Historia
Podsumowanie historyczne 23.08.2015 – 07.09.2015

Podsumowanie historyczne 23.08.2015 – 07.09.2015

W dzisiejszym odcinku… Oczywiście w tym podsumowaniu tekstów historycznych znajdziemy kolejne ciekawostki historyczne. Ten tekst pojawia się jako następny po pewnym czasie, nie będę się tłumaczył – tak naprawdę to moja wina. W tym momencie zapraszam do dalszej części mojego zbierania linków.

Podsumowanie tekstów historycznych

Tak jak mam w zwyczaju tworzenia podsumowania to na początku albo też jedynym ośrodkiem tekstu zrobić przekazanie dalej linków do fajnych tekstów. Na samym początku podaje informacje związane ze złotym pociągiem.

1. Na pierwszy rzut idzie wideo. Tak, tak, wideo. Pod linkiem https://youtu.be/b0jP-J_6sec odnajdziecie jak dziennikarz rozmawia z Leszkiem Adamczewskim na temat złotego pociągu.

2. W artykule pod tytułem Wołoszański nie wierzy w złoty pociąg. Czytałem o 300 tonach złota! Skąd, na Boga, taki zapas w upadającej III Rzeszy?! można odnaleźć cytowaną wypowiedź historyka znanego z programu telewizyjnego Sensacje XX wieku pana Wołoszańskiego. Bardzo dobitnie Woloszański przedstawia swoją tezę. Warte przeczytania.

Kawałek artykułu z udziałem Wołoszańskiego.
Kawałek artykułu z udziałem Wołoszańskiego.

3. W tekście Zemsta harcerzy – ukarać czerwonych zbrodniarzy! opisywana jest krótka historia związana z napadem ZSRR na Polskę. Związek Radziecki przez wiele lat udawał przed Polakami, że Rosjanie chcieli pokojowo wejść na polskie tereny w celu obrony przed hitlerowskimi Niemcami. Okazuje się inaczej. Przeczytajcie.

Część zdjęcia związanego z artykułem o obronie miasta przez harcerzy
Część zdjęcia związanego z artykułem o obronie miasta przez harcerzy

4. W artykule pod tytułem Zachód wiedział, że Hitler i Stalin podzielili się Polską. Plany IV rozbioru alianci znali już tydzień przed wojną potwierdza się fakt, że dwa mocarstwa Europy nie chciały za bardzo pomóc Polsce w czasie Kampanii Wrześniowej.

Propagandowy niemiecki plakat "Anglio, twoje dzieło!".
Propagandowy niemiecki plakat Anglio, twoje dzieło!.
Źródło: http://natemat.pl/152453,zachod-wiedzial-ze-hitler-i-stalin-podzielili-sie-polska-plany-iv-rozbioru-alianci-znali-juz-tydzien-przed-wojna

5. W tekście Polskie państwo na Dalekim Wschodzie dowiadujemy się, że Polacy potrafią się przeciwstawić nawet carom rosyjskim.

Chińskie wojska szturmujące Jaksę w 1685 roku
Chińskie wojska szturmujące Jaksę w 1685 roku
Źródło: http://pulshistorii.pb.pl/4268498,64407,polskie-panstwo-na-dalekim-wschodzie

6. Wielkim zaskoczeniem może się okazać artykuł pod tytułem Nasi wkraczają do III Rzeszy. Polski Blitzkrieg we wrześniu 1939 r. Ukazuje on, że Polacy też mieli swoje szybkie uderzenie na niemieckie pozycje w czasie II wojny światowej.

7. W artykule Wernher von Braun : inżynier Hitlera, bohater Ameryki : Historia przedstawiane są informacje na temat Wernhera von Brauna, który przed II wojną światową zdobył we władzach niemieckich miano jednego z najlepszych fizyków związanych z rakietami. Po wojnie został zauważony przez Amerykę i znów dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnościom dostał propozycję siąść do jednego z największych światowych projektów naukowych.

Wernher von Braun w Peenemünde, marzec 1941 r.
Wernher von Braun w Peenemünde, marzec 1941 r. fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons
Źródło: http://historia.wp.pl/kat,1038455,title,Wernher-von-Braun-inzynier-Hitlera-bohater-Ameryki,wid,17806560,wiadomosc.html?ticaid=115856&_ticrsn=5

8. W Internet kłamie. Naziści istnieli naprawdę! można odnaleźć informacje na temat kim byli naziści.

Nazistowski plakat propagandowy zachęcający Walonów do wstępowania w szeregi Waffen SS. Liczba Walonów w Waffen SS pokazuje, że przyniósł on zamierzony skutek
Nazistowski plakat propagandowy zachęcający Walonów do wstępowania w szeregi Waffen SS. Liczba Walonów w Waffen SS pokazuje, że przyniósł on zamierzony skutek
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/03/internet-klamie-nazisci-istnieli-naprawde/

9. Dla mnie fajnie zrobione podsumowanie 10 faktów o II wojnie światowej znajduje się w artykule pod nazwą 10 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o II wojnie światowej, gdzie nie tylko krótkie informacje podano. Do wszystkie jeszcze podali rozwinięcie faktów w osobnych tekstach.

10. W tekście Grał z orzełkiem na piersi, potem… ze swastyką. Ten piłkarz był gwiazdą polskiego futbolu, ale „ukradli” nam go Niemcy można się dowiedzieć na temat Ernesta Wilimowskiego, polsko – niemieckiego piłkarza.

Ernest Wilimowski - geniusz polskiej i niemieckiej piłki nożnej
Ernest Wilimowski – geniusz polskiej i niemieckiej piłki nożnej
Źródło: http://natemat.pl/153725,gral-z-orzelkiem-na-piersi-potem-ze-swastyka-ten-pilkarz-byl-gwiazda-polskiej-pilki-ale-ukradli-nam-go-niemcy

11. Co do II wojny światowej warto też wspomnieć o jedzeniu i w artykule Nie uwierzysz, że oni to jedli. 10 szokujących okupacyjnych potraw można odnaleźć ogólnikowe informacje związane z walkami z głodem w czasie okupacji wojennej.

Najważniejsze, by nie czuć głodu.
Najważniejsze, by nie czuć głodu.
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/03/nie-uwierzysz-ze-oni-to-jedli-10-szokujacych-okupacyjnych-potraw/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

12. Tytuł Hitlerowcy nie mieli szans. Sześć polskich metod przemytu, w które aż trudno uwierzyć oddaje wszystko. Trudno mi skomentować bardziej przedstawiając artykuł.

13. W tekście pod tytułem Azja Tuhajbejowicz istniał naprawdę. Ale wcale nie wbito go na pal… można odnaleźć ciekawą historię jednego z dowódców oddziałów tatarskich w polskim wojsku, który prawdopodobnie był pierwowzorem dla sienkiewiczowskiej postaci.

Aleksander Kryczyński niejeden raz brał udział w takim tańcu. Nie zawsze po tej samej stronie… (obraz Juliusza Kossaka)
Aleksander Kryczyński niejeden raz brał udział w takim tańcu. Nie zawsze po tej samej stronie… (obraz Juliusza Kossaka)
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/08/24/azja-tuhajbejowicz-istnial-naprawde-ale-wcale-nie-wbito-go-na-pal/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

14. Natomiast w Brutalne pacyfikacje i strefa śmierci. Wojna szwedzko-rosyjska na polskiej ziemi ukazuje się nam Rzeczypospolita Obojga Narodów, która nie prowadziła wojny, ale ucierpiała w trakcie walk szwedzko – rosyjskich w XVIII wieku.

Komunia w szwedzkim obozie po bitwie pod Fraustadt (obraz Gustafa Cederströma)
Komunia w szwedzkim obozie po bitwie pod Fraustadt (obraz Gustafa Cederströma)
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/08/25/brutalne-pacyfikacje-i-strefa-smierci-wojna-szwedzko-rosyjska-na-polskiej-ziemi/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

15. W tekście pod tytułem Czy nad francuskimi królami wisiała krwawa klątwa? opisywane są wydarzenia związane z francuskimi władcami z początku XIV wieku oraz ich życiem.

Tak wyglądała pospieszna koronacja Filipa V Długiego, dokonana zaledwie 2 miesiące po śmierci bratanka
Tak wyglądała pospieszna koronacja Filipa V Długiego, dokonana zaledwie 2 miesiące po śmierci bratanka
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/02/czy-nad-francuskimi-krolami-wisiala-krwawa-klatwa/2/

W tym momencie kończę ten wpis. Na chwilę obecną zakończyłem zbierać ciekawe artykuły w tematyce historycznej. Spróbuję następne podsumowanie wprowadzić na swój blog o wiele szybciej niż to, które w obecnej chwili czytasz momencie czytasz.