Podsumowanie po raz kolejny

Nie wiem jak Wy, ale na to podsumowanie już nie mogłem się doczekać. Same ciekawe artykuły wyłapałem, aby można było wyciągnąć niesamowicie niezłe kąski.

Właściwe podsumowanie

1 W przypadku odznaczania ludzi to jestem za tym, aby medale dostawali Ci, którzy naprawdę zasłużyli. W tekście 100 lat temu urodził się Imrich Gablech – lotnik, który w 1939 r. walczył w obronie Polski dowiadujemy się o takim człowieku, który na honory zasługuje.

Imrich Gablech
Imrich Gablech
Źródło: http://pocket.co/solpfh

2. W tekście o tytule Husaria kontra Kozacy – z walk na Ukrainie  można przeczytać informaje na temat jednej z bitew jakie się odbyły w trakcie miesięcznych walk pomiędzy wojskami polsko -tatarskimi a moskiewsko – kozackimi.

Stefan Czarniecki podczas wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667
Stefan Czarniecki podczas wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667
Źródło: http://pocket.co/solPB3

3. W tekście Stanisław August Poniatowski. Najbardziej zadłużony król Europy? dowiadujemy się jak ostatni król Polski zadłużył się oraz jego dokonania związane z próbami oddłużania się.

Ostatni król Polski umierał, tonąc w upokarzających długach.
Ostatni król Polski umierał, tonąc w upokarzających długach.
Źródło: http://pocket.co/sol4Qr

4. W Gdańsku w czasie wykopalisk odnaleziono popiersie Adolfa Hitlera. W tekście pod tytułem Rzeźba Hitlera odkopana w ogrodzie Muzeum Narodowego dowiadujemy się trochę informaji w tej sprawie.

5. W tekście zatytułowanym Kto mieszkał pod Opatowem? dowiadujemy się na temat prac archeologicznych w grodzie pod Opatowem.

Odkryta zagadkowa jama Badania archeologiczne pod Opatowem
Odkryta zagadkowa jama
Badania archeologiczne pod Opatowem
Źródło: http://pocket.co/solzV5

6. Po przeczytaniu tekstu Rocznica śmierci Marii Rodziewiczówny. Mówiła, że „są dwie potęgi, którym trzeba oddać wszystko, a w zamian nie brać nic – to Bóg i Ojczyzna”. Komuniści bali się jej powieści dochodzę do wniosku, że warto uchonorować następną osobę wielkimi honorami, nie tylko państwowymi.

Maria Rodziewiczówna
Maria Rodziewiczówna
Źródło: http://pocket.co/solzmt

7. W tekście Zbrodnie, o których się milczy. „To nie są cmentarze. To są pola śmierci”. Amerykanie zszokowani skalą zbrodni komunistów w powojennej Polsce. Zauważają także, że w Polsce to wciąż prawda, która jest niewygodna… dowiadujemy się jak amerykański dziennikarz piszący dla New York Times określił sytuacje z Białegostoku oraz odnalezionych szczątków.

Odkopane szczątki więźniów
Odkopane szczątki więźniów
Źródło: http://pocket.co/solYMV

8. W tekście nazwanym  Ofiary pedofilii i klacze rozpłodowe. Brutalna prawda o losie kobiet w starożytnym Rzymie przedstawia się rolę kobiet w antycznym Cesarstwie Rzymskim.

Rzymskie kobiety często potrzebowały opieki bogini Luciny, opiekunki narodzin. Tu ofiarowuje ona dziecko Venus
Rzymskie kobiety często potrzebowały opieki bogini Luciny, opiekunki narodzin. Tu ofiarowuje ona dziecko Venus
Fot. Carole Raddato, CC BY-SA 2.0
Źródło: http://pocket.co/solYZZ

9. Pozostając w realiach Cesarstwa Rzymskiego chcę przedstawić Wam tekst o tytule Organizacja armii rzymskiej w okresie wczesnego cesarstwa przedstawiające informacje związane jak Rzymianie doprowadzili do odpowiej struktury w swoim wojsku.

Szyk bojowy testudo (żółw)
Szyk bojowy testudo (żółw)
Zdj. Wikimedia Commons
Źródło: http://pocket.co/solYtS

10. Miło jest przeczytać tekst HOŁD RUSKI, czyli najbardziej ukrywana data w historii Polski, gdzie dowiaduję się na temat hołdu lennego z 1611 roku składanego przez władcę moskiewskiego.

Obraz "Hołd Ruski" Jana Matejki
Obraz  Hołd Ruski Jana Matejki
Źródło: http://pocket.co/solYrW

11. W tekście zatytułowanym Kilka epilogów jednego dramatu. Jak kończyła się wojna secesyjna? dowiadujemy się jak długo kończyła się Wojna Secesyjna w USA.

Mapa polityczna Stanów przed wybuchem wojny secesyjnej
Mapa polityczna Stanów przed wybuchem wojny secesyjnej
Źródło: http://pocket.co/solkWe

12. W tekście Tajemnice ukryte w ludzkich kościach moemy się dowiedzieć w jaki sposób można uzyskać informacje z kości zmarłych osób. Przykłady opisane są na podstawie jednego z cmentarzy.

Badacze odkryli też fragment średniowiecznego muru, który był częścią budowli powstałej na już istniejącym cmentarzu. Izabela Ignatowicz Czytaj więcej: http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/strzelce-krajenskie/art/9022577,tajemnice-ukryte-w-ludzkich-kosciach,id,t.html?cookie=1
Badacze odkryli też fragment średniowiecznego muru, który był częścią budowli powstałej na już istniejącym cmentarzu.
fot. Izabela Ignatowicz
Źródło: http://pocket.co/solqI2

13. W tekście Na razie nie poznamy DNA Piastów z płockiej katedry dowiadujemy się jaka jest decyzja związana z badaniami genetycznymi Władysława I Hermana, Bolesława III Krzywoustego oraz kilkunastu książąt mazowieckich.

Najświętszej Marii Panny w Płocku.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku.
Fot. Krzysztof Maria Różański, Creative Commons
Źródło: http://pocket.co/sol2cp

14. W tekście 11 ton polskiego złota zatrzymała Wielka Brytania, ale gdzie się podziała reszta? dowiadujemy się na temat rezerw złota jaka miała II Rzeczypospolita tuż przed wybuchem II wojny światowej.

15. W artykule Historię Gdańska trzeba pisać na nowo? Archeolog twierdzi, że gród… w ogóle nie istniał dostajemy informację, że Gdańsk nie istniał od samego początku istnienia Polski.

Czy Mieszko I władał Gdańskiem i Pomorzem Wschodnim już w połowie X wieku? (polski książę na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”)
Czy Mieszko I władał Gdańskiem i Pomorzem Wschodnim już w połowie X wieku? (polski książę na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”)
Źródło: http://pocket.co/soly5q

16. Zaciekawił mnie artykuł Robił nieludzkie eksperymenty na Polkach. Dzięki Amerykanom uniknął stryczka, gdzie opisano jednego z nazistowskich lekarzy, którzy testowali działania przeróżnych ran oraz leków.

17. Jesteś ciekaw kto był idealnym rycerzem średniowiecza to przeczytaj artykuł pod tytułem Najsłynniejsi rycerze średniowiecza, który opowiada właśnie o najlepszych.

Godfryd de Bouillon, Obrońca Grobu Świętego
Godfryd de Bouillon, Obrońca Grobu Świętego
Źródło: http://pocket.co/solyWu

Za tekst jak na razie dziękuję tylko sobie, że wypatrzyłem te teksty, oraz mojej żonie, która ciągle mnie wspiera.