Historia
Podsumowanie historyczne 1.8.2015 – 9.8.2015

Podsumowanie historyczne 1.8.2015 – 9.8.2015

Wcześniej na swoim blogu zrobiłem po raz pierwszy podsumowanie tekstów historycznych. Teraz chciałbym Wam przedstawić kolejną listę, gdzie znajdziecie wiele ciekawych rzeczy wybranych subiektywnie przez moją osobę.

Podsumowanie

Nie będę przeciągał struny i od razu przedstawiam Wam swoją listę.

1. Pierwszym tekstem jaki mogę Wam polecić to Średniowieczna mikstura lepsza niż antybiotyki. Prawie na samym początku musiałem zbierać szczękę z powodu informacji jakie zdołałem uzyskać.

Naukowcy starali się tak dobrać składniki mikstury, aby przypominały odpowiedniki sprzed tysiąca lat
Naukowcy starali się tak dobrać składniki mikstury, aby przypominały odpowiedniki sprzed tysiąca lat
Źródło: http://historia.focus.pl/polska/sredniowieczna-mikstura-lepsza-niz-antybiotyki-1743?strona=1

2. Dzięki informacjom z artykułu Ostatni świadek ujawnia sekret tajnej budowy Hitlera można się dowiedzieć niewiele, ale za to postawiono kilka hipotez związanych z okolicami zamku w miejscowości Książe.

3. Warszawa jeszcze ma zabytki nad Wisłą, które się zachowały do naszych czasów bez ich niszczenia najpóźniej w okresie rozbudowy Warszawy. W wywiadzie Urzędnicy masakrują warszawskie zabytki możemy się dowiedzieć o jednym z nich oraz wypowiedzi jednej z osób, które walczą o zachowanie jak najwięcej.

Pochylnia w omawianym wcześniej wywiadzie
Pochylnia w omawianym wcześniej wywiadzie.
Źródło: http://www.prawy.pl/z-kraju/10296-urzednicy-masakruja-warszawskie-zabytki

4. W tekście Wilk w wierzeniach Słowian możemy się wiele dowiedzieć na temat jak to przez wierzenie Słowian obecnie mówimy złapać wilka albo też o wilku mowa.

Wilk w wierzeniach Słowian.
Wilk w wierzeniach Słowian.
Źródło: https://www.slawoslaw.pl/wilk-w-wierzeniach-slowian/

5. W artykule Region : Niski poziom Bugu odsłonił historyczną przeprawę możemy się dowiedzieć dosyć mało o jednej z przepraw przez Bug.

Przeprawa w Granne
Przeprawa w Granne.
Źródło: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/125906

6. Ciekawą sprawą jaką złapałem okazała się w artykule pt. Papieżyca Joanna – wstydliwy sekret Watykanu. W nim opisano informacje na temat chyba jedynej papieżycy w kościele rzymsko – katolickim.

Fragmenty "Chronicon pontificum et imperatorum" autorstwa Marcina z Opawy
Fragmenty Chronicon pontificum et imperatorum autorstwa Marcina z Opawy.
Źródło: http://wmrokuhistorii.blogspot.com/2013/10/papiezyca-joanna-wstydliwy-sekret.html

7. Ciekawa sprawa we wpisie pt. Publiczna służba zdrowia w starożytnym Egipcie?, gdzie opisywano jak wyglądała sprawa nie tylko służby zdrowia, ale też po części pracy.

Najdłuższy papirus medyczny to odkryty na nekropoli tebańskiej Papirus Ebersa. Zawiera ponad 800 wskazówek na leczenie chorób oczu oraz problemy trawienne.
Najdłuższy papirus medyczny to odkryty na nekropoli tebańskiej Papirus Ebersa. Zawiera ponad 800 wskazówek na leczenie chorób oczu oraz problemy trawienne. Aoineko/Wikimedia Commons. Źródło: www.dailymail.co.uk.

Wydarzenia w podsumowaniu

A teraz czas na podsumowanie wydarzeń związanych z historią. Oczywiście pojawiło się kilka wydarzeń i z miłą chęcią Wam podaje informacje.

1. W artykule Oddali hołd ofiarom rzezi. Wola to miejsce, gdzie spoczęły ich prochy dowiadujemy się jak obchodzono rocznicę rzezi na warszawskiej Woli.

Marsz na ulicach Woli
Marsz na ulicach Woli
Fot. Tomasz Zieliński
źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,oddali-hold-ofiarom-rzezi-wola-to-miejsce-gdzie-spoczely-ich-prochy,175389.html?utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed

2. Natrafiłem na ciekawy artykuł pt. Kibice uratowali obchody rocznicy Powstania, który przedstawia jak normalni ludzie w sposób impulsywny potrafią naprawdę pięknie upamiętnić walczących w Powstaniu Warszawskim.

Szacunek dla powstańców.
Szacunek dla powstańców.
fot. Magdalena Piejko
źródło: http://m.niezalezna.pl/69551-kibice-uratowali-obchody-rocznicy-powstania#.Vb3moc8bxAc.facebook