Początki Polski
Jak byłem mały nie tylko rodzice opowiadali mi mit o powstaniu Polski, Rosji i Czechach. Po kilkudziesięciu latach mojego życia nie został skonfrontowany z rzeczywistością i nie podano mi żadnej informacji, gdzie były zalążki polskości. Po tym czasie miałem chęć udowodnienia przynajmniej przed sobą, że gdzieś w Polsce ktoś był pierwszy z osadą, któremu można było przyznać tytuł „Pierwsi Polacy”.
Jak to było z początkiem?
Przynajmniej według oficjalnych informacji początkami państwa polskiego były związane z przejęciem władzy nad plemionami zamieszkującymi tereny obecnej Polski przez ród zwany Piastami. Jak wiadomo to pierwszym udokumentowanym władcą był Mieszko I, do tej pory wiadomo mi było kim był. Gall Anonim, pierwszy polski kronikarz, opisał monarchę oraz napisał kto był jego przodkiem.
Niektórzy naukowcy przypuszczają, że pierwsze plemiona, które zrobiły pierwsze kroki byli Wiślanie w IX wieku podejmujący próby dyplomacji oraz odpowiedniego rozwoju gospodarczego. Niestety zostali zatrzymani prawdopodobnie przez Państwo Wielkomorawskie. Następnym polskim działaniem było zrobione przez Polan w X wieku, którzy podbijali tereny Pomorza, Mazowsza oraz Śląska. Możliwie, że jeszcze została podbita Małopolska, chociaż trudno teraz to ocenić.
Jak mogło być?
Czytając jeden z artykułów na alehistoria.blox.pl możemy dowiedzieć się o postawionej hipotezie związanej ze zdobywaniem terenów przez Polan oraz w jaki sposób mogli pojawić się na polskich ziemiach. Niestety nie odpowiedziano dokładnie w jaki sposób stworzyli oni nasze kochane państwo. Doszło do postawienia tezy, że plemię to wspomogło swoje podboje działaniami wikingów oraz ich taktyką. Dodatkowo wprowadzili przynajmniej do mojej głowy jeszcze kilka dodatkowych pytań.
Po przeczytaniu całości zajrzałem sobie do komentarzy i poczytałem sobie co tam zostało umieszczone. Pojawiło się kilka głosów związanych z powstaniem samych Polan oraz z ich pojawieniem się na terenie Polski. W komentarzach padły słowa co do wiarygodności jednego z autorów, który jako jedyny przytacza w jaki sposób mogło to być. Dla mnie, jako laika, jest to dziwne takie wymienianie poglądów, nie poznałem do końca tych paru niuansów, które rządzą historią.
Czy Polanie mogli być zmyśleni?
Natomiast w artykule w Focus Historia dowiadujemy się, że nie tylko Polanie mogli być zmyśleni, lecz też inne plemiona, które zamieszkiwały polskie tereny. Wywiad z Przemysławem Urbańczykiem przedstawia fakt, że do momentu pojawienia się Otto III na dworze Bolesława Chrobrego nasze państwo w ogóle nie miało nazwy. Wszystko zostało naprawione do przybycia niemieckiego cesarza bądź później. Wcześniej używano nazewnictwo używane bardziej z geografią regionu, na przykład „w kraju nad Wisłą” było właśnie związane z naszą ukochaną ojczyzną. Nawet też pojawiały się nazwy „państwo Mieszka”, „kraj Bolesława”.
Dopiero przy spisywaniu żywota świętego Wojciecha po raz pierwszy wprowadzono do dokumentów nazwę Polska. Historia świętego została pisana w Rzymie i ta nazwa przybyła właśnie z tego miasta. Dodatkowo nazewnictwo pojawiło się zaraz po tym jak nasz kraj był na tyle ukształtowany, że nie potrzebował zewnętrznej pomocy albo też czasu na dotarcie się.
Teza związana z ustaleniem odpowiednich plemion w odpowiednich regionach pomogło o wiele sytuację związaną z upadającą sarmacką Polską, kiedy trzej zaborców dzieliło się pomiędzy sobą naszym terytorium. W okresie dwudziestolecia międzywojennego archeolodzy oraz historycy potwierdzali to, natomiast po II wojnie światowej potrzebne było potwierdzenie związane z odzyskiwaniem terenów. Później nikt nie chciał analizować czy wszystko jest poprawne, dopiero Przemysław Urbańczyk podszedł do tego tematu na tyle, aby wyjaśnić przynajmniej w części.
Problemy z wymową imion
Czytając inny tekst można się dowiedzieć, że obcokrajowcy mieli trudności z wyłapaniem naszego nazewnictwa, nie tylko w obecnych czasach, ale też w IX i X wieku. Natomiast w Polsce do momentu przybycia pierwszych mnichów, którzy spisywali nie mieliśmy żadnych pism związanych z początkiem polskości. Przez takie problemy też są trudności związane z odnalezieniem odpowiednich dokumentów w archiwach innych państw.
Są oczywiście przypuszczenia, że Wikingowie za bardzo nie byli powiązani z Mieszkiem I oraz z wcześniejszymi polskimi władcami. Zamiast nich mogli pojawić się wielkomorawscy osadnicy, którzy uciekali w X wieku przed Węgrami. Dzięki temu też powodu nie pojawiło się zbyt wiele odpowiednich dowodów historycznych na ich osiedlenie. Dodatkowo też autor tezy, profesor P. Urbańczyk, postawił hipotezę, że sam Mieszko I ma korzenie wielkomorawskie i pochodził z chrześcijańskiej rodziny. Natomiast przez ucieczkę odnalazł drogę na tron Polski. A co za tym idzie, założył dynastię polskich władców.
Podsumowanie
W obecnej chwili trudno tak naprawdę stwierdzić czy na sto procent Polanie byli plemieniem mającym dążenia do zdobycia nowych terenów oraz chęć zdobycia władzy nad innymi. Mogło być zupełnie inaczej, wsparcie Wikingów albo też ucieczka z wielkomorawskich terenów. Może jest gdzieś to wyjaśnione, lecz przez problemy z wymową imion słowiańskich władców (nawet obecnie) może doprowadzić do niewyjaśnienia tej tajemnicy. Jeśli do tego dojdzie to na pewno przez przypadek, podobnie jak ze staroegipskim pismem.
Dodatkowo może też cieszmy się tym co obecnie posiadamy jako pewne informacje. Przecież wiadomo, że Mieszko I był słynnym pierwszym władcom zjednoczonych ziem, które później stworzyły obecną Polskę. A przez to też mamy możliwość co i kogo wspominać. Dla mnie jest to plus, jak nie największy to jeden z większych.
Bibliografia
Oto lista linków źródeł, z których skorzystałem w czasie pisania tekstów. Oczywiście w tekście też są linki do nich w odpowiednim miejscu.
- http://alehistoria.blox.pl/2010/09/POLANIE-I-POCZATEK-POLSKI.html
- http://historia.focus.pl/polska/poczatki-polski-do-poprawki-353
- http://historia.newsweek.pl/rewolucyjna-wizja-poczatkow-polski-wywiad-z-prof-przemyslawem-urbanczykiem,artykuly,276371,1.html