Dawna Historia
Co wiemy na temat podziemnego miasta Derinkuyu?

Co wiemy na temat podziemnego miasta Derinkuyu?

Każdy z krajów ma swoje tajemnice, które skrywa. Czasami zdarza się, że dany rejon sam w sobie jest na tyle tajemniczy, że trudno jest cokolwiek stwierdzić co i jak. Jedną z takich tajemnic jest miasto Derinkuyu, które ma swoją tajemnicę niewyjaśnioną do dzisiaj.

Podstawowe informacje

Z krótkiej informacji z Wikipedii wiemy, że Derinkuyu w tłumaczeniu to Głęboka Studnia. Do tego jest to miasto w Środkowej Anatolii w Turcji, w prowincji Nevşehir, które znane jest z wielopoziomowego, jednocześnie też z największego w Kapadocji podziemnego miasta. Niektórzy mówią, że dawna nazwa Derinkuyu to Melengübü.

Derinkuyu
Źródło: Derinkuyu

To co doczytałem w innym źródle to miejscowość Derinkuyu to nie tylko labirynt podziemnych korytarzy, ale również – spokojna osada o rolniczym charakterze, paradoksalnie całkowicie niezmieniona przez rozwój turystyki masowej. Wycieczki przyjeżdżają autokarami tuż przed wejście do podziemnego miasta, a po jego odwiedzeniu i ewentualnym zakupie pamiątek na jednym z kilku straganów, szybko odjeżdżają dalej. W przeciwieństwie do innym, położonych w pobliżu miasteczek – takich jak Göreme, Uçhisar czy Ürgüp, w Derinkuyu prawie nikt nie zatrzymuje się na nocleg, oczywiście za wyjątkiem kilku dociekliwych osób.

To co wiemy o podziemnym mieście Derinkuyu

Podziemne Derinkuyu to jedno z największych podziemnych miast na terenie Kapadocji obecnie udostępnianych turystom. Jego głębokość to 60 metrów, a zwiedzać można 7 najwyższych poziomów. Wiele źródeł potwierdza, że są szacunki o tym, że w dawnych czasach mogło się w nim schronić nawet 20 tysięcy osób wraz ze zwierzętami hodowlanymi i dużymi zapasami żywności. Natomiast źródło wody mieli pod miastem i mogli na bieżąco dostarczać z podziemnych źródeł przez wiele pionowych kanałów.

Część turystów potwierdza, że przy każdym wejściu do kolejnego poziomu znajdują się ogromne koła młyńskie. Służą one jako drzwi do kolejnych poziomów miasta. W razie ataku służyły one do odcięcia dostępu napastnikom, a środkowy otwór służył jako wizjer. A do tego jeszcze ułatwiał przetaczanie tych bram. To co się dowiedziałem to według szacunków to ważą one od 200 aż do 500 kilogramów oraz mają wysokość od 1 do 1,5 metra i szerokość 30-50 centymetrów.

Oprócz pomieszczeń mieszkalnych i korytarzy w mieście podziemnym Derinkuyu, podobnie jak w innych tego typu kompleksach w Kapadocji, znaleziono prasy do produkcji wina i oliwy, stajnie, magazyny i spiżarnie, jak również kaplice i miejsca modlitwy. Derinkuyu wyróżnia się położonym na drugim poziomie pomieszczeniem ze sklepieniem kolebkowym i długimi kamiennymi ławami, które najprawdopodobniej służyło jako szkoła. Na piątym poziomie (licząc od góry) znajduje się natomiast kościół na planie krzyża.

Derinkuyu
Źródło: PODZIEMNE MIASTO DERINKUYU – SKALNE TAJEMNICE KAPADOCJI

Warto na siódmym poziomie zainteresować się poszukiwaniem szybu wentylacyjnego, którego wysokość wynosi 55 metrów. Dzięki niemu można zajrzeć w górę i przekonać się człowiek się znajduje.

Trochę historii o Derinkuyu związanych z odkryciem

Po ostatnich użytkowaniach dosyć długo podziemne miasto oczekiwało na ponowne wejście oraz korzystanie. Trudno jest stwierdzić z jakiego powodu zostało opuszczone oraz nie została zapisana o nim żadna informacja na zewnątrz, aby móc się skryć. Jest wiele hipotez, ale o nich później.

Po opuszczeniu przez ostatnich osadników miasta dopiero w 1963 roku, kiedy pewien mieszkaniec tureckiego naziemnego miasteczka Derinkuyu rozpoczął pracę renowacyjne swojego domu. W tym momencie odkryto pierwsze podziemne korytarze.

Kiedy zawaliła się jedna ze ścian, przed robotnikami ukazała się jaskinia, do której prowadziło tajemnicze przejście. To nie lada zaskakujące odkrycie zainteresowało archeologów i zaraz po zgłoszeniu pojawili się u remontującego Turka.

Razem z rozwojem badań ustalono, że w głębi ziemi kryje się sieć labiryntów i tajemniczych korytarzy, które prowadzą do wielu pomieszczeń, czegoś w rodzaju podziemnych mieszkań. Na olbrzymich osiemnastu poziomach, z których najniższe są na głębokości 60 metrów, archeolodzy odkryli prawdziwe podziemne miasto. Oczywiście na tym się nie zakończyło.

Derinkuyu
Źródło: PODZIEMNE MIASTO DERINKUYU – SKALNE TAJEMNICE KAPADOCJI

Odnalezione również w skalnych pomieszczeniach artefakty, paleniska, schowki w ścianach, pręgierze itp. Wskazywały one, że miały swoje funkcjonalne przeznaczenie.

Większych rozmiarów pomieszczenia służyły jako kuchnie, sypialnie, łazienki, magazyny żywności, tłocznie oliwy i wina, magazyny broni, kościoły, szkoły, grobowce i stajnie dla zwierząt. Natomiast mniejsze przestrzenie okazały się skalnymi grobowcami.

Czy coś wiadomo o powstaniu Derinkuyu?

Na temat powstania samego podziemnego miasta jest wiele hipotez, które mogą być prawdziwe, jak również odrzucone. Do końca trudno jest potwierdzić, która jest prawdziwa. Z tego też powodu pozostawiam te, które według mnie są najlepsze i najrozsądniejsze.

Niektórzy historycy uważają, że celem podziemnego Derinkuyu było zapewnienie schronienia mieszkańcom przed inwazją z okolic 800 roku p.n.e. Chociaż pozostają inni, którzy twierdząc, że jest to niewiarygodne przedsięwzięcie inżynieryjne. Mają na myśli, że jest to za zbyt skomplikowane i po prostu niewykonalne dla ludzi z tamtego okresu.

Jeśli chodzi o to, niektórzy historycy i archeolodzy uważają, że to podziemne Derinkuyu zostało zbudowane przez Frygijczyków, inni, że przez Hetytów, a jeszcze inne teorie sugerują, że miasto jest starsze, niż się przypuszcza.

To co mi wiadomo to współcześni archeolodzy i historycy przyjmują najczęściej wersję, iż skalne Derinkuyu powstało z rąk chrześcijan i było wykorzystywane głównie w czasach bizantyjskich jako schronienie dla miejscowej ludności. Przez całe stulecia chronili się oni pod ziemią przed najazdami Arabów, Turków i Mongołów.

Jedno z pomieszczeń
Źródło: Derinkuyu

Są też inne teorie, które potwierdzają inne wydarzenia związane z powstaniem tego kompleksu. Jedną z nich jest to, że w okresie Imperium Rzymskiego wykorzystywano tunele oraz pomieszczenia w przeróżnych celach. Zapewnię związane z ukrywaniem się przed wojskiem rzymskim albo też w podobnym celu.

Frygijczycy mogli wykorzystywać. Jest to spowodowane tym, że ci ludzie byli uznawani za najlepszych budowniczych w czasach antycznych. Archeolodzy odnaleźli pozostałości po Hetytach, ale artefakty ten nie do końca potwierdzają przebywanie drugiego narodu. Przypuszcza się, że są to łupy wojenne. W celu ochrony okoliczni mieszkańcy zbudowali ten kompleks jako bunkier przed zmasowanym atakiem, lecz trudno to potwierdzić.

Inni twierdzą, że Derinkuyu jest związane z religią zwaną zaratusztrianizmem. Religia ta jest najstarsza znana człowiekowi oraz spisana przez skrybów (przynajmniej tak twierdzą moje źródła) i prawdopodobnie jest pochodzenia irańskiego. W świętej księdze wiary można przeczytać, że jeden z proroków rozmawiając z bogiem dostaje ostrzeżenie przed złymi zimami, a co za tym idzie ludzie mogą nie przeżyć tego czasu. Przez to też pojawiła się boska interwencja oraz prośba o zabraniu po parze z każdego gatunku zwierząt i wprowadzić do pomieszczeń specjalnie wybudowanego kompleksu jaskiń pod ziemią.

Naukowcy uważają, że podziemne miasto Derinkuyu w takim przypadku może być związane z dawną cywilizacją, która już nie istnieje. Przypuszczenia związane z opisywanymi wydarzeniami to można potwierdzić, że miasto wybudowano tuż przed ostatnim zlodowaceniem. Było by to pomiędzy 10 700 a 10 800 rokiem przed naszą erą. Co za tym idzie zbudowano to miejsce naprawdę wiele wcześniej niż odnalezione artefakty historyczne.

Komnata w Derinkuyu
Źródło: Derinkuyu

Pojawiały się też inne teorie, lecz według mojego zdania są dla mnie mniej znaczące albo też potwierdzające jedną z wcześniej wspomnianych teorii, lecz coś w szczegółach mogło być trochę inaczej. Natomiast żadna z teorii powstania nie jest całkowicie potwierdzona albo pewna. W takiej sytuacji można też odnaleźć coś jeszcze, co mogłoby potwierdzić albo zaprzeczyć jakimkolwiek przypuszczeniom.

Kończąc temat chciałbym przekazać też informację, że niektórzy archeologowie uważają, że kilkukilometrowe korytarze łączą Derinkuyu z kolejnymi, niesamowitymi podziemnymi miastami. Trudno jest potwierdzić nawet przybliżoną ilość, ale przypuszcza się, że na terenie Turcji może być jeszcze 200.

Bibliografia

1 Derinkuyu;

2. Derinkuyu;

3. Podziemne miasto DERINKUYU – skalne tajemnice Kapadocji;

4. Tajemnica Starożytnego Podziemnego Miasta Derinkuyu;

5. Zaratusztrianizm;