Podsumowanie
Podsumowanie historyczne 26 raz na blogu

Podsumowanie historyczne 26 raz na blogu

Po raz kolejny przedstawiam Podsumowanie historyczne na swoim blogu. Tak jak w każdej swojej części przedstawiam naprawdę ciekawe informacje związane z historią.

Artykuły historyczne

1. Masakra w Dachau. Odwet więźniów i Amerykanów na esesmanach – ja się nie dziwię reakcji. Amerykanie mieli ludzki odruch.

2. Nie tylko husaria. Najskuteczniejsze polskie formacje wojskowe – tekst przedstawiający najlepsze polskie formacje wojskowe.

3. Zapomniana zbrodnia. Miesiąc przed kapitulacją Niemcy spalili żywcem ponad 1000 ludzi! – jednak hitlerowskie Niemcy mają więcej na sumieniu.

4. Jaki był najbardziej pogardzany zawód dwieście lat temu? W Wielkiej Brytanii chyba… marynarze – nie chcesz być marynarzem w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku.

Ich zawód był pogardzany i wyśmiewany. Ale czy bez nich Wielka Brytania mogłaby stać się światową potęgą?
Ich zawód był pogardzany i wyśmiewany. Ale czy bez nich Wielka Brytania mogłaby stać się światową potęgą?
Źródło: Jaki był najbardziej pogardzany zawód dwieście lat temu? W Wielkiej Brytanii chyba… marynarze

5. To było jedno z najokrutniejszych narzędzi tortur w historii. Ludzie ginęli w męczarniach – sam zastanawiam się czy warto przeczytać. Aż dreszczyk mnie przeszył jak przeczytałem do końca.

6. Zapomniany głód w Kazachstanie. Klęska o wiele gorsza od Hołodomoru – myślisz, że wiesz o czasach stalinowskich dużo. Przeczytaj ten tekst to zobaczymy czy znasz ten fakt dosyć dobrze.

7. Zabijmy słonia!” Najbardziej kuriozalny wyrok śmierci w historii świata – czy wiedzieliście, że w USA powieszono słonia za zabójstwo człowieka.

8. Największe akcje izraelskich terrorystów – oto w jaki sposób rodziło się państwo izraelskie.

9. Najokrutniejsze tortury jakie zadawano człowiekowi. Architektura śmierci w męczarniach. – zastanawiasz się ile jeszcze musisz wycierpieć w szkole albo w pracy. Zobacz co musieli przejść skazańcy w średniowieczu.

10. Kto Słowianom prezenty nosił? O Spasie, Dziadku Mrozie i Gwiazdorze – nie wiesz kto roznosił kiedyś prezenty? Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się więcej w tym temacie.

Przedstawienie Spasa Zimowego
Przedstawienie Spasa Zimowego
Autor: Guard Of Minasteris ©

11. Z połamanymi żebrami i wypływającym okiem. Ofiary kultu Józefa Piłsudskiego – oto w jaki sposób promowano kult w Józefa Piłsudskiego.

12. Żarty, z których śmiali się starożytni Grecy – w podanym tekście podanych jest kilka przykładów oraz ich omówiono.

13. Gdy zakopywano ich żywcem, ziemia jeszcze się ruszała – oto w jaki sposób UPA działała na Kresach Wschodnich.

14. Zoofil-ekshibicjonista. Czy to najbardziej zboczony dyktator ostatnich dekad? – a co Wy uważacie na temat tego władcy?

Festiwal Incwala to najważniejsze wydarzenie w roku dla mieszkańców Suazi. Dla ich władcy to z kolei okazja do spełnienia swoich zoofilskich zachcianek. Na zdjęciu wojownicy w festiwalowych strojach
Fot. iulian circo
Licencja: CC BY-SA 2.0
Źródło: Zoofil-ekshibicjonista. Czy to najbardziej zboczony dyktator ostatnich dekad?

15. Nos gwiazdy a oblicze świata – oto w jaki sposób zmieniały się trendy związane z pięknem oraz pięknym nosem.

16. Uwielbiała pastwić się nad genitaliami młodych mężczyzn. Sylwetka największej sadystki stalinowskich służb – na początku jej życia nic nie zapowiadało, że będzie taką sadystką.

17. Czarownica. Ofiara Gutenberga i prawa – oto w jaki sposób Gutenberg doprowadził do skazania mnóstwa niewinnych osób.

18. Odbudowa Pałacu Saskiego – wątpliwości, obawy i możliwości – tekst przedstawia przeróżne aspekty związane z postawieniem na nowo Pałacu Saskiego.

19. FAS o polskim planie wojny prewencyjnej przeciwko Hitlerowi – artykuł na temat tego jak Piłsudski próbował zrobić wojnę prewencyjną jak Hitler dochodził do władzy w Niemczech.

20. Gen. Rozwadowski – dlaczego należy mu się pomnik? Czas na prawdę – oto cała prawda na temat generała Tadeusz Rozwadowskiego.

Gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski
Gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski
Źródło: Gen. Rozwadowski – dlaczego należy mu się pomnik? Czas na prawdę

21. Byłam sekretarką Goebbelsa. Jak zrobiłam karierę w III Rzeszy? – takie historię są wspaniałe.

22. Lider przedwojennego ONR pomagał Żydom w Auschwitz – przed II wojną światową był  antysemitą, ale w trakcie wojny był zupełnie innym człowiekiem.

23. Serpopardy – dinozaurowate starożytne stwory – tekst opowiada o dziwnych stworzeniach, które podobne są do dinozaurów.

24. Alkoholik i chory na syfilis erotoman. To był zdecydowanie najbardziej wyuzdany król Polski! – był dobrze wychowywany, lecz tak naprawdę to nic nie dało.

25. Najpewniejsza tarcza węgierskiej narodowości. Polityka książąt Siedmiogrodu w latach 1541-1660 – nie ma to jak dobrze wspominać o jednym z zaprzyjaźnionych krajów.

Siedmiogród, Mołdawia i Wołoszczyzna na początku XVII wieku
Siedmiogród, Mołdawia i Wołoszczyzna na początku XVII wieku
Źródło: Najpewniejsza tarcza węgierskiej narodowości. Polityka książąt Siedmiogrodu w latach 1541-1660

26. Buchenwald był dla mnie jak wakacje! Wspomnienia nazistki z obozu koncentracyjnego – według relacji sekretarki Goebbelsa to po wyzwoleniu to osoby wsadzane do obozów zagłady mieli pięknie w porównaniu z poprzednimi lokatorami tych więzień.

27. Władysław II Jagiełło – litewski niedźwiedź na tronie – od niepełnoletniego kandydata na tron litewski do władcy dwóch państw – w takim skrócie przedstawia się ten artykuł.

28. Boże narodzenie w przedwojennej Polsce. Jak wtedy przygotowywano się do świąt? – a wiecie jak przed wiekami przygotowywano się do Bożego Narodzenia, jak nie to zapraszam do przeczytania tego tekstu.

29. Bitwa o Bolonię. Ostatni wielki triumf Polaków w czasie II wojny światowej – ostatnia taka bitwa, w której mieliśmy większe znaczenie.

30. Piłsudski planował napad na bank. W tym skoku WSZYSTKO poszło nie tak, jak powinno – jedna z najsłynniejszych akcji Piłsudskiego.

31. Niewiele brakowało, a Niemcy wywieźliby z Poznania olbrzymie zasoby złota. Jak Polacy temu zapobiegli? – jak nie wiesz to warto przeczytać – nie mam zamiaru streszczać w tym miejscu.

32. Bitwa pod Płowcami. Starcie, które pokazało, że Polacy potrafią pokonać Krzyżaków – Krzyżacy nie wiedzieli, że powinni się bać nas jak walczymy od dłuższego czasu. Tekst właśnie opowiada kiedy mniej więcej rozpoczęliśmy dogryzać temu zakonowi.

33. Iwan Groźny był delikatnym i kochającym mężem. Czy tyranem stał się dopiero, gdy bojarzy zamordowali jego żonę? – co wiedzieliście na temat tego władcy.

34. Ten król Polski sam chciał przeprowadzić rozbiory i płaszczył się przed Szwedami. Dlaczego wspominamy go tak pozytywnie? – w jaki sposób można było poświęcić kraj dla samego siebie

35. Prawdziwa magia świąt! W Boże Narodzenie wrogowie zawiesili broń i śpiewali wspólnie kolędy – nie ma to jak zaprzestać walk i pojednać się przynajmniej na chwilę.

36. Tereska. Rozwiązujemy zagadkę słynnego zdjęcia – artykuł opowiada o zdjęciu jednej osoby oraz co się działo później.

Tereska rysuje dom
Tereska rysuje dom MAGNUM PHOTOS/Forum
Fotograf: David Seymour
Źródło: Tereska. Rozwiązujemy zagadkę słynnego zdjęcia

37. Pilnie strzeżona tajemnica skoczni Holmenkollenn. Gdy zeszli do podziemi – oniemieli. Co tam się wydarzyło? – a to dopiero historia. Warto przeczytać.

38. Ostatni wielki triumf Polaków w czasie II wojny światowej. Czy wiesz, o którą bitwę chodzi? – oto w jaki sposób można jeszcze złapać coś dla siebie z tortu zwycięstwa.

39. Makabryczne eksperymenty na ludziach! Cięcie żywcem i zmuszanie do przerażających rzeczy. Nigdy nie zostali osądzeni – oto w jaki sposób można było przyczynić się do rozwoju medycyny w czasie II wojny światowej.

40. Kurt Gerstein. Esesman, który próbował powstrzymać Holokaust – oto w jaki sposób można w pojedynkę doprowadzić do prób zatrzymania holokaustu.

Odkrycia archeologiczne i inne odkrycia związane z historią

1. Cmentarzysko wojów. Archeolodzy będą szukać śladów osady – a to ci odkrycie.

2. Piwo sprzed 200 lat. Znaleziono je we wraku – ciekawe informacje na temat odnalezionych znalezisk na dnie morza.

3. Izrael: Znaleziony pierścień należał do Poncjusza Piłata – prawdopodobnie odnaleziono pierścień biblijnego Poncjusza Piłata.

4. Archeologiczna sensacja w powiecie gorzowskim. Odkryto cmentarzysko wojowników sprzed 2 tys. lat. Może zajmować powierzchnię kilku hektarów – jakby nie  natura to by nie było wiadomo nic o tym miejscu.

To tylko część przedmiotów znalezionych na cmentarzysku
To tylko część przedmiotów znalezionych na cmentarzysku
Źródło: Archeologiczna sensacja w powiecie gorzowskim. Odkryto cmentarzysko wojowników sprzed 2 tys. lat. Może zajmować powierzchnię kilku hektarów

5. W Pompejach odkryto wyjątkowy, zmysłowy fresk – ciekawe informacje na temat takiego odkrycia w Pompejach.

6. Dziecko pochowane z czaszką ptaka w ustach. Ustalenia archeologów – ciekawy pochówek z jednego tylko względu.

7. W Indonezji odkryto starożytną piramidę – nie ma to jak odnajdywanie ciekawych miejsc archeologicznych i historycznych.

Filmy o tematyce historycznej

1. Co Nazizm i okultyzm mieli z sobą? Odpowiada ten filmik.

2. Historia Bez Cenzury przedstawia przedstawia wierzenia Słowian.

3. Ciekawa rosyjska konstrukcja.

4. Naprawdę ciekawy film o radzieckich asach pancernych.

5. Jak wyglądała inkwizycja? Mniej więcej tak.

6. Kartagina – Rzymski holocaust – naprawdę ciekawy film na temat rzezi jaką sprawili Rzymianie jednemu ze swoich wrogom.

7. Ciekawy film na temat badań genetycznych w hitlerowskich Niemczech.

8. Jak jedna gwardia mogła zapisać się na kartach historii? Właśnie tak jak Gwardia Warecka.

9. Wikingowie mieli swoich berserków, którzy walczyli jak opętani. Zupełnie inaczej się zachowywali niż obecnie znani nam wojowie-wikingowie.

10. Przemiły filmik na temat jak powstało największe hitlerowskie działo.

11. Grupa Historia Bez Cenzury pokazuje piękne podsumowanie związane ze zniszczeniem stolicy Polski.

12. Jak śmierć jednego człowieka mogła wpłynąć na cały świat.

13. Naprawdę powinniśmy podziękować Chinom za wynalazki.

14. Historia Wikingów w bardzo ciekawej prezentacji.

Inne rzeczy związane z historią

1. Kopie dokumentów z zasobu AGAD przekazane do Archiwum Narodowego Armenii – ciekawa informacja dla osób związanych w jakikolwiek sposób z Armenią.

2. Brytyjczycy ukrywali ten film przez 70 lat! Rząd skutecznie pilnował, aby nie ujrzał światła dziennego – ten tekst z odnośnikiem do filmu wolę wstawić tutaj. Pozostawię bez komentarza.

3. W antykwariatach czy w popularnym serwisie… – według mnie to warto mieć taką pozycję w wersji elektronicznej.

4. Rzecz o miejscu szczęśliwym – krótka informacja na temat spotkania autorskiego trzech badaczy historycznych na temat Jawora.

5. Sto lat krwawych zmagań. Jakie były największe triumfy Polaków w wojnach ze Szwedami? – infografika związana ze zwycięską passą Polaków nad Szwedami.

6. Otwarto sejf wyprodukowany przed wojną w Breslau. Oto co było w środku – tekst przedstawia sytuację związaną z remontem jednej z placówek bibliotekarskich.

Ciekawostka historyczna z Nadleśnictwa Prudnik
Ciekawostka historyczna z Nadleśnictwa Prudnik Otwarto sejf wyprodukowany przed wojną w Breslau. Oto co było w środku
Źródło: Otwarto sejf wyprodukowany przed wojną w Breslau. Oto co było w środku

7.  100-lecie w fotografii – i to galeria zdjęć związanych ze 100-leciem fotografii w Polsce.

8. Zapomniany generał Tadeusz Rozwadowski. Twórca Wojska Polskiego i zwycięstwa w 1920 r.  – generał Tadeusz Rozwadowski kiedyś stwierdził, że tylko historia go może ocenić.

9. Niezwykli. Ludzie, którzy wyróżnili się wyglądem – galeria zdjęć i rysunków związanych z niezwykłościami sprzed lat.

10. Legiony Polskie. Najważniejsze fakty i liczby – krótka infografika przedstawiająca najważniejsze fakty o Legionach Polskich.

Kawałek infografiki
Kawałek infografiki
Źródło: Legiony Polskie. Najważniejsze fakty i liczby

11. Stan wojenny w Polsce (1981–1983) – tekst przedstawia listę artykułów powiązanych ze Stanem Wojennym w Polsce.