Geocaching
Gra terenowa, która uczy, czyli parę słów o Geocaching

Gra terenowa, która uczy, czyli parę słów o Geocaching

W obecnym tekście chciałbym opowiedzieć o czymś, co łączy z sobą dobrą zabawę i edukację, przynajmniej ja mam takie wrażenie. Chodzi mi o grę terenową o nazwie Geocaching. Jest to dla mnie naprawdę świetna rozrywka powiązana z edukacją oraz pokazująca miejsca, do których nie można dotrzeć za pomocą standardowych przewodników turystycznych albo trzeba posiadać lokalnego przewodnika, który zna szczegóły danego rejony.

Co to Geocaching? Główne pojęcie

Przechodząc do omawianej gry terenowej, czyli do Geocaching, to chciałbym omówić ogólne pojęcia, aby móc później przejść do dalszej części, jaką chciałbym przedstawić. Nie wiem, czy ktokolwiek z czytelników zna tę grę i z tego powodu chciałbym przekazać kilka istotnych informacji.

Urządzenie GPS
Źródło: Pixabay
Autor: jkdberna
Licencja: Pixabay License

Idąc za zapisami w Wikipedii geocaching to gra terenowa dla użytkowników odbiorników GPS, która polega na poszukiwaniu tak zwanych skrytek, które zostały wcześniej ukryte przez innych uczestników zabawy. Okolice ukrycia przeważnie to interesujące miejscach, które warto zobaczyć, odwiedzić albo przedstawiają coś z naprawdę ciekawą historią. Natomiast skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także ewentualne drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych.

Czym są skrytki w Geocaching? Ogólne omówienie.

Wspomnianymi skrytkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości wodoodporne, trwałe i odpowiednio zabezpieczone pojemniki. Mogą to być zwykle plastikowe fiolki po lekach, pudełka po żywności czy pudełka służące do pakowania filmów fotograficznych. Przy większych skrytkach mogą być metalowe lub drewniane skrzynie itp.

Skrytka związana z Geocaching
Autor: Settergren
Źródło: Pixabay
Licencja: Pixabay License

Wewnątrz każdej skrytki powinien się znajdować papierowy dziennik, tak zwany logbook – czyli mały notatnik zawierający opis skrytki oraz miejsce na dokonywanie wpisów przez kolejne osoby, które ją znajdą. Logbook, jako kluczowy (i zarazem główny) element wyposażenia powinien być szczególnie i starannie zabezpieczony przed wilgocią, zazwyczaj za pomocą plastikowego woreczka zapinanego na tak zwaną strunę. Poza tym innymi elementami, które mogą się pojawić to zwykły ołówek, przeróżne skarby, które dosyć często są na wymianę (czasami zdarzają się też skarby, które według założeń powinny zostać przeniesione do innej skrytki).

Wspomniane rzeczy nazywane są też jako przedmioty podróżne. Do takich przedmiotów na trwałe dołączona jest karteczka z informacją o jego pierwotnym właścicielu, dacie i miejscu jego pierwszego umieszczenia w skrytce. Przedmioty te rejestruje się w specjalnych serwisach internetowych, które przydzielają im numery rejestracyjne. Dzięki temu można śledzić, w jaki sposób przemierzają świat i gdzie powinny być w danej chwili.

Czy są jakieś wydarzenia powiązane z Geocaching?

Ogólnoznane wydarzenia, które zwykły człowiek mógłby być świadom, to raczej nie ma aż tak mocno promowanych przez ogólnoznane instytucje. Tak naprawdę są wydarzenia, które są najczęściej organizowane przez samych graczy dla pozostałych uczestników gry i one są promowane przez sam serwis oraz osoby, które grają w tą grę.

Można tak naprawdę podzielić wydarzenia na kilka typów, które uczestnicy często dosyć szybko rozpoznają i odpowiednio do nich się przygotowują. Dlaczego o tym tak piszę? Oto wyjaśnienie, poniżej jaki jest powód.

  • Wydarzenie – dosyć często się zdarza, że jest to standardowe wydarzenie i czasami lokalne organizacje geo-keszerskie albo sami keszerzy wyznaczają miejsce i czas spotkania, na którym rozmawia się na temat geocachingu. Pojawiają się jeszcze dwa bardzo zbliżone wydarzenia nazywane też jako Mega-wydarzenie i Giga-wydarzenie. Przy nich musi uczestniczyć określona liczba osób, aby stały się tego typu wydarzeniem.
  • CITO – ten typ wydarzenia różni się od tych przed chwilą omawianych, tym, że ludzie nie tylko spotykają się, aby porozmawiać o tematyce wokół Geocaching, ale też pozbierać śmieci na ustalonym terenie. A zebrane przekazywane są do właściwej utylizacji. Nazwa CITO pochodzi od dłuższej nazwy Cache In Trash Out. Oczywiście są to znacznie większe akcje, bo nie tylko oczyszcza się środowisko, ale też angażuje się społeczeństwo graczy do dbania o środowisko oraz dosyć często trzeba zaangażować jeszcze firmę wywożącą śmieci, aby zabrała zebrane śmieci.
Logo wydarzenia CITO

Mogą pojawić się jeszcze inne rodzaje wydarzeń powiązanych z Geocachingiem, lecz trzeba tak naprawdę być na bieżąco z tym, co się dzieje w Geocaching. Mogę przyznać, że czasami aż za dużo się dzieje.

Walory, które widzę w tej grze.

Dla mnie osobiście Geocaching posiada wiele pozytywnych rzeczy, są nimi:

  • Możliwość poznania wielu ciekawych miejsc, których na co dzień bym nie poznał albo bym nie wiedział o nich. Tak mam możliwość poznania lepiej swojego otoczenia.
  • Mieć dodatkowy motywator, aby wyjść z domu. Jest to szczególnie ważne, kiedy zastanawiam się, czy posiedzieć w domu, czy wyjść i cieszyć się tym, co jest na zewnątrz.
  • Motywator do poruszania się. Niestety mam pracę typowo siedzącą, która obecnie mi uniemożliwia jakikolwiek ruch i muszę siedzieć przez większość czasu pracy przy biurku.
  • Mając znajomych keszerów mam dodatkowy argument, aby się spotkać. Na początku miałem małe grono znajomych, którzy tym już się interesowali, natomiast z kolejnymi spotkaniami w czasie wydarzeń poznaję kolejne osoby, które w to grają. Jak jest możliwość, to kontaktujemy się, aby wspólnie się spotkać, nie tylko po to, aby się spotkać, ale też celem odkrycia kilku nowych skrytek albo pomocy przy odnalezieniu znanych nam miejsc.
  • Posiadam dodatkowe zainteresowanie, raczej jest to główne zainteresowanie, które daje mi możliwość odcięcia się na pewien czas od codzienności i codziennych spraw.
  • Po ostatnio organizowanym evencie związanym ze zbieraniem śmieci mogę się pochwalić, że mam większy szacunek do tej gry terenowej. Spowodowane jest to tym, że uświadomiłem sobie, że grając w tą grę trzeba uważać na otaczający nas świat, bo za pewien czas ciekawymi miejscami, które będą warte polecenia, to będą specjalnie utrzymywane parki miejskie albo podobne miejsca i przez to trzeba dbać o ziemię.

To są moje główne powody, dzięki którym interesuję się Geocachingiem. A co za tym idzie, chciałbym też przekazać dalej informacje, jak bardzo fajna jest ta gra terenowa, w którą mogą grać wszyscy. Nikt nie patrzy jak bogata jest inna osoba, skąd pochodzi ani też nie patrzy jak inteligentny jesteś. Liczy się tak naprawdę zabawa.

Wydarzenie CITO, które organizowałem.

Mogę przyznać, że 16 października byłem organizatorem wydarzenia CITO, czyli wydarzenia związanego ze sprzątaniem śmieci i próbie utrzymania czystości naszej planety. Event został nazwany Czysta Wisła – Żoliborz. Było to moja pierwsza styczność z tego typu wydarzeniem i nie wiedziałem jak do tego się przygotować. Wcześniej zorganizowałem standardowe wydarzenie, które dało możliwość przygotowania psychicznego do tego, co może się zdarzyć. Niestety nie przygotowałem się do końca i razem ze współorganizatorem nie przygotowaliśmy się do końca i nie przygotowaliśmy się z odpowiednią ilością rzeczy.

Zdjęcie autorstwa uczestnika o pseudonimie: okrutnyb

Nie będę opisywał, że przygotowanie do CITO, bo to są szczególne wydarzenia. Mogę stwierdzić fakt, że liczba osób, które się pojawiły na tym wydarzeniu oraz to zapowiedziało swoje przybycie przerosło oczekiwania moje i współorganizatora. W późniejszym czasie można było zrozumieć, że pojawiło się kilka aspektów, które do tego się przyczyniły do pojawienia się niespodzianki. Nie będę się rozpisywał, bo oczywiście mogę być w błędzie. Chociaż dla mnie jednym aspektem przemawiającym za tym, że liczba uczestników nagle wzrosła do większej liczby niż się spodziewaliśmy to była pogoda, która nam sprzyjała w czasie eventu.

W tym wydarzeniu spodobało mi się to, że osoby, które szukają skrytek na co dzień i prowadzą swoje prywatne życie, nagle pojawiły się w jednym miejscu oraz bez żadnego nakazu, rozkazu albo innego obowiązku połączyły swoje siły. Wspólnie wszyscy zbieraliśmy śmieci po innych i nie było żadnych komentarzy typu „To nie ja tak nabrudziłem”, tylko zbieraliśmy konsekwentnie wszystkie śmieci. Oczywiście dzieliliśmy się też na różne grupy i każdy miał swoją rolę. Przez to chcieliśmy doprowadzić do posprzątania jak największego terenu oraz wyzbierania jak najwięcej śmieci. Przyznaję, że mogliśmy coś ominąć, ale nie było to celowe, tylko niedopatrzenie.

Oceniając całą akcję, to cieszyłem się, że mogłem uczestniczyć w tego typu wydarzeniu, nie tylko jako organizator, ale też jako zwykły uczestnik. Dla mnie jest to naprawdę niezwykłe i będę miał wspaniałe wspomnienia z tego wydarzenia, bo widać przy czymś takim, że obcy ludzie mogą zwołać się o tak i próbować naprawiać świat czyszcząc go ze śmieci.


Zamieszczam w tym miejscu bibliografię, aby każdy mógł poczytać więcej na tematy, jakie omawiam w tekście.


Jak chcecie złapać więcej tekstów związanych z Geocaching na moim blogu, to zapraszam do kliknięcia tutaj. Dzięki otwarciu przeniesiecie się do wyników szukania po haśle Geocaching i pojawią się teksty, gdzie przynajmniej raz wspomniano omawianą grę terenową.

Tags :