonu demony przyzwać i kazać im słuchać osoby wzywającej.

Sztuka Teurgii Goecji to druga księga Lemegetonu zawiera opis 31 powietrznych duchów, częściowo dobrych, a częściowo złych. Duchy te mogą ukazać wszystkie ukryte rzeczy, tajemnice osób, a także wykonać czynności znajdujące się w mocy czterech żywiołów (powietrza, wody, ognia, ziemi).

Natomiast Sztuka Paulińska to trzecia cześć Lemegetonu. Zgodnie z legendą sztuka ta została odkryta przez Pawła z Tarsu. Znana była już w średniowieczu. Składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy rozdział odnosi się do sposobu sprowadzania aniołów kilku godzin dnia i ich sług. Drugi rozdział dotyczy aniołów znaków zodiaku i ich relacji z czterema żywiołami (powietrzem, wodą, ogniem i ziemią).

Sztuka Almadelowa to tak naprawdę czwarta część Lemegetonu, która mówi o tym, jak zrobić Almadel, czyli woskową tablicę z wyrytymi na niej ochronnymi symbolami i czterema świecami.

Sztuka Almadeli mówi także o aniołach, które mają być wzywane i wyjaśnia, że każda rzecz, czynność, czy pytanie zadane aniołom musi być odpowiednie i rozsądne.

Ostatnia część to Sztuka Objawiona, która znana jest jako Sztuka Notariusza oraz Księga Helisola. To co wiadomo to została objawiona przez Boga za pośrednictwem Archanioła Michała królowi Salomonowi. Wierzy się, iż to dzięki tej części król osiągnął swoją dużą wiedzę.

Stara księga
Stara księga
Autor: AliceKeyStudio
Licencja: CC0 Creative Commons
Źródło: Pixabay

W tej części znajdziemy zbiór modlitw wraz z kabalistycznymi i magicznymi słowami w kilku językach oraz sposobami ich odmawiania. Prawidłowe odmawianie tych modlitw dać ma ponoć naukową wiedzę o każdej rzeczy, a także dobrą pamięć, równowagę umysłu i elokwencję.

Nagle pojawiło się małe ale

Znany już biblista i demonolog Roman Zając na portalu Kosciol.pl wypowiedział się negatywnie na temat Legemetonu. Poniżej umieszczam cytat

Podkreślam raz jeszcze, że zarówno wierzenia dawnych okultystów, jak i tych współczesnych, nie mają absolutnie nic wspólnego z Biblią i wiarą chrześcijańską. Biblijny władca Salomon nigdy nie uwięził żadnych demonów. Jest to zwykła bajka. Imiona demonów są również wymyślone i mają różne pochodzenie. Oczywiście wszelki okultyzm jest sprzeczny z wiarą w Chrystusa i zakazany przez Biblię, o czym mówi się już na katechezach szkolnych. Chrześcijanin nie powinien stosować żadnych praktyk przywołujących demony, nawet jeśli ich imiona są fikcyjne, a opisywane w Goecji istoty nie istnieją. Otwiera to bowiem człowieka na autentyczną (już nie tylko wymyśloną) rzeczywistość demoniczną, wrogą człowiekowi. Okultyści nie mają żadnej władzy nad prawdziwymi złymi duchami i nie są w stanie zmusić ich za pomocą jakichś amuletów, czy pieczęci do posłuszeństwa. Jedynie Chrystus ma władzę nad demonami i ci którzy w imię Chrystusa wypędzają złe duchy, zgodnie z Jego obietnicą. Bawiąc się w okultyzm można doprowadzić do zniewolenia samego siebie i oddania się we władzę złych mocy. Odsyłam tu do mego artykułu na temat opętań.

Stara Biblia
Stara Biblia
Autor: k2karwan
Licencja: CC0 Creative Commons
Źródło: Pixabay

Roman Zając dementuje wszystko co zostało napisane w Legemetonie. Część informacji jest zmyślonych albo przeinaczonych. Na przykład modlitwy do Jezusa – przecież Salomon żył dawno przed Chrystusem i nie mógł wiedzieć jakie imię zostanie wybrane. Jedyne co mógł się dowiedzieć o imieniu Zbawcy w momencie Objawienia Pańskiego. A to co mi wiadomo to nic takiego nie zostało wspomniane w piątek części.

Moja ocena

Moje zdanie może nie jest jakieś wielkie i znaczące, bo nie jestem kimś znaczącym w okultyzmie, nie mam znaczącej pozycji w wierze katolickiej albo chrześcijańskiej ani nie mam odpowiedniej wiedzy teologicznej, bądź też demonologicznej. Natomiast mam swoje zdanie.

Według mojej oceny Lemegeton jeśli nie jest do końca prawdziwy to na pewno ma w sobie ziarno prawdy. W jakikolwiek sposób można przyzywać duchy, demony i inne zjawy nie będące częścią naszego świata. Trudno jest mi to udowodnić, ale posiadam przeczucie, że istnieją istoty, które mają na nas jakiś wpływ a my nie mamy możliwości cokolwiek zrobić.

Autor: Free-Photos
Licencja: CC0 Creative Commons
Źródło: Pixabay

Jedynie przez ich przyzwanie albo zaproszenie do specjalnego miejsca mogą się pojawić. Dzięki temu możemy cokolwiek od nich uzyskać. Przez to też mamy możliwość zobaczenia ich w naszym świecie.

Jak macie swoje zdanie to z miłą chęcią zapraszam do pozostawienia komentarza pod tekstem. Każdy może podchodzić do tematu trochę inaczej. Przez to też może być wiele ciekawych hipotez.

Bibliografia

1. film Prawdziwa księga demonów – LEMEGETON;

2. Lemegeton;

3. Salomon i demony.