Podsumowanie
Podsumowanie historyczne numer 35

Podsumowanie historyczne numer 35

Podsumowanie historyczne jakoś ostatnio nie pojawiało się na blogu. Z tego też powodu powraca i ma numer trzydzieści pięć i przekażę w nim listę.

Artykuły o tematyce historycznej, które według mnie są ciekawe.

1. Pochodzenie Indoeuropejczyków — nowe dane paleogenetyczne — ciekawostki o (nie tylko) naszym pochodzeniu.

2. Bitwa pod Crécy – zmierzch rycerstwa? – tekst przedstawiający, czy oby na pewno w bitwie pod Crécy było ewidentny zmierzch rycerstwa i nie tylko tej siły zbrojnej.

3. Kołtun. Czym był i dlaczego polscy chłopi panicznie bali się go obcinać? – ciekawy artykuł przedstawiający co to jest kołtun i jak kiedyś do tego podchodzono. Jest tam ciekawe sformułowanie, które potwierdza jedną sprawę i mnie bardzo ciekawi, jak do tego doszło.

4. Mieszko I — wiking, Słowianin czy przybysz z Moraw? – miłe zestawienie informacji, które by wskazywały, skąd pochodził Mieszko I.

5. Tajemnica chińskiej mumii zwanej „Pięknością z Loulan”. Jej lud przez dziesiątki tysięcy lat żył w izolacji — ciekawy artykuł opowiadający o ludzie zamieszkującym Loulan.

Źródło: Tajemnica chińskiej mumii zwanej „Pięknością z Loulan”. Jej lud przez dziesiątki tysięcy lat żył w izolacji.

6. Śmierć Stefana Batorego. Co naprawdę zabiło wielkiego króla słynącego z doskonałego zdrowia? – dzięki temu artykułowi dowiemy się, co było przyczyną śmierci jednego z większych królów Polski.

7. Mechanizm z Antykithiry. Antyczny cud techniki — tekst opowiadający o jednym ze znalezisk z czasów rzymskich. Porównuje się tutaj informacje związane z innymi wynalazkami, urządzeniami itp.

8. AN-225 „Mrija”. Największy i najpotężniejszy samolot transportowy na świecie, który ustanowił 240 rekordów świata — oto jak jednym samolotem można ustanowić ponad 200 rekordów świata.

9. „Nazywam się Kańska, Emilia Kańska” — nowe dokumenty w sprawie Gorgonowej — jak przeszłość nie chciała się odciąć i dać nowego życia.

10. Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem starożytności? – ciekawy artykuł jak największy i najlepszy statek starożytności nie pływał, tak jak powinien.

Fotografia Robert von Spalart
Źródło: Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem starożytności?

11. Kim był Krzysztof Kolumb. Badacze na tropie prawdziwej tożsamości odkrywcy Ameryki — w tekście dowiemy się, czy na pewno Kolumb miał takie nazwisko i pochodził z Genui.

12. Królowa Hatszepsut – kim była najsłynniejsza faraonka? – artykuł przedstawia, w jaki sposób Hatszepsut stała się pierwszym faraonem-kobietą.

13. Pogrzeb arystokraty, który kupił dla Polski Westerplatte — artykuł omawia jakie znaczenie miał pewien arystokrata przed II wojną światową.

14. Maria Leszczyńska — pochodzenie, potomstwo, znaczenie w historii Francji — córka polskiego króla, która stała się królową Francji, chociaż mało wtrącała się do polityki.

15. Włodzimierz Wielki nie miał nic wspólnego z Rosją — wywiad, w którym są informacje, które wskazują skąd nazwa Ruś oraz Ruś Kijowska.

Obraz przedstawiający przybycie Ruryka do Starej Ładogi (Aldeigjuborg).
Źródło: Włodzimierz Wielki nie miał nic wspólnego z Rosją.

16. Terakotowa Armia miała na wieki strzec chińskiego cesarza i nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Stało się inaczej — ciekawy artykuł na temat terakotowej armii i znalezisk, które do tej pory są odkrywane.

17. Polesie w II RP. Najbardziej dziki i zacofany obszar przedwojennej Polski — oto w jaki sposób jeden z regionów Polski był zacofany.

18. Chłopi w Legionach Piłsudskiego — artykuł przedstawiający, w jaki sposób rekrutowano chłopstwo do wojska polskiego w okresie międzywojennym.

19. Koronacja Władysława Łokietka – data, przebieg, znaczenie dla Polski – tekst przedstawia szczegóły związane z koronacją Władysława Łokietka.

20. Nieślubne dzieci Elżbiety I Tudor. Czy sławna Królowa Dziewica ukrywała ciąże i synów? – ciekawa postawiona teza na temat dziewictwa Elżbiety I.

Portret nieznanej damy pędzla Marcusa Gheeraertsa
Źródło: Nieślubne dzieci Elżbiety I Tudor. Czy sławna Królowa Dziewica ukrywała ciąże i synów?

21. Zachłanność kleru w nowożytnej Polsce. „Pobierali opłaty nawet za udzielenie spowiedzi” – zanim coś dodatkowo powiecie na temat obecnego kleru, miejcie na uwadze, że w XVI i XVII wieku było gorzej.

22. Gwałty na księżniczkach we wczesnym średniowieczu. Przemilczana historia przemocy seksualnej — problem gwałtu jest już od kilku wieków znany. Ostatnio ofiary mają więcej możliwości, żeby się w jakikolwiek sposób bronić.

23. Wegetariańskie sekty i herezje. W średniowieczu tępiono każdego, kto nie chciał jeść mięsa — jak uważacie, że wegetarianie mają gorzej. Przeczytajcie tekst, to sami się przekonacie, że obecnie mają lepiej.

24. Jak zbudowano egipskie piramidy? Najdokładniejszy opis powstał już w starożytności — jak nie od kilkudziesięciu lat to od kilku wieków pytanie nie dostało odpowiedniej odpowiedzi.

Odkrycia i podsumowanie historyczne

1. Piwnica z XV wieku pełna tajemnic. Ciąg dalszy archeologicznych odkryć na cieszyńskim rynku — kilka ciekawostek na temat cieszyńskich odkryć.

2. Wykopali grób sprzed ponad 2 tys. lat! Odkrycie na budowie w Kozielcu — ciekawe odkrycie, które potwierdza, w jaki sposób chowano naszych przodków.

3. Polscy archeolodzy odnaleźli grobowiec urzędnika, który był odpowiedzialny za tajne dokumenty faraona – ciekawe odkrycie polskich archeologów.

4. Pies znalazł w Wałbrzychu skarb stulecia — osoby przyjmujące zgłoszenie zdziwiły się co to takiego, ale zdziwiły się jeszcze bardziej, kto odnalazł — raczej odkopał — ten skarb.

5. Tak mieszkali Aztekowie. Ich dom był naprawdę gigantyczny — w tekście można dowiedzieć się, jakie mieli domy Aztekowie, to dzięki jednemu odkryciu.

Źródło: Tak mieszkali Aztekowie. Ich dom był naprawdę gigantyczny.

6. Wieża strażnicza, 85 grobów i świątynia Izydy — nowe odkrycie w Egipcie — w Egipcie odkryto strażnicę, która pilnowała ruchu na Nilu oraz kilku domostw w okolicy.

Podsumowanie historyczne i filmy o tematyce historycznej

1. Ciekawy film na temat bitwy pod Hodowem.

2. Ciekawy film na temat skarbów zrabowanych przez III Rzeszę.

3. Oto w jaki sposób można olać propagandę.

4. Zastanawiacie się w jaki sposób wywołać wojnę. Oto kilka przykładów.

5. Czy w Pałacu Saskim było sztywno? Raczej nie. A dodatkowo z tym miejscem jest wiele wspólnego. Sami słuchajcie i oglądajcie.

Inne sprawy związane z historią i warte wrzucenia do podsumowania historycznego

1. Odkryto partyzancki depozyt z bronią. Wśród znalezisk słynny pistolet Luger oraz Pepesza — ciekawa historia, w jaki sposób można odkryć pozostałości po II wojnie światowej.

2. Jak wyglądały przejścia graniczne II RP? – oto w postaci galerii można odnaleźć informacje związane, jak wyglądały przejścia graniczne II Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Tajemniczy drugi autor zwojów znad Morza Martwego. Nowe badania potwierdzają jego istnienie — ciekawy artykuł potwierdzający czy było więcej autorów jednego manuskryptu znad Morza Martwego.


Jak chcecie poczytać na temat wcześniejszych tekstów związanych z podsumowaniem historycznym, to możecie odnaleźć tutaj. Hasłem do wyszukiwania jest oczywiście podsumowanie historyczne.