Historia
Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty drugi

Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty drugi

Po raz kolejny na blogu pojawia się podsumowanie historyczne i nie mam zamiaru zapomnieć o tej serii tekstów. Dzięki niemu odkrywam dla Was ciekawe artykuły oraz ciekawe tematy na przyszłe teksty. Nie przedłużając oto dalsza część.

Podsumowanie historyczne i artykuły

1. Położył mu na gardle łopatę i stanął na niej. Wstrząsające świadectwo sadyzmu kapo w Auschwitz-Birkenau – oto jeden z przykładów w jaki sposób można było zginąć w obozie zagłady w czasie II wojny światowej.

2. Michel de Nostredame. Zanim zajął się przepowiadaniem przyszłości robił zupełnie inną karierę – zanim stał się jasnowidzem i przewidywał przyszłość, stał się… Właśnie kim? Warto przeczytać.

3. Znaczenie przydomka Bolesława Chrobrego. Jak pierwotnie rozumiano to słowo i jak je zapisywano? – czy powinniśmy nazywać Bolesława nadal Chrobrym? Czy może inaczej? Jak inaczej to jak? Chrabry? Czy może Wielki? A może inaczej?

4. Prawdziwe straty Niemców w operacji Barbarossa (1941). Konsekwencje inwazji na Związek Radziecki były oszałamiające – w tekście obalany jest mit na temat strat Niemców w czasie II wojny światowej.

5. Buntownik bez matury, fizyk od siedmiu boleści i pierwszy noblista z dziedziny fizyki. Poznajcie bliżej pana Roentgena – czy studiować można bez matury można? Roentgena udowodnił i to w jakim stylu.

ręka Roentgen
wikicommons
Źródło: Buntownik bez matury, fizyk od siedmiu boleści i pierwszy noblista z dziedziny fizyki. Poznajcie bliżej pana Roentgena

6. Kazimierz Wielki nie zamierzał zakładać uniwersytetu w Krakowie. Pierwotnie wybrał inne miasto – a to ci historia, ja jestem w szoku. Nie wiem jak inni będą.

7. Syfilis w XVI-wiecznej Polsce. Lekarz Stefana Batorego twierdził, że choruje niemal każdy szlachcic – nadworny lekarz Stefana Batorego wypowiada się o kile w XVI wieku, która pojawiła się w Polsce i robiła epidemię jak obecnie COVID-19.

8. Ile Polek umierało przy porodzie w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów? – ciekawy artykuł, w którym przedstawiono umieralność kobiet po porodzie w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

9. Egzekucja Williama Crawforda (1782). Krwawa zemsta Indian za rzeź dokonaną przez białych – tekst przedstawia w jaki sposób rdzenni mieszkańcy zemścili się za zabicie swoich rodzin.

10. Pytie, sybille, wyrocznie. Najbardziej wpływowe kobiety starożytnej Grecji – może nie miały praw ale za to mogły wpływać na wszystko, oto fachy kobiet, które wpływały na losy świata.

Późnośredniowieczne wyobrażenie Sybilli kumańskiej
Andrea del Castagno
Źródło: Pytie, sybille, wyrocznie. Najbardziej wpływowe kobiety starożytnej Grecji

11. Narodowości w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czy Polacy stanowili mniejszość we własnym kraju? – ciekawa rzecz, która ukazuje w jakiej mniejszości byli Polacy.

12. Kto finansował działalność średniowiecznej inkwizycji? Odpowiedź pozwala zrozumieć nadużycia i zbrodnie – w tekście można dowiedzieć się w jaki sposób inkwizytorzy zdobywali fundusze.

13. Śmierć Nikoli Tesli. Jak umierał jeden z największych geniuszy XX wieku? – dla mnie ciekawy artykuł, w którym opisano w jaki sposób umierał Tesla.

Wideo w podsumowaniu historycznym

1. Oto w jaki sposób doszło do pierwszego oblężenia Napoleona.

2. W czasie II wojny światowej można było zarobić na handlu z III Rzeszą. Wiadomo kto i w jaki sposób zarabiał.

https://youtu.be/tEb20ruCZ-Y

3. Jeden z naszych bohaterów narodowych zdobył swoje doświadczenie wojskowe w USA. Według mnie to była korzyść obustronna.

4. Czy cesarz może być filozofem?

5. Człowiek jeszcze nie opanował natury. Według Historii Bez Cenzury i mnie jeszcze nie opanujemy Matki Natury.

6. Wiecie jakie są największe armie w historii świata? Jak nie to ten filmik pokazuje listę 10 największych armii.

7. Ciekawe informacje na temat duce Włoch, czyli na temat Benito Mussoliniego.

https://youtu.be/xwVRsCvWRQc

8. Film przedstawia początki walk w okopach w I wojnie światowej.

9. O Powstaniu Warszawskim opowiada osoba, która przeżyła to wydarzenie.

10. Jedno z ciekawych odkryć powiązanych z jedną z historycznych fundacji.

11. Obecnie wizyty głów państw są bardziej zapowiedziane ze względu na ich bezpieczeństwo. Wcześniej było inaczej.

12. Piękna historia o parze z czasów II wojny światowej.

13. 40-minutowy film na temat krzyżaków.

https://youtu.be/KmSWrxOIXSs

14. Ciekawe informacje związane z tajemnicą sarkofagów z Serapeum.

Odkrycia i podsumowanie historyczne

1. Na ścianie jaskini odkryto jedyny znany rysunek przedstawiający wielkiego wymarłego lemura – według mnie jedno ważnych odkryć potwierdzających w jaki sposób dawna ludność Madagaskaru żyła oraz jak odbywały się polowania na jeden z gatunków lemura.

2. Na Malcie odkryto nietknięte grobowce z czasów imperium kartagińskiego/okresu wczesnorzymskiego – odkrycie grobów z czasów imperium kartagińskiego.

3. Nieboszczyk pochowany ze szpitalnym łóżkiem. Archeologiczne odkrycie w Gdańsku – odkrycie związane II wojną światową.

4. Cmentarzysko na wydmach nielegalną kopalnią piachu. Archeologiczna misja ratownicza w Trzcińcu – oto w jaki sposób można odnaleźć naprawę ciekawe znaleziska.

5. Średniowieczna pieczęć mnicha zakonu cystersów. Niesamowite znalezisko Polaka na Wyspach Brytyjskich – mając zwykłe pospolite narzędzia znalazł coś naprawdę ciekawego.

Pieczęć
Źródło: Średniowieczna pieczęć mnicha zakonu cystersów. Niesamowite znalezisko Polaka na Wyspach Brytyjskich

6, Archeologiczna sensacja pod kościołem w Sierakowie – pod dawnym kościołem ewangelickim odkryto kryptę ze szczątkami – ciekawe odkrycie w Sierakowie.

7. Znaleziono szczątki w Nowym Porcie – prawdopodobnie odnaleziono cmentarz z XVI wieku. Teraz musimy oczekiwać na potwierdzenie danych.

Nowy Port – cmentarz
Źródło: Znaleziono szczątki w Nowym Porcie

8. Archeologiczna rewelacja w Buku – niezwykłe odkrycie w Buku.

9. Tajemnicze komory wykute w skale w klifie doliny, którą Egipcjanie uważali za bramę w Zaświaty – jedno ze znalezisk, które według mnie pozostają prawie w całości do odkrycia co się dzieje.

10. Średniowieczne znalezisko w Soczi. Uwagę przykuł nietypowy kolor – ciekawa informacja. Można tylko czekać na potwierdzone informacje co tam dokładnie jest.

Zdjęcie zrobione przez: Capture The Uncapturable

Inne rzeczy związane z podsumowaniem historycznym

1. Odkrycia w „lesie umarłych” koło Trzcińca – artykuł przedstawia ciekawy wywiad z jednym z ważniejszych archeologów z Misja Archeologiczna w Chodliku.

2. Saper odkrywa głaz batalionu ochrony Hitlera w Wilczym Szańcu. – ciekawy wywiad z jednym z polskich poszukiwaczy.


Jeśli nie wiecie co pisałem wcześniej w podsumować historycznych to zapraszam pod ten link, który zaprowadzi do listy tekstów w tej tematyce.