Historia
Podsumowanie historyczne powraca

Podsumowanie historyczne powraca

W obecnej chwili przedstawiam Wam kolejną listę tekstów historycznych, które powinny Was zainteresować. Od ostatniego takiego podsumowania minęło trochę czasu i z tego powodu zebrała się też spora liczba pozycji do zaproponowania Wam. Nie martwcie się, specjalnie dla Was ciągle je selekcjonuję i podaję w odpowiedniej formie całe to podsumowanie.

Teksty w podsumowaniu

1. W tekście pod tytułem III rozbiór Polski – zachwianie równowagi w Europie możemy dowiedzieć się w jaki sposób straciliśmy ziemie w rozbiorach w XVIII wieku. Do tego jeszcze jest nagrana rozmowa w czasie audycji w Polskim Radiu.

2. W Mało brakowało, aby Turcy szybko zemścili się za odsiecz wiedeńską. Miesiąc później prawie zabili nam króla! znajdujemy informacje na temat możliwej straty wspaniałego króla Jana III Sobieskiego.

"Bitwa pod Parkanami" - obraz Juliusza Kossaka.
„Bitwa pod Parkanami” – obraz Juliusza Kossaka.
Fot. Wikimedia Commons
źródło: http://pocket.co/sobCTR

3. W Hitler i Franco – historia szorstkiej przyjaźni  dowiadujemy się z jakiego powodu w Hiszpanii była zgoda na działania faszystowskich wojsk.

Generałowie Mola i Franco na okładce „Berliner Illustrirte Zeitung” z 27 sierpnia 1936 r.
Generałowie Mola i Franco na okładce „Berliner Illustrirte Zeitung” z 27 sierpnia 1936 r.
Źródło: http://pocket.co/sobT8i

4. W tekście pod tytułem Największy wróg Hitlera. Służył dyktatorowi przez lata i… robił wszystko, aby pozbawić go władzy dowiadujemy się kto tak naprawdę był największym wrogiem Hitlera. Jest to ciekawostka, która niektórych może zaskoczyć.

Heinrich Himmler i Adolf Hitler - byli bliskimi współpracownikami, ale też rywalami.
Heinrich Himmler i Adolf Hitler – byli bliskimi współpracownikami, ale też rywalami.
Źródło: http://pocket.co/sobTZV

5. W tekście Nie tylko Kościuszko. Oto Polacy, którzy ryzykowali życiem za Amerykę możemy przeczytać o Polakach w USA, którzy tam stali się bohaterami.

Polscy bohaterowie Ameryki - Włodzimierz Krzyżanowski i Kazimierz Pułaski
Polscy bohaterowie Ameryki – Włodzimierz Krzyżanowski i Kazimierz Pułaski
Źródło: http://pocket.co/sobTSb

6. W artykule Czy chciałbyś zostać miliarderem… w starożytnym Rzymie? dowiadujemy się na temat w jaki sposób bogaci Rzymianie zdobywali majątki i w jaki sposób one były reprezentowane.

Rzymscy niewolnicy usługujący swym panom na mozaice z II w. n.e
Rzymscy niewolnicy usługujący swym panom na mozaice z II w. n.e
Źródło: http://pocket.co/sobTsi

7. W tekście pod tytułem Matura przedwojenna a matura współczesna można zobaczyć porównanie matury z czasów międzywojennych oraz współczesnych.

8. W tekście Jedyna taka pieczęć sprzed 3000 lat ze Wzgórza Świątynnego można dowiedzieć się na temat znaleziska na jednym ze wzgórz w Jerozolimie.

10-letni Matwiej Cepilajew i jego odkrycie
10-letni Matwiej Cepilajew i jego odkrycie
Źródło: http://pocket.co/sobDgQ

9. W Ojcze, ty taki święty to nie jesteś. Dzieci renesansowych papieży dowiadujemy się w jaki sposób papież w okresie renesansu mógł posiadać dzieci.

Papież Paweł III ze swoimi dwoma wnukami - kardynałem Aleksandrem i księciem Oktawianem na obrazie Tycjana
Papież Paweł III ze swoimi dwoma wnukami – kardynałem Aleksandrem i księciem Oktawianem na obrazie Tycjana
Źródło: http://pocket.co/sobDX5

10. W tekście Dzieci grają ci na nerwach? Ci dyktatorzy wiedzieli, co zrobić z podobnym problemem można dowiedzieć na temat dzieci dyktatorów oraz reakcji samych rządzących na temat potomków.

Fidel zdecydowanie nie był dobrym ojcem. Na ilustracji fragment okładki "Dzieci dyktatorów"
Fidel zdecydowanie nie był dobrym ojcem. Na ilustracji fragment okładki „Dzieci dyktatorów”
Źrodeł: http://pocket.co/sobDTj

11. Ciekawe informacje można uzyskać z artykułu zatytułowanego Ojciec złamał im psychikę. Synowie dyktatorów, którzy okazali się zwyrodniałymi socjopatami. To właśnie w nim dowiadujemy się na temat trzech synów znanych nam dyktatorów.

Falaka, to niezwykle bolesna tortura. Udajj z lubością skazywał na nią nawet z powodu najmniejszej pomyłki
Falaka, to niezwykle bolesna tortura. Udajj z lubością skazywał na nią nawet z powodu najmniejszej pomyłki
Źródło: pocket.co/sobW5X

12. Ciekawą sprawą jest tekst pod tytułem Prawdziwy złoty wiek piractwa. Korsarze starożytnego Rzymu, gdzie dowiadujemy się jak wyglądała złota era piractwa za czasów Imperium Rzymskiego.

13. Zaciekawił mnie artykuł Najwyższa pora powiedzieć to głośno: Amerykanie sprzeciwiali się upadkowi ZSRR!, gdzie omówiono kilka spraw związanych sprzeciwowi amerykańskich działań przeciwko upadkowi Związku Radzieckiego.

Amerykanie wygrali zimną wojnę, lecz nie chcieli rozpadu ZSRR (na ilustracji plakat promujący film dokumentalny produkcji CNN).
Amerykanie wygrali zimną wojnę, lecz nie chcieli rozpadu ZSRR (na ilustracji plakat promujący film dokumentalny produkcji CNN).
Źródło: http://bit.ly/1Sa38D9

14. Nie tylko ja robię podsumowania tekstów, ale też inni. W 10 dawnych terapii, od których włosy stają dęba. Przeczytaj zanim złapiesz jesienne przeziębienie, specjalnie zrobiono spis 10 tekstów związanych z leczeniem.

upuszczanie krwi
upuszczanie krwi
Źródło: http://bit.ly/20aYyd2

15. Ciekawa sprawa jest co do słowa po angielsku znaczącego kopulację. W tekście Najstarszy zapis słowa „fuck” pochodzi z 1310 r. można odczytać krótki opis daty powstania słowa fuck oraz jego znaczenia oraz używania w dawnych czasach.

fragment dokumentu z nazwiskiem Fuckebegger (fot. Marc Morris)
fragment dokumentu z nazwiskiem Fuckebegger (fot. Marc Morris)
Źródło: http://bit.ly/1GxK0hf

16. Ciekawy tekst jest związany z dynastiami dyktatorów na całym świecie i został nazwany Marzysz o założeniu własnej dynastii? Weź przykład z tych czterech tyranów. Bez kozery zostało w tytule wprowadzone, aby kierować się tyranami takimi jak Łukaszenko. Nie da się inaczej rządzić w inny sposób.

Wieczny Prezydent i Wielki Przywódca razem (zdjęcie opublikowane na licencji CC ASA 2.0, autor Roman Harak).
Wieczny Prezydent i Wielki Przywódca razem (zdjęcie opublikowane na licencji CC ASA 2.0, autor Roman Harak).
Źródło: http://bit.ly/1PRKnpH

17. Ciekawą informacją przynajmniej dla pasjonatów II wojny światowej jest wydobycie dwóch niemieckich pojazdów, o których mowa w artykule Znalazły się w rzece w 1945 roku. „Widać oryginalne maskowanie”

Historyczne znalezisko w Pilicy
Historyczne znalezisko w Pilicy
Źródło: http://bit.ly/1irnY48

18. Jeśli ktoś pamięta jeszcze w tym roku (w 2015) suszę to kojarzy tez informacje o odnajdywaniu przeróżnych rzeczy i tekst pod tytułem Nie tylko Wisła oddała skarby. Archeologiczne znaleziska sprzed 3 tys. lat też to potwierdza. Do tego jeszcze są dodatkowe informacje związane ze znaleziskami.

Znalezione przedmioty na Mokotowie
Znalezione przedmioty na Mokotowie
Źródło: http://bit.ly/1N0jFFs

19. Obok Wizny, Westerplatte oraz wielu innych miejsc polskiej obrony w czasie II wojny światowej możemy też dołożyć Hel, gdzie żołnierze bronili się przez miesiąc zamiast dwóch tygodni. Opowiada o tym artykół zatytułowany Mieli bronić przez 2 tygodnie, wytrzymali 32 dni. 76. rocznica bohaterskiej obrony Helu.

20. W tekście Tajne bazy Hitlera. Gdzie ukrywał się nazistowski zbrodniarz? dowiadujemy się na temat kryjówek związanych z Adolfem Hitlerem oraz przeróżnych informacji oraz hipotez z nimi związanych.

Baza w rejonie Jeziora Wostok
Baza w rejonie Jeziora Wostok
Źródło: http://bit.ly/1Mnhlrx

21. W tekście Największa tajemnica Trzeciej Rzeszy możemy uzyskać informacje, że największym skarbem Niemcy posiadali statek UFO, który ukrywali przez cały czas trwania wojny.

Rysunek przestawiający hitlerowskie UFO
Rysunek przestawiający hitlerowskie UFO
Źródło: http://bit.ly/1XFPoTY

22. Natomiast w tekście My ich pamięć czcimy, Rosja szkaluje i opluwa dowiadujemy się na temat w jaki sposób Rosja chce przedstawić fakty związane z uczestniczeniem Polaków w Armii Krajowej oraz w Polsce Podziemnej.

23. Co wiecie na temat czołgów Tygrys? Na pewno poznaliście legendę na ich temat. Natomiast w teście pod tytułem Tygrysy – najlepsze czołgi II wojny światowej? dowiecie się paru naprawdę ciekawych informacji na temat wspomnianych czołgów.

Michael Wittmann na swoim czołgu
Michael Wittmann na swoim czołgu
Fot. Bundesarchiv
Źródło: http://bit.ly/1GCshFA

24. W tekście Czy wiesz jaką najdziwniejszą broń wybrano do pojedynku? dowiadujemy się na temat naprawdę ciekawej broni wybranej do jednego pojedynku pomiędzy Anglikiem a Amerykaninem.

Pojedynek
Pojedynek
Źródło: pocket.co/sog5ro

25. W Czy wiesz jak zostawano świętym w średniowieczu? przedstawiono w jaki sposób kanonizowano świętych do XII wieku oraz jak się zmieniła ta eremonia w tamtych czasach.

Zdj. Wikimedia Commons Źródło: http://pocket.co/sogAuf
Zdj. Wikimedia Commons
Źródło: http://pocket.co/sogAuf

26. Ciekawostką historyczną może stać się informaja o jednym z polskich asów pancernych. Ta, tak. Dobrze czytacie. W artykule pod tytułem Roman Orlik – pierwszy polski as pancerny, można przeczytać o jego dokonaniach.

Kapral pchor. Orlik w trakcie nauki w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie
Kapral pchor. Orlik w trakcie nauki w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie
Źródło: pocket.co/sogKiA

27. Gdańsk miał się przeobrazić architektonicznie, a w tekście „Zamek” Wehrmachtu miał powstać w Gdańsku, można odnaleźć jeden z przykładów w tej sprawie.

Niemieckich Wojsk Lądowych z 1940 r. Obiekt miał stanąć na wzgórzu, na granicy Strzyży i Oliwy.
Model głównego budynku Szkoły Wojennej Niemieckich Wojsk Lądowych z 1940 r. Obiekt miał stanąć na wzgórzu, na granicy Strzyży i Oliwy.
Ze zbiorów BG PAN.
Źródło: pocket.co/sogK5F

28. W prypadku tekstu Czy Hitler miał syna? Ta teoria nie jest tak szalona, jak mogłoby się wydawać… zastanawiam się czy na pewno Hitler miał syna. Nie przedstawiono do końca argumentów przemawiających za tą teza.

29. W tekście pod tytułem Korporacja w niemieckim stylu. Ile Niemcy zarabiali na Auschwitz? opisuje w jaki sposób Niemcy zarobiły na obozach pracy w czasie II wojny światowej.

To między innymi takimi wagonami transportowano ofiary Holokaustu
To między innymi takimi wagonami transportowano ofiary Holokaustu
fot. Agatefilm; lic. CC ASA 3.0
Źródło: http://pocket.co/sogKua

30. W jednym z Bondów możemy zobaczyć postać wzorowaną na jednym z polskich tajniaków działającego w czasie II wojny światowej. W tekście Największy wróg Bonda ze „Spectre” istniał naprawdę. I był Polakiem! dowiadujemy się właśnie o tym człowieku.

Stefan Witkowski (z lewej). Czy to on był pierwowzorem Blofelda?
Stefan Witkowski (z lewej). Czy to on był pierwowzorem Blofelda?
Źródło: http://pocket.co/soguM8