Podsumowanie
Podsumowanie historyczne o numerze 22

Podsumowanie historyczne o numerze 22

Kolejne podsumowanie historyczne na blogu. Ponownie trochę sobie odpuściłem, ale po raz kolejny podsyłam kolejną porcję ciekawych informacji ze świata historii, archeologii, itp.

Artykuły w podsumowaniu historycznym

1. Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja – tekst przedstawiający w jaki sposób Grigorij Rasputin mógł wpłynąć na monarchię rosyjską.

2. Czy to ta kobieta wpędziła Mickiewicza do grobu? – naprawdę ciekawy artykuł na temat Mickiewicza oraz jego guwernantki.

Kto by pomyślał, że jedna kobieta wywróci życie polskiego wieszcza do góry nogami. Podobno żadna inna, tak jak Xawera Deybel, nie zdołała rozkochać w sobie Mickiewicza w takim stopniu.
Kto by pomyślał, że jedna kobieta wywróci życie polskiego wieszcza do góry nogami. Podobno żadna inna, tak jak Xawera Deybel, nie zdołała rozkochać w sobie Mickiewicza w takim stopniu.
Źródło: Czy to ta kobieta wpędziła Mickiewicza do grobu?

3. Polski tam nie było, ale zagrano jej hymn. Dzięki niemu. ,,Ja tego nie mogę tolerować. Ja Wam zagram hymn Polski, proszę wstać!” – tekst opowiadający o tym, że dzięki wybitnemu pianiście Arturowi Rubinsteinowi w czasie konferencji założycielskiej Narodów Zjednoczonych w San Fransisco rozpoczynającej się 25 kwietnia 1945 roku Polska doczekała się uhonorowania jej – chociaż nie została zaproszona do uczestniczenia.

4. Reformy wojskowe Władysława IV – w tekście można napotkać wiele informacji związanych z próbami reform Władysława IV Wazy w temacie wojska w czasie jego panowania.

5. Cudka z Rzochowa: na dworze króla Kazimierza, ale nie w łożu… – ciekawe informacje co do Cudki z Rzochowa i króla Kazimierza III Wielkiego.

6. Czy najważniejszy polski święty był nekromantą? – tekst opowiadający jak jeden z najważniejszych polskich świętych zdobywał swoją pozycję wśród polskich patronów.

7. Luty – miesiąc srogich mrozów, oczyszczenia i rytualnego palenia – nie wiesz w jaki sposób powstała nazwa miesiąca luty i w jaki sposób obchodzoną się z nim w czasie tzw. pogańskich czasów? Przeczytaj ten tekst, jest w nim wiele opisanych sytuacji, które wyjaśniają naprawdę dużo informacji

Znicze
Znicze
Autor: Miika Silfverberg
Licencja: CC

8. Coś niewiarygodnego! Cenckiewicz UJAWNIA, co komuniści z PRL wysłali w kosmos – artykuł przedstawia jak władze PRL chciały promować Polskę oraz ustrój w niej panujący poza Ziemią.

9. Państwo bojące się swojej przeszłości – przemiłą informacja na temat Izraela oraz utajniania historii tego kraju.

10. Wykształceni, zdeterminowani, bezwzględni. Wazowie : dynastia, która zmieniła Europę – wywiad z człowiekiem, zajmującym się historią rodziny Wazów, a informacje przekazane do tej publikacji przedstawiają opowiadają o tym jak rodzina Wazów są zdeterminowani do pewnych działań i zachowań.

11. Błyszczący ranking. 5 najcenniejszych brylantów w historii – myślisz, że mały brylancik w pierścionku jest naprawdę wart dużo. To pomyśl, że te kamienie są naprawdę wartościowe.

12. Sto tysięcy niewolników rocznie? To europejskie państwo przez 300 lat przodowało w handlu żywym towarem – tekst przedstawia realia handlu niewolnikami w XVI, XVII i XVIII wieku.

Wielka Brytania handlowała żywym towarem przez ok. 300 lat, wyprzedzając w tym niemal wszystkie inne europejskie państwa.
Rysunek z książki „The Negro in American history” (1914).
Źródło: Sto tysięcy niewolników rocznie? To europejskie państwo przez 300 lat przodowało w handlu żywym towarem

 

13. Potrawy pierwszych Słowian: nie solili, nie jedli dużo mięsa, nie znali smaku cukru – artykuł przedstawiający kuchnię słowiańską z czasów średniowiecznych oraz wcześniejszych wieków.

14. Jaka jest prawda o ich poświęceniu? Sprawdzamy ilu Amerykanów zginęło w wojnie z Hitlerem – publikacja omawiająca straty USA w czasie II wojny światowej oraz podano informacje czy były by większe w innym okresie.

15. To państwo mogło zastąpić rzymskie imperium. Poznaj 5 powodów, dla których do tego nie doszło – ciekawy artykuł opisujący jak Rzym walczył o bycie potęgą nad basenem Morza Śródziemnego.

16. Dlaczego Polacy kochali Hitlera? – ciekawy tekst związany z polubieniem Hitlera przez Polaków, tych zwykłych szaraków oraz tych bardziej znanych.

17. Hitler, Stalin i dwa polskie plemiona – wywiad z autorem książki 2020. Bitwa o Polskę.

Jakub Kuza – z wykształcenia prawnik i filozof, od kilkunastu lat zajmujący się public relations m.in. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i działach promocji krakowskich i warszawskich wydawnictw
Jakub Kuza – z wykształcenia prawnik i filozof, od kilkunastu lat zajmujący się public relations m.in. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i działach promocji krakowskich i warszawskich wydawnictw.
Źródło: Hitler, Stalin i dwa polskie plemiona

18. Musiały oddawać swoje ciała w Buchenwaldzie i Auschwitz. Jak po wojnie traktowano kobiety, które pracowały w obozowych domach publicznych? – dla mnie świetny artykuł związany z pracą w domach publicznych w obozach pracy i zagłady w czasie II wojny światowej.

19. Organisation Schmelt. Zapomniana, nieludzka korporacja, która tworzyła i prowadziła niemieckie obozy – informacje związane w jaki sposób III Rzesza wykorzystywała przymusowych robotników i w jaki sposób zarabiała na nich.

20. Nie minęło pół roku od odzyskania przez Polskę niepodległości, a Niemcy już planowali nas zaatakować. Jak blisko było do nowej wojny? – tekst przedstawiający w jaki sposób po I wojnie światowej mogło dojść do kolejnej wojny.

21. Walczyli o Polskę i polski Śląsk – 1 Pułk Strzelców Bytomskich – tekst przestawiający historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich.

22. Krystyna Rokiczana. Jakim cudem czeska mieszczka została żoną polskiego króla? – Kazimierz Wielki biorąc ślub z drugą żoną nie przewidział kilku spraw. Z tego też powodu w tekście pojawiaj się wyjaśnienie w jaki sposób Krystyna Rokiczana stała się żoną ostatniego piastowskiego króla Polski.

23. Największa rzeź starożytnego świata. Kto stoczył tę bitwę i ile osób w niej zginęło? – opis jednej z największych bitew świata a jednocześnie największej rzezi w czasie bitew świata.

24. #35 Historia nauczycielką życia | Jak cię widzą, tak cię piszą 2 – najdziwniejsze przydomki władców Francji – fajnie przedstawiono przydomki francuskich królów.

25. Bez nich obozy koncentracyjne nie mogłyby funkcjonować. Kim byli kapo? – tekst przedstawiający w jaki sposób nadzorcy faszystowskich obozów śmierci rządzili i korzystali z usług tak zwanych kapo.

Kapo z obozu Salaspils
Kapo z obozu Salaspils
Źródło: Bez nich obozy koncentracyjne nie mogłyby funkcjonować. Kim byli kapo?

26. Zapomnij o Hansie Klossie i Bondzie. Temu polskiemu szpiegowi sprzed wojny nie dorastali do pięt – świetny artykuł opowiadający o polskim agencie. Jego działania zdobywania informacji mogą się liczyć do tych jakie robili James Bond i Hans Kloss

27. Prymitywizm i brak cywilizacji? To czarne imperium zawstydziłoby nie jedno europejskie królestwo – tekst przedstawia historię afrykańskiego imperium o nazwie Songhaj.

28. To było szkolenie dla prawdziwych twardzieli. Ci, którzy je przetrwali, mogli się uważać za elitę – po przeczytaniu tego tekstu nie wiem czy sam dałbym radę przynajmniej częściowo przejść takie szkolenie co opisano.

 

Filmy w podsumowaniu

1. Film omawiający mity z podręczników, nie tylko z tych ogólnych, ale też z tych związanych z historią.

2. Nie ma to jak mieć jako wzór Józefa Unruga.

3. Film przedstawiający teorię, że Sumerowie i Egipcjanie nie byli pierwszymi cywilizacjami na Ziemi.

4  Ciekawy film na temat tajemnicy Sarkofagu Ozyrysa.

5. Historie kto i w jaki sposób kradł dzieła sztuki przedstawione dzięki Historii Bez Cenzury.

6. Film przedstawiający historię lotniskowców.

https://youtu.be/8b0T-14iSes

7. Film przedstawiający jak dwie wielkie religie w średniowieczu kierowały swoje pierwsze wyprawy krzyżowe i jakie były ich efekty.

8. Focus TV przedstawia informacje pierwszych Słowian.

9. Kto finansował zbrojenia Niemiec Hitlera? Te słowa profesora mogą zostać uznane za obrazoburcze, bo zmieniają obraz II wojny światowej – tekst oparty na załączonym do niego wideo. Dosyć krótka informacja, ale zarazem bardzo ciekawa. Warto obejrzeć cały film.

10. Kolejny film od Historii Bez Cenzury. Tym razem opowiadają jak USA prbowało najpierw popierać Fidelo Castro, a później go obalić.

11. Film opowiada jak hitlerowskie Niemcy prowadziły badania nad bombą atomową.

12. Produkcja przedstawia Historię militarną Japonii. Dodatkowo w źródłach tego filmu jest jeden z tekstów z mojego bloga.

13. Kazimierz III Wielki – kolejne lata panowania i reformy gospodarcze! – to wideo przedstawia reformy Kazimierza Wielkiego oraz jego panowanie. Są przedstawione dwie części filmu, które przedstawiają ciekawe informacje.

 

Podsumowanie historyczne i odkrycia

1. Odnaleziono prehistoryczne pająki – jedno z tych odkryć, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że na Ziemi istnieje ewolucja zwierząt.

2. Archeolodzy z Polski odkryli w Sudanie unikatowe groby noworodków – jedno z ciekawszych odkryć archeologicznych.

3. Polscy archeolodzy odkryli w Bośni pozostałości po weteranach armii rzymskiej – odnalezienie rzymskich rzeczy w takiej grupie opisanych w tekście jest naprawdę znikoma.

Relief przedstawiający maszerujących legionistów rzymskich, który znajduje się na kolumnie Marka Aureliusza w Rzymie.
Fot. Barosaurus Lentus,
Opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported
Źródło: Polscy archeolodzy odkryli w Bośni pozostałości po weteranach armii rzymskiej

4. Ziemia odsłoniła dawny Rzeszów – drewnianą ulicę, kosztowności, ludzkie kości… – miło mi, że na rzeszowskiej ziemi odkryto coś ciekawego.

Inne rzeczy w podsumowaniu historycznym

1. Powstał film o Universamie Grochów. „Dla dzielnicy to było prawdziwe uniwersum. Bywalcy za Wisłę to jeździli, jak byli młodzi” – wywiad z Tomaszem Knittlem związany z Uniwersum Grochów znajdującym się w Warszawie oraz z powstałym filmem autorstwa Tomasza.

2. Wojsko Polskie w PRL i III RP – artykuł omawiający rozlokowanie polskich sił zbrojnych w czasie PRL oraz w obecnych czasach, a to wszystko opiera się też na mapach.

Siły zbrojne PRL - oddziały zmechanizowane
Siły zbrojne PRL – oddziały zmechanizowane
Autor: Marcin Sobiech
Źródło: Wojsko Polskie w PRL i III RP przy współpracy z EXGEO Professional Map

3. Miłość aż za grób – NIESAMOWITA historia REINKARNACJI wybranki faraona! – jedna z ciekawych historii związanych z Egiptem i z czasami antycznymi tego regionu.

4. Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach – informacje oraz mapy ufortyfikowań czeskich, według mnie ciekawa sprawa – szczególnie dla osób próbujących wejść do takich pozostałości historycznych.

5. Kaczawski Szlak Średniowiecznych Malowideł Ściennych – nie ma to jak posiadać taką wiedzę o malowidłach ściennych.

6. Największe miasta Korony – publikacja ta przedstawia mapy oraz krótkie informacje na temat wielkości miast oraz liczby ich mieszkańców.

7. Wagon salonowy serii Ashx, tzw. Salonka Bieruta – informacje o jednym z wagonów należących do jednego z PRL-owskich dygnitarzy.

8. Czy Kartagińczycy składali własne dzieci w ofierze bogom? – tekst przedstawiający tezę, że Kartagińczycy składali nie tylko swoje dzieci swoim bogom.

Czy wzmianki o kartagińskich ofiarach z dzieci są tylko plotkami rozpuszczanymi przez wrogich im greckich i rzymskich historyków?
Czy wzmianki o kartagińskich ofiarach z dzieci są tylko plotkami rozpuszczanymi przez wrogich im greckich i rzymskich historyków?
Źródło: Czy Kartagińczycy składali własne dzieci w ofierze bogom?

9. Thor, Dziki Gon i Walhalla – mitologia nordycka – galeria rysunków, zdjęć i manuskryptów przedstawiających mitologię nordycką.

10. Siedem polskich grzechów głównych. Jakie są nasze największe wady narodowe? – autor przytacza siedem grzechów Polaków, z których nie powinniśmy być zbytnio dumni.