Podsumowanie
Podsumowanie historyczne część 27 na blogu

Podsumowanie historyczne część 27 na blogu

Po raz kolejny na blogu pojawia się podsumowanie historyczne. Tym razem przedstawiam Wam niezwykłe teksty związane oczywiście z historią oraz ciekawostkami historycznymi.

Artykuły związane z historią

1. Michał Anioł – artysta, który doczekał się sławy – tekst opowiadający o człowieku, który zyskał sławę za życia.

2. Czy święta Kinga sypiała ze swoim spowiednikiem? Ten ohydny zarzut padał ze strony… najbardziej wpływowych polskich zakonników! – tekst przedstawia oskarżenia jakie padały za życia świętej Kingi pod jej adresem.

3. Pięć córek dyktatorów, które były gotowe zrobić wszystko, by przejąć rodzinny biznes – oto tekst opowiadający w jaki sposób płeć piękna chciała przejąć władzę w niektórych krajach.

4. Na czarnym lądzie działkę kupię – tekst przedstawiający ekspedycję naukową oraz narodową w jednym.

5. Te cztery agentki zostały… spalone żywcem w piecu krematoryjnym. Tak w okupowanej Francji karano za szpiegostwo – tekst opowiada jak w faszystowskich Niemczech w czasie II wojny światowej można było stracić życie w dosyć brutalny sposób.

6. Pamiętniki z Leningradu. Unikatowa relacja konającego nastolatka z oblężonego miasta – oto w jaki sposób oblężenie miasta może doprowadzić do dziwnych sytuacji.

Jura Riabinkin był zbyt słaby, aby ewakuować się z miasta. Został jedną z setek tysięcy ofiar oblężenia
Jura Riabinkin był zbyt słaby, aby ewakuować się z miasta. Został jedną z setek tysięcy ofiar oblężenia.
Źródło: Pamiętniki z Leningradu. Unikatowa relacja konającego nastolatka z oblężonego miasta

7. Nieliczne kobiety przeżyły bestialskie eksperymenty w Auschwitz. Dziś z trudem to wspominają – tekst opowiadający co musiały przeżyć kobiety w jednym z obozów koncentracyjnych.

8. To nie przypadek, to choroba. Sekret uśmiechu na obrazie Mona Lisa Leonarda da Vinci – w artykule pada ciekawa hipoteza. Szkoda, że nie można do końca potwierdzić trafności.

9. Kto był biologicznym ojcem Jezusa Chrystusa? – a to ciekawa sprawa.

10. Oświęcim to była przy tym igraszka. Wszedł do piekła, aby świat poznał prawdę! – co tak naprawdę przeżył Witold Pilecki w czasie II wojny światowej w jednym z najcięższych faszystowskich obozów.

11. Inicjacja seksualna starożytnych Greków i Rzymian – z tekstu dowiecie się jaka i kiedy była inicjacja seksualna.

Jeśli dziś wiek rozpoczynania współżycia seksualnego dziwi i oburza, to inicjacja starożytnych wywoła szok. I to nie tylko ze względu na jej czas, ale i sposób... Na ilustracji fragment fresków odkrytych w Pompejach.
Jeśli dziś wiek rozpoczynania współżycia seksualnego dziwi i oburza, to inicjacja starożytnych wywoła szok. I to nie tylko ze względu na jej czas, ale i sposób… Na ilustracji fragment fresków odkrytych w Pompejach.
Źródło: Inicjacja seksualna starożytnych Greków i Rzymian

12. Howard Carter – odkrywca grobowca Tutanchamona – tekst przedstawia w jaki sposób jeden człowiek doprowadził do jednego z największych odkryć archeologicznych na świecie.

13. Wielki przyjaciel Polski? Nuncjatura Achillesa Ratti w latach 1918–1921 (cz. II) – jak miło przeczytać jak taki człowiek poświęcił tyle dla Polski.

14. Za co Aryjczyk mógł zostać zesłany do obozu koncentracyjnego? – ciekawa sprawa, kiedy to człowiek nawet we własnym kraju czuje się niepewnie.

15. Seksualne fetysze starożytnych Greków – dla nas obecnie fetyszami są inne rzeczy, lecz dla starożytnych Greków to była norma.

16. Nosimy neandertalskie dziedzictwo. Na dobre i na złe – jak miło się dowiedzieć ile rzeczy posiadamy dzięki neandertalczykom.

Neandertalczycy zostawili naszym przodkom niemałe dziedzictwo genetyczne
Fotograf. Nikola Solic z REUTERS
Źródło: Nosimy neandertalskie dziedzictwo. Na dobre i na złe

17. Miecz nie zardzewiał przez ponad 2 tys. lat. Naukowcy zaskoczeni – tekst opowiada w jaki sposób znaleziono miecz z epoki starożytnych Chin.

18. Zdobywcy, wyzwoliciele i… zboczeńcy. Gwałty amerykańskich żołnierzy we Francji i Niemczech – w jaki sposób Amerykanie zmienili opinię o sobie w czasie wyzwalania w trakcie II wojny światowej.

19. Ci faceci naprawdę lubili przebieranki. Sławni szpiedzy udający kobiety – oto w jaki sposób niektórzy mężczyźni oszukiwali przeciwnika.

20. Trzy podróże wybitnego odkrywcy – tekst opowiada w jaki sposób James Cook przepłynął świat.

21. Wygnanie Kazimierza Odnowiciela. Największa katastrofa w dziejach Polski – oto w jaki sposób Bolesław Chrobry pozostawił sytuację polityczną po sobie.

22. Dwudziestolecie międzywojenne. Epoka, która zabiła narzeczeństwo – ciekawy artykuł przedstawiający w jaki sposób wyglądało narzeczeństwo w okresie międzywojennym.

23. To był jeden z absolutnie najgorszych władców w polskich dziejach, Czy przez niego upadła Rzeczpospolita? – w tekście odnajdziecie odpowiedź na pytanie. Warto przeczytać do końca.

24. Pierwszy polski więzień Auschwitz. Niezwykła historia Stanisława Ryniaka – niezwykła historia człowieka,który przeżył obóz koncentracyjny w Auschwitz.

25. Bitwa nad rzeką Alią i splądrowanie Rzymu przez Galów – nie ma to jak najazd Galów na Rzym.

Rzeźba przedstawiająca Brennusa
Rzeźba przedstawiająca Brennusa
Źródło: Bitwa nad rzeką Alią i splądrowanie Rzymu przez Galów

26. Zdecydowała się na poród bez znieczulenia, by nikt nie poznał prawdy o niej. Była jednocześnie Żydówką i żoną nazisty – artykuł opowiadający jak jedna kobieta poświęciła się, aby ratować kilka osób.

27. Niezrozumiana i niekochana anorektyczka. To była prawdopodobnie najbardziej nieszczęśliwa cesarzowa w dziejach – z jednej strony była smutna i samotna, ale z drugiej strony był uważana jako najpiękniejsza kobieta.

28. Co wmawiano Żydom wywożonym do obozów śmierci? – faszystowska propaganda przedstawiała naprawdę niezłe historyjki, aby nikt nie mógł się domyśleć o co chodzi z obozami koncentracyjnymi.

29. 71 lat temu wykonano wyroki śmierci na 21 esesmanach z Auschwitz – tekst przedstawia pierwszy proces związany z oficerami obozów zagłady.

30. Victor Capesius. To on pilnował, żeby w Auschwitz nie zabrakło Cyklonu-B – nie ma to jak stać się jednym z morderców, będąc wcześniej przedstawicielem handlowym firmy farmaceutycznej.

31. Największe zbrodnie wikingów. Czym zasłużyli sobie na opinię najokrutniejszych wojowników Europy? – oto krótka historia o tym w jaki sposób wikingowie zostali nazwani najbrutalniejszymi wojami średniowiecza.

Jednym z najsłynniejszych wikińskich ataków był najazd na Lindisferne
Jednym z najsłynniejszych wikińskich ataków był najazd na Lindisferne
Źródło: Największe zbrodnie wikingów. Czym zasłużyli sobie na opinię najokrutniejszych wojowników Europy?

32. Jak seks z neandertalczykiem wpłynął na współczesnego człowieka? – i oto właśnie zmienia się nasz światopogląd na temat neandertalczyka.

33. To wciąż jedno z największych i przerażających TABU. Budzi niepokój i zgorszenie – czy kanibalizm nadal jest tematem tabu od tylu wieków.

34. Najbrutalniejsze zbrodnie PRL-u – oto lista najgorszych morderstw i morderców z czasów PRL-u.

35. Grecki seks-biznes. Jak wyglądała kariera w starożytnym burdelu?  – oto w jaki sposób można było zrobić karierę w starożytnej Grecji.

Wideohistoria

1. Zwiedzali jaskinię, gdy się na nie natknęli. Wywołują dreszcze – film opowiada o pewnym odkryciu, lecz jeszcze nic nie potwierdzono do końca.

2. Film opowiadający o manuskrypcie Voynicha.

3. Jak rozwój komputerów doprowadził do rozwoju wirusów komputerowych.

4. Naukowcy udowodnili kto ma najlepszy głos do śpiewania.

5. Nie ma to jak najciekawsze odkrycia w ziemi, które są naprawdę tajemnicze.

10. Filmik o wierzeniach, mitach, itp. związanych z Kaszubami.

11. Jeden z filmów na temat Nazistów w Argentynie.

12. Teoria związana z pochodzeniem Polaków.

https://youtu.be/dDbDe3uexg8

13. Ciekawy film związany z wiarą Słowian.

https://youtu.be/Eog6GL6qlGM

14. Oto historia Twierdzy Zamość.

15. Wołoszański opowiada o Twierdzy Boyen.

16. Film z serii Początki państwa polskiego.

Odkrycia historyczne

1. Wielka Brytania: W wąwozie znaleziono magiczne symbole – w tym artykule jest opisane o parę szczegółów więcej niż w pierwszym wideo w tym podsumowaniu.

2. Starożytne klosze, starożytne chaty i okruchy średniowiecza w Grodzisku Mazowieckim – kolejny tekst opisujący wykopaliska w Grodzisku Mazowieckim.

3. Sensacyjne odkrycie archeologiczne na cmentarzysku pod Wojniczem – odkrycie garnków, których nie spodziewali się archeolodzy.

4. Odczytał teksty sprzed 2700 lat. Sekrety pradawnej medycyny – w postaci filmu przekazano informacje na temat odczytania starożytnych medycznych tekstów.

5. Nadzwyczajne znalezisko w Pompejach. Fresk przedstawia Narcyza przeglądającego się w wodzie – odkrycie w jednej z willi w Pompejach.

6. Mazowieckie: Archeolodzy odkryli grób książęcy sprzed 2 tys. lat z bezcennymi zabytkami – nie ma to jak takie odkrycie.

Artykuły w gazetach

1. Gazeta Żoliborska, luty 2019, nr 39 (02/2019) – na papierowej stronie 16, a w PDF-ie strona 9, rozpoczyna się artykuł pod tytułem Owce na Wiśle, czyli o Kępie, której nie ma. Dla mnie jest to ciekawy artykuł, który daje możliwość poznania bliżej Warszawy, której nie znamy.

Inne rzeczy związane z podsumowaniem historycznym

1. Przede wszystkim oszczędność – link przedstawia grafiki z 1870 roku.

2. Brama do świata absurdu? Na Muranowie odnowiono bramę tylko w połowie – oto jeden z przykładów w jaki sposób można odnowić bramę.

3. Odrestaurowanie wyprawy grobowej Kapłanki z Chornancap – informacje na temat odnalezienia i odnalezionych artefaktów związanych z kapłanką związaną z kulturą Lambayeque w Ameryce Południowej.

4. Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach – dla mnie jedna z ważnych informacji. Pojawi się na mapie Polski kolejne miejsce warte zwiedzania.

5. Co znaleźli archeolodzy na rynku w Bochni? Wywiad i galeria + bonus! – ciekawy wywiad oraz galeria zdjęć.

6. … gdzie ulica, a gdzie żyto, …czyli o początkach Łodzi przemysłowej. – tutaj można odnaleźć przykłady w jaki sposób Łódź przekształcała się z miejscowości rolniczej w miejscowość przemysłową.

7. Blisko 3,5 mln nowych skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl – oto ciekawostka dla osób nie mających możliwości pojawienia się osobiście i sprawdzenia danej książki.