Podsumowanie
Podsumowanie Historyczne po raz dwudziesty pierwszy

Podsumowanie Historyczne po raz dwudziesty pierwszy

Po pewnym czasie oraz po akcji związanej z ankietą ponownie przedstawiam Wam zestawienia związane z informacjami historycznymi. Dosyć długi czas minął i przedstawiam Wam ponownie podsumowanie. Tym razem jest ono w innej formie. Jakby co to oczekuję od Was komentarzy czy Wam się to spodobało.

Artykuły historyczne

1. 10 potraw naszych dziadków, o których warto przypomnieć – warto przeczytać, bo można dowiedzieć się co jedli ludzie w czasie II Rzeczypospolitej.

Pieczone kasztany
Pieczone kasztany
Fotograf: Peter Forster
Opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Źródło: 10 potraw naszych dziadków, o których warto przypomnieć

2. To było jedno z najokrutniejszych narzędzi tortur w historii. Ludzie ginęli w męczarniach – jak jedno z narzędzi tortur mógł zgubić twórcę, władcę i o wiele osób.

3. Obcinali im głowy i wkładali między nogi. Makabryczne praktyki w dawnej Polsce – obszerny tekst związany z wampirami i walką z nimi.

4. Bohater narodowy czy okrutny sadysta? Tajemnicza historia Gillesa de Rais – naprawdę dziwna sytuacja, bohater Francji a został skazany na śmierć

5. 10 przejmujących faktów o Auschwitz, za sprawą których zupełnie inaczej spojrzysz na historię obozu – ciekawe zestawienie, szczególnie przy posiadaniu tych informacji jakie posiadamy o obozach śmierci.

6. WSPANIAŁE antyczne wynalazki utracone dla ludzkości. Ogień grecki, antyczny laser, stal damasceńska… – tekst opowiadający o wynalazkach, które w przeróżny sposób zostały zapomniane z przeróżnych powodów.

7. Przemilczana rzeź. Kazał zamordować ponad 100 tys. Polaków. Przerażająca zbrodnia, za którą odpowiadał… – kolejna zbrodnia ZSRR, która została odsunięta i zapomniana. Teraz powoli zostaje przypominana.

8. Tajemnicza śmierć Aleksandra Wielkiego. Polityczny spisek czy religijna zemsta? – w tekście postawiono wiele hipotez, sami się przekonajcie co jest tak naprawdę prawdziwe.

9. NIESAMOWITE! PLAN LUDKEGO! MORDERCA, przez którego naziści chcieli zabić wszystkich obłąkanych – niesamowity człowiek i niesamowita sytuacja w jakiej znaleźli się hitlerowscy Niemcy.

10. Grunwald? A co to? Parę słów o pewnej zapomnianej bitwie – krótki tekst opowiadający, że obecnie znana większości Polaków bitwa była wcześniej zapomnianą przez wszystkich.

Chociaż trudno w to uwierzyć w pierwszej połowie XIX w. mało kto pamiętał o bitwie pod Grunwaldem.
Chociaż trudno w to uwierzyć w pierwszej połowie XIX w. mało kto pamiętał o bitwie pod Grunwaldem.
Źródło: Grunwald? A co to? Parę słów o pewnej zapomnianej bitwie

11. Najgorszy zawód średniowiecza? Król Northumbrii – czy ktoś obstawiał najgorszy zawód w średniowieczu? Jak tak to czy brał ten zawód pod uwagę?

12. Targowica. Co każdy powinien wiedzieć o konfederacji, która stała się symbolem zdrady? – tekst o konfederacji targowickiej oraz działaniach z nią związanych.

13. „Hańba plugawiecka”. Dlaczego do walki z powstaniem Chmielnickiego Polska wysłała samych nieudaczników? – powstanie Chmielnickiego każdy kojarzy, lecz mniej osób wie o tych faktach.

14. Jak przeklinali nasi przodkowie? – tekst omawiający przekleństwa od wieków antyku do prawie współczesnych czasów.

15. Tadeusz Rozwadowski – prawdziwy twórca „cudu nad Wisłą”? – ciekawa sprawa związana z rozegraniem bitwy odrzucającej Bolszewików od dalszego podboju.

Polskie pozycje obronne pod Miłosną, sierpień 1920
Polskie pozycje obronne pod Miłosną, sierpień 1920
Źródło: Tadeusz Rozwadowski – prawdziwy twórca „cudu nad Wisłą”?

16. Czy Polska była najpotężniejszym imperium na kontynencie? Mamy na to 10 dowodów – tekst przedstawiający w jaki sposób Polska potrafi podjąć przeróżne decyzje i zdobywać potęgę na arenie międzynarodowej.

17. Czy Achilles był nekrofilem? – jedna z dziwniejszych informacji jakie mogły pojawić się przed moimi oczami, ale też ukazująca w jaki sposób antyczny lud prowadził swoje życie.

18. Mamy prawo do wszystkich Polek! Sowieckie gwałty nad Wisłą – w czasie walk na terenie Polski żołnierze radzieccy nie mogli się powstrzymać próbowali skorzystać sobie nie patrząc czy Polska jest sojusznikiem ZSRR czy też nie.

19. Ciemne strony życia studenckiego w średniowiecznej Polsce – w średniowieczu studenci nie byli tacy święci, z tego też powodu warto przeczytać ten artykuł

20. Wyrywanie dzieci hakiem. Horror porodów w starożytności – twierdzisz, że teraz jest ciężko rodzić, to pomyśl jak w starożytnym Rzymie rodziły kobiety.

Wiele z praktyk medycznych stosowanych w starożytności przetrwało w zachodniej medycynie wieki. Na szczęście wyrywanie dzieci hakiem nie należało później do powszechnych czynności... Na ilustracji fragment antycznego reliefu.
Wiele z praktyk medycznych stosowanych w starożytności przetrwało w zachodniej medycynie wieki. Na szczęście wyrywanie dzieci hakiem nie należało później do powszechnych czynności… Na ilustracji fragment antycznego reliefu.
Źródło: Wyrywanie dzieci hakiem. Horror porodów w starożytności

21. Agnodike podnosiła spódnicę, by zdobyć pracę. Co jeszcze musiały znosić pierwsze ginekolożki? – świetny artykuł opowiadający w jaki sposób kobiety w Grecji zyskały możliwość kształcenia się na położniczki.

22. Z Bogiem i Hitlerem – tekst opowiada w jaki sposób NSDAP walczyła o większość w niemieckim parlamencie w okresie międzywojennym.

23. Dlaczego doszło do podziału Cieszyna? – i oto w takim stylu ukazuje się informacja z jakiego powodu mamy dwie części Cieszyna.

24. Jadwiga Kaliska. Potężna polska królowa, która zrobiła z męża pantoflarza. Dlaczego o niej nie pamiętamy? – a to ci historia. Taki wielki król a został pantoflarzem.

Dokument Władysława Łokietka z przywieszoną pieczęcią władcy. Król nie miał nic przeciwko temu, by tłok swojej głównej pieczęci oddawać w ręce małżonki.
Dokument Władysława Łokietka z przywieszoną pieczęcią władcy. Król nie miał nic przeciwko temu, by tłok swojej głównej pieczęci oddawać w ręce małżonki.
Źródło: Jadwiga Kaliska. Potężna polska królowa, która zrobiła z męża pantoflarza. Dlaczego o niej nie pamiętamy?

25. 220 lat temu zmarł Stanisław August – ostatni król Polski – tekst opisujący ostatnie chwile już ex-króla Stanisława Augusta.

26. Kim byli bikiniarze? – w tym tekście przedstawiono krótką definicję i historię polskiej subkultury.

27. Wikingowie, uzbrojenie i taktyka – świetnie przygotowany test omawiający skandynawskich wikingów.

28. Jak Chazarowie przeszli na judaizm? – tekst opowiada o plemieniu koczowniczym, który przyjął judaizm zamiast zdobywającego popularność chrześcijaństwo w średniowiecznej Europie.

29. 10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało – tekst miło omawia czy warto wierzyć w Imperium Lechitów.

30. Tadeusz Rozwadowski – prawdziwy twórca cudu nad Wisłą? – tekst argumentujący decyzję czy na pewno Tadeusz Rozwadowski był bohaterem bitwy zwanej też cudem nad Wisłą..

31. Dlaczego dopiero teraz dowiadujemy się o takich osobach?!!!. Znany dziennikarz nie mógł uwierzyć w niezwykły czyn Polaka, którego historia bije na głowę Oskara Schindlera i innych – tekst opowiadający o osobie, która ratowała ludzi podobnie jak Schindler.

32. Myślisz, że ona cię zdradza? Sprawdź, co starożytni Grecy robili facetom, którzy przyprawili im rogi – tekst opowiadający jak starożytni Grecy potrafili podziękować za doprawienie rogów.

33. Co zrobić jeśli mąż cię zdradza? Poradnik historyczny – świetny tekst dla kobiet, które nie wiedzą w jaki kobiety do XIX wieku robiły ze zdradzającymi je mężami.

Czasem konkurencja czai się bliżej niż myślisz...
Czasem konkurencja czai się bliżej niż myślisz…
Źródło: Co zrobić jeśli mąż cię zdradza? Poradnik historyczny

34. Seks czysto polityczny. Miłosny legion polskiej królowej – felieton przedstawia w jaki sposób królowa Ludwika Maria Gonzaga de Nevers dobyła swoją pozycję.

35. Jak radzono sobie w czasach przed wynalezieniem lodówek? – nie masz lodówki a nie wiesz w jaki sposób przechować w odpowiedniej temperaturze żywność? Oto tekst, który pomoże w tej kwestii.

36. Mitologia północy – część 1 i Mitologia północy. Asowie i Wanowie – Część 2 – dwa połączone z sobą teksty opowiadające o mitologii Wikingów.

37. Prawdziwym twórcą kinematografii był… Polak. Bracia Lumière przyznawali: ,,Istniał również pewien Polak, który znacznie nas wyprzedził”. Oto dlaczego dziś świat mówi o Francuzach, a o nim zapomniał – czy przez przypadek Polak prześcignął Francuzów w odkryciu tak znaczącego wynalazku?

38. Legiony Piłsudskiego to bujda. Józef Piłsudski nie był wcale ich dowódcą, twórcą ani nawet pomysłodawcą – a tyle się uczyliśmy o Piłsudskim i jego dokonaniach, a tutaj wychodzi coś takiego.

12 sierpnia 1914 roku Kompania Kadrowa wkroczyła do Kielc. Szybko jednak musiała się wycofać przed nadciągającymi Rosjanami
12 sierpnia 1914 roku Kompania Kadrowa wkroczyła do Kielc. Szybko jednak musiała się wycofać przed nadciągającymi Rosjanami
Źródło: Legiony Piłsudskiego to bujda. Józef Piłsudski nie był wcale ich dowódcą, twórcą ani nawet pomysłodawcą

39. Polska olimpijka, która zakpiła z Hitlera – niezwykła historia jak Polka na olimpiadzie w Berlinie 1936 roku ośmieszyła Hitlera.

40. Zamurował własną córkę żywcem wraz z koniem… Jak traktowano kobiety w starożytnych Atenach? – w artykule przedstawiona jest sytuacja kobiet w starożytnej (VII – V wiek p.n.e.) Grecji.

41. Ten rzymski cesarz zrobił burdel z dworu, kazał się wykastrować, a w końcu uformować sobie sztuczną waginę – historia niezwykłego cesarza, który nie chciał rządzić krajem.

42. To małżeństwo zatruło życie Kazimierzowi Wielkiemu. Jak doszło do związku, przez który wymarła dynastia Piastów? – tekst opowiadający historię małżeńską króla Kazimiera Wielkiego

 

Filmy historyczne

1. Rudy matkobójca, czyli Historia Bez Cenzury opisuje cesarza o imieniu Neron.

2. Zestawienie sekretnych broni Trzeciej Rzeszy

3. Ciekawy filmik związany z obozem koncentracyjnym w Warszawie.

4. Czy wiedzieliście o tych rzeczach u Piłsudskiego?

5. Dosyć długi, ale ciekawy film na temat maszyn wojennych nazistowskim Niemec.

https://youtu.be/9tT1jemzMZI

6. Piękne akcje związane z polskim podziemiem w czasie II wojny światowej.

7. Ciekawe zestawienie związane z odkryciami archeologiczno-historycznymi.

https://youtu.be/WpvaKrSCLCs

8. Ciekawy filmik związany z charakterem Hitlera.

9. Film, gdzie postawiono tezę, że Hitler nie popełnił samobójstwa i uciekł.

https://youtu.be/qfH9bZvwvAw

10. Nie ma to jak poznać biografię Einsteina w firnie filmu.

https://youtu.be/dHILwwUncmA

11. Naprawdę ciekawy filmik związany z pochodzeniem Polaków i innych Słowian.

https://youtu.be/ZOdRlNKCYMM

12. Ciekawe informacje związane z rękopisem Wojnicza.

13. Hitlerowskie naukowe eksperymenty, które obecnie mogą nas interesować. A może jakby zakończyły się w miarę wcześnie i z pozytywnym skutkiem to może teraz byłoby zupełnie inaczej?

14. Historia Bez Cenzury pokazuje historię Ireny Sendlerowej.

15. Ciekawe zestawienie związane z przeżyciem ludzi w różnych sytuacjach.

16. Oto jeden z kilku przykładów jak kobiety nieoficjalnie rządziły państwem.

 

Odkrycia archeologiczne i nie tylko

1. Odkryto w czeskim Brnie rzymski obóz z II w. n.e. – Czy to możliwe, że na terenie obecnych Czech stacjonowało rzymskie wojsko/

2. Megalopolis Majów. Zaskakujące odkrycia w północnej Gwatemali – asd

Piramida majów
Piramida majów
Źródło: Megalopolis Majów. Zaskakujące odkrycia w północnej Gwatemali

3. Tabliczka rozszyfrowana – artykuł opisujący rozszyfrowanie znaleziska i to nie byle jakiego, ale tabliczki pochodzącej z babilonu.

4. Niezwykłe odkrycie w Gwatemali – niezwykłe odkrycie.

5. Pierwsi Brytyjczycy byli ciemnoskórzy. Naukowcy zrekonstruowali wygląd jednego z nich – ciekawa sprawa z pierwszymi Brytyjczykami, na samym początku nie wierzyłem w to.

6. Wikiński wojownik okazał się być kobietą – a to ci historia i nie mała niespodzianka. Myśleli, że to mężczyzna a wojownik okazuje się być kobietą.

Jak się okazuje, na wikińskim polu bitwy było miejsce dla wojowniczek. A nawet dowódczyń!
Jak się okazuje, na wikińskim polu bitwy było miejsce dla wojowniczek. A nawet dowódczyń!
Źródło: Wikiński wojownik okazał się być kobietą

7. Pieczęć proroka Izajasza? Nowe odkrycie w Jerozolimie – jedna z niewielu informacji związanych z biblijnymi informacjami.

8. Odkryto rzymski teatr w Jerozolimie – niezwykłe odkrycie związane z Cesarstwem Rzymskim oraz miejscem kultu Żydów.

9. Co pozostało z Drugiej Świątyni w Jerozolimie. Ściana Płaczu – świetny tekst związany z budowlami zwanymi też jako Druga Świątynia oraz pozostałościami jakie są po nich.

10. Dysk z Fajstos – gliniany dysk kryjący tajemnicę – czy da się odkryć co się kryje w zapisie?

 

Inne rzeczy związane z historią

1. Żarcik nieświętej Ysifile i okrutna zemsta Wergiliusza-Maga – przeróżne są legendy a ta jest naprawdę ciekawa.

2. Czy Pismo Święte wspomina o dawnym Imperium Lechitów? – niektórzy mogą się połasić, że w Biblii jest wspomniane o Imperium Lechii. Czy oby na pewno tak jest?

3. Tragiczny eksperyment FILADELFIA! Nieudana próba teleportacji amerykańskiego statku wojennego? – nieprzyjemny eksperyment związany z teleportacją. Eksperyment na tyle szokujący co jeszcze trudny do wyjaśnienia z powodu braku możliwości potwierdzenia przez świadków wydarzenia.

4. Serial o rotmistrzu Pileckim: TVP nie chciała współpracować z BBC? – czyżby TVP ma inne plany co do upamiętnienia pewnych historycznych faktów?

Witold Pilecki w trakcie procesu w marcu 1948 r.
Witold Pilecki w trakcie procesu w marcu 1948 r.
Źródło: Serial o rotmistrzu Pileckim: TVP nie chciała współpracować z BBC?

5. To jedne z najstarszych linii lotniczych na świecie. Kiedyś ich samoloty latały z… Pola Mokotowskiego – ciekawa galeria zdjęć z komentarzami. Dla mnie piękne fotografie.

6. Po co nam wyssana z palca Wielka Lechia, skoro mieliśmy prawdziwe mocarstwo? – wywiad z Michael Morys-Twarowski, gdzie opisywana jest sytuacja związana z Imperium Lechii.

7. Historia podziemi wykutych pod Zamkiem Książ. – na przedstawionych zdjęciach w galerii widać tylko cząstkę tego co zostało odkryte i zbadane.

8. Znany izraelski historyk zdradził, czego boją się Żydzi. Jeżeli do tego dojdzie, jego rodacy zostaną uznani za zbrodniarzy…  – artykuł stwierdzający kilka faktów w sprawie polskich obozów zagłady oraz polskiej nienawiści wobec Żydów.

9. Sprawa YOGTZE. Co chciał powiedzieć światu autor tajemniczej notatki? – tekst może i nie opowiada de facto o historii, ale może kogoś zainteresować historia pewnego niemieckiego technologa żywności.

10  Petroglify, geoglify i hieroglify – słownik archeologiczny – świetnie przygotowany słowniczek związany z obrazami w ziemi, skałach, itp.