Warning: Undefined array key -1 in /home/rozbriap/public_html/wp-includes/post-template.php on line 330
Podsumowanie historyczne po raz dziewiętnasty na blogu
Podsumowanie
Podsumowanie historyczne po raz 19

Podsumowanie historyczne po raz 19

Po raz 19 na moim blogu pojawia się podsumowanie historyczne z wieloma informacjami z internetowego i realnego świata. Ponownie dla Was wyciągam subiektywnie wybrane ciekawe informacje o tematyce historycznej.

Artykuły o tematyce historycznej

1. „Bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle”. Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich? – ciekawy artykuł na temat Powstańców Warszawskich walczących w czasie II wojny światowej.

Dla nas są bohaterami, ale co tak naprawdę o powstańcach warszawskich sądzili Niemcy?
Dla nas są bohaterami, ale co tak naprawdę o powstańcach warszawskich sądzili Niemcy?
Fotograf: Eugeniusz Lokajski
Źródło: „Bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle”. Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich?

2. Mateczka z Powstania… – następny tekst związany z II wojną światową, ale tekst raczej związany z ludźmi z mocniejszymi nerwami z powodu, że opisywane są sytuacje rodzących kobiet i próbujących przetrwać z dzieckiem.

3. Aby poznać tajemnicę Enigmy, Brytyjczycy kazali swojej agentce… zaciągnąć do łóżka jednego z najważniejszych polskich dyplomatów – widać, że Brytyjczycy mieli naprawdę wielkie aspiracje co do bycia najlepszym krajem. Jestem ciekaw czy nadal podobne akcje robią w obecnych czasach.

4. Hitler „lewakiem”? Marna to historiografia – artykuł, który opisuje opisujący oraz krytykujący sposób spostrzegania III Rzeszy oraz Adolfa Hitlera

5. To mogły wymyślić tylko Polki. Jak nasze babcie radziły sobie z gestapowcami? – ciekawie przedstawiona historia jak to kobiety radziły sobie w czasie II wojny światowej próbując swoich sił w walce z równouprawnieniem.

Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne”
Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne”
Źródło: To mogły wymyślić tylko Polki. Jak nasze babcie radziły sobie z gestapowcami?

6. KL Gusen oczami Stanisława Grzesiuka – drobne opowieści z czasów II wojny światowej.

7. Żydowscy żołnierze Hitlera – ciekawy wywiad z człowiekiem, który opublikował informacje na temat żydowskich żołnierzy służących w hitlerowskiej armii.

8. Jakiemu państwu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku – artykuł związany z jedynym wypowiedzeniem wojny przez Polskę w XX wieku.

9. Ilu Niemców naprawdę zginęło w Powstaniu Warszawskim? – jeden z ciekawszych tekstów, które warto przeczytać.

Niemiecki żołnierz wzięty do niewoli przez powstańców 20 sierpnia 1944 roku.
Niemiecki żołnierz wzięty do niewoli przez powstańców 20 sierpnia 1944 roku.
Źródło: Ilu Niemców naprawdę zginęło w Powstaniu Warszawskim?

10. Jakim cudem Brytyjczycy otworzyli pod nosem Niemców… regularne połączenie lotnicze z okupowanym kontynentem?! – Brytyjczycy zaryzykowali i doprowadzili do ciekawej sprawy w czsie II wojny światowej.

11. Moja babcia przeżyła Rzeź Woli… – bardzo ciekawy wywiad z wnuczką jednej z kobie, które przeżyły Rzeź Na Woli.

12. Krwawi Polacy, co za robota! – 73. rocznica bitwy w kotle Falaise – opis jednej cięższych bitew jakie doszły w czasie walk z hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.

13. Tragiczny sierpień 1944. Na Wawrzyszewie mordowano nawet dzieci – krótka historia związana z częścią dzisiejszej warszawskiej dzielnicy Bielany.

14. 5 najodważniejszych kobiet okupowanej Polski – zestawienie pięciu najodważniejszych kobiet z okupowanej Polski z II wojny światowej.

Magda Rusinek na zdjęciu z 1948 roku. Fotografia z książki "Wojenne dziewczyny"
Magda Rusinek na zdjęciu z 1948 roku. Fotografia z książki „Wojenne dziewczyny”
Źródło: 5 najodważniejszych kobiet okupowanej Polski

15. Ilu Rosjan służyło Hitlerowi? – kolejne informacje związane w jaki sposób hitlerowskie wojsko przeciągnęło na swoją stronę osoby nie związane z hitlerowskimi poglądami.

16. Najlepiej płatne zawody średniowiecza – zastanawiałeś się czy może lepiej zmienić pracę, bo mało zarabiasz? To może przeczytasz ten artykuł o średniowiecznych zawodach i zarobkach osób w nich pracujących.

„Doktor i aptekarz”, ilustracja z „Medicinariusa” Hieronymusa Brunschwiga.
Doktor i aptekarz, ilustracja z „Medicinariusa” Hieronymusa Brunschwiga.
Źródło: Najlepiej płatne zawody średniowiecza

17. Jak Bolesław Chrobry w krainie Dziadoszan wojska cesarskie pokonał – opis walk wal pomiędzy Cesarstwem Niemieckim oraz Królestwem Polskich za panowania Bolesława Chrobrego.

18. Co trzeba było zrobić by wstąpić do zakonu rycerskiego? – artykuł opisuje kilka przykładów związanych z rekrutacją do zakonów rycerskich w czasach krucjat do Ziemi Świętej.

19. Największe romanse średniowiecza – przedstawiono w tekście pięć historii o wielkich średniowiecznych romansach.

20. Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy? – naprawdę ciekawy artykuł na temat prowadzenia walk przez Bolesława Chrobrego.

Chrobry dbał o swoich wojów, w zamian wymagał jednak absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem "Bolesławowa drużyna".
Chrobry dbał o swoich wojów, w zamian wymagał jednak absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem „Bolesławowa drużyna”.
Źródło: Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?

21. Pokusy grzesznego ciała. Galeria średniowiecznej erotyki – artykuł opowiadający na temat seksu w średniowieczu.

22. Jak Europa krwawo nawracała Słowian i Bałtów – tekst przedstawiający w jaki sposób pogańskie plemiona znad Bałtyku były niszczone albo nawracane.

23. Najbardziej krwiożerczy piraci średniowiecza? Ci zakonnicy siali terror na Morzu Śródziemnym – w średniowieczu pływali piraci, ale największymi byli… zakonnicy, więcej można dowiedzieć się w podany źródle.

24. „Nie chcieli wyszorować owiec swego lorda”. Sześć naprawdę dziwacznych średniowiecznych przepisów – tekst przedstawiający dziwaczność wprowadzonych przepisów w czasie średniowiecza.

25 Gangi średniowiecznej Anglii. Przestępczość zorganizowana w mrocznych wiekach – tekst przedstawiający, że mafijne rodziny pojawiły się wcześniej niż spopularyzowane włoskie rodziny mafiozów.

Biednych nie napadano. bo byli na to… zbyt biedni. Idealnymi ofiarami buli dostojnicy świeccy i kościelni.
Biednych nie napadano. bo byli na to… zbyt biedni. Idealnymi ofiarami buli dostojnicy świeccy i kościelni.
Źródło: Gangi średniowiecznej Anglii. Przestępczość zorganizowana w mrocznych wiekach

26. Powiesić, poćwiartować, ściąć i zjeść… jednocześnie. Los zdrajców w średniowieczu – ciekawy tekst na temat co mogło czekać skazańców skazanych na śmierć, szczególnie za zdradę.

27. Początki Polski skąpane w krwi. Jak bardzo brutalni i nieludzcy byli pierwsi Piastowie? – ciekawy artykuł opisujący w jaki sposób jednoczono państwo Piastowskie oraz walczono z wrogami. Artykuł polecam osobom z mocnymi nerwami oraz powyżej osiemnastego roku życia.

28. Cedynię znają wszyscy. A to zwycięstwo? Zapomniana wygrana Mieszka– nie zapominajmy o pierwszej wygranej bitwie Polan zapisanej na kartach kronikarzy.

29. Czy wiesz, dlaczego Ryszard I ma przydomek Lwie Serce? – ciekawe informacje na temat zdobycia przydomka.

30. Dzieciństwo z piekła rodem. Prawdziwe losy małoletnich królów – myślisz, że Twoje dzieciństwo to piekło to pomyśl co musiały przeżyć te dzieci.

Nieszczęsny Wilhelm III na łożu tortur. Wbrew obrazowi z epoki miał wówczas niespełna 10 lat…
Nieszczęsny Wilhelm III na łożu tortur. Wbrew obrazowi z epoki miał wówczas niespełna 10 lat…
Źródło: Dzieciństwo z piekła rodem. Prawdziwe losy małoletnich królów

31. Obdzierali żywcem ze skóry, niemowlęta nabijali na bagnet… Ustasze, czyli „banderowcy” Chorwacji. – artykuł opisujący jak w czasie II wojny światowej w Chorwacji nazistowska grupa rządziła krajem.

32. Organizacja armii rzymskiej w okresie wczesnego cesarstwa – Nie wiesz w jaki sposób była zorganizowana armia rzymska? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zorganizowana była ta armia.

33. Atak na Amerykę – niespełnione marzenie Adolfa Hitlera – dla niektórych ta informacja nie jest żadnym szokiem, a dla innych to wielka niespodzianka.

34. 10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu – artykuł opowiadający jak armia czerwona wyzwalała Polskę.

Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.
Czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek.
Źródlo: 10 faktów o rzekomym wyzwoleniu Polski, które otrzeźwią największych sympatyków komunizmu

35. Jedną nogą w grobie, czyli poród w dawnych czasach – po przeczytaniu tego tekstu zastanów się czy w dzisiejszych czasach rodzić jest nadal ciężko.

Odkrycia historyczne, archeologiczne i podobne

1. Odkrycie w Supraślu zmieni treść podręczników do archeologii – tekst przedstawiający odkrycie najbardziej wysuniętego najbardziej na wschód miejsca związanego z obrzędami ludów z Półwyspu Iberyjskiego.

Jedno ze zdjęć związanych z wykopami archeologicznymi w Dębach
Jedno ze zdjęć związanych z wykopami archeologicznymi w Dębach
Źródło: Odkrycie w Supraślu zmieni treść podręczników do archeologii

2. Sensacyjne odkrycie koło Przemkowa – w ramach prac archeologicznych związanych z wykopaniem kamieni związanymi z obozami RAD z II wojny światowej.

Prace związane z wykopaniem kamieni.
Prace związane z wykopaniem kamieni.
Źródło’ Sensacyjne odkrycie koło Przemkowa

3. Kolejna sensacja archeologiczna! Archeolodzy spodziewali się pozostałości po cerkwi, a tymczasem… – może nie jest to odkrycie z prawdziwego zdarzenia, ale naprawdę można się zdziwić.

4. Sensacyjne odkrycie archeologów w średniowiecznej rezydencji – kolejne doniesienia związane z odkryciem, o którym przed chwilą przekazałem.

5. Góra Chełmska: Otworzyli trumnę z XVIII wieku. Archeolodzy zaskoczeni – a tutaj przekazuję informacje o pierwszych dokonaniach archeologów związanych z odkrytą trumną.

Po dwustu latach wyjęte z trumny szczątki ponownie zostaną pochowane, tym razem w ossuarium, przygotowywanym w kryptach Bazyliki Narodzenia NMP
Po dwustu latach wyjęte z trumny szczątki ponownie zostaną pochowane, tym razem w ossuarium, przygotowywanym w kryptach Bazyliki Narodzenia NMP
Fot. Jacek Barczyński
Źródło: Góra Chełmska: Otworzyli trumnę z XVIII wieku. Archeolodzy zaskoczeni

6. Archeolodzy odkryli tajemniczy tunel pod człuchowskim zamkiem – ciekawe odkrycie związane z z człuchowskim zamkiem. Do tekstu dołączono wiele ciekawych zdjęć oraz nagrań.

7. W klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj odkryto nieznany manuskrypt – jedno z ciekawych odkryć.

8. Najstarsze na świecie ślady przodków człowieka – odkrycie polskich badaczy! – polscy archeolodzy odkryli naprawdę zadziwiającą rzecz.

Dr Gerard Gierliński przy odkrytych przez siebie śladach.
Dr Gerard Gierliński przy odkrytych przez siebie śladach.
Fot. Gerard Gierliński
Źródło: NAJSTARSZE NA ŚWIECIE ŚLADY PRAPRZODKÓW CZŁOWIEKA – ODKRYCIE POLSKICH BADACZY!

9. Polskie odkrycie najstarszych śladów praludzi – rewolucją w paleontologii? -wspomniane wcześniej odkrycie o śladach z innego źródła.

10. W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca – informacja na temat odkrycia, które było tak naprawdę przypadkowe.

11. Rondel sprzed 7 tys. lat, czyli zabytek klasy zero pod Chojną – niespodziewane odkrycie w tym rejonie a informacje wskazują, że archeolodzy mają nadzieję zbadać dokładnie odkryte znaleziska oraz po dofinansowaniu jeszcze raz zbadać ten teren.

Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń.
Badania archeologów w Nowym Objezierzu potrwają jeszcze około 10 dni. W tym czasie pobrane mają być próbki do badań: być może uda się odnaleźć kości, węgiel drzewny bądź fragmenty naczyń.
Fot. Olaf Nowicki
Źródło: Rondel sprzed 7 tys. lat, czyli zabytek klasy zero pod Chojną

12. Relikty przedwojennych piwnic Vetterów na terenie budowy czterogwiazdkowego hotelu – informacje z Lublina może nie są jakieś zadziwiające i szokujące, ale według mnie można jakoś zaadaptować albo upamiętnić historię.

13. Betonowa historia wykopana na obwodnicy Szczecinka  – jedno z ciekawszych odkryć rejonu Szczecinka oraz fortyfikacji pomorskich.

14. Szwecja: Przywódca Wikingów okazał się kobietą – wcześniej błędnie ustalono, że pochowany wojownik to mężczyzna. Naprawdę ciekawe fakty są w informacjach o tym błędzie, warto poczytać.

Ilustracja przedstawiająca grobowiec i jego zawartość pochodząca z XIX wieku
Ilustracja przedstawiająca grobowiec i jego zawartość pochodząca z XIX wieku
Foto: Stolpe, Hansen, 1889
Źródło: Szwecja: Przywódca Wikingów okazał się kobietą

15. Westerplatte: teren starych koszar odsłania swoje tajemnice – archeolodzy rozpoczęli największe poszukiwania na Westerplatte od rozpoczęcia II wojny światowej. Jest sporo informacji, jak na tak wczesny moment wykopalisk, gdzie jeszcze nie rozpoczęto dokładnych badań znalezisk.

 

Filmy o tematyce historycznej

1. Dla mnie ciekawa historia przedstawiona przez grupę Historia Bez Cenzury.

2. Widać, że grupa Historia Bez Cenzury potrafi dostosować się do tematu – nie tylko informacjami, przebraniami oraz miejscami nagrań. Tak przy okazji w tym odcinku programu przedstawiają Stanisława Wyspiańskiego.

3. Tajemnice Gór Sowich – Jerzy Cera cz. 2 – udostępniam drugą część ciekawego wywiadu związanego z odkrywaniem w latach 70. i 80. XX wieku tajemnic Gór Sowich.

4. Jak zmieniała się mapa Europy podczas II wojny światowej – dzień po dniu – ciekawe wideo związane z przebiegiem II wojny światowej.

5. Jak wyglądało drzewo genealogiczne Piastów? – genealogia Piastów w formie wideo od czasów Bolesława III Krzywoustego.

Pozostałe rzeczy w podsumowaniu historycznym

1. Japonia: zmarł Sumiteru Taniguchi, ocalały po zrzuceniu bomby na Nagasaki – informacje od Polskiego Radia, które opisują śmierć jednej z osób,, które przeżyły przynajmniej jedno zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.

2. Czołgi Sherman wydobyte z Morza Barentsa – ciekawa informacja związana z wydobyciem trzech alianckich czołgów z Morza Barentsa.

Jedno ze zdjęć wydobytych czołgów
Jedno ze zdjęć wydobytych czołgów
Fot. mil.ru
Źródło: Czołgi Sherman wydobyte z Morza Barentsa

3. ThrashingMadPL: „Historia na Szybko” szczegółowo i dogłębnie – wywiad z Youtuberem tworzącym kanał Historia na Szybko.

4. Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat – ciekawe zestawienie zdjęć Wrocławia sprzed 150 lat.

5. Śladami Pogańskich Przodków – mapa w Google Maps pokazująca miejsca powiązane ze słowiańskimi pogańskimi przodkami.

6. Mity: fikcja czy rzeczywistość? – może ten tekst nic nie wnosi, ale na pewno potwierdza fakt, że część mitów można w pewnym sensie obalić jak odnajdzie się odpowiednie dowody.

7. Archeolodzy znaleźli 800-letnie nasiona. Gdy je posadzili, wyrosło TO… – ciekawe zdjęcia związane z odkryciem na Bliskim Wschodzie. Warto zobaczyć jaki jest efekt.

Nasiona
Nasiona
Źródło: Archeolodzy znaleźli 800-letnie nasiona. Gdy je posadzili, wyrosło TO…

8. Czarnówko: Największa nekropolia w Europie Środkowej – informacje związane z jednym z tych miejsc, gdzie jest bogactwo kulturowe i historyczne. Dodatkowo coś takiego co opisują w tym artykule to skarb

9. Dolny Śląsk – 7 miejsc, które miłośnik historii powinien odwiedzić – naprawdę ciekawy przewodnik po zabytkach, szkoda tylko, że przedstawia krótkie informacje na temat każdego wymienionego miejsca.

10. Czy wiesz do czego używali saperek, snajperzy podczas pojedynku w Leningradzie? – a to Ci ciekawostka.

11. Animowana mapa historii cywilizacji – animowana mapka państw na przełoie wieków.