Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz dwudziesty na blogu

Podsumowanie historyczne po raz dwudziesty na blogu

Po raz dwudziesty przedstawiam Wam drodzy czytelnicy podsumowanie historyczne, w którym znajdziecie różne ciekawe informacje związane z historią. Nie będę opisywał co dokładnie znajdziecie, wystarczy rozpocząć czytanie dalszej części tekstu.

Artykuły internetowe

1. Odcinał ręce, stopy i genitalia. Zamordowali jednemu córkę i kazali mu zjeść jej szczątki. Wybił połowę populacji – dla mnie przerażające informacje na temat jednego z europejskich władców.

2. Do diabła z wami, Polacy. Czy Anglicy naprawdę nie zaprosili naszych żołnierzy na Paradę Zwycięstwa? – artykuł przedstawiający bolesną informację na temat znaczenia Polski dla krajów nie tylko Europy Zachodniej.

Król Jerzy VI pozdrawia uczestników Parady Zwycięstwa. Zabrakło wśród nich Polaków.
Król Jerzy VI pozdrawia uczestników Parady Zwycięstwa. Zabrakło wśród nich Polaków.
Źródło: Do diabła z wami, Polacy. Czy Anglicy naprawdę nie zaprosili naszych żołnierzy na Paradę Zwycięstwa?

3. Brytania rzymska – tekst opowiadający jak Rzymianie nazywali tereny obecnej Wielkiej Brytanii.

4. Perwersyjne praktyki seksualne w starożytnym Rzymie – tekst związany w jaki sposób byli rozwiąźli Rzymianie.

5. Mapa Piriego Reisa. Kto zdradził XVI-wiecznemu korsarzowi, jak wygląda Antarktyda? – świetny tekst na temat odkryć geograficznych oraz robienia map kilka wieków temu.

6. Czy wreszcie dowiemy się, kto jest autorem najbardziej tajemniczego manuskryptu na świecie? – tekst na temat hipotezy autora Manuskrypt Wojnicza.

7. Czy wojownicy Bolesława Chrobrego brali udział w inwazji na Anglię? – czy oby na pewno polski władca wysyłał swoich wojów w czasie prowadzenia innych konfliktów zbrojnych?

8. Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy? – jak nie znałeś tych władców to może zaczniesz się interesować?

9. Nie tylko Skłodowska-Curie. Zapomniane Polki, które wpłynęły na rozwój nauki – tekst omawiający, że część Polek, które wpłynęło na świat zostało zapomniane przez jeden fakt.

10. Chłopak już Ci nie pomoże. Jak kończyły kobiety gangsterów? – tekst opowiadający w jaki sposób kończyły kobiety facetów związanych z nielegalnymi procederami.

Bonnie Elizabeth Parker zginęła dosłownie podziurawiona jak sito. Utkwiło w niej aż czterdzieści kul, które wystrzelili policjanci, gdy tylko para gangsterów została rozpoznana
Bonnie Elizabeth Parker zginęła dosłownie podziurawiona jak sito. Utkwiło w niej aż czterdzieści kul, które wystrzelili policjanci, gdy tylko para gangsterów została rozpoznana.
Źródło; Chłopak już Ci nie pomoże. Jak kończyły kobiety gangsterów?

11. Polskie jadło, tradycyjna kuchnia? To wszystko bujda. Co NAPRAWDĘ przed wojną jadali zwykli Polacy? – nie wiesz jak podejść do restauracji z tradycyjnym polskim jadłem? Przeczytaj ten tekst to będziesz wiedzieć jak do tego podejść.

12. W jakim zawodzie kobietom było najlepiej w II Rzeczpospolitej? Odpowiedź zaskakuje – a Ty o tym wiedziałeś?

13. 32 przedwojenne określenia na orgazm. Czy zrozumiałbyś każde z nich? – naprawdę niezła lista.

14. Zbrodnicze niemieckie korporacje. Kto sfinansował dojście Hitlera do władzy? – artykuł przedstawiający w jaki sposób NSDAP zdobywała poparcie finansowe dla swoich działań.

„Putzi” (po lewej) odpowiadał za kontakty Adolfa Hitlera z zagranicznymi mediami.
„Putzi” (po lewej) odpowiadał za kontakty Adolfa Hitlera z zagranicznymi mediami.
Autor: Bundesarchiv
Źródło: Kto sfinansował dojście Hitlera do władzy?

15. Mroczna tajemnica Adolfa Hitlera. Bał się panicznie i starał się to ukryć za wszelką cenę – Hitler ukrywał nie tylko swoje żydowskie pochodzenie, ale też inne rzeczy związane ze swoją rodziną.

16. Polski triumf wszech czasów. Jak Bolesław Chrobry wygrał bitwę, dzięki której zajął Kijów? – artykuł fajnie opisuje walkę Bolesława Chrobrego, którą rozpoczęła walka na słowa.

17. Jak wyglądało dzieciństwo Barbary Radziwiłłówny? – świetny tekst opowiadający o nauczaniu i wychowaniu w XVI wieku.

18. Krwawy odwet za powstańczą Warszawę. Akowcy gromią pułk szturmowy SS– tekst opowiadający o tym jak w Puszczy Kampinowskiej można było wspomóc powstańczą Warszawę.

Major Alfons Kotowski „Okoń” przemawia do żołnierzy Zgrupowania „Kampinos”. Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch „Dolina”.
Major Alfons Kotowski „Okoń” przemawia do żołnierzy Zgrupowania „Kampinos”. Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch „Dolina”.
Fotograf: Lech Gąszewski
Źródło: Krwawy odwet za powstańczą Warszawę. Akowcy gromią pułk szturmowy SS

19. Antinous, kochanek Hadriana – od kochanka do bóstwa.

20. Wielkie podboje wielkich władców. 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o zbrojnych triumfach pierwszych Piastów – piękne zestawienie związane z polskimi władcami.

21. Genialny przekręt polskich lekarzy. Oszukali Niemców ratując przed śmiercią tysiące ludzi – tekst przedstawiający w jaki sposób w czasie II wojny światowej dwóch polskich lekarzy oszukało Niemców.

22. 14.10 Ostatni najazd na Anglię, czyli korzyści z mieszkania na wyspie – tekst przedstawiający w jaki sposób Wielka Brytania zdobyła status niezdobytego kraju.

23. Czarna wdowa mafii. Szalona i nieobliczalna kobieta, przy której żaden gangster nie był bezpieczny – artykuł na temat jednej z niewielu kobiet działających w mafii w USA.

24. Jak często średniowieczni kronikarze popełniali błędy? – myślisz, że kronikarze są dokładni. Mylisz się, ci ze średniowiecza mylili się nawet w sprawach elementarnych.

25. Do dzisiaj mówi się o nim, że to największy wynalazca w dziejach i prawdziwy geniusz. W rzeczywistości był bezczelnym oszustem i złodziejem – spodziewałem się, że Thomas Edison raczej bronił się, aby pomysły nie uciekały z jego przesiębiorstwa.

Thomas Alva Edison w 1911 roku
Thomas Alva Edison w 1911 roku
Źródło: Do dzisiaj mówi się o nim, że to największy wynalazca w dziejach i prawdziwy geniusz. W rzeczywistości był bezczelnym oszustem i złodziejem

26. Skąd się wzięli Słowianie – ciekawy tekst opisujemy jakie mamy korzenie jako Słowianie.

27. Czy ten rozpasany brytyjski paniczyk przyczynił się do zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow? – jak to człowiek z angielskich wyższych sfer stał się szpiegiem dla ZSRR.

28. Kim była matka Leonarda da Vinci? Tajemnica wreszcie rozwiązana – informacje, które zmieniają tok myślenia osób zainteresowanych Leonardem da Vinci.

29. Higiena średniowiecznych królowych. Czy nasze władczynie śmierdziały? – co miała higiena i mycie do wiary katolickiej.

Tak w kąpieli wyglądała bliska krewna naszej królowej Jadwigi, królowa Neapolu Joanna.
Tak w kąpieli wyglądała bliska krewna naszej królowej Jadwigi, królowa Neapolu Joanna.
Źródło: Higiena średniowiecznych królowych. Czy nasze władczynie śmierdziały?

30. Jakub Frank i frankiści: dzieje XVIII-wiecznej sekty – jak Żyd stworzył sektę oraz ją prowadził w judaizmie, chrześcijaństwie i w islamie.

31. Ilu Polaków współpracowało z bezpieką? – tekst przedstawiający kto i w jaki sposób współpracował nie tylko z bezpieką.

32. Twórca lateksowej prezerwatywy pochodził z Polski. Ten wynalazek przyniósł mu fortunę – historia prezerwatywy oraz pomysłu w obecnej formie.

33. Od Bobrujska do Wilhelmshaven i Melnika – polskie jednostki pancerne – tekst przedstawiający w jaki sposób kształtowały się polskie siły pancerne.

34. Hunowie – piekło w Europie – jak Hunowie wprowadzili piekło w Europie w czasach średniowiecznych.

Hunowie podczas bitwy na polach Katalaunijskich
Hunowie podczas bitwy na polach Katalaunijskich
Źródło: Hunowie – piekło w Europie

35. Księstwo Obodrzyców – najstarsze państwo Słowian połabskich – tekst opowiadający o jednym z królestwbądź też plemion słowiańskich, które zostało w którymś momencie wchłonięte przez jedno z państw niemieckich.

 

Wideo w internecie na tematy historyczne

1. Film z Historii Bez Cenzury z bardzo ciekawym tematem.

2. Ktoś twierdzi, że Polak potrafi, ale pamiętajcie, że Polski też potrafią. Ten film właśnie pokazuje na jednym z przykładów.

3. W filmie pokazujący, że Polacy przyczynili się wzbogacenia światowej historii i kultury.

4. Film pokazujący Łemkowski ślub kościelny. Dla mnie jest to wspaniały materiał związany z polska kulturą i historią.

5. Film mnie zszokował. A Was zszokuje?

6. Tym razem z innej beczki historycznej to wideo. Dla mnie bardzo ciekawe.

7. Ewolucja rycerskiej zbroi do czasów bitwy pod Grunwaldem! – nie wiesz w jaki sposób ewoluowała zbroja do bitwy pod Grunwaldem w XIV i XV wieku to warto zobaczyć ten film.

8. Naprawdę niezwykłe odkrycia archeologiczne podane w prosty sposób.

9. Kiedyś pisałem o tym człowieku. Natomiast Historia Bez Cenzury nakręciła filmik.

10. Jeden z filmów dokumentalnych związanych z życiem Freddiego Merkurego.

https://youtu.be/dWaagqf6998

11. Zapewnię Hitlerowcy do teraz plują sobie w brodę, że zabrakło im czasu, aby zmienić losy wojny. A teraz filmik na temat wojskowych prób zmian losów wojny.

 

Odkrycia archeologiczne, historyczne i podobne w podsumowaniu historycznym

1. Niezwykłe odkrycie monumentalnej konstrukcji sprzed 7 tys. lat. To nie dzieło kosmitów ani istot nadprzyrodzonych – tekst opisuje jedno z odkryć na terenie obecnej Polski.

Rekonstrukcja osady
Rekonstrukcja osady
Źródło: Niezwykłe odkrycie monumentalnej konstrukcji sprzed 7 tys. lat. ,,To nie dzieło kosmitów ani istot nadprzyrodzonych”

2. Niesamowite odkrycie sprzed 70 lat w Kostrzynie! Wykopano prywatne rzeczy hitlerowca. Był to… – teks omawiający co zostało pozostawione w Kostrzynie w czasie ucieczki wojsk hitlerowskich w czasie II wojny światowej.

3. Odkryto w Turcji rydwan zabawkę sprzed 5000 lat – a się to zdziwiłem, że takie rzeczy mają 5000 lat.

4. TO ODKRYCIE wywraca do góry nogami naszą wiedzę o POCZĄTKACH LUDZKOŚCI! – archeolodzy wstrzymywali się z ogłoszeniem swoich wyników badań, ale jest warto.

5. Rzymska biżuteria znaleziona na szwedzkiej wyspie rzuca nowe światło na tajemniczą masakrę – jedno z nielicznych odkryć związanych z Imperium Rzymskim oraz z jego upadkiem.

6. Homo sapiens od dziesiątków tysięcy lat unikają rozmnażania się wśród krewnych – ciekawe odkrycie naukowców na temat wiązania się z sobą homo sapiens.

7. Przerażające odkrycie. Podczas budowy drogi znaleźli szczątki 3000 osób – niezwykłe odkrycie związane z cmentarzem.

8. Cztery tysiące chłopa rąbało się i tłukło maczugami. Tak wyglądała bitwa w epoce brązu – naprawdę wielkie odkrycie i nikt się nie spodziewał takich wyników archeologicznych.

Archeolodzy w czasie prowadzenia wykopalisk nad Dołężą
Archeolodzy w czasie prowadzenia wykopalisk nad Dołężą
ŹRÓDŁO: LAKD M-V, LANDESARCHÄOLOGIE,GUNDULA LIDKE

9. Wzruszające! Archeolodzy znaleźli szkielety żołnierzy „Burego”. A przy nich… obrazek św. Teresy – przemiłe odkrycie związane z walkami podziemia z władzami komunistycznymi.

10. Sensacyjne znalezisko w Zamku Czocha. Dowód na istnienie niemieckiej fabryki – niezwykłe znalezisko, tylko szkoda, że jeszcze nie można potwierdzić wszystkiego.

 

Inne rzeczy związane z tematyką historyczną

1. Teraz to prawie centrum miasta, a jeszcze 100 lat temu… Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy – świetna galeria zdjęć miejsc, które obecnie inaczej wyglądają.

2. Groty Nagórzyckie – piaskowe cudo w okolicach Warszawy – naprawdę ciekawy tekst na temat miejsca zwiedzania jednego z ciekawszych miejsc związanych z piaskiem.

3. Obiekt Alfa – zimna wojna i klimat PRL super przygoda w sercu Warszawy – miejsce bardzo tajemnicze a zarazem bardzo ciekawe. Tekst opowiadający o zwiedzaniu schronu w Warszawie.

4. Wielki wybuch, wola Boga, a może śmierć boskiej istoty? 5 mitów o powstaniu człowieka i świata – tekst opowiadający jakie są mity powstania świata.

5. CIA ujawniło PRZEŁOMOWY dokument. Hitler przeżył II wojnę, są dowody! – informacje, że Hitler mógł przeżyć II wojnę światową.

Zdjęcie żyjącego w 1954 r Hitlera
Zdjęcie żyjącego w 1954 r Hitlera
Źródło: CIA ujawniło PRZEŁOMOWY dokument. Hitler przeżył II wojnę, są dowody!

6. Dokonali niemożliwego! Wykorzystali „głupotę” Niemców. Nie uwierzysz jak uciekli z Auschwitz… – artykuł na temat ucieczki z obozu Auschwitz.

7. Przekład Koranu polskich Tatarów był trzecim na świecie – możemy być dumni z tego faktu.

8. Niemieccy emeryci na tropie wielkiego skarbu. Znaleźli Bursztynową Komnatę? – ciekawe czy to prawda.

9. Landen, Koulczyste, Hejstynz – zimnowojenna polska mapa wojskowa – a to ci… mapa. Tekst przedstawiający mapę przedstawiającą fragment Wielkiej Brytanii.