Historia
Wiesz, gdzie jest pałac Staszica? – Warszawska Belle Epoque pomoże

Wiesz, gdzie jest pałac Staszica? – Warszawska Belle Epoque pomoże

Tuż za pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Często mijasz warszawskie zabytki, spoglądasz na nie z zachwytem, zastanawiasz się chwilę: „Co to właściwie za miejsce?”, a potem idziesz dalej? Znajdź Warszawską Belle Epoque na Facebooku, dowiedz się więcej o Warszawie i zobacz dwie epoki na jednym zdjęciu.

Warszawska Belle Epoque to realizowany przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego projekt społeczny skierowany do osób, które niedawno przyjechały do stolicy, ale również do stałych mieszkańców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o stołecznych zabytkach. Wszystko to w ramach platformy Zwolnieni z Teorii, wspomagającej projekty służące społecznościom.

Logo Warszawskiej Belle Epoque
Logo Warszawskiej Belle Epoque

Belle Epoque to francuskie określenie pięknego czasu lub epoki. Projekt przypomina, że mamy w mieście wspaniałe budynki i miejsca, które przetrwały lata wojny lub z pietyzmem zostały odbudowane, by kolejne pokolenia mogły się cieszyć ich widokiem. Przez połączenie dawnych fotografii  z współczesnym tłem, studenci chcą pokazać piękną architekturę i urokliwe zakątki, dzięki którym Warszawa była nazywana Paryżem Wschodu.

„Na naszym profilu na Facebooku publikujemy zdjęcia wraz z krótkim opisem, co się działo w danym miejscu od jego powstania aż do naszych czasów. Kontrast pomiędzy czarno-białymi obrazami sprzed drugiej wojny światowej a dzisiejszymi, pełnymi kolorów fotografiami natychmiast rzuca się w oczy. Porównujemy współczesny kształt pałacu Raczyńskich i okazuje się, że pasuje idealnie do tego ze zdjęcia, a idąc na wykłady na Krakowskim Przedmieściu, mijamy tego samego Kopernika co studenci z dwudziestolecia międzywojennego” – tak o swoim projekcie mówią założyciele.

Warszawska Belle Epoque to nie tylko ogromne pałace. Zielone warszawskie parki i ogrody cieszyły mieszkańców stolicy od dawna. Przyjemnie wiedzieć, że przechadzasz się tymi samymi alejkami co dawni królowie. Tenis w Polsce zaczął się od Wojciecha Fibaka? Zobacz koniecznie zdjęcie stadionu tenisowego Legii z 1939 roku.

Grupa projektowa działa na Facebooku i Instagramie, publikując kolejne fotografie swojego autorstwa. Bez problemu można śledzić ich wpisy i dowiadywać się więcej o Warszawie i jej przeszłości. W końcu zawsze warto znać historię miejsca, w którym się uczy, mieszka lub pracuje.