Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz 28 na blogu

Podsumowanie historyczne po raz 28 na blogu

Po raz kolejny na blogu pojawia się podsumowanie historyczne. Nie rezygnuję z tego ciągu wpisów na blogu z tego powodu, bo dla mnie odnajdywanie tekstów jest naprawdę czymś wielkim a chciałbym się podzielić z innymi.

Ogólnohistoryczne teksty, artykuły, itp.

1. Artefakty wywiezione przez Heyerdahla wrócą na Rapa Nui – i oto sposoób, w który można pokojowo zwrócić znaleziska archeologiczne.

2. Kiedy ujawniono zbrodnię katyńską, Anglicy byli oburzeni… na Polaków. Jak pisano o makabrycznym odkryciu? – szkoda, że ówczesny największy sojusznik Polski nie uwierzył nam w nasze informacje.

3. Erupcja ropy w Karlinie. Czy Polska mogła zostać potęgą naftową? – oto historia polskiego górnictwa naftowego. A raczej najsłynniejszego wydobycia ropy naftowej.

4. Krwawa zagadka z Pszczewa sprzed ponad 200 lat rozwikłana! Kto odciął stopy żołnierzom? – po kilku wiekach odkryto tajemnicę.

5. Co spotkało pierwszą francuską feministkę? Mężczyźni poniżyli ją i zgilotynowali, gdy ośmieliła się zażądać równouprawnienia – a Wy myślicie, że wcześniej było podobnie jeśli chodzi o walkę feministek.

Mary Wollstonecraft na portrecie, który namalował John Opie
Źródło: Co spotkało pierwszą francuską feministkę? Mężczyźni poniżyli ją i zgilotynowali, gdy ośmieliła się zażądać równouprawnienia

6. Ile prawdy jest w legendzie o Popielu, którego zjadły myszy? – tekst próbuje udowadniać czy rzeczywiście legenda o Popielu jest prawdziwa czy też nie.

7. Dlaczego starożytne egipskie posągi mają ułamane nosy? – oto szybkie wyjaśnienie.

8. Zaorał rezerwat archeologiczny – nie miłe uczucie, przynajmniej dla mnie.

9. „Dopełniali zbrodni, zjadając swoje ofiary”. Kanibalizm w komunistycznych Chinach – oto w jaki sposób przez głupotę jednego miliony ludzi głodowało i umierało z głodu.

10. Najwyższy okup średniowiecza? Ile Anglicy musieli zapłacić za uwolnienie Ryszarda Lwie Serce? – nie ma to mieć wspaniałego władcę, za którego płaci się naprawdę dużo pieniędzy.


Za uwolnienie Ryszarda Lwie Serce Anglicy musieli zapłacić górę srebra
Źródło: Najwyższy okup średniowiecza? Ile Anglicy musieli zapłacić za uwolnienie Ryszarda Lwie Serce?

11. Kwietniowe nauki – świetnie wykonana praca.

12. Co jedli na kolację średniowieczni mieszczanie? – do momentu przeczytania tego artykułu nie wiedziałem szczegółów.

13. Cztery niesamowite sposoby na przetrwanie obozu koncentracyjnego, w które nie będziesz w stanie uwierzyć – kilka przypadków przekazanych w tym tekście ukazuje, że jak dało się pokazać od dobrej strony można było jeszcze pożyć przynajmniej jeszcze trochę.

14. Skąd Mary Shelley wzięła pomysł na potwora Frankensteina? – innymi słowy jak powstał najsłynniejszy potwór.

15. Mityczne i zmyślone – najsłynniejsze nieistniejące wyspy – oto w jaki sposób tworzono mapy i wprowadzano kogoś w błąd poprzez złe wprowadzenie danego brzegu morskiego.

Mapa z 1707r. z Wyspą św. Brendana
Źródło: Mityczne i zmyślone – najsłynniejsze nieistniejące wyspy

16. Słowianie – „antropologiczny śmietnik” czy „najbardziej wierni genetycznemu dziedzictwu Europy”? – warto poczytać, bo jest wiele ciekawych informacji.

17. Robił nieludzkie eksperymenty na Polkach. Dzięki Amerykanom uniknął stryczka – oto jeden z przykładów, które potwierdzają, że bycie naukowcem czasami ratuje komuś życie.

18. Kiedy chłop stał się Polakiem? – oto tekst przedstawiający w jaki sposób wieś zmieniała swoje nastawienie do bycia w jedności z pozostałymi jako naród.

19. Walery Sławek, najsilniejszy człowiek w Polsce, strzelił sobie w usta i do dziś nie wiadomo dlaczego – historia człowieka, który związał się z Piłsudskim.

20. 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski? Raczej Narodowe Święto Nie Wiadomo Czego – czy oby na pewno politycy dobrze zrobili i ustalili tą datę.

21. 1050. rocznica chrztu Polski? Historyk: Rok? 965, nie 966. Ochrzcili nas Niemcy! – czy by Czesi chrzcili Mieszka I i wprowadzali do chrześcijaństwa.

Jan Matejko, Zaprowadzanie chrześcijaństwa
Źródło: 1050. rocznica chrztu Polski? Historyk: Rok? 965, nie 966. Ochrzcili nas Niemcy!

22. Matti Makkonen uważany jest za ojca SMS-ów. Gdyby żył, kończyłby właśnie 67 lat – jakby nie ten człowiek teraz musiałbym albo dzwonić, albo wysyłać wiadomości na mailu albo na jakimś czacie.

Historyczne wideo

1. Historia Bez Cenzury po raz kolejny pokazuje, że tworzy naprawdę ciekawe materiały.

2. Lista map z dziwnymi historiami.

3. Miś Wojtek ma swój specjalny odcinek w Historii Bez Cenzury. I co tam, że o nim wspominali niejednokrotnie.

4. Niezwykły starożytny pojazd.

5. Czy Święty Graal jest prawdziwy?

6. Niektórzy mogą się oburzyć, ale w niektórych przypadkach jest przytaczany przykład historyczny oraz znajdują się też pozycje na liście, gdzie występuje Polak.

7. CZAR PRL – 102 FAKTY O PRL – innymi słowy fakty na temat PRL-u

8. Film przedstawia kilka informacji na temat map powstałych w XVI wieku i daje wiele do przemyślenia.

9. Naprawdę tajemnicze miasto.

10. Czy na pewno egipskie piramidy latały?

https://youtu.be/6GIp66-hwLA

11. Film przedstawiający jak było naprawdę pod Westerplatte.

12. Film opowiadający w jaki sposób nazistowski okultyzm spaczył myślenie niemieckiej władzy i nie tylko.

13. Film o jednym z miast walczących z Hamurabim.

14. Jakby nie przypadek to teraz byśmy nie mieli zagadki związanej z wykuciem w skale.

15. Opis bitwy na Łuku Kurskim.

16. Film przedstawia dziwne historie grzbietu Medvedisa

19. Film o mapie Piriego Reisa.

https://youtu.be/NYtnyrZMy5M

20. Oto teoria w jaki sposób Słowianie pojawili się na terenie obecnej Polski.

21. Oto Historia Bez Cenzury pokazuje informacje na temat chrztu Polski oraz powstawania polskiego kraju.

22. Oto w jaki sposób zasłynął czas PRL-u.

https://youtu.be/Njxu3TVpOzk

23. Krótki film o tysiącletniej mapie.

Odkrycia archeologiczne, historyczne, itp.

1. Odnaleziono wrak sprzed prawie 2500 lat potwierdzający słowa Herodota – kolejny mit został potwierdzony i w Egipcie potwierdzili jeden z rodzai łodzi.

2. Jedyna mogiła masowa ofiar bitwy pod Kunowicami odkryta na przekór losowi – naprawdę niezłe odkrycie, tuż przed zakończeniem.

3. W Pompejach odkryto fresk przedstawiający uliczny stragan z przekąskamifoodtrack to obecna nazwa antycznych straganów z jedzeniem.

4. Zbadali kości 6 nandertalczyków. Wybitnie ponure odkrycie – naprawdę nieciekawe odkrycie, ale czym jest to spowodowane.

5. Rzadkie skórzane znalezisko z okresu średniowiecza. „Unikalne zdobienia w kształcie liści” – dla mnie zrobiło się ciepło na sercu o takim znalezisku.

6. Zwęglone kości dinozaurów świadectwem zagłady sprzed 66 mln lat – odkrycie, które może nie potwierdza w 100% hipotezy o asteroidzie uderzającej w Ziemię 66 lat temu.


W wyniku kosmicznej kolizji i jej następstw doszło do wyginięcia 75 proc. organizmów ziemskich
Fot. Robert DePalma / University of Kansas
Źródło: Zwęglone kości dinozaurów świadectwem zagłady sprzed 66 mln lat

5. Na miejscu getta w Brześciu znaleziono szczątki ponad 1200 osób – widać, że hitlerowcy nie mają skrupułów.

6. Znaleźli groby poległych w bitwie 260 lat temu. Starło się w niej ponad 100 tysięcy żołnierzy – archeolodzy nie szukali aż tak daleko od pola bitwy miejsca pochówku.

7. Małpa pochowana na cmentarzu jak człowiek. Intrygujące znalezisko w Iranie – oto jeden z przykładów, gdzie potwierdza się status społeczny pochowanego.

8. Zaginione miasto. Niezwykłe odkrycie w Kurdystanie – jakby nie pokonanie jednego z dyktatorów o tym mieście byśmy nie usłyszeli.

9. Sensacyjne odkrycie na zamku Książ. Nazistom nie udało się zniszczyć malowideł – na całe szczęście nazistów tego elementu nie udało im się zniszczyć.

10. Starożytne jaja. Mają co ok. 2500 lat – ciekawe znalezisko. Według mnie mają naprawdę wysoką wartość archeologiczną.

Urywek zdjęcia z artykułu Starożytne jaja. Mają co ok. 2500 lat

11. Kolejne mury, krypty i znaki zapytania – w Gorzowie w czasie prób odkrywania pozostałości archeologicznych nie mogą potwierdzić co znajduje się i czego dokładnie mury się znajdują.

12. Niezwykłe odkrycie. Oto co znaleziono w najwyższym jeziorze – miejsce kultu Inków nie. było zawsze ich.

13. U progu wielkiego odkrycia. Wierzono, że to centrum świata – możemy tylko czekać, aż potwierdzą odkrycie królewskiego grobowca.

14. Podczas remontu znaleźli zabytkową skrzynię, która nie była pusta – zapewnię zapomnieli, że coś takiego mają.

15. Niezwykłe odkrycie archeologiczne pod Warszawą. Odkopano pozostałości XIII-wiecznego klasztoru – znaleziskom grozi zniszczenie.


Błoniu obok kościoła odkopano pozostałości XIII-wiecznego klasztoru Kanoników Regularnych
FOT. KUBA ATYS
Źródło: Niezwykłe odkrycie archeologiczne pod Warszawą. Odkopano pozostałości XIII-wiecznego klasztoru

16. Odkryto rzadką złotą monetę Królestwa Bosporańskiego – nawet nie wiedziałem, że Imperium Rzymskie miało swoich lenników.

17. ŚLADY STAROŻYTNEJ CYWILIZACJI NA ANTARKTYDZIE – ciekawy artykuł na temat jeszcze nie odkrytych i nie potwierdzonych do końca znalezisk ze zdjęć satelitarnych na Antarktydzie.

18. Żołnierze z terakoty. Naukowcy rozwiązali zagadkę ich broni – naprawdę wielkie odkrycie.

Inne rzeczy związane z historią i podsumowaniem historycznym

1. Odkrycie na strychu dawnej plebanii. Funkcjonariusze odnaleźli barokowe rzeźby – a to ci historia. Nie wiedzieli, że coś mają.

2. „Bliskie, lecz z dalekiego świata…” Nowa wystawa archeologiczna w Muzeum Śląskim – ciekawy opis wystawy muzealnej.

3. Zapomniana Golgota Polaków. Stalin dokonał tej zbrodni już trzy lata przed wojną – część artykułu z magazynu Historia Do Rzeczy..

4. Neolityczna osada krzemionkowskich górników nareszcie doceniona. Gawroniec zabytkiem – w pewnym sensie ile można było czekać na pozytywną decyzję.

5. Marcin Kromer – autor pierwszego przewodnika po Polsce – warto dowiedzieć się na temat tego człowieka i jego przewodnika.

Marcin Kromer

6. “Nie wykonuję utworów, których nie lubię” – według mnie świetny wywiad z wokalistą zespołu Elektryczne Gitary.

7. Rytuał mający zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku poza prawem! Przedszkolanka ukarana za przekazywanie dzieciom tradycji – czyli tradycje są przestarzałe i trzeba myśleć proekologicznie oraz prozachodnio.

8. 2 kwietnia. Napoleon ożenił się po raz drugi, bo Józefina nie urodziła potomka – kalendarium co się działo 2 kwietnia.