Infolinia medyczna — czy warto?

W tym tekście podchodzę tak naprawdę do zupełnie innego niż moje ogólne założenia tematyczne. Chodzi o to czy infolinia medyczna jest dla każdego. Swoją ocenę przedstawiam w dalszej części tekstu.

Infolinia medyczna ogólnie

Pod pojęciem infolinia medyczna to tak naprawdę można podciągnąć kilka tematyk. Według mnie pod tym hasłem można przedstawić:

  • infolinie, gdzie udziela się informacji ogólnomedycznych albo związanych z danym zagadnieniem — np. infolinie o COVID, NFZ;
  • infolinie, gdzie rozmawia się na temat wizyt lekarskich;
  • infolinie, gdzie tematyka jest jako wsparcie medyczne — np. wsparcie psychologiczne dla młodzieży;
  • infolinie, które są tworzone przez producentów rzeczy medycznych.
Autor: Alexas_Fotos
Źródlo: Pixabay
Licencja: Content License

Mogą oczywiście pojawić się jeszcze inne tematy, których nie zarejestrowałem sobie w swojej głowie, tworząc ten tekst. Oczywiście przyjmuję to do wiadomości.

Omówienie infolinii

Każda z infolinii ma swoje przeznaczenie oraz można kontaktować celem zdobycia jakichś informacji albo też załatwić zupełnie coś innego. Nie zawsze da się wszystko uzgodnić i tak jak wszędzie nie da się wszystkiego załatwić w jednym miejscu.

W pierwszym przypadku numerów dla mnie to są infolinie tworzone przez instytucje państwowe celem wspierania całego społeczeństwa oraz zebrania ludzi w jednym miejscu, zamiast zmuszać ich do kontaktowania z kilkoma podmiotami. Takim przypadkiem jest stworzona infolinia związana z NFZ, gdzie można dowiedzieć się wielu informacji, co jest refundowane w Polsce i w jaki sposób. Pojawia się też przykład związany z pandemią COVID, gdzie można było dowiedzieć się o miejscach szczepieniach, itp. Oczywiście pojawiają się też infolinie związane z ogólnymi i szczegółowymi informacjami na przykład dla osób niewidomych.

Kolejnym punktem są infolinie związane z umawianiem się na wizyt lekarskich. Najczęściej tworzone są one przez placówki medyczne, zwane też potocznie przychodniami oraz przez firmy medyczne, takie jak Medicover, Enel — Med. W tych miejsca można zweryfikować wolne terminy do poszczególnych lekarzy specjalistów albo ogólnie do lekarzy danej specjalizacji. Do tego wszystkiego oczywiście można umawiać albo odwoływać wcześniej wybrane terminy.

Autor: steinchen
Źródlo: Pixabay
Licencja: Content License

Trzecim punktem są specjalistyczne infolinie dedykowane osobom w danej sytuacji. Inaczej mówiąc, miejsca, do których się dzwoni np. po poradę psychologiczną nastolatek. Uzyska się odpowiednią poradę, ukierunkowanie, aby móc odpowiednio się leczyć, bądź też można uzyskać też inne wsparcie medyczne.

Numery telefonów producentów rzeczy medyczny są tworzone po to, aby udzielać wsparcia osobom kupującym wspomniane produkty. Niekiedy zdarza się też, że niektóre firmy dodatkowo dają możliwość złożenia reklamacji na niedziałające towary.

Infolinia medyczna i moje doświadczenia

Moim doświadczeniem z infoliniami medycznymi są dwa miejsca. Jedno z nich jest związane z umawianiem wizyt lekarskich w jednej z prywatnych ogólnopolskich firm medycznych z końcówkami Med. A kolejnym doświadczeniem jest praca dla producenta sensorów dla diabetyków. Specjalnie nie piszę nazw tych firm, aby nie wprowadzać czarnego marketingu dla tych firm, nieważne czy to dla zysku konkurencji, czy też dać powód, aby nie korzystać z usług i produktów tych firm. Nie fair też by było, jakbym też źle przedstawił tych podmiotów gospodarczych jako pracodawców. Chciałbym przedstawić bardziej swój światopogląd, który może nie być tak samo spostrzegany, niż inni to widzą albo firma chce to przedstawiać.

W przypadku umawiania wizyt lekarskich w niektórych momentach jest niewdzięczna. W mojej ocenie powodem jest to, że trzeba mieć świadomość, że nie dla wszystkich ludzi da się umówić spotkanie z lekarzem, szczególnie w okresie zmożonego chorowania — np. okres większej liczby przeziębień. W przypadku lekarzy specjalistów to trzeba mieć świadomość, że jak dana osoba jest bardziej rozpoznawalna jako lepsza, to tym trudniej jest umówić. Część pacjentów może nie mieć świadomości, że nie da się umawiać z konkretnym doktorem o wysokiej popularności na termin, jaki klienci chcą. Spotykałem się też z sytuacjami, że osoby próbowały umawiać najpierw na siebie, a później przepisać wizytę dla kogoś bliskiego. Niestety w części przypadków nie było tak kolorowo, jakby się wydawało i terminy, jakie zaklepali, nie było możliwości przepisać na kogoś bliskiego i w czasie czynności związanych przepisania ktoś zabrał w ciągu sekundy albo system nie pokazał dla drugiej osoby.

Autor: Elf-Moondance
Źródlo: Pixabay
Licencja: Content License

Jedyne co mogłem to tylko współpracować z osobami, które dzwoniły, było to, że ustalałem wspólnie termin do specjalistów. Jeśli nie było do konkretnej osoby, to jedyne co mogłem to tylko poprosić o ponowny kontakt w późniejszym terminie. Oczywiście nie dało się obiecać, że termin się znajdzie za sekundę, czy też za dwa lata. Nigdy nie było można przewidzieć wolnego terminu.

Natomiast praca dla producenta produktów dla diabetyków dała mi możliwość poznania cukrzycy od innej strony. Dzięki temu poznałem, jak warto o siebie dbać, nie tylko z powodu choroby, ale też, aby do pogorszenia stanu zdrowia nie doprowadzić. Na tej infolinii poza poznaniem choroby, dowiedziałem się, w jaki sposób ludzie reagują na polepszający się świat techniki, który umożliwia dbanie o siebie. A przez to jest możliwość rozwoju medycyny, co wcześniej nie było to możliwe przynajmniej 50 lat temu.

Część ludzi rozumiem, że są na bakier z technologią, lecz ciągle tłumaczenie się tym, że oni się na tym nie znają, nie rozwiązuje problemu oraz tego, że powinni dbać o siebie. Dla mnie po to są stworzone, takie produktu to powinni być też wdzięczni firmom, które produkują tego typu produkty. W obecnej chwili produkty są drogie z powodu zbyt mało poznanej techniki produkcji, lecz z czasem na pewno się to zmieni i będzie możliwość wybierania pomiędzy producentami i ich produktami.

Patrząc oczami klientów, mogę zrozumieć, że produkty się psują i mało kogo stać na płacenie za pełnopłatne produkty. A co za tym idzie, mało komu udaje się wyżyć przez pełen miesiąc, nie martwiąc się jednocześnie, czy działanie produktu nie skróci swojego działania.

Podsumowując

Według mojej oceny to trzeba się zastanowić, czy oby na pewno człowiek się nadaje na takie infolinie. Nie chcę stwierdzać, że problemem ma być brak doświadczenia, bo to tak naprawdę zależy sytuacji jak człowiek pewnie się czuje. Chodzi mi bardziej o to, że niektóre informowanie ludzi o stanie rzeczy wymaga większej wiedzy, uodpornienia na głupotę, brak kontroli swojego ciała, bądź kilku parametrów.

Ja prywatnie wychodzę z założenia takiego, że ja akurat na infolinie medyczne w ogóle się nie nadaję. Powodem jest to, że w przypadku umawiania ludzi na wizyty lekarskie to podchodzę krótko, bo wolę podejść konkretnie do sprawy i samemu umówić wizytę. Jak będzie potrzeba to do konkretnego lekarza z nazwiska i imienia, czy też do specjalizacji. W przypadku producentów rzeczy medycznych to nie tylko wiedza z tematu gamy produkowanych produktów, lecz też jest potrzebne doświadczenie medyczne związane z daną chorobą. Nie wspomnę już o infoliniach typu wsparcie medyczne albo ogólnomedycznych. Dla mnie to ja nie mam biegłości, a to jest najważniejsze w przypadku tego typu infolinii. Nikt nie posadzi człowieka, jak nie ma odpowiedniej wiedzy ani przeszkolenia.

Autor: Blue-Hat-Graphics
Źródlo: Pixabay
Licencja: Content License

Jeśli miałbym komukolwiek polecać pracę na infolinii, to na pewno zastanawiałbym się, czy na pewno dana osoba by sobie poradziła. To, co wspominałem, wiedza medyczna jest najważniejsza, aby pracować na takich infoliniach. Później oczywiście pojawiają się kolejne aspekty, typu doświadczenie, umiejętności miękkie, itp. itd.


Pod hasłem infolinia można odnaleźć kilka pozycji na moim blogu. A ja pod tym linkiem daje możliwość odnalezienia tych tekstów.


Jak w wyszukiwarkę firmy Google wpiszecie hasło infolinia medyczna, można odnaleźć wiele informacji na temat przeróżnych infolinii medycznych i jakie są numery telefonów na nie. Natomiast jak klikniecie w ten link to od razu Was przekieruje na wyniki.