Podsumowanie
Podsumowanie historyczne o numerze 24

Podsumowanie historyczne o numerze 24

Oto kolejne podsumowanie historyczne, gdzie przedstawiam kolejną dawkę informacji historycznych. Tak jak zawsze próbuję wyselekcjonować dla Was coś ciekawego.

Słowem wstępu

Na samym początku tej serii miałem nadzieję, że będę udostępniał co tydzień jedno podsumowanie historyczne. Widać jednak, że jest różna częstotliwość pojawiania się tych tekstów. Jednak cieszę się, że nadal mam motywacje do dalszego pisania a do tego stali czytelnicy mojego bloga dali mi do tego jeszcze dodatkowego kopniaka. Dlaczego? A z tego powodu, że daje im dodatkowo obraz, że wynajduję coś ciekawego w internecie i mogą spokojnie poczytać.

W tym wpisie ponownie zebrałem ciekawe informacje historyczne, które przesortowałem według własnej oceny. Dla mnie przedstawiam naprawdę ciekawe wiadomości. Wiadomo, że to tylko subiektywna ocena i nikt nie musi się z nią zgadzać. Wiem, że osoby czytające podsumowania historyczne wiedzą, że co pewien czas trafiam na naprawdę coś ciekawego co zainteresuje na dłużej.

Ciekawe artykuły z internetu

1. Elżbieta Zawacka. Czy jedyna kobieta wśród cichociemnych była w rzeczywistości Niemką? – ciekawy artykuł na temat jedynej kobiety wśród Cichociemnych.

2. Prawdziwy powód wybuchu I wojny światowej – według tego tekstu widać, że wcześniej podawane informacje są nie do końca prawdziwe.

3. NIEZWYKŁE! ALBERT GÖRING. DOBRY BRAT HERMANNA. JEDEN ZABIJAŁ ŻYDÓW. DRUGI IM POMAGAŁ – ciekawa historia brata marszałka III Rzeszy.

4. Zemsta za milion pomordowanych. Spektakularny bunt w obozie śmierci w Treblince, o którym każdy powinien pamiętać – historia o ocalałych buntownikach z buntu w obozie zagłady w Treblince.

5. Zapomniane obozy. Miejsca zbrodni niemieckich w Polsce, o których o wiele zbyt rzadko się mówi – jest kilka nazistowskich obozów, o których się mówi, lecz są jeszcze inne, o których mało co się mówi.

Centralne wejście do obozu janowskiego we Lwowie, 1944 rok
Centralne wejście do obozu janowskiego we Lwowie, 1944 rok
Źródło: Zapomniane obozy. Miejsca zbrodni niemieckich w Polsce, o których o wiele zbyt rzadko się mówi

6. Ostatnia wola wielkiej królowej. To najstarszy zachowany testament polskiej władczyni – wiedziała co robi, specjalnie spisała swój testament w celu ochrony swoich próśb za życia.

7. Przeżyłem akcję „Burza”. Jak zasłużony żołnierz AK wspomina pierwsze zetknięcie z Armią Czerwoną? – ciekawy artykuł opisujący w jaki sposób czerwonoarmiści działali na polskich ziemiach jak wchodzili i ujawniali nasze ziemie.

8. Jak bardzo niebezpieczne było wyjście na kawę podczas niemieckiej okupacji? – tekst przedstawia jak niebezpiecznie było w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie przynajmniej samej Warszawy.

9. Co Brytyjczycy naprawdę sądzili o polskich pilotach myśliwskich? – świetny tekst opowiadający w jaki sposób Brytyjczycy sądzili o polskich pilotach i jak zmieniało się ich zdanie.

10. Przy nich Kulczyk był biedakiem! Jak bardzo zamożni byli polscy magnaci? – a czy ktoś chciałby mieć podobny majątek jak wspomniani magnaci?

11. BRUTALNE PROCESY CZAROWNIC Z SALEM!- JAK SĄDZONO KOBIETY PODEJRZANE O POWIĄZANIA Z DIABŁEM? – oto jeden z przykładów, które potwierdzają brutalność sądów o konszachty z diabłem.

12. Do diabła z wami, Polacy. Czy Anglicy naprawdę nie zaprosili naszych żołnierzy na Paradę Zwycięstwa? – jaka była na prawdę sytuacja z zaproszeniem polskich sił wojskowych na Paradę Zwycięstwa.

13. Zatrzymać najeźdźcę. Fortyfikacje graniczne Polski międzywojennej – dosyć spory artykuł na temat ufortyfikowania międzywojennej Polski oraz działań z tą sytuacją związaną.

Ujście Bugu i Narwi do Wisły w rejonie Twierdzy modlińskiej
Ujście Bugu i Narwi do Wisły w rejonie Twierdzy modlińskiej
Fot. Wojsyl
Opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
Źródło: Zatrzymać najeźdźcę. Fortyfikacje graniczne Polski międzywojennej

14. Eutanazja dla dobra Rzeszy. Tak Hitler uśmiercał Niemców, których uważał za zbyt mało wartościowych – ciekawy tekst związany z mordem i sterylizacją Niemców przez samych Hitlerowców.

15. To był najbardziej bezsensowny okręt Japonii. Ignorancja, która kosztowała życie 1,5 tys. marynarzy – tekst opowiadający w jaki sposób można było zbudować lotniskowiec z mając w planach pancernik.

16. DEMONICZNY MUSSOLINI! SOCJOPATA I GWAŁCICIEL! – oto w jaki sposób Mussolini podchodził do życia.

17. SŁYNNI UCIEKINIERZY Z ALCATRAZ PRZEŻYLI? UJAWNIONO TAJEMNICZY LIST – ciekawa sprawa związana z uciekinierami z Alcatraz.

18. SZOKUJĄCA INFORMACJA! EWA BRAUN NIE UMARŁA!? – oficjalnie było tak, że popełnili samobójstwo. A jak było naprawdę?

19. Jak naturalnie zostać blondynką lub szatynką? Nasze prababcie miały na to sposób – po przeczytaniu tego tekstu dowiecie się w jaki sposób bez używania chemii zmienić naturalnie swój kolor włosów.

Czasem panie decydowały się jednak na drastyczną zmianę i sięgały po środki chemiczne
Czasem panie decydowały się jednak na drastyczną zmianę i sięgały po środki chemiczne
Źródło: Jak naturalnie zostać blondynką lub szatynką? Nasze prababcie miały na to sposób

20. Co pierwszy amerykański ambasador w Polsce myślał o Józefie Piłsudskim? – tekst opowiadający przemyślenia na temat Józefa Piłsudskiego i jego otoczenia.

21. Tajemnica sukcesu Józefa Piłsudskiego. Dlaczego to właśnie jemu oddano władzę w listopadzie 1918 roku?  – nie ma to jak wykorzystać sytuację.

Kazimierz Sosnkowski i Józef Piłsudski. Zdjęcie wykonane w okresie internowania w twierdzy magdeburskiej.
Kazimierz Sosnkowski i Józef Piłsudski. Zdjęcie wykonane w okresie internowania w twierdzy magdeburskiej.
Źródło: Tajemnica sukcesu Józefa Piłsudskiego. Dlaczego to właśnie jemu oddano władzę w listopadzie 1918 roku?

22. Czy przed śmiercią Józef Piłsudski postradał zmysły? Ponury obraz ostatnich tygodni życia marszałka – test przedstawiający ostatnie chwile Józefa Piłsudskiego.

23. To Polacy zorganizowali jeden z największych szlaków przemytniczych w Europie. Jak działał? – nie ma to jak ustalić w miarę bezpieczny szlak do przewożenia.

24. Casanova z Dziwnowa. Poznaj prawdę o najgłośniejszym uwodzicielu PRL-u – historia polskiego Casanovy.

25. Poszło o jedną tancerkę. Słynny Casanova mógł zmienić dzieje Polski! – nie ma to jak historia związana z Casanovą i z Polską.

26. Bolszewik, choćby i w psiej budzie – tekst zadający pytanie czy na pewno obrona Warszawy to Cud Nad Wisłą.

27.Odcinał ręce, stopy i genitalia. “Zamordowali jednemu córkę i kazali mu zjeść jej szczątki”. Wybił połowę populacji – historia wybicia kilku milionów ludzi na polecenie jednego człowieka.

28. Kazał topić ludzi w morzu i obdzierać ich ze skóry… Tego o nim nie wiedziałeś! – Polak sprzeciwiający się carskiej Rosji dołączył się do rewolucji prowadzonej przez Lenina.

29. Polacy w bydlęcych wagonach. Ofiary prawdziwych przepędzeń i wysiedleń w pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji – artykuł przedstawiający straszne historie ludzi przymuszonych do przesiedlenia się po rozpoczęciu okupacji nazistowskiej.

30. Dlaczego Al Capone tak długo żył na wolności? – w tekście przetłumaczono informacje związane ze zbyt długim oczekiwaniem na aresztowanie Ala Capone.

31. Nogi gniły i odpadały. Tej choroby można się było nabawić od jednej kromki chleba – wyjaśnienie choroby ognia świętego Antoniego.

Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw "tańca śmierci" był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza
Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw „tańca śmierci” był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza
Źródło: Nogi gniły i odpadały. Tej choroby można się było nabawić od jednej kromki chleba

Filmy o tematyce historycznej, które znalazłem w internecie

1. Przedstawiono naprawdę ciekawą i zuchwałą ucieczkę z obozu zagłady stworzonego przez Nazistów.

2. Ciekawe informacje związane z pustyniami.

3. Czy na pewno jest klątwa grobowca Jagiellończyka?

4. Film opowiadający o Trójkącie Bermudzkim. Może nie ma bezpośrednich informacji na temat historii, ale za to pada kilka hipotez związanych z zagubieniami w historii świata.

https://youtu.be/bi1wyT-8tFA

5. Czy ideologia Hitlera pozostała zapisana nie tylko w jego książce?

https://youtu.be/oLQGLIi9YU8

6. W czasie testów reaktora jeden z czynników doprowadził do jednej z katastrof radzieckiego świata.

https://youtu.be/Zt0gfyq2jQA

7. Co mają w sobie piramidy, że nie możemy nadal ich odkryć oraz poznać?

https://youtu.be/cY_5fYlJtlY

8. Seria filmów pt. Nieznane dzieje Polski.

9. Jak polskie miasto zniknęło na niecałe pół wieku.

10. Dla mnie jeden z ciekawszych filmików grupy Historia Bez Cenzury.

11. Długi film związany z informacjami na temat Rzezi Woli.

12. Piękna animacja związana z Drzwiami Gnieźnieńskimi.

13. Filmy związany w jaki sposób naziści na koniec i po zakończeniu II wojny światowej przenieśli się do Ameryki Południowej.

14. Był Złoty Pociąg, ale też odkryto kilka innych rzeczy.

15. Film na temat Malborku i zamku znajdującego się w tym mieście.

https://youtu.be/wk018GxvUuU

16. Lista 10 tajemniczych wraków na dnie mórz i oceanów.

17. Mało kto wie o tym cmentarzu i mało kto ma do niego dostęp.

18. Lista 15 rzeczy, które powinny ucieszyć każdego kto żyje w XXI wieku.

https://youtu.be/kHbVqNo2fFk

19. Jeden ze wspanialszych królów naszego kontynentu jest prze

Ciekawe informacje o odkryciach

1. W Kolonii odkryto najstarszą bibliotekę w Niemczech – teraz Niemcy mogą się cieszyć z odkrycia.

2. Topniejący lodowiec odsłonił skarby sprzed wieków – z tego powodu tylko jest plus dla ocieplenia klimatu.

3. Tajemnice mechanizmu z Antykithiry – tekst opowiadający o ustaleniach związanych z odkryciem z 1902 roku.

4. Nieznane fragmenty klasztoru dominikanów odkryto w Sandomierzu – odkrycie naprawdę warte uwagi, szczególnie z jednego powodu – a jest rozmach co do chęci budowy budynku.

Inne teksty, które nie mogą odnaleźć swojej kategorii w podsumowaniu historycznym

1. Ponad 150 tys. Żydów w armii Hitlera. ,,Jeszcze osiem lat temu w Izraelu żyło 150 osób pobierających emerytury Wehrmachtu” – wywiad z jednym z amerykańskich historyków, gdzie opisana jest sytuacja związana z osobami pochodzenia żydowskiego.

2. Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich – ciekawy film, zdjęcia i krótka informacja w postaci tekstu; wszystko ciekawe i do zrozumienia.

3. Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu – mnie zaciekawiło, nie wiem jak Was.