Historia
Podsumowanie historyczne 10.8.2015 – 22.8.2015

Podsumowanie historyczne 10.8.2015 – 22.8.2015

Tym razem trzecie podsumowanie historyczne na moim blogu. I po raz kolejny przedstawiam Wam subiektywnie wybrane linki do historycznych tekstów.

Podsumowanie tekstów

A teraz czas na wyliczankę, czyli linki z krótkim komentarzem.

1. Jako pierwszym tekstem jaki mogę podać jest Avengers po polsku, czyli mało znana historia Tarczy, gdzie opisywana jest organizacja Tarcza, która wspomagała w wielu rzeczach polskie podziemie w czasie II wojny światowej.

Prezydent Ignacy Mościcki odwiedza siedzibę przedwojennego Związku Ziemian (1929 r.). To na jego fundamencie powstała organizacja konspiracyjna skupiająca przedstawicieli tej klasy społecznej (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-A-1604-1
Prezydent Ignacy Mościcki odwiedza siedzibę przedwojennego Związku Ziemian (1929 r.). To na jego fundamencie powstała organizacja konspiracyjna skupiająca przedstawicieli tej klasy społecznej (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-A-1604-1
Źródło: http://histmag.org/Avengers-po-polsku-czyli-malo-znana-historia-Tarczy-11621;2

2. W tekście Najładniejsze dziewczyny Powstania Warszawskiego może tak naprawdę nie odnajdziemy artykułu pełnego typowych faktów historycznych, lecz tak naprawdę zobaczymy ranking dziewczyn z Powstania Warszawskiego. A do tego pojawiają się krótkie informacje o bohaterkach tekstu.

Maria Stypułkowska-Chojecka
Maria Stypułkowska-Chojecka
Źródło: http://www.fakt.pl/wydarzenia/najladniejsze-dziewczyny-powstania-warszawskiego,artykuly,478429.html

3. W artykule pod tytułem Szabla – legendarny symbol Polski można dowiedzieć się kilku informacji na temat szabli oraz jak ona się stała symbolem Polski.

Szabla Stefana Batorego (Zdj. Muzeum Wojska Polskiego)
Szabla Stefana Batorego
(Zdj. Muzeum Wojska Polskiego)
Źródło: http://historykon.pl/polska-legenda-szabla/

4. Dla ciekawskich czasów PRL-u i oskarżania praworządnych ludzi proponuje przeczytać artykuł pod tytułem Dajcie człowieka, a dowód się znajdzie. Ciekawa sprawa związana z przetrzymywaniem oskarżonych oraz zdobywania dowodów winy przez śledczych.

Tak mogła wyglądać ława oskarżonych w stalinowskim więzieniu (fot. Mike Graham, CC BY 2.0).
Tak mogła wyglądać ława oskarżonych w stalinowskim więzieniu (fot. Mike Graham, CC BY 2.0).
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/08/07/wyrok-smierci-na-kiblu-tak-stalin-rozumial-sprawiedliwosc/

5. To co przeczytałem w Piekło na lotnisku Yontan. Samobójcza misja japońskich spadochroniarzy trochę mnie zdziwiło. Szok był spowodowany, że Japonia podjęła się działań dywersyjnych, aby zmienić bieg walk na swoją korzyść.

Wściekły grymas japońskiego żołnierza na amerykańskim plakacie propagandowym miał mówić jedno: on jest do zdolny do wszystkiego, musimy go powstrzymać (il. domena publiczna).
Wściekły grymas japońskiego żołnierza na amerykańskim plakacie propagandowym miał mówić jedno: on jest do zdolny do wszystkiego, musimy go powstrzymać (il. domena publiczna).
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/08/13/pieklo-na-lotnisku-yontan-samobojcza-misja-japonskich-spadochroniarzy/

6. Ciekawym artykułem okazała się dla mnie praca pod tytułem Armia francuska w momencie wybuchu pierwszej wojny światowej. Autor przedstawia jak wyglądała francuska armia tuż przed wybuchem I wojny światowej oraz pewien czas po jej rozpoczęciu.

Francuski piechur w momencie wybuchu wojny/
Francuski piechur w momencie wybuchu wojny
Źródło:Wikimedia
http://www.nowastrategia.org.pl/armia-francuska-momencie-wybuchu-pierwszej-wojny-swiatowej/

7. Tekst pod tytułem Bug odsłonił historyczną przeprawę przekazuje informacje na temat przeprawy, która jeszcze istniała pod koniec XVIII wieku tuż przed rozbiorami. Autor do tego jeszcze dołożył krótki film przedstawiający omawiane miejsce.

Przeprawa na Bugu
Przeprawa na Bugu.
Źródło: http://nwg.pl/2015/08/bug-odslonil-historyczna-przeprawe/

8. Nie wiesz czy w Polsce fałszowano monety? Dzięki artykułowi Osławieni bracia fałszerzami – zagadka sprzed 600 lat rozwiązana dowiesz się, że takowi byli i posiadali pewne lokum, dzięki któremu chronili się przed organami ścigania w sprawie fałszowania.

fot. TVP Wrocław
fot. TVP Wrocław
Źródło: http://wroclaw.tvp.pl/21281272/oslawieni-bracia-falszerzami-zagadka-sprzed-600-lat-rozwiazana

7. asd asd
asd

9. We wpisie Więzień mówi prawdę o Auschwitz! Żydów tam nie było. Trzeba skończyć z tą propagandą. Wstańcie Polacy i powiedzcie prawdę można dowiedzieć się o kilku ciekawych rzeczy z jednej prostej wypowiedzi. Dla mnie jest to bardzo ciekawe z tego powodu, że jeszcze pojawia się wypowiedź wideo jednego z więźniów, którzy przeżyli obóz oświęcimski.

Zdjęcie jednego z więźniów obozu w Oświęcimiu.
Zdjęcie jednego z więźniów obozu w Oświęcimiu.
Źródło: http://polskaniepodlegla.pl/filmy/item/3020-wiezien-mowi-prawde-o-auschwitz-zydow-tam-nie-bylo-trzeba-skonczyc-z-ta-propaganda-wstancie-polacy-i-powiedzcie-prawde

10. Tekst Poncjusz Piłat – wielka zagadka starożytności opisuje wszystko o jednej postaci z Biblii. Mogę żałować jak autor tekstu, że brakuje wielu informacji na temat Piłata, aby wiedzieć o nim więcej.

Kamień Piłata znaleziony w Cezarei Nadmorskiej
Kamień Piłata znaleziony w Cezarei Nadmorskiej.
Źródło: http://histmag.org/Poncjusz-Pilat-wielka-zagadka-starozytnosci-11628

11. W artykule Polacy w bitwie pod Falaise przedstawiono opis bitwy pod Falaise w czasie kampanii w Normandii. Polską jednostką działającą w tym czasie była 1 Dywizja Pancerna generała Maczka i została ona też przedstawiona w tekście.

Żołnierze niemieccy kontratakują polskie pozycje na Wzgórzu 262. 20 sierpnia 1944.
Żołnierze niemieccy kontratakują polskie pozycje na Wzgórzu 262. 20 sierpnia 1944.
fot. Mołdaw Reenacting Photography.
Źródło: http://historia.org.pl/2015/08/21/polacy-w-bitwie-pod-falaise/

12. Nie wiesz czy nadal archeolodzy opisują znalezisko za pomocą notesu, długopisu, zwykłego aparatu fotograficznego, itp.? W tekście pod tytułem Trwają jedyne polskie wykopaliska na terenie Włoch można się dowiedzieć o nowej technologii wykorzystywanej przy stanowiskach archeologicznych.

Fragment jednego zdjęć na stronie http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406179,trwaja-jedyne-polskie-wykopaliska-na-terenie-wloch.html
Fragment jednego zdjęć na stronie http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406179,trwaja-jedyne-polskie-wykopaliska-na-terenie-wloch.html

13. Świetną sytuację miał Jean Baptiste Bernadotte. W artykule Jak zostać królem (po szwedzku)? pojawił się jako główny bohater tekstu.

Król Szwecji Karol XIV Jan na czele armii ruszającej… przeciwko Francuzom.
Król Szwecji Karol XIV Jan na czele armii ruszającej… przeciwko Francuzom.
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/05/31/jak-zostac-krolem-po-szwedzku/2/

 

Podsumowanie wydarzeń

Od wcześniejszego mojego podsumowania wyłapałem też wydarzenia związane z historią. Z tego też powodu umieszczam listę tekstów jakie złapałem. Ostatnio w mediach głośnio się zrobiło na temat odnalezienia legendarnego hitlerowskiego pociągu ze złotem, z tego też powodu przedstawiam kilka artykułów na ten temat.

1. W artykule pod tytułem Moi klienci wiedzą, gdzie jest legendarny pociąg można odnaleźć rozmowę pomiędzy jednym z dziennikarzy a prawnikiem dwóch osób, które twierdzą, że odnalazły pociąg ze złotem. Widać, że reprezentant prawny świetnie jest przygotowany emocjonalnie i nie daje się podejść dziennikarskim emocjom oraz próbom manipulowania.

2. Natomiast w artykule zatytułowanym Sensacyjne odkrycie! Znaleźli pociąg ze złotem? odnajdziemy podstawowe informacje związane z legendarnym już pociągiem ze złota. Do tego jeszcze można posłuchać kilku informacji, które zostały nagrane w czasie audycji radiowej Radia Wrocław.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Szaaman / Commons Wikimedia)
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Szaaman / Commons Wikimedia)
Źródło: http://www.prw.pl/articles/view/44644/Sensacyjne-odkrycie-w-regionie-walbrzyskim

3. Do wszystkiego jeszcze dorzuca się Fakt w artykule Złoty pociąg odnaleziony pod Wałbrzychem, który prowadzi nas nie tylko w tematykę odnalezienia pociągu ze złotem. Do tego jeszcze dokłada sceptyczne podejście do tej sprawy – jeszcze nic nie zostało potwierdzone w tej sprawie.

4. Natomiast w przypadku następnego artykułu medialnego zamieszczonego w Onecie pod tytułem Kim są łowcy skarbów, którzy wpadli na trop zaginionego pociągu na Dolnym Śląsku? Czy szykuje się sensacja na międzynarodową skalę? od razu można się zorientować się, że jest to kolejny wywiad z prawnikiem dwóch znalazców pociągu. Warto przeczytać z tego powodu, że dziennikarka podeszła naprawdę profesjonalnie i miała konkretne pytania związane ze znaleziskiem.

5. W artykule pod tytułem Sensacja historyczna wisi w powietrzu. Odnaleziono legendarny złoty pociąg ze skarbem III Rzeszy? możemy bardziej dowiedzieć się nie o samych działaniach podjętych w celu potwierdzenia prawdziwości pociągu, ale reprezentuje informacje, że kiedyś schowano kosztowności.

Niemieckie złota w rękach Amerykanów.
Niemieckie złota w rękach Amerykanów.
Fot. US National Archives
Źródło: http://natemat.pl/152033,sensacja-historyczna-wisi-w-powietrzu-odnaleziono-legendarny-zloty-pociag-ze-skarbem-iii-rzeszy

6. W wpisie Potężna brama filistyńskiego Gat można odnaleźć informacje na temat odnalezienia nie tylko tytułowej bramy, ale też ogólnie ufortyfikowań miasta Gat z czasów kiedy był ważnym ośrodkiem w epoce żelaza.