Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz 19

Podsumowanie historyczne po raz 19

Po raz 19 na moim blogu pojawia się podsumowanie historyczne z wieloma informacjami z internetowego i realnego świata. Ponownie dla Was wyciągam subiektywnie wybrane ciekawe informacje o tematyce historycznej.

Artykuły o tematyce historycznej

1. „Bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle”. Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich? – ciekawy artykuł na temat Powstańców Warszawskich walczących w czasie II wojny światowej.

Dla nas są bohaterami, ale co tak naprawdę o powstańcach warszawskich sądzili Niemcy?
Dla nas są bohaterami, ale co tak naprawdę o powstańcach warszawskich sądzili Niemcy?
Fotograf: Eugeniusz Lokajski
Źródło: „Bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle”. Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich?

2. Mateczka z Powstania… – następny tekst związany z II wojną światową, ale tekst raczej związany z ludźmi z mocniejszymi nerwami z powodu, że opisywane są sytuacje rodzących kobiet i próbujących przetrwać z dzieckiem.

3. Aby poznać tajemnicę Enigmy, Brytyjczycy kazali swojej agentce… zaciągnąć do łóżka jednego z najważniejszych polskich dyplomatów – widać, że Brytyjczycy mieli naprawdę wielkie aspiracje co do bycia najlepszym krajem. Jestem ciekaw czy nadal podobne akcje robią w obecnych czasach.

4. Hitler „lewakiem”? Marna to historiografia – artykuł, który opisuje opisujący oraz krytykujący sposób spostrzegania III Rzeszy oraz Adolfa Hitlera

5. To mogły wymyślić tylko Polki. Jak nasze babcie radziły sobie z gestapowcami? – ciekawie przedstawiona historia jak to kobiety radziły sobie w czasie II wojny światowej próbując swoich sił w walce z równouprawnieniem.

Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne”
Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne”
Źródło: To mogły wymyślić tylko Polki. Jak nasze babcie radziły sobie z gestapowcami?

6. KL Gusen oczami Stanisława Grzesiuka – drobne opowieści z czasów II wojny światowej.

7. Żydowscy żołnierze Hitlera – ciekawy wywiad z człowiekiem, który opublikował informacje na temat żydowskich żołnierzy służących w hitlerowskiej armii.

8. Jakiemu państwu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku – artykuł związany z jedynym wypowiedzeniem wojny przez Polskę w XX wieku.

9. Ilu Niemców naprawdę zginęło w Powstaniu Warszawskim? – jeden z ciekawszych tekstów, które warto przeczytać.

Niemiecki żołnierz wzięty do niewoli przez powstańców 20 sierpnia 1944 roku.
Niemiecki żołnierz wzięty do niewoli przez powstańców 20 sierpnia 1944 roku.
Źródło: Ilu Niemców naprawdę zginęło w Powstaniu Warszawskim?

10. Jakim cudem Brytyjczycy otworzyli pod nosem Niemców… regularne połączenie lotnicze z okupowanym kontynentem?! – Brytyjczycy zaryzykowali i doprowadzili do ciekawej sprawy w czsie II wojny światowej.

11. Moja babcia przeżyła Rzeź Woli… – bardzo ciekawy wywiad z wnuczką jednej z kobie, które przeżyły Rzeź Na Woli.

12. Krwawi Polacy, co za robota! – 73. rocznica bitwy w kotle Falaise – opis jednej cięższych bitew jakie doszły w czasie walk z hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.

13. Tragiczny sierpień 1944. Na Wawrzyszewie mordowano nawet dzieci – krótka historia związana z częścią dzisiejszej warszawskiej dzielnicy Bielany.

14. 5 najodważniejszych kobiet okupowanej Polski – zestawienie pięciu najodważniejszych kobiet z okupowanej Polski z II wojny światowej.

Magda Rusinek na zdjęciu z 1948 roku. Fotografia z książki "Wojenne dziewczyny"
Magda Rusinek na zdjęciu z 1948 roku. Fotografia z książki „Wojenne dziewczyny”
Źródło: 5 najodważniejszych kobiet okupowanej Polski

15. Ilu Rosjan służyło Hitlerowi? – kolejne informacje związane w jaki sposób hitlerowskie wojsko przeciągnęło na swoją stronę osoby nie związane z hitlerowskimi poglądami.

16. Najlepiej płatne zawody średniowiecza – zastanawiałeś się czy może lepiej zmienić pracę, bo mało zarabiasz? To może przeczytasz ten artykuł o średniowiecznych zawodach i zarobkach osób w nich pracujących.

„Doktor i aptekarz”, ilustracja z „Medicinariusa” Hieronymusa Brunschwiga.
Doktor i aptekarz, ilustracja z „Medicinariusa” Hieronymusa Brunschwiga.
Źródło: Najlepiej płatne zawody średniowiecza

17. Jak Bolesław Chrobry w krainie Dziadoszan wojska cesarskie pokonał – opis walk wal pomiędzy Cesarstwem Niemieckim oraz Królestwem Polskich za panowania Bolesława Chrobrego.

18. Co trzeba było zrobić by wstąpić do zakonu rycerskiego? – artykuł opisuje kilka przykładów związanych z rekrutacją do zakonów rycerskich w czasach krucjat do Ziemi Świętej.

19. Największe romanse średniowiecza – przedstawiono w tekście pięć historii o wielkich średniowiecznych romansach.

20. Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy? – naprawdę ciekawy artykuł na temat prowadzenia walk przez Bolesława Chrobrego.

Chrobry dbał o swoich wojów, w zamian wymagał jednak absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem "Bolesławowa drużyna".
Chrobry dbał o swoich wojów, w zamian wymagał jednak absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem „Bolesławowa drużyna”.
Źródło: Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?

21. Pokusy grzesznego ciała. Galeria średniowiecznej erotyki – artykuł opowiadający na temat seksu w średniowieczu.

22. Jak Europa krwawo nawracała Słowian i Bałtów – tekst przedstawiający w jaki sposób pogańskie plemiona znad Bałtyku były niszczone albo nawracane.

23. Najbardziej krwiożerczy piraci średniowiecza? Ci zakonnicy siali terror na Morzu Śródziemnym – w średniowieczu pływali piraci, ale największymi byli… zakonnicy, więcej można dowiedzieć się w podany źródle.

24. „Nie chcieli wyszorować owiec swego lorda”. Sześć naprawdę dziwacznych średniowiecznych przepisów – tekst przedstawiający dziwaczność wprowadzonych przepisów w czasie średniowiecza.

25 Gangi średniowiecznej Anglii. Przestępczość zorganizowana w mrocznych wiekach – tekst przedstawiający, że mafijne rodziny pojawiły się wcześniej niż spopularyzowane włoskie rodziny mafiozów.

Biednych nie napadano. bo byli na to… zbyt biedni. Idealnymi ofiarami buli dostojnicy świeccy i kościelni.
Biednych nie napadano. bo byli na to… zbyt biedni. Idealnymi ofiarami buli dostojnicy świeccy i kościelni.
Źródło: Gangi średniowiecznej Anglii. Przestępczość zorganizowana w mrocznych wiekach

26. Powiesić, poćwiartować, ściąć i zjeść… jednocześnie. Los zdrajców w średniowieczu – ciekawy tekst na temat co mogło czekać skazańców skazanych na śmierć, szczególnie za zdradę.

27. Początki Polski skąpane w krwi. Jak bardzo brutalni i nieludzcy byli pierwsi Piastowie? – ciekawy artykuł opisujący w jaki sposób jednoczono państwo Piastowskie oraz walczono z wrogami. Artykuł polecam osobom z mocnymi nerwami oraz powyżej osiemnastego roku życia.

28. Cedynię znają wszyscy. A to zwycięstwo? Zapomniana wygrana Mieszka– nie zapominajmy o pierwszej wygranej bitwie Polan zapisanej na kartach kronikarzy.

29. Czy wiesz, dlaczego Ryszard I ma przydomek Lwie Serce? – ciekawe informacje na temat zdobycia przydomka.

30. Dzieciństwo z piekła rodem. Prawdziwe losy małoletnich królów – myślisz, że Twoje dzieciństwo to piekło to pomyśl co musiały przeżyć te dzieci.

Nieszczęsny Wilhelm III na łożu tortur. Wbrew obrazowi z epoki miał wówczas niespełna 10 lat…
Nieszczęsny Wilhelm III na łożu tortur. Wbrew obrazowi z epoki miał wówczas niespełna 10 lat…
Źródło: Dzieciństwo z piekła rodem. Prawdziwe losy małoletnich królów

31. Obdzierali żywcem ze skóry, niemowlęta nabijali na bagnet… Ustasze, czyli „banderowcy” Chorwacji. – artykuł opisujący jak w czasie II wojny światowej w Chorwacji nazistowska grupa rządziła krajem.

32. Organizacja armii rzymskiej w okresie wczesnego cesarstwa – Nie wiesz w jaki sposób była zorganizowana armia rzymska? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zorganizowana była ta armia.

33. Atak na Amerykę – niespełnione marzenie Adolfa Hitlera – dla niektórych ta informacja nie jest żadnym szokiem, a dla innych to wielka niespodzianka.

34. 10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu – artykuł opowiadający jak armia czerwona wyzwalała Polskę.

Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.
Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.
Źródlo: 10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu

35. Jedną nogą w grobie, czyli poród w dawnych czasach – po przeczytaniu tego tekstu zastanów się czy w dzisiejszych czasach rodzić jest nadal ciężko.

Odkrycia historyczne, archeologiczne i podobne

1. Odkrycie w Supraślu zmieni treść podręczników do archeologii – tekst przedstawiający odkrycie najbardziej wysuniętego najbardziej na wschód miejsca związanego z obrzędami ludów z Półwyspu Iberyjskiego.

Jedno ze zdjęć związanych z wykopami archeologicznymi w Dębach
Jedno ze zdjęć związanych z wykopami archeologicznymi w Dębach
Źródło: Odkrycie w Supraślu zmieni treść podręczników do archeologii

2. Sensacyjne odkrycie koło Przemkowa – w ramach prac archeologicznych związanych z wykopaniem kamieni związanymi z obozami RAD z II wojny światowej.

Prace związane z wykopaniem kamieni.
Prace związane z wykopaniem kamieni.
Źródło’ Sensacyjne odkrycie koło Przemkowa

3. Kolejna sensacja archeologiczna! Archeolodzy spodziewali się pozostałości po cerkwi, a tymczasem… – może nie jest to odkrycie z prawdziwego zdarzenia, ale naprawdę można się zdziwić.

4. Sensacyjne odkrycie archeologów w średniowiecznej rezydencji – kolejne doniesienia związane z odkryciem, o którym przed chwilą przekazałem.

5. Góra Chełmska: Otworzyli trumnę z XVIII wieku. Archeolodzy zaskoczeni – a tutaj przekazuję informacje o pierwszych dokonaniach archeologów związanych z odkrytą trumną.

Po dwustu latach wyjęte z trumny szczątki ponownie zostaną pochowane, tym razem w ossuarium, przygotowywanym w kryptach Bazyliki Narodzenia NMP
Po dwustu latach wyjęte z trumny szczątki ponownie zostaną pochowane, tym razem w ossuarium, przygotowywanym w kryptach Bazyliki Narodzenia NMP
Fot. Jacek Barczyński
Źródło: Góra Chełmska: Otworzyli trumnę z XVIII wieku. Archeolodzy zaskoczeni

6. Archeolodzy odkryli tajemniczy tunel pod człuchowskim zamkiem – ciekawe odkrycie związane z z człuchowskim zamkiem. Do tekstu dołączono wiele ciekawych zdjęć oraz nagrań.

7. W klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj odkryto nieznany manuskrypt – jedno z ciekawych odkryć.

8. Najstarsze na świecie ślady przodków człowieka – odkrycie polskich badaczy! – polscy archeolodzy odkryli naprawdę zadziwiającą rzecz.

Dr Gerard Gierliński przy odkrytych przez siebie śladach.
Dr Gerard Gierliński przy odkrytych przez siebie śladach.
Fot. Gerard Gierliński
Źródło: NAJSTARSZE NA ŚWIECIE ŚLADY PRAPRZODKÓW CZŁOWIEKA – ODKRYCIE POLSKICH BADACZY!

9. Polskie odkrycie najstarszych śladów praludzi – rewolucją w paleontologii? -wspomniane wcześniej odkrycie o śladach z innego źródła.

10. W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca – informacja na temat odkrycia, które było tak naprawdę przypadkowe.

11. Rondel sprzed 7 tys. lat, czyli zabytek klasy zero pod Chojną – niespodziewane odkrycie w tym rejonie a informacje wskazują, że archeolodzy mają nadzieję zbadać dokładnie odkryte znaleziska oraz po dofinansowaniu jeszcze raz zbadać ten teren.

Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń.
Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń.
Fot. Olaf Nowicki
Źródło: Rondel sprzed 7 tys. lat, czyli zabytek klasy zero pod Chojną

12. Relikty przedwojennych piwnic Vetterów na terenie budowy czterogwiazdkowego hotelu – informacje z Lublina może nie są jakieś zadziwiające i szokujące, ale według mnie można jakoś zaadaptować albo upamiętnić historię.

13. Betonowa historia wykopana na obwodnicy Szczecinka  – jedno z ciekawszych odkryć rejonu Szczecinka oraz fortyfikacji pomorskich.

14. Szwecja: Przywódca Wikingów okazał się kobietą – wcześniej błędnie ustalono, że pochowany wojownik to mężczyzna. Naprawdę ciekawe fakty są w informacjach o tym błędzie, warto poczytać.

Ilustracja przedstawiająca grobowiec i jego zawartość pochodząca z XIX wieku
Ilustracja przedstawiająca grobowiec i jego zawartość pochodząca z XIX wieku
Foto: Stolpe, Hansen, 1889
Źródło: Szwecja: Przywódca Wikingów okazał się kobietą

15. Westerplatte: teren starych koszar odsłania swoje tajemnice – archeolodzy rozpoczęli największe poszukiwania na Westerplatte od rozpoczęcia II wojny światowej. Jest sporo informacji, jak na tak wczesny moment wykopalisk, gdzie jeszcze nie rozpoczęto dokładnych badań znalezisk.

 

Filmy o tematyce historycznej

1. Dla mnie ciekawa historia przedstawiona przez grupę Historia Bez Cenzury.

2. Widać, że grupa Historia Bez Cenzury potrafi dostosować się do tematu – nie tylko informacjami, przebraniami oraz miejscami nagrań. Tak przy okazji w tym odcinku programu przedstawiają Stanisława Wyspiańskiego.

3. Tajemnice Gór Sowich – Jerzy Cera cz. 2 – udostępniam drugą część ciekawego wywiadu związanego z odkrywaniem w latach 70. i 80. XX wieku tajemnic Gór Sowich.

4. Jak zmieniała się mapa Europy podczas II wojny światowej – dzień po dniu – ciekawe wideo związane z przebiegiem II wojny światowej.

5. Jak wyglądało drzewo genealogiczne Piastów? – genealogia Piastów w formie wideo od czasów Bolesława III Krzywoustego.

Pozostałe rzeczy w podsumowaniu historycznym

1. Japonia: zmarł Sumiteru Taniguchi, ocalały po zrzuceniu bomby na Nagasaki – informacje od Polskiego Radia, które opisują śmierć jednej z osób,, które przeżyły przynajmniej jedno zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

2. Czołgi Sherman wydobyte z Morza Barentsa – ciekawa informacja związana z wydobyciem trzech alianckich czołgów z Morza Barentsa.

Jedno ze zdjęć wydobytych czołgów
Jedno ze zdjęć wydobytych czołgów
Fot. mil.ru
Źródło: Czołgi Sherman wydobyte z Morza Barentsa

3. ThrashingMadPL: „Historia na Szybko” szczegółowo i dogłębnie – wywiad z Youtuberem tworzącym kanał Historia na Szybko.

4. Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat – ciekawe zestawienie zdjęć Wrocławia sprzed 150 lat.

5. Śladami Pogańskich Przodków – mapa w Google Maps pokazująca miejsca powiązane ze słowiańskimi pogańskimi przodkami.

6. Mity: fikcja czy rzeczywistość? – może ten tekst nic nie wnosi, ale na pewno potwierdza fakt, że część mitów można w pewnym sensie obalić jak odnajdzie się odpowiednie dowody.

7. Archeolodzy znaleźli 800-letnie nasiona. Gdy je posadzili, wyrosło TO… – ciekawe zdjęcia związane z odkryciem na Bliskim Wschodzie. Warto zobaczyć jaki jest efekt.

Nasiona
Nasiona
Źródło: Archeolodzy znaleźli 800-letnie nasiona. Gdy je posadzili, wyrosło TO…

8. Czarnówko: Największa nekropolia w Europie Środkowej – informacje związane z jednym z tych miejsc, gdzie jest bogactwo kulturowe i historyczne. Dodatkowo coś takiego co opisują w tym artykule to skarb

9. Dolny Śląsk – 7 miejsc, które miłośnik historii powinien odwiedzić – naprawdę ciekawy przewodnik po zabytkach, szkoda tylko, że przedstawia krótkie informacje na temat każdego wymienionego miejsca.

10. Czy wiesz do czego używali saperek, snajperzy podczas pojedynku w Leningradzie? – a to Ci ciekawostka.

11. Animowana mapa historii cywilizacji – animowana mapka państw na przełoie wieków.