Pisizm – czy tak będzie nazywała odmiana faszyzmu i nazizmu
W tekście próbuję przedstawić podobieństwo, jakie jest według mojej oceny, pomiędzy obecną partią rządzącą Polską oraz partią nazistowską w III Rzeszy albo faszystowską we Włoszech. Pisizm – tak nazwałem ogólną ideologię oraz będę też wprowadzał pod to hasło inne kwestie związane z tym ciągiem politycznym.
Słowem wstępu
Ostatnio dzieją się przeróżne rzeczy w polskiej polityce i przez to nam jako Polakom trudno odnaleźć się w politycznej rzeczywistości. Na pewno część Polaków ma problem z jednoznacznym poparciem jakiekolwiek partii politycznej. Co za tym idzie, niektórym trudno się wypowiedzieć na kogo mogliby poprzeć w jakiekolwiek sytuacji.
Ja natomiast próbuję podchodzić jak najbardziej z dystansem do sceny politycznej. Szczególnie w sytuacji jaka obecnie panuje, czyli zachorowania związane z wirusem COVID-19. Część polityków popiera sytuację, żeby jak najbardziej utrzymać się u władzy, a co za tym idzie miały odbyć się wybory prezydenckie w momencie jeszcze sporej dużej zachorowalności. Obecnie są to przepychanki kiedy i w jaki sposób to wydarzenie ma się odbyć. Natomiast inni natomiast wolą wstrzymać się od walk politycznych do momentu jak nie zakończy się obecny problem epidemiologiczny. Według moich obserwacji niektórzy są zmuszeni do jakikolwiek działań.
Od razu ja wyrażam swoją opinię i brak poparcia dla partii rządzącej, która robi tak wiele problemów i wiele sprzecznych rzeczy, że trudno jest mi pojąć – nawet jak nie śledzę polityki na bieżąco z kilku innych (bardziej rzeczywistych) problemów.
Nie chcę dalej się wypowiadać w temacie polityki, bo blog prowadzę bardziej o tematyce historycznej niż na temat polityki. Z tego też powodu z miłą chęcią chciałbym teraz przejść do tematu jaki dałem na początku.
Ogólne pojęcia
Na początku chciałbym wprowadzić kilka pojęć, które mogę później przytaczać. Nie chcę, aby przynajmniej podstawowe pojęcia były pominięte przeze mnie.
Faszyzm to tak naprawdę doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, która sprzeciwiła się demokracji parlamentarnej, a do tego jeszcze głosząca kult państwa oraz silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny. Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu.
Na samym początku nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, dopiero z czasem była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku. Najbardziej powiązano z narodowym socjalizmem w Niemczech oraz z późniejszymi ruchami wywodzących się z partii faszystowskich. Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub hybrydową, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe.
Nazizm możemy też nazwać narodowym socjalizmem albo też hitleryzmem. Pojęciem tym nazwano ruch polityczny oraz ideologię, a od 1933 roku, czyli od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera można nazwać system państwowy w Niemczech.
Część historyków i badaczy prowadzi żywą dyskusję na temat w jaki sposób traktować ten ruch polityczny, czy to ma być niemiecki radykalny wariant faszyzmu. Nie wiadomo też czy rozważać jako jedną z odmian totalitaryzmu w Europie.
Nazizm pojawił się i rozwinął jako protest przeciw klęsce Niemiec w I wojnie światowej, kładącej kres hegemonialnej polityce cesarstwa, przeciw systemowi wersalskiemu oraz kryzysowi pierwszych lat powojennych, który spowodował wzrost wpływów lewicy. Nazizm był ruchem politycznym od początku zmierzającym do obalenia Republiki Weimarskiej i ustanowienia wielkogermańskiej Rzeszy.
Nazizm jako ideologia pokonanych, rozczarowanych i spragnionych odwetu był przepełnionym nienawiścią programem negacji powojennego ładu; zwracał się przeciw liberalizmowi, systemowi wielopartyjnemu i parlamentaryzmowi, demokracji, marksizmowi, komunizmowi i pacyfizmowi, które uznawał za inspirowane i wspierane przez Żydów. Natomiast w przypadku religii to występował przeciwko chrześcijaństwu i Kościołom, próbując stworzyć własną religię germańską.
Nazizm głosił skrajny antyindywidualizm, dążąc do zawładnięcia całym człowiekiem, wymagał nie tylko lojalności i posłuszeństwa, ale i czynnego wspierania ruchu. Nawiązując do idei romantyzmu i rasizmu głosił skrajny nacjonalizm, uważając naród za wspólnotę krwi, zdeterminowaną biologicznie i rasowo. Opierając się na darwinizmie społecznym uznawał siłę i walkę za podstawowe prawo społeczne.
Nazizm demagogicznie łączył ideę nacjonalizmu z elementami socjalizmu, stojąc na stanowisku, że każdy naród ma prawo do własnej wersji socjalizmu. Nacjonalistyczne i socjalistyczne hasła przyciągnęły do nazizmu przeważającą część niemieckiego społeczeństwa, które w decydującym momencie udzieliło poparcia polityce Hitlera.
Syntezą ideologii nazizmu była zasada charyzmatycznej władzy wodza, którego uosabiał Hitler. Zasada wodzostwa znalazła instytucjonalny wyraz w dyktaturze Hitlera, będącego najwyższym podmiotem władzy w III Rzeszy.
Pisizm – ogólne informacje
Z jakiego powodu wprowadziłem hasło pisizm do tekstu oraz do tytułu? Według mojej oceny określenie to jest najbardziej trafnym niż pozostałe jakie wpadły mi do głowy. Pojawiło się w mojej głowie jeszcze coś innego powiązane z nazwiskiem pewnego polityka, ale nie chciałbym, aby później nie było problemów ludzi, którzy mają tą samą godność a nie są powiązani rodzinnie.
Co za tym idzie nazewnictwo jest powiązane z pewną partią polityczną, która według mnie robi takie a nie inne działania. Przez to dla mnie trafniej było określić ogółem niż obciążać kogoś za wszystkie poczynania grupy, w której się znajduje. Nie wiem jak Wy o tym sądzicie (wiem, wiem, nie możecie tego skomentować – sam przecież wyłączyłem komentarze).
Kończąc wyjaśnienie powstania samej nazwy to chciałbym przejść dalej. To co mi się nasuwa to tak naprawdę poczynania polityków z tej partii. Dla mnie oni prowadzą takie działania, że kojarzą mi się z poczynaniami NSDAP (chociaż tej partii na pewno nie chcę promować z powodów historycznej etyki).
Według mnie pierwszym dowodem jaki może być to wsłuchiwanie się dosyć mocno w ideologię partii, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji medialnych. Co za tym idzie to żaden polityk w mediach nie powie trochę od siebie, tylko tak jakby byli robotami zaprogramowanymi przez kogoś innego z centrali.
Przy okazji to co zauważyłem to takie osobniki jak nie widzą możliwości to od razu atakują przeciwników politycznych. Nawet jak nie ma podstaw logicznych, etycznych albo innych możliwości poprawnego zaargumentowania ich wypowiedzi w danej sprawie. Czasami jak ktoś zadaje pytanie, na które wcześniej nie byli przygotowani to także mają reakcję alergiczną na opozycję a przez to właśnie na nich skupiają swoją uwagę. Trudno jest ich z tego transu wyciągnąć, nawet zmieniając na siłę temat, oni nadal swoje.
Niektórzy stwierdzą, że takie przypadki zdarzają się w każdej partii politycznej. A moja argumentacja jest taka, że rzadko kiedy zdarza się z tej konkretnej grupy politycznej ktoś, kto potrafi normalnie rozmawiać jak człowiek, a nie jak narkoman na haju. Rozumiem, że są wydarzenia, na które każdy nie jest do końca przygotowany. Ja pracuję w handlu i na wszystkie pytania klientów nie jestem przygotowany, ale próbuję zawsze wyjść z sytuacji na tarczy.
Można też zauważyć jak nie w każdej sytuacji to często, że wszystko jest przygotowane, zaplanowane odgórnie albo tylko nieliczni wiedzą kto może zadecydować i w jakiej sytuacji. Cała reszta musi się słuchać osób na górze. Oczywiście znów można znaleźć się obrona, że nawet w korporacjach tak jest, że trzeba podporządkowywać się przełożonemu albo komuś kto stoi wyżej nad nim. Niestety ja wychodzę z założenia, że w korporacji częściej dochodzi do sytuacji, że szaraczek może kombinować i działać.
Inną sprawą jaka co pewien czas wychodzi jest to, że jeden z polityków twierdzi, że nie prowadzi dyktatorskiej polityki. Trudno jest to do końca potwierdzić ani zanegować. Za to można śmiało przekazywać informacje, że ten człowiek jest jednym z najważniejszych ludzi w naszym państwie i przez niego przechodzą najważniejsze decyzje oraz informacje nie tylko dla władz.
Pisizm, faszyzm i nazizm – co je różni
Na samym początku chciałbym przedstawić to co ich różni. Według mnie niektóre aspekty dają nam kilka podstaw do zrozumienia tego co według mnie może łączyć.
Pierwszą różnicą jest oczywiście czas, w którym wszystkie trzy ideologie powstały. Faszyzm jako pierwszy powstał z całej trójki, dzięki niemu możemy właśnie orientować się w tego typu światopoglądów. Jakby nazizm nie był prawie po faszyzmie to można by było obalić pierwszą filozofię po krótkim czasie bez większego rozlewu krwi. Natomiast nazizm jako druga idea pociągnęła za sobą wszystko i doszło do II wojny światowej. Natomiast pisizm powstał po kilkudziesięciu latach jako osobny byt bez wspólnego planu działania albo czegokolwiek – przynajmniej to co mi wiadomo.
Poza chronologią różnicami są też osoby, które dowodzą grupami ludzi. Benito Mussolini jako pierwowzór nie był za bardzo krwiożerczym dyktatorem i nie zabijał zbyt wielu swoich przeciwników. Chociaż w życiu prywatnym miał problemy związane z prawem. Po pewnym czasie po objęciu władzy przez Mussoliniego dochodziło do kilku sytuacji, że mordowano ludzi. Wszystko tak naprawdę związane z samym premierem, który miał charakter.
Nazistowski przywódca to akurat gorszy przypadek, na którego spadło naprawdę wiele złego – morderstwa, gazowanie, walki wewnątrz polityków, walka z wrogiem oraz inne, podobne rzeczy, o których nie chciałbym wspominać. Hitler to tak naprawdę człowiek, który był megalomanem i miał swój świat, do którego zawsze dążył w swoich fantazjach. Na całe szczęście doszło tylko do tego.
Natomiast przywódca pisizmu do chwili obecnej jak na razie nie prowadził polityki wojennej w jakiekolwiek formie. Jedynie to tylko ma cięty język na swoich przeciwników. Trudno jest mi przewidzieć czy człowiek ten poprowadzi jeszcze do jakiekolwiek rozlewu krwi. W chwili obecnej chciałbym potwierdzić, że poczynania głównodowodzącego grupą polityczną wstrzymuje się od jakikolwiek poczynań wojskowych, ale są marne szanse na kolejny przewrót majowy. Wtedy zamiast Piłsudskiego pojawi się właśnie ten człowiek i przedstawi swoje plany. Niestety według mnie coś takiego ma marne szanse na realizacje. Jedyne potyczki prowadzone są przez niego na podłożu politycznym i według moich ocen to raz wygrywa a raz przegrywa.
Pisizm wyróżnia się jeszcze od pozostałych dwóch ideologii tym, że dojście do władzy nie było robione na podłożu ruchu grupy osób. Za to została stworzona partia polityczna, która weszła do sejmu i senatu w wolnych wyborach demokratycznych jako kontralternatywa dla innego zgrupowania politycznego. Od tamtej pory próbują utrzymać się u władzy jak najdłużej. Hitler oraz Mussolini poszli po władzę jako po należące im się rzeczy. W przypadku Mussoliniego była to sytuacja przypadkowa, którą wykorzystał w stu procentach. Natomiast Hitler musiał się namęczyć, aby dojść do władzy – nie tylko nie udało mu się zdobyć władzy siłą, ale też musiał nagłowić się, aby uzyskać poparcie wśród narodu niemieckiego.
Co łączy pisizm, nazizm i faszyzm?
Ciekawe pytanie, chociaż w pewnym sensie można stwierdzić, że mają wiele wspólnego oraz wiele różnic. Według mojej oceny pisizm, faszyzm i nazizm łączy dwie rzeczy. Jedną z nich jest osoba, która jest u władzy, a co za tym idzie odpowiednio ciągnie za sznurki. Natomiast drugim punktem, który łączy, to tak naprawdę ideologia, która panowała w całym kraju – nieważne czy to pod przymusem czy też pod przykrywką.
W przypadku pierwszej sprawy to akurat trudno połączyć, aby wszystkie najważniejsze osoby obejmowały jedne z najwyższych stanowisk w każdym państwie.. W Polsce akurat to jak na razie się nie zdarzyło, aby człowiek ten siadł na odpowiedzialnym stołku. To co zauważyłem, wszystko przemyślał i próbuje ciągnąć tylko za sznurki, aby nie spadła na niego żadna wina. Widać, że ma ludzi w odpowiednim miejscu, którzy oficjalnie zostali powołani nie przez niego, lecz przez innych. Dwóch pozostałych panów, którzy byli powiązani z ideologiami objęli stanowiska premierów w różny sposób, ale skończyło się na jednym – objęli te urzędy w sposób najlepszy dla siebie.
W przypadku samej ideologii, o której wspominałem kilkukrotnie to tak naprawdę coś więcej niż człowiek. To są poglądy przynajmniej jednego człowieka, które rozpowszechniły się na tyle po terytorium całego kraju, że ludzie przyjmowali ją jak nie w formie pokojowej to na siłę. W przypadku Polski to jeszcze trudno potwierdzić, bo jeszcze nie doszło do tego momentu – chociaż wybory w 2020 roku pokazują, że wygląda to w inny sposób niż dotychczas to było brane pod uwagę.
W ramach podsumowania
Dla mnie osobiście pisizm jest bardzo podobny do faszyzmu i nazizmu. Jest tak naprawdę jedna różnica, głównodowodzący boi się oficjalnie podpisywać się pod czymkolwiek i przyjąć na siebie odpowiednią odpowiedzialność za to co jest czynione jako głównodowodzący. Jest tyle rzeczy, które tak naprawdę on kieruje i nikt nie zaprzecza, lecz nawet potwierdza, że jest robione pod komendę nieoficjalnego dowództwa.
Obecnie żałuję, że nie można wyplenić obecnie tego co zostało wprowadzone przez pewną partię polityczną. Jest to dla mnie upokarzające oraz działa mi na nerwy. Chętnie bym to w jakikolwiek sposób zmienił, lecz sam nie podołał takim działaniom.
Bibliografia
Pod tym linkiem odnajdziecie informacje związane hasłem polityka, pod tym natomiast związane z faszyzmem. Natomiast pod tym – hasła związane z nazizmem.
Specjalnie wyłączyłem prowadzenie dyskusji oraz wprowadzenia komentarzy pod tekstem ze względu na nieprzychylne słowa jakie mogłyby paść ze strony obrońców ideologii oraz partii politycznej. Z tego też powodu proszę o wybaczenie tych, którzy chcieliby prowadzić rzeczowe dyskusje na ten temat.
2 thoughts on “Pisizm – czy tak będzie nazywała odmiana faszyzmu i nazizmu”
Comments are closed.
[…] Pisizm – czy tak będzie nazywała odmiana faszyzmu i nazizmu pochodzi z serwisu […]
[…] Pisizm – czy tak będzie nazywała odmiana faszyzmu i nazizmu pochodzi z […]