Podsumowanie
Podsumowanie historyczne część 18 na blogu

Podsumowanie historyczne część 18 na blogu

Kolejne podsumowanie historyczne pojawia się na moim blogu i po raz kolejny na swój sposób przedstawiam Wam ciekawe informacje historyczne zebrane przeze mnie.

Artykuły w podsumowaniu historycznym

1. Panowie świata czy globalni nieudacznicy? Oto najbardziej kompromitująca wojna w dziejach Imperium Brytyjskiego – jedna z tych historii, gdzie imperium uczy się na swoich błędach.

2. Szpitale śmierci. Bolesna prawda o służbie zdrowia w Powstaniu Warszawskim – Czy trafiwszy do powstańczego szpitala, można było wyjść z niego z życiem? Na to pytanie można odnaleźć odpowiedź w tym artykule.

Podczas Powstania lekarze, pielęgniarki, sanitariuszki wykazali się ogromnym heroizmem. Dyżurowali przy łóżkach szpitalnych po 48 godzin bez przerwy. Na zdjęciu szpital w gmachu PKO przy ulicy Świętokrzyskej.
Podczas Powstania lekarze, pielęgniarki, sanitariuszki wykazali się ogromnym heroizmem. Dyżurowali przy łóżkach szpitalnych po 48 godzin bez przerwy. Na zdjęciu szpital w gmachu PKO przy ulicy Świętokrzyskej.
Źródło: Szpitale śmierci. Bolesna prawda o służbie zdrowia w Powstaniu Warszawskim

3. Ile piw dziennie byli w stanie wypić średniowieczni Polacy? – inaczej mówiąc artykuł o piwie w polskich klimatach.

4. Juliusz Cezar to przy nim bezradne dziecko. Dlaczego historia jednego z największych zdobywców w dziejach pozostaje nieznana? – ciekawy artykuł na temat jednego ze zdobywców na terenie Europy i bliskiego wschodu.

5. Nasze święte zioła, wyklęte przez Kościół, wracają do łask: Bylica pospolita, Piołun – absynt, Draganek – estragon. – artykuł na temat słowiańskich świąt. Wiedziałeś cokolwiek o nich?

6. Jak Polacy w PRL-u migali się od wojska? Poznaj pomysły, w które aż trudno uwierzyć – ciekawe informacje z czasów PRL-u.

Aby uniknąć służby wojskowej w czasach PRL młodzi chwytali się najróżniejszych sposobów.
Aby uniknąć służby wojskowej w czasach PRL młodzi chwytali się najróżniejszych sposobów.
Źródło: Jak Polacy w PRL-u migali się od wojska? Poznaj pomysły, w które aż trudno uwierzyć

7. Jak długo żyli starożytni Rzymianie? – ciekawy artykuł na temat długości życia w antycznym Rzymie.

Choroby i najbliżsi wybijali razem 36 procent nowonarodzonych. Peter Paul Rubens, "Rzeź niewiniątek"
Choroby i najbliżsi wybijali razem 36 procent nowonarodzonych
Peter Paul Rubens, „Rzeź niewiniątek”
Źródło: Jak długo żyli starożytni Rzymianie?

 

8. Czy ludzie przybyli do Australii 65 tysięcy lat temu? – w artykule przedstawione są informacje oraz hipotezy związane z pierwszym przybyciem człowieka do Australii.

9. Ilu Niemców naprawdę zginęło w Powstaniu Warszawskim? – po tym artykule widać, że niektóre informacje mogą być sprzeczne – nawet w przypadku tak ważnego dla Warszawy wydarzeniu.

10. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Powstaniu Warszawskim – lista Top 10 portalu Ciekawostki Historyczne na temat Powstania Warszawskiego.

11. 10 szokujących wydarzeń z ostatnich dni II wojny światowej – kolejne zestawienie Ciekawostek Historycznych, ale tym razem na temat II wojny światowej.

12. Jakie poczucie humoru miał Stalin? – sam tytuł artykułu robi wstęp do całego artykułu, dla mnie warto przeczytać w celu poznania angielskiego humoru Stalina.

13. Nie tylko akowców czekała kara śmierci. Tak komuniści traktowali swoich bohaterów – parę lat temu było mówione od zera do bohatera, natomiast w przypadku tego artykułu jest przykład jak ZSRR potrafi zrobić na odwrót – od bohatera do zera.

Przegląd techniczny Jaków-1 na lotnisku w Zadybiu Starym w 1944 roku.
Przegląd techniczny Jaków-1 na lotnisku w Zadybiu Starym w 1944 roku.
Źródło: Nie tylko akowców czekała kara śmierci. Tak komuniści traktowali swoich bohaterów

14. Bastiony desperatów. Gdzie żołnierze Hitlera bronili się do ostatniej kropli krwi? – artykuł opisujący nie tylko miejsca, ale też sytuacje, gdzie niemieccy żołnierze bronili się, nawet wiedząc, że nie mają już szans na wygraną.

15. 5 najohydniejszych zbrodni wiktoriańskiej Anglii – artykuł dla osób o mocnych nerwach, bo opisywane są wydarzenia związane ze śmiercią i znęcaniem się nad innymi.

16. Trójkąt trzech cesarzy… – ciekawe informacje na temat jednego z niewielu miejsc związanych z granicami państwowymi.

pocztówka
pocztówka
Źródło: Trójkąt trzech cesarzy…

17. Geneza wybuchu I wojny światowej – dosyć długi tekst (tak jak moje), ale opisuje wiele czynników będących jako przyczyna wybuchu Wielkiej Wojny.

18. Historię Gdańska trzeba pisać na nowo? Archeolog twierdzi, że gród… w ogóle nie istniał – ciekawy artykuł, który próbuje walczyć z informacjami na temat terminu powstania miasta Gdańsk.

19. 3 sierpnia 1775 roku caryca Katarzyna II wydała manifest o likwidacji Siczy Zaporoskiej – artykuł opowiada w jaki sposób dawna Rosja potrafiła zniszczyć jeden naród.

20. Gdzie dawniej za potrzebą chadzano? – krótka, ale treściwa ciekawostka historyczna związana z wychodkami na wsi.

21. Jak imprezował Józef Stalin? – według mnie lepiej przeczytać tekst niż, aby później nie wzruszać ramion z niewiedzy o historii jednego z dyktatorów oraz braku reakcji na słowa imprezować jak Stalin.

22. Najdziwniejszy zamach w historii – dla mnie na tyle ciekawy tekst, że można dowiedzieć się paru ciekawych informacji na temat zamachu majowego z innej strony niż to zwykle czytamy.

23. Kolejne dowody wskazują, że starożytne Imperium Lechitów mogło istnieć naprawdę!! – tekst próbujący potwierdzić, że przynajmniej genetycznie Impreium Lechitów istniało na naprawdę sporym terytorium Euroazji.

24. Długie trwanie oporu. Armia Krajowa a opozycja demokratyczna w PRL – artykuł poświęcony walkom AK-owców nie tylko z hitlerowskim okupantem w czasie II wojny światowej, ale z sowieckim wrogiem tuż po wojnie.

25. Jak w średniowieczu kobiety udawały dziewice? – tekst przedstawiający praktyki średniowiecznych kobiet, aby ponownie stać się dziewicami.

26. Kto sfinansował wyprawę Ferdynanda Magellana? Przekręty u podstaw słynnej ekspedycji – świetnie przygotowany tekst na temat sfinansowania wyprawy jednego z najsłynniejszych żeglarzy na świecie.

27. Operacja Demon – Dunkierka Morza Śródziemnego – perypetie dwóch pułków brytyjskich w czasie II wojny światowej.

Lekki czołg Mk VI A z 3rd KOH.
Lekki czołg Mk VI A z 3rd KOH.
Źródło: Operacja Demon – Dunkierka Morza Śródziemnego

28. Najbardziej archaiczne poglądy PRL-owskich seksuologów – na tyle ciekawy tekst, że można porównać do ówczesnych polskich poglądów po kilkudziesięciu latach po zakończeniu żywota PRL-u.

29. Kazirodztwo, rytualne mordy, kanibalizm. Prawdziwe baśnie braci Grimm – tekst przedstawiający pokrótce jakie były pierwsze wersje obecnych bajek dla dzieci typu Czerwony KapturekJaś i Małgosia.

30. Tajemnica śmierci Ulryka von Jungingena – tekst przedstawia hipotezę na temat osoby, która zabiła wielkiego mistrza von Jungingena w 1410 w bitwie pod Grunwaldem.

Odkrycia w podsumowaniu historycznym

1. Archeolodzy odkryli średniowieczny miecz Wikingów – ciekawa informacja o znalezisku.

Wykopaliska archeologiczne
Wykopaliska archeologiczne
Fot. mbl.is / Hildur Gestsdóttir
Źródło: Archeolodzy odkryli średniowieczny miecz Wikingów

2. Odkrycie archeologiczne na budowie. Gotyckie mury i przedmioty sprzed kilkuset lat znalezione w Gdańsku – w Gdańsku miał powstać hotel a archeolodzy odnajdują gotyckie zabudowy.

3. Odnaleziono grecką amforę w Chotyńcu – artykuł przedstawiający jak daleko Scytowie zapuszczali się od swojego kraju.

Część greckiej amfory znalezionej w Polsce.
Autor: PATRYK OGORZAŁEK
Źródło: To prawdziwa sensacja! Pierwsza grecka amfora znaleziona na ziemiach polskich!

4. Polscy archeolodzy odkryli pradziejowe centrum kultowe w Egipcie! – może nie jest to pełna informacja archeologiczna dla niektórych, ale dzięki temu można cokolwiek więcej dowiedzieć się na temat prawdopodobnie wcześniejszego trybu życia mieszkańców dawnego Egiptu.

5. Z morza wyłowiono olbrzymiego orła ze swastyką. Jest wart prawie 47 milionów złotych – ciekawa informacja na temat jednego ze znalezisk na terenie wód Urugwaju.

 

Wideo w podsumowaniu historycznym

1. Ciekawy odcinek Łowców Przygód.

2. Informacje na temat Lisowczykach – formacji konnej jazdy.

3. Filmowe informacje na temat dwuręcznych mieczy.

4. Pogromcy Mitów w wersji Historii Bez Cenzury

5. Mało znany Polak – biolog ze swoim odkryciem.

6. Wiedzieliście o tej francuskiej Savate – sztuce (sporcie) walki?

7. Ciekawe zestawienie ukrytych miejsc.

8. Film pod tytułem Ciemności skryją ziemię wyemitowany na TVP 2 przedstawia wiele informacji na temat wyzwalania wielu hitlerowskich obozów zagłady. Od razu informuję, że niektóre sceny są dla osób o mocnych nerwach.

9. Pozostając w tematyce wyzwolenia obozów koncentracyjnych proponuję spojrzeć na filmy z artykułu Brytyjczycy ukrywali te materiały, by nie przypominać Niemcom ich zbrodni. Po 70 latach zostały pokazane. I w tym przypadku jest prośba o obejrzenie filmu przez osoby o mocnych nerwach.

10. Dla niektórych Stefan Czarniecki był tylko jedną z postaci historycznych, o których nie warto pamiętać. Nie tylko dla mnie jest to jest z ciekawszych i wartych zapamiętania osób.

 

Inne rzeczy w podsumowaniu historycznym

1. Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Wałbrzychem – coś ciekawego dla osób poszukujących zapomnianych miejsc.

2. Staruszek podający się za Hitlera mówił PRAWDĘ? Szokujące odkrycie w Argentynie – jedno z wielu doniesień w sprawie Adolfa Hitlera.

3. Twierdzi, że znalazł nazistowski skarb. Ma być ukryty w starej kopalni – czy to kolejny złoty pociąg?

4. Historie spod ziemi: Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk – świetny artykuł autorki bloga o anime, mandze oraz innej tematyce okołojapońskiej.

5. Południca – ciekawe informacje związane z temperaturami oraz pracami przy żniwach.

Rysune przedstawiający Południce.
Autor: EvelineaErato ©
Źródło: Południca

6. Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku – dla mnie to przykra wiadomość na temat spalenia XVI-wiecznego kościoła.

Kościół Bożego Ciała w Gutach
Kościół Bożego Ciała w Gutach.
Źródło: Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku

7. Znaleziono ekwipunek spadochroniarza z II wojny światowej – ciekawa historia ekwipunku z II wojny światowej.

8. Słowianie mogli mieć osady w Afryce – artykuł opisujący wstępne przygotowania do wyprawy związanej z odnalezieniem słowiańskiej osady w Afryce, a dokładniej w Maroku. Dodatkowo pojawiają się dodatkowe informacje dla osób nie znajomych z jakiego powodu jest słowiańska osada w Afryce.

9. Niesamowite odkrycie! Po pożarze katedry w Gorzowie Wlkp odnaleziono kapsułę z… – przy ratowaniu katedry z pożaru odnaleziono kapsułę czasu z wieloma dokumentami historycznymi.