Historia
Czym był i jest glam rock?

Czym był i jest glam rock?

Każdy z nas słowo rock kojarzy ze stylem muzycznym. Jeśli chodzi o jego podział to ogólnie ktoś powie rock oraz hard rock, lecz tak naprawdę można odnaleźć inne odmiany. Jest nimi glam rock, który chciałbym w tym tekście trochę go omówić oraz przybliżyć kilka faktów.

Glam rock i co mówi o tym Wikipedia

Glam rock przez niektórych nazywany też jest jako glitter rock i jak pisałem przed chwilą jest jednym ze styli muzyki rockowej. Jak Wikipedia podaje nazwa stylu wywodzi się z angielskiego słowa glamour, które oznacza urok albo atrakcyjność. Powstanie przypisuje się Wielkiej Brytanii oraz początkom lat 70 XX wieku. Wykonawcy przykładali dużą wagę do własnego wizerunku (szczególnie do swojego wyglądu zewnętrznego: ubranie, obuwie, fryzury, makijaże), przez to też powstawały kontrowersje. W przypadku muzyki to zazwyczaj były grane utwory łagodne i trafiające do większego grona odbiorców. Dosyć często zdarzały się refreny, gdzie pojawiały się podteksty seksualne.

Jeden z koncertów
Źródło: Pixabay
Licencja: Pixabay License
Autor: Free-Photos

Co mówią inne źródła o glam rocku?

Według innego źródła słowo glamour oznacza też blask i przepych, do których właściwie najlepiej określają glam rock. Natomiast przepych stał się nieodłączną cechą rocka od początków rocka psychodelicznego, przez co nawet poważni artyści rockowi ulegali temu trendowi. Pragnienie oczarowania widza stało się nieodłącznym celem rockowych występów.

Trend ten został przerwany przez wykonawców punkrockowych, którzy raczej wyznawali estetykę turpistyczną. Ona charakteryzowała się wprowadzeniem elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego, na co nie zgadzali się glamrockowcy, którzy chcieli lubili przepych oraz pragnęli oczarować widza. Za tym idzie, że dosyć często spychali treść muzyczną bardziej na bok.

Do pionierów glam rocka można zapisać angielską grupę T.Rex oraz David Bowie, Jobriath i Gary Glitter. Do grona muzyków związanych z tym stylem można zaliczyć także Queen. Ogólnie przyjmuje się, że wybuchem epoki glam rocka było ukazanie się 6 czerwca 1972 roku albumu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, gdzie w swoje alter ego wcielił się David Bowie.

Glam rock i wykonawcy należący do tego stylu przynajmniej przez chwilę

Jednymi z najsławniejszych wykonawców glam rocka jest David Bowie, Queen, T. Rex i Kiss. Innymi zespołami, którzy grali w tym stylu, są Alice Cooper, Scissor Sisters, New York Dolls, Slade, The Darkness, Mötley Crüe, Negative i wielu innych. Mógłbym wymieniać o wiele więcej zespołów, ale tak naprawdę wolałem skupić się na tych, którzy są bardziej sławni, przynajmniej w mojej ocenie – może ktoś będzie miał inne zdanie.

Roxy Music (1974)
Źródło: Roxy Music

Live Hirka Wrony i glam rock

Jakby ktoś wiedział to znany polski dziennikarz ma kanał na Youtube i tam na jednym z nagrań omawia glam rocka. Pada stwierdzenie, że ten styl to połączenie rock’n’rolla oraz hard rocka. Na samym początku było bliżej do pierwszego z wymienionych, ale z czasem można było słuchać omawianego stylu muzycznego.

Podkreślony został też fakt, że glam rock był podwaliną dla punk rocka. Część wykonawców (szczególnie New York Dolls) byli prekursorami punka.

Glam rock i muzyczne dokonania

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na dokonania glam rocku, który tak naprawdę wprowadził kilka zmian w życiu wielu ludzi. Tak jak opisywałem przed chwilą z obejrzenia nagrania live’a pana Hirka Wrony to glam rock pochodzi i jest połączeniem rock’n’rolla oraz hard rocka, z nastawieniem na pierwszy styl, można stwierdzić, że wielu ludzi mogło spokojnie przejść pomiędzy stylami oraz dalej słuchać, chociaż wygląd wykonawców miał wiele do życzenia.

W tej części tekstu chciałbym bardziej się skupić na dokonaniach wykonawców glamrockowych. Na początku chciałbym przedstawić najpierw informacje związane z dokonaniami z Roxy Music. Oni rozpoczynali w 1971 roku jako zespół grający utwory zbliżone bardziej do glam rocka, lecz wraz z upływem lat style się zmieniały, by Roxy Music stał się wzorem dla wykonawców z nurtu new romantic, do których należą między innymi Duran Duran.

Natomiast New York Dolls zespół rockowy działający w Nowym Jorku w latach 1971–1975 grali na samym początku glam rocka a później nagrali dwie płyty, które później wywarły duży wpływ na kształtowanie się muzyki punkrockowej, a image członków zespołu jeszcze w latach 80. znajdował odbicie w wizerunku wykonawców z kręgu nowej fali oraz glam metalu. Muzyka New York Dolls wpłynęła na całą rzeszę muzyków i zespołów tj. Kiss, Hanoi Rocks, Blondie, The Clash, Ramones, The Dead Boys, Mötley Crüe, Guns N’ Roses, The Damned, The Smiths i Japan. Duży wpływ miała również na członków zespołu Sex Pistols, a zwłaszcza gitarzystę Steve’a Jonesa, który pozostawał pod wyraźnym wpływem Johnny’ego Thundersa.

Glam rock i twórczość Davida Bowiego

Personą, która wpłynęła na glam rock i jego dokonania jest David Bowie, który od 1970 roku nagrywał swoje płyty w tym stylu muzycznym. Jego płyta zatytułowana The Man Who Sold The World z 1970 roku, stała się prawdziwym wyzwaniem dla poszukiwaczy nowych przestrzeni dźwiękowych. Kontrowersyjna okładka płyty, na której Bowie ubrany jest w specjalnie zaprojektowaną suknię męską, była zapowiedzią pierwszej publicznej persony Bowiego – bezpłciowego, przybyłego z kosmosu Ziggy’ego Stardusta.

David Bowie podczas trasy koncertowej Ziggy Stardust
Źródło: Glam rock

Na płycie Hunky Dory z 1971 roku można usłyszeć połączenia glam rocku oraz powrót Davida Bowiego do akustyczno-folkowej stylistyki jego pierwszych albumów. Pomysł na Ziggy’ego Stardusta został rozwinięty i wykorzystany na jego następnej płycie, jednej z najważniejszych i najlepszych płyt w historii rocka – The Rise and Fall of Ziggy Sturdust and the Spiders From Mars z 1972 roku.

W kwietniu 1973 roku ukazała się druga płyta Ziggy’ego Stardusta, Aladdin Sane, która była zainspirowana kolejną amerykańską trasą artysty. W czasie koncertu w czerwcu 1973 roku, ku zaskoczeniu wszystkich Bowie-Stardust oświadczył, że jest to już w ogóle nasz ostatni występ. Po ostatecznym rozrachunku z postacią Stardusta, Bowie wydał album Pin Ups w 1973 roku.

W roku 1975 Bowie przeprowadził się do Stanów i wystąpił w kultowym filmie Nicolasa Roega The Man Who Fell To Earth. Zagrał rolę kosmity, który przybył na Ziemię w poszukiwaniu wody dla swojej planety. W tym czasie po raz pierwszy radykalnie zmienił swój image, porzucając glam rock i nagrywając w Ameryce płytę Young Americans. Na krążku znalazł się utwór Fame, nagrany z Johnem Lennonem. W tym czasie powstała również nowa persona artysty – mistrz elegancji Thin White Duke, śpiewający, według określenia samego Bowie’ego, plastikowy soul.

Czy ktoś się wyśmiewał w glam rocku?

Odpowiadając na pytanie to tak, były takie sytuacje. Trudno nie zaprzeczyć, pojawiały się kpiny z zaściankowych Brytyjczyków, a później Amerykanów. To wszystko spowodowane za udawanie transwestytów i przerysowanie wizerunkowe.

Jednym z przeistoczeń wizerunków jest postać Davida Bowiego, który w czasach glam rocka wszedł w rolę Stardusta na kilku płytach. Poza okresem omawianego rocka twórca nie wchodził w tą rolę i nie odbiło się to na jego reputacji. Nadal uważany jest za jednego z najlepszych twórców muzycznych.

Natomiast w przypadku prześmiewczych sytuacji związanych z udawaniem transwestytów to zdarzały się często w wykonaniu osób nie związanych ze stylem. Było to związane bardziej z ubiorem wykonawców niż z samą muzyką, jaka była wykonywana.

Bibliografia

  1. Glam rock;
  2. Glam rock;
  3. Turpizm;
  4. Wykonawcy Glam Rock;
  5. Za co uwielbiam Glam Rock – Porozmawiajmy o muzyce 038, Hirek Wrona LIVE!;
  6. Roxy Music;
  7. New York Dolls;
  8. David Bowie;
  9. asd

Pod tym linkiem są wszystkie teksty związane z hasłem rock.


Tekst powstał też przy podpowiedzi pana Hirka Wrony, który posiada swój profil na Twitterze, Facebooku i innych portalach.

Tags :