Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty trzeci

Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty trzeci

Podsumowanie historyczne na blogu pojawia się po raz trzydziesty trzeci (po raz 33, jak ktoś chce to może przeczytać czydżesty czeci). Ponownie wybieram teksty, filmy i podobne rzeczy w Internecie o tematyce historycznej specjalnie dla czytelników mojego bloga.

Podsumowanie historyczne i artykuły w tej tematyce

1. Masowe amnestie w przedwojennej Polsce. Na wolność wypuszczano nawet najgorszych morderców i zwyrodnialców – obecnie to nawet nie ma tak dobrze, tylko nie ma wyroków śmierci.

2. Po co w starożytnym Rzymie budowano akwedukty? – ja już wiem po co budowano w czasie Cesarstwa Rzymskiego akwedukty, przynajmniej kierowane do Rzymu.

3. Odkrycie grobów królewskich w Wilnie. To była archeologiczna sensacja stulecia – tekst o jednym z największych odkryć archeologicznych dla Polski i Litwy.

4. Mumia z tatuażami sprzed 1700 lat. Niezwykłe odkrycie archeologiczne – na tyle to ciekawe, że mumie z tej kultury raczej nie miały tatuaży.

5. Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.). Najważniejsze starcie starożytnej Grecji w opisie Herodota – czy oby to starcie jest pierwszym najważniejszym starciem w całej historii?

Bitwa pod Maratonem w wyobrażeniu Georgesa Rochegrosse’a. Obraz z 1859 roku
Źródło: Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.). Najważniejsze starcie starożytnej Grecji w opisie Herodota

6. Polowanie na Jacka Stronga – krótka historia jednego z zachodnich szpiegów w PRL-u i w jaki sposób miał uciekać.

7. Josef Mengele po wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau. Co stało się z „Aniołem Śmierci” w 1945 roku? – ciekawa historia Anioła Śmierci, który próbował schować się przed Aliantami.

8. Miecz z epoki brązu i starodruki. Wspaniała kolekcja, ale nielegalna – próbował odnajdywać, aby później zarabiać a okazało się, że szukał nielegalnie.

9. Szkoły dla więźniów w Auschwitz-Birkenau. „Połowę uczniów zabrano do komory gazowej i zgładzono” – część uczniów nie przeżyła, bo…

10. „Policzym ich, jak ich pobijem”. Jan Karol Chodkiewicz wcale nie wypowiedział pod Kircholmem tych słów – tekst przedstawiający czy oby na pewno Jan Karol Chodkiewicz wypowiedział słynne słowa.

Bitwa pod Kircholmem na rysunku Henryka Pillatiego
Źródło: „Policzym ich, jak ich pobijem”. Jan Karol Chodkiewicz wcale nie wypowiedział pod Kircholmem tych słów

Filmy wideo o tematyce historycznej

1. Młody człowiek opowiada o jednym z obozów koncentracyjnych.

2. Film związany z Riese i raportem Schmelchera.

3. Film o miastach pod ziemią.

https://youtu.be/MHhx0AWSrYg

4. Zwiedzanie wylęgarni aryjczyków.

5. Tajemnice Riese i okolic.

6. Film opowiadający o latającym czołgu, który pochodzi z Rosji.

https://youtu.be/Ueu5bR_R3mM

7. Wielkie opowiadanie niemieckiego człowieka.

8. Most prawdopodobnie posiada jeszcze ludzkie szczątki.

9. Eksploratorzy opuszczonych miejsc sprawdzają jedną z hitlerowskich śluz.

10. Film na temat kilku niezwykłych odkryć archeologicznych.

https://youtu.be/QeII2x7C7cg

11. Samotne wilki, które stały się śmierdzące i do tego jeszcze połączyły się w stada. Innymi słowy, Historia Bez Cenzury opowiada o U-Botach z czasów II wojny światowej.

12. Film o procesie w Norymberdze.

https://youtu.be/T9RK_hqI6R8

13. Jedno z tych filmów co mnie zaciekawiło o archeologii podwodnej.

14. Czy można podróżować przez specjalne portale? W tym filmie przedstawione są zapiski na ten temat.

15. Jak striptiz może być przykrywką do szpiegowania? Oto w taki sposób można to zrobić.

16. Myślicie, że wydatek kilkuset złotych to jest wiele? To zobaczcie ten film.

17. Może nie jest to film do końca historyczny, ale za to na podstawie historii zostało wszystko opracowane.

18. Historia Bez Cenzury ponownie mnie zaskoczyli.

19. Lista królów, którzy zostali skazani na śmerć.

https://youtu.be/a2gPn3mQKYU

20. Lista związana z krucjatami

21. Oto historia polskich odznaczeń.

22. Niezłe odkrycia.

Odkrycia archeologiczne i podsumowanie historyczne

1. Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. lat – niezwykła informacja, pierwsze takie znalezisko na terenie Polski.

2. Grobowiec z I wojny światowej. Odkryto kilkadziesiąt ciał – jedno z tych odkryć, które dają nadzieję na odnalezienie czegoś więcej.

3. Niecodzienne odkrycie archeologiczne leśników z nadleśnictwa Elbląg – jedno ze znalezisk związanych z kulturą rzucewską.

4. Odnaleźli krążownik po osiemdziesięciu latach. Leżał u wybrzeży Norwegii – ciekawa sprawa związana z II wojną światową. Wrak spokojnie sobie leżał, a tu nagle…

5. Archeolodzy po prostu padli na kolana. Na Białołęce dokonano fantastycznego odkrycia sprzed 3 tys. lat – archeolodzy spodziewali się odkryć czasowe obozowisko sprzed tysięcy lat, okazało się co innego.

Facebook, Dzielnica Białołęka
Źródło: Archeolodzy po prostu padli na kolana. Na Białołęce dokonano fantastycznego odkrycia sprzed 3 tys. lat

6. Archeolodzy potwierdzają: pod Przemyślem istniała osada z okresu wpływów rzymskich. Nowe odkrycia – tekst potwierdzający, że odnaleziono kolejną osadę z czasów brązu. Szkoda tylko, że trzeba mieć abonament w Wyborczej, aby przeczytać cały tekst.

7. W lesie przy Toruniu odnaleziono skarb. Miejsce odkrycia było pilnowane przez kilka dni przez członków grupy poszukiwawczej – ciekawa sprawa z tym znaleziskiem.

8. Niezwykłe znalezisko sprzed 2000 lat. Przedstawia wizerunek greckiego boga – niezłe znalezisko, w które nie mogłem uwierzyć.

9. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem – na coś takiego nie byłem przygotowany.

10. Izrael: Tysiącletni skarb znaleziony w Ścianie Płaczu – główny archeolog po raz pierwszy odkrył złoto na wykopaliskach archeologicznych.

Facebook/Israel Antiquities Authority
Źródło: Izrael: Tysiącletni skarb znaleziony w Ścianie Płaczu

11. Skarb pod Toruniem. Pradawny wojownik zakopał nad Wisłą worek z ozdobami – a wiecie co było w środku? Warto przeczytać tekst.

12. Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy po prostu oniemieli – chcieli pogłębić ujście a znaleźli niezły skarb.

13. Egipt: odkrycie sprzed 2,5 tys. lat – jedno z ciekawych egipskich odkryć.

Inne rzeczy związane z historią

1. Prof. Przemysław Urbańczyk. Archeolog, który idzie pod prąd – ciekawy wywiad z archeologiem, który prowadzi inne toki myślenia.

2. CSI Expert Helps Israeli Archaeologists Nail Writers of 2,600-year-old Letters – tekst jest po angielsku, lecz przedstawia współpracę archeologów badających historię Judy z ekspertem z CSI.

3. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat – dzięki tej informacji można wykorzystać technologię do odtworzenia głosu przodków.


Pod tym linkiem możecie zobaczyć inne podsumowania historyczne na blogu.