Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty

Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty

Teraz mogę się poszczycić, że po raz trzydziesty na blogu pojawia się podsumowanie historyczne. Nie ukrywam, że po raz kolejny wyselekcjonowałem dobre kąski – przynajmniej według mojego uznania.

Artykuły historyczne w podsumowaniu historycznym

1. Najbardziej nieprzyzwoite przedwojenne dowcipy – nie wiesz z czego żartowano w czasie międzywojennym? Przeczytaj ten tekst.

2. Czy Gall Anonim był Włochem? Czy tylko plagiatorem? – od pewnego czasu historyków zastanawia kim był dziejopisarz i co dokładnie robił.

3. Wyżywienie więźniów w II RP. Na liście brakuje podstawowego artykułu – w tekście można się dowiedzieć co dokładnie dostawali więźniowie w okresie międzywojennym w Polsce.

4. Najdziwniejsze towary, którymi handlowano w okupowanej Polsce – zastanawiasz się czym handlowano podczas okupacji na terenach Polski, w takim przypadku przeczytaj ten artykuł.

5. Jak ubierała się królowa Jadwiga? – ciekawy artykuł na temat zakupów ubrań królowej Jadwigi.

Pieczęć majestatyczna królowej Jadwigi. Zdaniem Urszuli Borkowskiej wiele zdradza na temat ubioru Andegawenki
Źródło: Jak ubierała się królowa Jadwiga?

6. 11 zakonnic dobrowolnie poszło na śmierć, ratując życie 120 osób. Męczennice z Nowogródka – jedno z niewielu takich czynów, z którymi się spotykam w źródłach pisanych.

7. Wypad na wroga w białej bieliźnie. Akcja, która wsławiła młodego Stanisława Maczka – jak zastanawiasz się po co biała bielizna w czasie akcji to warto przeczytać ten artykuł.

8. Wawer – 10 wrzesnia 1944 – tekst poświęcony walce pomiędzy Polakami a Niemcami w czasie trwania II wojny światowej.

9. Rozrywki oficerów NKWD. Jak się zabawiała czerwona elita? – warto było być żoną oficera NKWD w czasach ZSRR.

10. Sensacja! Odnaleziono tajny, niemiecki raport z II Wojny Światowej. Tak Niemcy wykańczali Warszawę – tekst przedstawia krótką recenzję książki oraz kilka naprawdę ciekawych momentów z historii stolicy Polski.

Zdjęcie zniszczonej ulicy w Warszawie.
Źródło: SENSACJA! ODNALEZIONO TAJNY, NIEMIECKI RAPORT Z II WOJNY ŚWIATOWEJ. TAK NIEMCY WYKAŃCZALI WARSZAWĘ

11. Szczepcio i Tońcio. Zapomniani celebryci, za którymi szalały miliony Polaków – oto w jaki sposób w międzywojennej wojnie można było stać się prawdziwym celebrytą.

12. Pierwsza żona Bolesława Chrobrego. Dlaczego już rok po ślubie wypędzono ją z Polski? – w tym miejscu można dowiedzieć się nie tylko z jakiego powodu straciła miejsce obok wspaniałego króla, ale też co się z nią działo dalej.

13. Czy w średniowieczu jadano koty? – artykuł dla mnie jest ciekawy i przedstawia rzeczywistość na temat jedzenia kotów w epoce średniowiecza.

14. Ignacy Kraszewski – najwybitniejszy dziennikarz wszech czasów – człowiek o wielu talentach, lecz zawsze pozostający człekiem, który nigdy nie nagadał się ani nie naopowiadał.

15. Olga Kijowska. Czy święta równa apostołom miała na sumieniu tysiące ofiar? – dzięki temu artykułowi można zobaczyć, że dla zemsty oraz zdobycia władzy niektórzy potrafią się na porządnie rozkręcić.

Sceny zemsty na Drewlanach na kartach tak zwanego Latopisu Radziwiłłowskiego. Scena pierwsza: zakopanie Drewlan żywcem.
Źródło: Olga Kijowska. Czy święta równa apostołom miała na sumieniu tysiące ofiar?

16. Z impetem uderzył głową dziecka o ścianę. Taki los Niemcy zgotowali najmłodszym – oto w jaki sposób hitlerowscy żołnierze podchodzili do swoich obowiązków w czasie okupowania Warszawy.

17. Wygląd Anny Jagiellonki. Czy naprawdę była najbrzydszą polską królową? – oto powody związane z urodą Anny Jagiellonki.

18. Ostatnie przemówienie radiowe Hitlera. Co przekazał narodowi w obliczu przegranej wojny? – niezwykłe zadanie, przed którym stanął Hitler w czasie rozpoczęcia klęsk hitlerowskich Niemiec.

19. Różokrzyżowcy. Tajne bractwo, od którego mogli się uczyć masoni – czy istniało bardziej tajemnicze bractwo niż masoni?

20. Rewolucja rosyjska i kobiety. To one 23 lutego 1917 roku ogłosiły strajk, który doprowadził do upadku caratu – oto jak kobiety wpływają na historię świata.

Partie rewolucyjne nie planowały na 8 marca (23 lutego) szczególnych manifestacji, ale rzeczywistość – za sprawą grupy kobiet – przerosła ich oczekiwania
Fot. Stinton Jones
Źródło: Rewolucja rosyjska i kobiety. To one 23 lutego 1917 roku ogłosiły strajk, który doprowadził do upadku caratu

21. Sirimavo Bandaranaike. Pierwsza kobieta na świecie, która została szefem rządu – oto w jaki sposób można uzyskać wysokie stanowisko państwowe.

22. Bolesław I Srogi. Sadystyczny psychopata dzięki któremu powstało państwo polskie – oto władca, dzięki któremu Piastowie utrzymali władzę nad regionem.

23. Największe fanki Hitlera. Dziesiątki tysięcy kobiet wysyłały mu miłosne listy – artykuł przedstawia próbki możliwości fanek Adolfa Hitlera, z którymi mieli styczność pracownicy kancelarii III Rzeszy.

24. Mąż wolał, żeby siedziała cicho. Zapomniane dokonania Aleksandry Piłsudskiej – oto jedna z tych kobiet, które weszły w kanon polskich bohaterek narodowych.

25. Barbara Zdunk – ostatnia czarownica Europy – tekst przedstawiający ostatni proces związany z czarownicami.

Wideo i podsumowanie historyczne

1. Odkrycia, które obecnie nie da się wytłumaczyć.

2. Niektóre tajemnice są naprawdę ciekawe i szkoda, że Ci ludzie nie przekazali dalej skrywanych informacji.

3. O to w jaki sposób na przykład Niemcy w czasie II wojny światowej mogli podbić aż tyle Europy.

4. Lista miejsc na świecie, które są mocno skażone.

5. A kto myślał, żeby znaleźć rzecz w takich miejscach.

6. Film opowiadający o poszukiwaniu wielkiego skarbu galeonu Lady Atocha.

https://youtu.be/W23UoOtOHEE

7. Film przedstawiający fakty i mity związane z Arką Przymierza.

https://youtu.be/QnbBA2rIwUQ

8. Oto w jaki sposób odkryto wspaniałe miasta Majów.

9. Oto w jaki sposób w czasach międzywojennych można było zarobić na byciu kasiarzem.

10. Oto w jaki sposób Erwin Rommel walczył dla hitlerowców.

11. Kilka informacji na temat posągów z Wysp Wielkanocnych.

12. Oto lista 10 najbogatszych Polaków w całej historii Polski.

13. Wynalazki, które przeczą fizyce.

14. A wiesz co zawdzięczasz Sumerom?

15. Film na temat dziwnego znaleziska z Antykithiry.

16. Japonia ma swoją tajemnicę, która zawdzięcza dzięki jednej osobie.

https://youtu.be/uARZ_gFksb0

17. Czy skarb Krugera był prawdziwy?

https://youtu.be/7ueYA16TQ6c

18. Czy labirynt Minotaura był tylko greckim mitem?

https://youtu.be/W_YQZCdTDPQ

19. Miedziany Zwój z Morza Martwego jest jednym z tych dokumentów, które od momentu pierwszego tłumaczenia stało się czymś kontrowersyjnym.

https://youtu.be/FHKACmVI4Qw

Odkrycia archeologiczne i podobne

1. Na Wyspach Brytyjskich znaleziono najstarszy bezpośredni dowód na spożycie mleka przez ludzi – według mojej oceny jest to naprawdę ważne odkrycie.

2. Odnaleziono fragment unikatowej, przedromańskiej budowli w Gnieźnie – prawdopodobnie odkryto najstarszą murowaną budowlę, które może być powiązana z polskimi władcami.

3. Niezwykły skarb znaleziony we Francji. 14 tysięcy średniowiecznych monet – krótka informacja na temat niezwykłego skarbu.

4. KOSTRZYN NAD ODRĄ. Przekopali ziemię i znaleźli pozostałości osady sprzed 2,5 tys. lat – a to miła niespodzianka, dzięki której można zorientować się kto tu żył przed wiekami.

5. Niezwykłe odkrycie w Normandii. Skąd wracali neandertalczycy? – udało się potwierdzić rasę oraz liczbę osobników, którzy żyli w Normandii około 80 tysięcy lat temu.

Jeden z neandertalskich tropów odciśniętych na stanowisku Le Rozel w Normandii
Fot. Dominique Cliquet
Źródło: Niezwykłe odkrycie w Normandii. Skąd wracali neandertalczycy?

6. Niezwykłe odkrycie w Grecji. Czaszka Homo sapiens sprzed co najmniej 210 tys. lat! Najstarszy ślad naszego gatunku poza Afryką – niezwykłe odkrycie, potwierdzające wypady Homo Sapiens poza Afrykę tyle wieków temu.

Inne rzeczy związane z podsumowaniem historycznym

1. Wystawa o Słowianach Połabskich w Gnieźnie. Nie tylko dla historycznych zapaleńców – wszystko związane z wystawą w Gnieźnie na temat Słowian Połabskich

2. Moniuszko, Halka, zupa rakowa i zrazy – według mnie ciekawy artykuł związany ze świetnym kompozytorem.

3. Dlaczego Marię Magdalenę przedstawia się jako… owłosioną kobietę? – galeria zdjęć, która wyedukuje w temacie religii katolickiej.

4. Żona Siemomysła. Kim była tajemnicza kobieta, która dała początek dynastii Piastów? – znamy już imię matki Mieszka I.

5. 5 największych wynalazków średniowiecza. Bez tych odkryć nie byłoby współczesnego świata – oto lista mega odkryć w średniowieczu, dzięki którym historia inaczej się potoczyła.

Średniowieczne społeczeństwo w komplecie? Rycerz, mnich i chłop
Źródło: 5 największych wynalazków średniowiecza. Bez tych odkryć nie byłoby współczesnego świata

6. Post Zero dla Kk – oto post na Facebooku przedstawiający w jaki sposób Watykan i kler niemiecki reagowali na Polskę od 1919 roku.

7. Kupił radziecki czołg za 150 tys., został MILIONEREM! W środku znalazł – tekst przedstawia w jaki sposób czasami można zyskać majątek.