Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty pierwszy

Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty pierwszy

Podsumowanie historyczne po raz kolejny wita na blogu i po raz kolejny przedstawiam Wam ciekawe informacje wyselekcjonowane przeze mnie. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę po raz kolejny przedstawić ciekawe informacje, jakie odnalazłem w internecie.

Posumowanie historyczne i teksty o tematyce historycznej

1. Pocałujcie mnie w d***. Czy ta wiadomość naprawdę pozwoliła polskiemu Żydowi uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa? – oto w jaki sposób można było wywinąć się gestapo w czasie II wojny światowej.

2. By przeżyć pił własny mocz i jadł drewno. Pierwsze pytanie do ratowników rozłożyło ich na łopatki! – nieprawdopodobne, że człowiek mógł przeżyć w takich warunkach;

3. Próżna, mściwa i nietaktowna. Czy Maria Mościcka była najgorszą polską prezydentową? – oto w jaki sposób młoda pani prezydentowa zdobyła swoją opinię u innych ludzi.

4. Co jedli polscy chłopi pańszczyźniani? Nawet nie wziąłbyś do ust tego, co dla nich było rarytasem – oto jadłospis XVI- i XVII-wiecznych polskich chłopów;

5 Jak Joseph Goebbels wykorzystał zbrodnię katyńską? – oto w jaki sposób mistrz hitlerowskiej propagandy wykorzystał informacje o sowieckiej zbrodni.

Jedna ze stron Gońca Krakowskiego
Źródło: Jak Joseph Goebbels wykorzystał zbrodnię katyńską?

6. Marek Licyniusz Krassus. Najbogatszy człowiek starożytnego Rzymu – oto przykład, abyb nie być chciwym na bogactwo.

7. Olga Kijowska. Czy święta równa apostołom miała na sumieniu tysiące ofiar? – z jednej strony wychwalali a z drugiej groźna władczyni, z którą trzeba było się liczyć;

8. Pogromy z 1945 i 1946 roku. Krwawe wydarzenia w Rzeszowie, Krakowie i Kielcach we wspomnieniach świadków – przez to, że odnaleziono dowody a nie znaleziono sprawcy Żydzi w kilku sprawach byli winowajcami.

9. Ceremonia degradacji w XIX wieku. Francuskich oficerów, którzy dopuścili się zdrady czekało najgorsze poniżenie – oto jeden z przykładów, gdzie stare przepisy doprowadzały do naprawdę ciężkich przypadków nie tylko histerii u skazanego.

10. Co trzeba było zrobić, by przetrwać w Gułagu? 10 żelaznych zasad dla kobiet – niby łagrów z bardzo już nie ma, ale trzeba pamiętać na przyszłość;

Stół po obozowym posiłku. Fotografia z jednego z radzieckich łagrów
Źródło: Co trzeba było zrobić, by przetrwać w Gułagu? 10 żelaznych zasad dla kobiet

11. Prawdziwe poglądy Niccolo Machiavellego. 10 porad, których nigdy byś się po nim nie spodziewał – lista rad od samego Machiavellego;

12. Prawdziwa skala średniowiecznych bitew. Ilu żołnierzy rzeczywiście brało w nich udział? – jakie są naprawdę liczby rycerzy ze średniowiecznych bitew;

13. Zarobki polskich żołnierzy w XVII wieku – artykuł pięknie przedstawia jak zarabiali nasi żołnierze w XVII wieku.

14. Kazirodcze małżeństwo Ignacego Mościckiego. Przyszły prezydent wziął ślub z własną kuzynkąKazirodcze małżeństwo Ignacego Mościckiego. Przyszły prezydent wziął ślub z własną kuzynką – niezwykły artykuł na temat Ignacego Mościckiego.

15. Tajemnica imienia Władysława Jagiełły – do tej pory też nie wiedziałem z jakiego powodu Władysław Jagiełło wziął swoje imię.

Władysław Jagiełło. Rzeźba z pierwszej połowy XX wieku.
Źródło: Tajemnica imienia Władysława Jagiełły

16. Najbardziej kompromitujące wpadki średniowiecznych kronikarzy – a Wy wiedzieliście o tych wpadkach kronikarzy.

17. Megality w Borkowie – tajemnicze grobowce sprzed 5 tysięcy lat – niezłe znalezisko oraz omówienie przykładu.

18. Pijana okupacja. Przestępstwa Armii Czerwonej w powojennej Polsce – oto w jaki sposób Armia Czerwona rozpoczęła swoje okropieństwa.

19. Siedem najlepszych polskich żołnierek. Walczyły za ojczyznę nawet w przebraniu i pomimo zakazów – oto przykład Polek – wojowniczek.

20. „To był jeden z najgorszych dni naszej niewoli”. Tak wyglądała selekcja „do gazu” w Auschwitz – oto w jaki sposób można było przeżyć kolejny dzień w obozie koncentracyjnym.

Niemcy wzięli do niewoli miliony żołnierzy Armii Czerwonej. Co najmniej kilkanaście tysięcy spośród nich trafiło do Auschwitz
Bundesarchiv/Vorpahl
Licencja: CC-BY-SA 3.0).
Źródło: „To był jeden z najgorszych dni naszej niewoli”. Tak wyglądała selekcja „do gazu” w Auschwitz

21. Pierwsze reakcje na bitwę pod Grunwaldem. Jak Europa przyjęła zwycięstwo Jagiełły? – jak zadziałała propaganda Krzyżaków i Polaków po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

22. Tajemnica imienia Władysława Jagiełły – oto w jaki sposób wybrano imię dla Władysława Jagiełły jak wchodził na polski tron.

23. Niedoszły zamach na Rudolfa Hössa. Ten więzień mógł z łatwością zabić komendanta Auschwitz – oto w jaki sposób jeden z komendantów obozów śmierci mógł zginąć z ręki jednego z więźniów.

24. Największa ucieczka Polaków z Auschwitz-Birkenau. Zemsta Niemców była przerażająca – esesmani naprawdę się wściekli jak Polacy uciekli.

25. Czy cesarz Otton III naprawdę przegrał swoją siostrę w kości? – tekst przedstawia czy źródła pisane są prawdziwe w tym przypadku, czy też jest to fikcja literacka.

Korona imperialna z X wieku
Źródło: Czy cesarz Otton III naprawdę przegrał swoją siostrę w kości?

Podsumowanie historyczne i filmy o tematyce historycznej

1. Film oprowadza po opuszczonej twierdzy na górze nazwanej Owczą Górą.

2. Oto niezwykłe odkrycia archeologiczne, które do tej pory nie dostały żadnych wyjaśnień historycznych.

3. Film opowiada o amerykańskim pancernym dowódcy.

4. Oto przykład co można sobie zrobić jak szykuje się na atomową zagładę.

5. Chcesz dojechać na frot? Oto przykład.

6. Oto polski przemysł stoczniowy oczami Historii Bez Cenzury.

7. Autor kanału opowiada o eks-kopalni soli.

8, Historia królobójców polskich królów.

9. Niektóre projekty były naprawdę dziwne.

10. Film pokazujący, że ludzie to idioci.

11. NAJBARDZIEJ TAJEMNICZE MONETY ŚWIATA – Monety odnalezione przypadkowo przez normalnych ludzi.

12. Nie ma to jak walka podziemna z hitlerowcami prosto z Wrocławia.

13. Nie ma to jak oblężenie pod Chocimiem.

14. Film o najpotężniejszym czołgu w czasie II wojny światowej.

15. A Wy wiecie kim był Kim?

16. Lista najmniejszych państw świata.

https://youtu.be/nJR_7mqvd8A

17. Rzeczy, które nie powinny istnieć. Więcej w filmie.

Odkrycia archeologiczne i nie tylko w podsumowaniu historycznym

1. Kwatera główna Adolfa Hitlera przeszukana. W Wilczym Szańcu odkryto nowe przedmioty – ciekawa informacja, która może zaciekawić osoby zainteresowane II wojną światową;

2. Na Suwalszczyźnie odkryto cmentarzysko sprzed blisko tysiąca lat – jedno z ważniejszych odkryć z okresu wczesnośredniowiecznego na terenie Polski i jest związane z Jaćwingami;

3. Żelazna tarcza. Niezwykłe odkrycie Brytyjczyków – niby tarcza a stała się pięknym artefaktem;

4. Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku. Są w dobrym stanie – oto przykład, że niska temperatura konserwuje.

5. Odkryto wrak polskiego statku w Wiśle. Może mieć ponad 500 lat – niezwykłe odkrycie, które teraz trudno potwierdzić co dokładnie przewoził oraz z jakiego wieku pochodzi.

Wrak szkuty odkryty w 2018 roku
Źródło: Odkryto wrak polskiego statku w Wiśle. Może mieć ponad 500 lat

6. Odnaleziono w Bieruniu wrak samolotu po 75 latach. Na miejscu znaleziono także ludzkie szczątki – tym razem odnaleziono wrak samolotu.

7. Naukowcy: czterej wojownicy pochowani w XI w. w grobowcach na Pomorzu pochodzili ze Skandynawii – prawdopodobnie odkryto grobowce Skandynawów z okresu pierwszych Piastów.

Inne rzeczy i podsumowanie historyczne

1. Śledztwo katyńskie – stan postępowania i zadania na przyszłość – oto w jaki sposób podchodzono do zbrodni katyńskiej.

2. Męczennicy w sztuce średniowiecza. Najbardziej brutalne i makabryczne ilustracje epoki? – galeria zdjęć z obrazami ze średniowiecza;

3. Prorocze słowa Henryka Sienkiewicza: “I oto dlaczego Niemcy dzisiejsze budzą wszędzie i we wszystkich nienawiść…” – oto artykuł opisujący w jaki sposób Henryk Sienkiewicz opisał Niemców.


Jak chcesz zobaczyć inne teksty związane z tematyką podsumowania historycznego to wejdź tutaj i sprawdź wyniki wyszukiwań.