Historia
Podsumowanie historyczne numer trzydzieści cztery

Podsumowanie historyczne numer trzydzieści cztery

Po raz trzydziesty czwarty na blogu pojawia się podsumowanie historyczne, które jako pierwszy tekst od dłuższego czasu pojawia się na blogu. Wpis ten tak jak pozostałe z cyklu przygotowuję przez subiektywne przebieranie informacji dla wszystkich osób, które będą chciały przeczytać to podsumowanie.

Podsumowanie historyczne i odnalezione teksty

1 Polskie szkoły sprzed kilku dekad. Oto co się zmieniło w życiu ucznia – w tekście dowiemy się co się działo w szkołach podstawowych w czasach PRL-u oraz można dowiedzieć się więcej pikantnych szczegółów.

2. Historia husarii dla opornych – O Gdańsk, Kijów i Smoleńsk – artykuł przedstawia informacje na temat husarii i w jaki sposób odegrała rolę w kilku bitwach.

3. Wikinga w jasyr – tekst przedstawia ciekawe informacje związane z jedynym w swoim rodzaju sojuszu polsko-tatarskim.

4. Stefan Batory. Od giermka do genialnego wodza i króla – oto w jaki sposób warto kierować swoim losem.

5. Strzał w hetmana – sejm elekcyjny Michała Korybuta Wiśniowieckiego – tekst przedstawia w jaki sposób doszło do elekcji króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

6. 3 maja 1660 roku został podpisany traktat pokojowy w Oliwie – krótka informacja związana z podpisaniem traktatu pokojowego w Oliwie pomiędzy Polską a Szwecją.

7. 6 Czerwca 1944 – Jak Polacy „ratowali” D-Day – w tekście opisane są wydarzenia związane z D-Day i wielkim wkładzie polskich żołnierzy, marynarzy i lotników.

8. Reakcje zwykłych Niemców na upadek III Rzeszy. „Cały naród wykręca się od odpowiedzialności” – ciekawe informacje można uzyskać w tym artykule. Dla mnie jest napisane sporo.

9. Ukradł średniowieczny topór wojenny! Nielegalny poszukiwacz skarbów stanie przed Sądem Okręgowym w Łodzi – dzięki tekstowi można się dowiedzieć i zapamiętać, że kraść rzeczy związane z historią oraz nielegalnym odkryciem historycznych skarbów może spowodować niezłe karanie.

Źródło: Ukradł średniowieczny topór wojenny! Nielegalny poszukiwacz skarbów stanie przed Sądem Okręgowym w Łodzi

10. W Egipcie odkryto Zaginione Miasto sprzed 3 tys. lat. „Najważniejsze odkrycie po grobie Tutenchamona” – asd

11. Zbrodnie japońskie – krótki artykuł przedstawiający to co się działo w czasie II wojny światowej na terenach zdobytych przez japońskie wojska.

12. Na Krecie znaleziono najstarsze ślady stóp praludzi. Naukowcy pomylili się przy datowaniu? – ciekawy artykuł związany z przedstawieniem informacji o pierwszych człekokształtnych istotach.

Wideo o tematyce historycznej

1. Wydymani Polacy – nasi w operacji Market Garden

2. Władza wie lepiej – tragiczne błędy przywódców

3. Orgie, koks i sztuka – Tamara Łempicka – kolejny film, gdzie grupa Youtuberów z Historia Bez Cenzury stworzyła fajny film historyczny.

4. Mocz w ustach – kretyńskie terapie – Historia Bez Cenzury przedstawia jakie były terapie lekarskie w dawnych latach.

5. Polskie Stonehenge – tajemnicze miejsce na Mazurach – innymi słowy filmik przedstawiający oględziny jednego z miejsc na Mazurach o charakterystycznym kształcie.

6. Prawdziwa historia osoby, która przeżyła obozy zagłady.

https://youtu.be/kT9NxbtHMhE

7. Oto Historia Bez Cenzury ponownie pokazuje w jaki sposób tworzył się sport zwany wędkarstwem.

8. W fajnej formie przedstawienie w jaki sposób Piast stał się jednym z najważniejszych ludzi w Cesarstwie Niemieckim.

9. Wiesz w jaki sposób można było robić śluby i wesela w czasie Powstania Warszawskiego? Jak nie to obejrzyjcie ten film.

10. Film ukazujący jeden z faktów o Sumerach i władcach w Biblii.

11. Grupa Urbex History przedstawia jeden z ciekawych kompleksów, które powstrzymały Rosjan.

12. Oto w jaki sposób można opowiadać o ciekawych miejscach związanych z historią.

13. Oto w jaki sposób w czasie II Wojny Światowej doszło do kilku naprawdę epickich forteli.

14. Jedno z ciekawych miejsc związanych z mapą Warszawy i II Wojną Światową.

15. asd

16. Historia polskiego zagłębia włókienniczego.

Odkrycia i podsumowanie historyczne

1 Archeologiczna sensacja. Najstarsze ślady człowieka we Wschodniej Saharze – we wschodniej części Sahary w Sudanie polscy archeolodzy odnaleźli najstarsze narzędzia kamienne używane przez Homo Erectusa.

2. Wyjątkowe odkrycie na plaży w Hiszpanii – w południowo-zachodniej Hiszpanii odkryto doskonale zachowane łaźnie rzymskie i w tekście przekazano szczegółowe informacje.

3. Chłopiec z prehistorycznej studni śmierci okazał się 11-letnią dziewczynką – artykuł przedstawia informacje, w jaki sposób doszło do przełomowego odkrycia po około 30 latach po odkrycia ludzkich szczątków w północnej Hiszpanii.

4. Wykopaliska w Orli. Archeolodzy znaleźli fundamenty rezydencji Radziwiłów z XVII wieku – przy robieniu wykopów pod sieć gazową odnaleziono fragment fundamentów jednej z rezydencji Radziwiłów. Szkoda, że dopiero teraz to odkryto, tak można by było uratować albo zbadać to miejsce wcześniej.

5. Prace archeologiczne na Placu Wolności w Sępólnie. Badacze znaleźli fragmenty średniowiecznych naczyń i kości zwierzęcych – odnaleziono dużo ceramiki z okresu średniowiecza. Archeolodzy próbują dowiedzieć się jak najwięcej na temat pozostałości archeologicznych oraz co jeszcze jest do zbadania.

Fragment ceramiki odnalezionej przez archeologów. Prawdopodobnie pochodzi z czasów późnośredniowiecznych.
Fotograf: Sandra Szymańska
Źródło: Prace archeologiczne na Placu Wolności w Sępólnie. Badacze znaleźli fragmenty średniowiecznych naczyń i kości zwierzęcych

6. Mają nawet po 700 tys. lat – w Sudanie odkryto najstarsze ślady człowieka! – kolejny tekst potwierdzający odkrycie Polaków związane z Homo erectusem we wschodniej części Sahary.

7. Jedyny taki grób. Gocki wojownik pochowany pod bazyliką w Salonikach – odkryto ciekawy grób, prawdopodobnie pochowano w nim Gota.

8. Skokholm. Niezwykłe odkrycie archeologiczne. Wykopały je króliki – ciekawe znalezisko w takim miejscu i to jeszcze odnalezione przez przypadek dzięki dzikim zwierzętom.

9. Archeolodzy znaleźli łódź sprzed 4 tys. lat. Nie jest jasne, skąd się tam wzięła – Polsat News informuje, że w Niemczech odnaleziono łódź, która ma przynajmniej 4 tysiące lat.

10. To nagi miecz spod Grunwaldu? Przeleżał w ziemi 600 lat – historia odnalezionego miecza jest naprawdę imponująca.

Miecz prawdopodobnie związany z Grunwaldem
Fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Źródło: To nagi miecz spod Grunwaldu? Przeleżał w ziemi 600 lat

11. Odkryty ponad 100 lat temu głaz okazał się być mapą z epoki brązu – ciekawe odkrycie związane z mapą w skale oraz co można by było potwierdzić, dzięki temu odkryciu.

12. Sztuczna inteligencja rozwiązuje zagadkę Wielkiego Zwoju Izajasza – odkrycie warte uwagi, według informacji można powiedzieć, że Zwój Izajasza pisały dwie osoby.

13. Sensacja w Afryce! Takiego Odkrycia nie było od 100 lat – doniesienia potwierdzają odnalezienia założone w czasach Amenhotepa III, który był dziadkiem słynnego władcy Tutanchamona.

14. Archeolodzy odkryli kolejne karolińskie denary z IX wieku – tekst zawierający szczegóły związane z odnalezieniem denarów karolińskich.

15. Usuwając kamienie z pola, rolnik odsłonił skarb kultury unietyckiej – niezwykłe odkrycie związane z kulturą unietycką.

Źródło: Usuwając kamienie z pola, rolnik odsłonił skarb kultury unietyckiej
© Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

16. Odkrycie XXI wieku. Archeolodzy oniemieli – oto przykład w jaki sposób można archeologów zamurować odkryciem.

17. Archeolodzy pod „traktem królewskim” odkryli nie tylko kapsel – jedno z ciekawszych odkryć w Gorzowie Wielkopolskim.

18. W Egipcie znaleziono mumię ze złotym językiem sprzed 2 tys. lat – nietypowe odkrycie w Taposiris Magna na terenie obecnego Egiptu.

19. Bułgaria: Odkryto zestaw ekskluzywnych naczyń kuchennych w willi rzymskiego oficera – w tym artykule przedstawiono niezwykłe odkrycie związane z rzymskimi naczyniami.

Pozostałe teksty w podsumowaniu historycznym

1 Hobbity istniały naprawdę? Niesamowite odkrycie archeologiczne – tekst opowiadający o pewnym znalezisku i potwierdzającym czy istniały hobbity.

2. W arabskiej jaskini odkryto tajemnicze cmentarzysko. „Setki tysięcy kości ludzi i zwierząt” – jeden z ciekawych artykułów opisujących co znajduje się w jednej z arabskich jaskiń.

3. 10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało – artykuł przedstawia kilka argumentów związanych, że


Pod tym linkiem znajdziecie wszystkie teksty związane z podsumowaniem historycznym na blogu. W każdym z nich próbuję przedstawić ciekawe informacje, oczywiście nie gwarantuję, że każdego zainteresują.