Historia
Podsumowanie historyczne #9

Podsumowanie historyczne #9

W obecnej chwili czas rozpocząć dziewiątą część podsumowania historycznego a w nim wiele ciekawych informacji. A w tym naprawdę ciekawe informacje na przykład o Emilii Plater, o której mało kto się uczy w szkole, a na sam koniec przedstawiam naprawdę obszerny oraz dosyć długi film dokumentalny.

Podsumowanie historyczne w artykułach

1. Swojego czasu opisywałem trochę historii o Warszawie, ale nie opisywałem nazewnictwa dzielnic. Natomiast w tekście pod tytułem Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd się wzięły i co oznaczają? zdobywamy informacje nie tylko o pochodzeniu konkretnych dzielnic, ale też ich poszczególnych części.

2. Nie wiesz w jaki sposób można zostać dyktatorem? Przeczytaj tekst Marzysz o założeniu własnej dynastii? Weź przykład z tych czterech tyranów to może wyłapiesz odpowiednie informacje na ten temat i założysz ród despotów.

3. Dla mnie w publikacji To 72-letni staruszek-analfabeta uratował 28 tys. manuskryptów z Timbuktu można zobaczyć naprawdę ciekawą sprawę i ochronę wielkich artefaktów historycznych.

Dyrektor Abdoulaye Cisse prezentuje jeden z ocalonych manuskryptów z Timbuktu
Dyrektor Abdoulaye Cisse prezentuje jeden z ocalonych manuskryptów z Timbuktu
Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13355865,To_72_letni_staruszek_analfabeta_uratowal_28_tys_.html?fb_action_ids=4430093752372&fb_action_types=og.likes

4. Przedstawiając opracowanie Ocalone od zardzewienia zapraszam do pójścia do do tego muzeum i zobaczenia na własne oczy co się kryje za drzwiami budynku z historią.

Wnętrze salonki Bieruta.
Wnętrze salonki Bieruta.
Fot. Paweł Klimek
Źródło: http://wdobrymkierunku.blog.pl/ocalone-od-zardzewienia/

5. Portal Ciekawostki Historyczne udowadnia w teście Nie chciałbyś żyć w średniowieczu! Udowodnimy Ci to w 10 punktach w dziesięciu punktach z jakiego powodu nie proponują przenieść się w czasy średniowiecza oraz podjąć się próby przeżycia.

6. W Przerąbane jak w ruskim czołgu… Cała prawda o T-34 możemy przeczytać informacje jaka powinna być idealna załoga wspomnianego czołgu. Tak naprawdę to jakie są plusy i minusy tej machiny w czasie korzystania.

Na papierze T-34 prezentował się doskonale. W czasie testów okazało się, że posiada on wiele wad, które przysparzały wielu problemów załogom
Na papierze T-34 prezentował się doskonale. W czasie testów okazało się, że posiada on wiele wad, które przysparzały wielu problemów załogom
Fotografia Bundesarchiv
Llicencja CC ASA 3.0
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/11/19/przerabane-jak-w-ruskim-czolgu-cala-prawda-o-t-34/

7. Czasami warto poczytać o niezwykłych czynach naszych rodaków z dawniejszych lat, ale też pamiętajmy o ich tragicznej przeszłości. Po przeczytaniu tekstu Sarmackie Nagrody Darwina. Najbardziej pechowe zgony Rzeczpospolitej Obojga Narodów dowiadujemy się w jaki sposób można było nieprzyjemnie zginąć.

8. Na poprawę humoru proponuję tekst zatytułwany Czy Polska była najpotężniejszym imperium na kontynencie? Mamy na to 10 dowodów, gdzie dowiadujemy się jakim mocarstwem byliśmy w dawnych wiekach.

Bolesław Chrobry (na obrazie Jana Matejki) wjeżdżający triumfalnie do Kijowa
Bolesław Chrobry (na obrazie Jana Matejki) wjeżdżający triumfalnie do Kijowa
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/08/czy-polska-byla-najpotezniejszym-imperium-na-kontynencie-mamy-na-to-10-dowodow/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

9. Natomiast z 10 faktów, po których poczujesz się lepiej jako Polak możemy poczuć się prawdziwymi Polakami oraz wprowadzić innych w chęć dogonienia nam w takich czynach.

Tening jednostek Commando był naprawdę morderczy. Żołnierze ćwiczyli wszystko to co mogło im się przydać później podczas wykonywania niebezpiecznych misji za liniami wroga. Jak się okazało taka zaprawa była nieoceniona również w barowych bójkach
Tening jednostek Commando był naprawdę morderczy. Żołnierze ćwiczyli wszystko to co mogło im się przydać później podczas wykonywania niebezpiecznych misji za liniami wroga. Jak się okazało taka zaprawa była nieoceniona również w barowych bójkach.
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/04/07/awanturnicy-bohaterowie-polscy-komandosi-pod-monte-cassino/

10. W publikacji Jak Ukraińscy żołnierze Wafen-SS zostali Polakami dowiadujemy się niemiłego faktu związanego z przejęciem ukraińskiej 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien do polskich jednostek wojskowych.

11. W tekście Szlachetni obrońcy wolności? Amerykańscy żołnierze bywali gorsi od nazistów możemy dowiedzieć się, że niemieccy żołnierze nie byli gorsi od alianckich. W niektórych momentach wojownicy stojący po stronie aliantów byli o wiele gorsi niż faszyści.

Amerykańscy żółnierze prowadzą schwytanego SS-mana. Miał szczęście, że nie został zastrzelony na miejscu
Amerykańscy żółnierze prowadzą schwytanego SS-mana. Miał szczęście, że nie został zastrzelony na miejscu
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/04/szlachetni-obroncy-wolnosci-amerykanscy-zolnierze-bywali-gorsi-od-nazistow/2/

12. W Słowiańscy niewolnicy żydowskich kupców dowiadujemy się w jaki sposób żydowscy handlarze dorabiali się majątków przez sprzedaż niewolników pochodzenia słowiańskiego.

Święty Wojciech wykupuje słowiańskich niewolników z rąk kupców żydowskich (fragment Drzwi Gnieźnieńskich).
Święty Wojciech wykupuje słowiańskich niewolników z rąk kupców żydowskich
(fragment Drzwi Gnieźnieńskich).
Źródło: http://wolnemedia.net/historia/slowianscy-niewolnicy-zydowskich-kupcow/

 

13. W tekście Polski niewolnik władcą Ibizy? autor przedstawia przypuszczenia, że polski niewolnik mógł stać się władcą Ibizy.

14. Polanie też potrafili handlować niewolnikami. W tekście Polska niewolników: Czy Piastowie handlowali żywym towarem? dowiadujemy się kilku szczegółów na ten temat.

Wielu słowiańskich niewolników trafiało do kupców z kalifatu kordobańskiego – dopóki na początku XI w. nie pogrążył się on w politycznym kryzysie.
Wielu słowiańskich niewolników trafiało do kupców z kalifatu kordobańskiego – dopóki na początku XI w. nie pogrążył się on w politycznym kryzysie.
Fot. Wikimedia Commons
Źródło: http://historia.focus.pl/polska/polska-niewolnikow-czy-piastowie-handlowali-zywym-towarem-1748

15. Ładne podsumowanie zostało przygotowane na temat wikingów pod tytułem Wikingowie i ich podboje. Autorzy podjęli się naprawdę wielkiego przedsięwzięcia, bo wiele spraw zostało poruszonych i wyjaśnionych.

16. W czasie panowania Jagiellonów byliśmy potęgą to każdy wie, ale do tej pory było mało przekazywane, że naszym władcom z tej dynastii było tego mało. W tekście pod tytułem Imperium Jagiellonicum. Warto pamiętać, że polscy królowie wybierali władców połowy Europy! poznajemy szczegóły niektórych przypadków, w których maczali palce królowie.

swojego króla. Po jego śmierci zabrakło im zdecydowania
Czescy możnowładcy nie mieli problemu z wyborem Jerzego z Podiebradu na swojego króla. Po jego śmierci zabrakło im zdecydowania
Autor: Adolf Liebscher
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/18/imperium-jagiellonicum-warto-pamietac-ze-polscy-krolowie-wybierali-wladcow-polowy-europy/

17. Nie tylko Jagiellonowie wiedzieli jak prowadzić politykę poza krajem i też potrafili obsadzić swoich kandydatów na tronie. W tekście Ilu władców zawdzięczało tron Piastom? przedstawiono informacje, w których występują Piastowie.

Bolesław Śmiały wprowadza na tron węgierski Belę
Bolesław Śmiały wprowadza na tron węgierski Belę
grafika z XIX wieku
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/10/ilu-wladcow-zawdzieczalo-tron-piastom/

18. Dla niektórych fanów II wojny światowe oraz okresu tuż przed nią artykuł Tą (żydowską) piosenką zachwycały się hitlerowskie Niemcy i sam Führer może okazać się naprawdę wielką perełką.

19. Część kobiet może się ucieszyć czytając tekst Agnodike podnosiła spódnicę, by zdobyć pracę. Co jeszcze musiały znosić pierwsze ginekolożki?, w którym dowiadujemy się na temat jednej z antycznych Greczynek Ona walczyła w czasach, gdzie mężczyźni nie tylko mieli najważniejszy głos w rodzinie.

Średniowieczny poród
Średniowieczny poród
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/11/agnodike-podnosila-spodnice-by-zdobyc-prace-co-jeszcze-musialy-znosic-pierwsze-ginekolozki/

20. Może tytuł Chcesz zapewnić sobie przychylność bogów? Zabij sąsiada! może nie przyciągać do swojej treści, lecz po przeczytaniu  kilku wersów rozpoczynamy poznawać zupełnie co innego. Jest to kultura Galów opisywana przez ówczesnych ludzi.

Popularnym sposobem składania ofiary była budowa drewnianej kukły, wypełnionej ludźmi i zwierzętami. Kukłę, naturalnie, palono
Popularnym sposobem składania ofiary była budowa drewnianej kukły, wypełnionej ludźmi i zwierzętami. Kukłę, naturalnie, palono
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/06/chcesz-zapewnic-sobie-przychylnosc-bogow-zabij-sasiada/

21. W tekście Czy rzymskiemu legioniście wolno było mordować, gwałcić i rabować? dowiadujemy się, że rzymscy wojacy mieli swoje obowiązki oraz prawa, które mogli wykorzystywać do woli. Niektóre z nich tak naprawdę były niepisane, które były wykorzystywane przez oficjalnie cnotliwych ludzi.

Łupy ze zdobytej Jerozolimy niesione w czasie tryumfu Tytusa i jego ojca, Wespazjana
Łupy ze zdobytej Jerozolimy niesione w czasie tryumfu Tytusa i jego ojca, Wespazjana
Fot. בית השלום, Staeerpike, CC BY 3.0
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/07/14/czy-rzymskiemu-legioniscie-wolno-bylo-mordowac-gwalcic-i-rabowac/

22. Pod nazwą Dokładna Stara Mapa Europy z 1644 Roku można spodziewać się tylko jednego, mapy. Z tego też powodu nie zamierzam wprowadzać swojego komentarza i zapraszam do obejrzenia.

23. W tekście Niemcy bezkarnie gwałcili Polki. Ofiary trafiały do obozów, zmuszano je do prostytucji dowiadujemy się w jaki sposób faszyści w czasie II wojny światowej zdobywali pogrom wśród podbitych ludów.

24. Ciekawą sprawą jest pomysł Mariusza Cabana, który jest opisywany w tekście Aby cegły mogły nam więcej powiedzieć. Jego sposób zdobywania informacji związanych z budowlami jest naprawdę ciekawy.

pozostałości zamku piastowskiego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
Mariusz Caban (na drabinie) w czasie pracy pośród pozostałości zamku piastowskiego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
Fot. Małgorzata Chorowska
Źródło: http://archeowiesci.pl/2016/02/21/aby-cegly-mogly-nam-wiecej-powiedziec/

25. W tekście 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o polskich władcach pojawiają się informacje związane z naszymi władcami. Są one poparte ciekawymi faktami oraz opisami odpowiednio dopasowanymi do danej sytuacji.

Podsumowanie historyczne w odkryciach

1. W tekście Gieczno – gród odkryty dzięki laserowi odnajmujemy informacje związane z archeologicznymi badaniami rejonu okolic miejscowości Gieczno. Ciekawa sprawa, bo do tego odkrycia użyto lasera.

Drewniana kula, która prawdopodobnie była elementem mebla.
Drewniana kula, która prawdopodobnie była elementem mebla.
Fot. Jerzy Sikora
Źródło: http://archeowiesci.pl/2016/02/13/gieczno-grod-odkryty-dzieki-laserowi/

2. Autorzy Archeowieści poinformowali nas w tekście Złota moneta z runami i rzymskim cesarzem, że wcześniej odnaleziona moneta jest tak naprawwdę gocka i jej pierwowzorem była rzymski bilon.

Zbliżenie na napis, który należy czytać od prawej strony.
Zbliżenie na napis, który należy czytać od prawej strony.
Fot. Andrzej Niedźwiecki, Ossolineum
Źródło: http://archeowiesci.pl/2016/01/28/zlota-moneta-z-runami-i-rzymskim-cesarzem/

3. Innymi informacjami od Archeowieści jest przekazanie informacji w Nietypowa „ściąga” w gdańskiej katedrze, gdzie ukazane są informacje na temat roboczego, schematycznego rysunku gwiaździstego sklepienia w jednej z gdańskich kościołów.

4. Portal Archeolog ukazuje nam informacje w Odkryto 800 dziecięcych grobów nie tylko o pochówku, ale też dodatkowych informacji związanymi z tamtym okresem i prawdopodobnej śmierci dzieci.

5. Ciekaym tekstem też jest odkrycie opisywane w Pochowany na baczność , gdzie jest ukazany opis cmentarzyska na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską.

6. Następnym ciekawym znaleziskiem jest opisywany przedmiot z drewna i miedzy w tekście Ołowiany zabytek sprzed wielu wieków w Izraelu.

7. Czy można odnaleźć koszulę starszą od piramid? Tak. W tekście Koszula starsza od piramid są przedstawione odpowiednie infomacje na ten temat.

8. Jak miło się dowiedzieć na temat możliwości jakie nadarzają się dla archeologii poprzez projekt ISOK. Więcej się dowiecie w artykule „Polskich piramid” jest jeszcze więcej – nowe znaleziska archeologów na Pomorzu , gdzie jest właśnie wykorzystywana ten projekt.

9. Pod tytułem tekstu Liczący niemal 2000 lat rzymski krem do twarzy możemy dowiedzieć się jedynie sposobu odnalezienia kremu – dla mnie osobiście jest to szkoda. Zaglądając do tego tekstu miałem chęć dowiedzenia się o czego jeszcze służył. Może coś Wy znajdziecie co ja przeoczyłem.

krem z przed 2000 lat
krem z przed 2000 lat
Źródło: http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/liczacy-niemal-2000-lat-rzymski-krem-do-twarzy/

10. W tekście W Kwiatkowie odkryli 101 prehistorycznych studni można dowiedzieć się wiele rzeczy nie tylko o tytułowych studniach, lecz też o innych sprawach związanych z dodatkowymi odkryciami.

Jedna ze studni przebadanych w Kwiatkowie.
Jedna ze studni przebadanych w Kwiatkowie.
Fot. E. Schellner
Źródło: http://archeowiesci.pl/2016/01/31/w-kwiatkowie-odkryli-101-prehistorycznych-studni/

11. Miłym odkryciem mogą się pochwalić odkrywcy z tekstu 1700-letnia inskrypcja z Galilei, którzy odkryli trzy inskrypcje pogrzebowe. Nie będę więcej zdradzał, sami przeczytajcie tekst.

12. Ciekawym odkryciem są informacje z  Tajemnica Westerplatte rozwikłana. Wiemy ile pocisków wystrzelił „Schleswig-Holstein”, gdzie są podane odpowiednie dane związane z ostrzałem.

Wreszcie wiemy ile pocisków w kierunku Westerplatte wystrzelił „Schleswig-Holstein”. Na ilustracji fragment okładki książki Pawła Chochlewa i Aldony Rogulskiej-Batory "Tajemnica Westerplatte" (SIW Znak 2013)
Wreszcie wiemy ile pocisków w kierunku Westerplatte wystrzelił „Schleswig-Holstein”. Na ilustracji fragment okładki książki Pawła Chochlewa i Aldony Rogulskiej-Batory „Tajemnica Westerplatte” (SIW Znak 2013)
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/01/22/tajemnica-westerplatte-rozwiklana-wiemy-ile-pociskow-wystrzelil-schleswig-holstein/

13. W tekście Rzymskie toalety przenosiły pasożyty dowiadujemy się w jaki sposób czyste rzymskie społeczeństwo nie odbiegało od reszty świata jeśli chodzi o czystość. Tekst przedstawia w jaki sposób Rzymianie mogli zdobyć zarazki, wirusy i podobne rzeczy.

14. W tekście zatytułowanym Druga antyczna ulica z miasta św. Pawła przedstawiono nie tylko opis odkrycia z Tars. Miejscowość jest bardziej znana jako miasto Pawła z Testamentu.

Starożytna ulica Tarsu odkryta w latach 1993-2003. Najnowsze znalezisko jest bardzo do niej podobne.
Starożytna ulica Tarsu odkryta w latach 1993-2003. Najnowsze znalezisko jest bardzo do niej podobne.
Fot. Nedim Ardoga, Creative Commons
Źródło: http://archeowiesci.pl/2016/01/05/druga-antyczna-ulica-z-miasta-sw-pawla/

15. W Badania nad DNA ujawniają pochodzenie antycznych „gladiatorów” dają możliwość zweryfikowania przez nas skąd pochodzili gladiatorzy. Dzięki tym informacjom można dowiedzieć się czy walczący niewolnicy byli werbowani z okolic danej osady.

Podsumowanie historyczne w wideo

1. Słyszeliście już o Joannie D’Arc jako kobiecie – wyzwolicielce prowadzącej naród. A słyszeliście o Emilii Plater? Nie za bardzo? To obejrzyjcie filmik pod tytułem Dziewica bohater – Emilia Plater.

2. Ciekawą pozycją jest zatytułowana Kobiety w starożytnym Rzymie miały przerąbane?, która omawia pozycję kobiet w starożytnym Rzymie. Według informacji dla mnie to miały naprawdę kiepsko.

3. Dzisiaj mówiąc jadę nad morze jedynie pytamy się czy nad polski Bałtyk czy nad zagraniczne wody. Wcześniej było inaczej, z tego też powodu zapraszam nad kolejny film od Historia Bez Cenzury.

4. Akurat z filmami jestem na bakier i z ich oglądaniem jestem jakoś do tyłu to z tego powodu podrzucę Wam filmik zrobiony przez kogoś innego na temat błędów filmowych w filmach opisujących w jakikolwiek historię. Co mogę dodatkowo skomentować to zauważyłem, że błędy popełniono w dwóch ekranizacjach z Melem Gibsonem jako odtwórcą jednej z ról.

5. Możecie nie jesteście osobami przepadającymi za matematyką, ale zero w Europie od pewnego czasu istnieje. Inne kultury wykorzystywały tą cyfre na swój sposób. Więcej się dowiecie z filmu poniżej.

6. Może to bajka, ale co by było gdyby inaczej potoczyła się historia II wojny światowej. W filmie poniżej dowiecie się na temat jednej z alternatyw.

7. Doktorzy zarazy to  tak naprawdę znane postacie w historii Europy. Część z nas nawet nie wie kiedy oni się pojawili na kartach historycznych i z tego też powodu dla krótkiej informacji podaję film.

8. Wiecie jak wyglądała bitwa pod Kircholmem oraz w jaki sposób do niej doszło? Nie? To zapraszam do obejrzenia poniższego filmu.

9. W krucjatach Polacy nie tylko uczestniczyli, ale też posiadali swoje, lecz one tak naprawdę nie były już w kierunku Jerozolimy. Pojawiały się raczej bliższe kierunki, na przykład rejon obecnych Mazur oraz Warmii, gdzie żyły pogańskie plemiona.

10. Na koniec tego podsumowania podrzucam Wam film związany z zrzuceniem bomby atomowej na Hiroszimę. Program powstał dzięki National Geografic i dzięki temu informacje zostały zebrane w naprawdę ciekawy film trwający niecałą godzinę.