Podsumowanie
Podsumowanie historyczne — część 36

Podsumowanie historyczne — część 36

Po raz kolejny na blogu podsumowanie historyczne. Tym razem test to 36 edycja i ponownie przedstawię najciekawsze informacje związane z historią.


Podsumowanie historyczne i artykuły o tematyce historycznej

1. Filip IV Piękny – król wyklęty? – jeden z tych tekstów, które warto przeczytać, aby mieć wyobrażenie oraz swoje zdanie.

2. Michał Anioł — artysta, który doczekał się sławy — artykuł przedstawiający jak Michał Anioł tworzył swój talent.

3. Największe romanse średniowiecza — tekst przedstawia 5 największych romansów średniowiecznych. Część z nich osoby, które mogły poznać literaturę średniowieczną na lekcjach języka polskiego, mogą kojarzyć przynajmniej część z nich.

4. Lichwiarze w średniowieczu. Dlaczego byli najbardziej znienawidzonym zawodem? – tekst przedstawia powody, dlaczego uważano lichwiarzy w średniowieczu za grzeszników.

5. Bitwa pod Legnicą 1241. Jedna z największych porażek polskiego oręża w średniowieczu — oto opis jak jedna z bitew została źle poprowadzona i wojska tatarskie wygrały nad polskimi.

Bitwa pod Legnicą z XIV wiecznej Legendy o świętej Jadwidze (domena publiczna).
Źródło: Bitwa pod Legnicą 1241. Jedna z największych porażek polskiego oręża w średniowieczu

6. Przestępca ściga przestępców, czyli narodziny nowoczesnych służb śledczych — tekst przedstawia, w jaki sposób rozpoczęły się rozwijać służby śledcze, które obecnie znamy.

7. Kto targnął się na życie Bolesława Chrobrego w 1002 roku? – wielcy władcy też mogą zaliczyć próby targnięcia się na ich życie.

8. W morzach żyły „skorpiony” wielkości człowieka. Na szczęście już wymarły — dla mnie to ciekawa sprawa i zaskoczenie. Nie wiedziałem, że skorpiony mogły mieć takie rozmiary.

9. Święty czy zdrajca? Co nam mówi czaszka biskupa Stanisława? – tekst odpowiada na te pytania. Warto przeczytać, bo człowiek może dowiedzieć się więcej.

10. Historia jednej fotografii. Czyli ile zegarków ma czerwonoarmista? – jak nie każdy pamięta historię słynnego zdjęcia jak jeden z czerwonoarmistów wtyka flagę swojego kraju na jeden z ważniejszych budynków zaraz po zajęciu Berlina. W tekście przedstawia się informacje związane z tym wydarzeniem.

Słynne zdjęcie czerwonoarmisty w Berlinie.
Źródło: Historia jednej fotografii. Czyli ile zegarków ma czerwonoarmista?

11. Jeremi Wiśniowiecki — dziecko dramatycznej epoki — dla mnie ciekawa biografia litewskiego magnata.

12. Kiedy skończyła się starożytność i zaczęło średniowiecze? – dla niektórych data jest jedna, a dla innych jeszcze nie ma potwierdzenia, kiedy naszła zmiana.

13. Upadek Bolesława Śmiałego. Średniowieczni kronikarze twierdzili, że wszystkiemu były winne kobiety — dla mnie jedno są dwa najważniejsze pytania. Kto powinien być winien? oraz Jak było naprawdę?

Filmy w podsumowaniu historycznym

1. O tej osobie było napisane wiele książek, wspomnień i nakręcono wiele filmów dokumentalnych. Oto w jaki sposób grupa Historii Bez Cenzury opisuję Anioła Śmierci.

2. Teraz Historia Bez Cenzury opisuje, w jaki sposób pancernik Bismarck miał się w czasie II wojny światowej.

3. Oto w jaki sposób Polska rozpoczęła wybory…

4. Czy w Polsce byli zamachowcy? Byli — oto w jaki sposób się oni działali.

5. Historia Bez Cenzury przedstawia, w jaki sposób z bogatego kraju stać się biednym państewkiem.

Podsumowanie historyczne a odkrycia historyczne i archeologiczne

1. Polsko — amerykański zespół archeologiczny odnalazł grobowiec w Armenii z czasów, kiedy Egiptem rządził Ramzes II. Jest to odległy czas. Więcej szczegółów można odnaleźć w artykule nazwanym Polsko-armeński zespół odkrył w Metsamor “złoty grobowiec” sprzed 3,2 tys. lat.

2. Biżuteria, ostrogi i groty wprost ze średniowiecza. Pasjonaci odkryli kolejny skarb — kolejne odkrycie wskazujące na bardzo bogate społeczeństwo.

3. Niezwykłe odkrycia w Iraku: sumeryjski pałac i świątynia poszukiwana od 140 lat — ciekawa informacja potwierdzająca najstarsze miasto.

4. Papieska bulla zakopana w błocie. Średniowieczny zabytek w Kamieniu Pomorskim — takie znalezisko to rzadkość.

5. Kujawsko-pomorskie/ Miejsce składania ofiar sprzed 2,5 tys. lat odkryto w pow. chełmińskim — o takim miejscu w Polsce to ja akurat jeszcze nie słyszałem. Niezłe odkrycie.

Zbliżenie na zabytki zdeponowane w torfowisku.
Fotograf: Mateusz Sosnowski
Źródło: Kujawsko-pomorskie/ Miejsce składania ofiar sprzed 2,5 tys. lat odkryto w pow. chełmińskim

6. Znaleziono przepiękny naszyjnik sprzed epoki wikingów. Należał do kobiety z królewskiego rodu? – ciekawe znalezisko, w tekście niestety nie ma pełnego potwierdzenia, kim była dokładnie osoba. Wiadomo jedynie, że była osobą wysoce postawioną i nie można jak na razie niczego wykluczyć.

7. Archeolodzy poszukiwali zabytków z początków naszej ery. Natrafili na mogiłę z czasów II wojny światowej — ciekawa sprawa, przynajmniej dla mnie. Jest to przykład, że szukając jednej rzeczy, można odnaleźć zupełnie coś innego tak jak w tym przypadku.

8. Niezwykłe znalezisko w Wolborzu. Odkryto ruiny zamku z XIV wieku — niezwykłe znalezisko w województwie łódzkim. Zamek przez archeologów nazwany został Świętym Graalem.

9. Uczeni bliżej określenia daty wielkiej erupcji wulkanicznej. Zależy od niej chronologia Egiptu — dosyć krótki tekst, lecz przedstawia informacje, które mogą wpłynąć na zmianę wcześniej ustalonych dat związanych z rozpoczęciem i kończeniem epok w historii.

10. W Egipcie całkiem przypadkiem odkryto „złote miasto”. Przez stulecia pozostawało ukryte pod piaskiem — przyjemnie jest dowiedzieć się o takich znaleziskach.

Ruiny pochodzą sprzed ponad 3400 tysięcy lat
fot. Getty Images
Źródło: W Egipcie całkiem przypadkiem odkryto „złote miasto”. Przez stulecia pozostawało ukryte pod piaskiem

Pozostałe rzeczy powiązane z podsumowaniem historycznym

1 Archeologiczne skarby z jeziora Nidajno. Unikatowe w skali europejskiej — ciekawa wystawa, w której znajdują się pamiątki powiązane ze skandynawską kulturą.

2. Norwescy archeolodzy odkryli w jeziorze wrak statku sprzed 700 lat — na takiej głębokości jeziora to nikt jeszcze nie odnalazł wraku statku.


Jakby ktoś będzie chciał odnaleźć wszystkie części serii to warto kliknąć w ten link i odnajdzie wszystkie podsumowania historyczne, jakie zostały stworzone na tym blogu.