Historia
Podsumowanie historyczne #12

Podsumowanie historyczne #12

Nie ma to kolejne podsumowanie historyczne. Z tego też powodu nie pozostawiam Wam dosyć długiego wstępu do tego tekstu.

Podsumowanie historyczne w tekstach

1. Historia bez cenzury: Polacy mają podwójny kompleks – niższości wobec Zachodu i wyższości wobec Wschodu – teraz nie tylko są filmiki z kanału Historia Bez Cenzury.

Kawałek wywiadu z Wojciechem Drewniakiem.
Kawałek wywiadu z Wojciechem Drewniakiem.

2. Bursztynowa komnata. Legendarny skarb Hitlera w mazurskim bunkrze? – według informacji Bursztynowa Komnata został odnaleziona. W tym momencie musimy poczekać na potwierdzenie.

Legendarny skarb Hitlera w mazurskim bunkrze?
Legendarny skarb Hitlera w mazurskim bunkrze?
Fot.: Paweł Szdkowski
Źródło: Legendarny skarb Hitlera w mazurskim bunkrze?

3. Jak naprawdę wyglądało codzienne życie w bunkrze Hitlera? – ostatnie miejsce, gdzie była możliwość ostateczne walki z nazistowskim przeciwnikiem. Tekst opowiada o berlińskim bunkrze Hitlera.

Zniszczony ogród na dziedzińcu Kancelarii Rzeszy w 1947 r. To tu Hitelr po raz ostatni zaczerpnął świeżego powietrza
Zniszczony ogród na dziedzińcu Kancelarii Rzeszy w 1947 r. To tu Hitelr po raz ostatni zaczerpnął świeżego powietrza
Fot. Bundesarchiv, Bild 183-V04744, CC-BY-SA 3.0.
Źródło; Jak naprawdę wyglądało codzienne życie w bunkrze Hitlera?

4. Polacy w wielkiej twierdzy z Armenii – artykuł prestawiający jak polscy archeolodzy pracują  nad uzyskaniem jakikolwiek informacji związanych z twierdzą z miejscowości Metsamor.

5. 10 majowych rocznic, o których nie można zapomnieć – tekst przedstawiający wielkie cyny, które rozegrały się w maju.

6. Pierwszy strajk w historii Ameryki Północnej był dziełem Polaków – oto jeden z przykładów, gdzie Polacy byli pierwsi.

7. 5 epizodów z historii Polski rodem z Gry o Tron – teraz możemy pochwalić się, że R.R. Martin inspirował się polską historią. A tak na serio dbry tekst na temat faktów, któremogłyby zainspirować autora książek sagi Pieśń Lodu i Ognia.

8. Krainy historyczne w Polsce – 10 faktów, które warto poznać – artykuł poświęcony faktom, które powiązane są z terytorium Polski.

9. Życie rodzinne w starożytnym Rzymie: edukacja – informacje na temat w jaki sposób edukowano w starożytnym Rzymie.

Życie rodzinne w starożytnym Rzymie: edukacja
Życie rodzinne w starożytnym Rzymie: edukacja
Źródło: Facebook

10. L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz – oto w jaki sposób Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz.

 

Zły stan zdrowia zdecydowanie nie był przepustką do opuszczenie Auschwitz. Wręcz przeciwnie. Na zdjęciu główna brama obozu z osławionym napisem Arbeit macht frei
Zły stan zdrowia zdecydowanie nie był przepustką do opuszczenie Auschwitz. Wręcz przeciwnie. Na zdjęciu główna brama obozu z osławionym napisem Arbeit macht frei
Fot. Dnalor_01
lic. CC-BY-SA 3.0
Źródło: L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz

11. Siedmiu wybitnych Polaków, o których nie wiedziałeś, że byli Żydami – tekst opawiadający o Polakach, którzy jednocześnie byli pochodzenia żydowskiego.

12. Człowiek, który mógł zabić Hitlera – tekst na Onecie, który opowiada w jaki sposób mogło dojść do dosyć szybkiego zakończenia II wojny światowej dzięki polskiej akcji.

13. Aż wstyd przyznać, w jakie rzeczy wierzyli polscy geniusze. Ale czy na pewno? – tekst opisujący w jaki sposób nie tylko polscy naukowcy zainteresowali się okultyzmem i podobnymi sprawami.

Seanse spirytystyczne w XIX i XX wieku odbywały się we wszystkich salonach Europy. Polacy też oszaleli na punkcie tej ekscytującej rozrywki
Seanse spirytystyczne w XIX i XX wieku odbywały się we wszystkich salonach Europy. Polacy też oszaleli na punkcie tej ekscytującej rozrywki
Źródlo: Aż wstyd przyznać, w jakie rzeczy wierzyli polscy geniusze. Ale czy na pewno?

14. Dlaczego Tudorowie nienawidzili Polski? – artykuł opowiadający w jaki sposób popsuły się stosunki polityczne poiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Wystarczyło kilka zdań, aby Elżbieta I znienawidziła Rzeczpospolitą
Wystarczyło kilka zdań, aby Elżbieta I znienawidziła Rzeczpospolitą
Źródło: Dlaczego Tudorowie nienawidzili Polski?

15. Jak Jan III Sobieski nie popędził Tatarów… – nie ma to się pobić a później się pogodzić z Tatarami. A co tam, że wierzą w kogoś innego niż my w XVI wieku.

Juliusz Kossak, Taniec tatarski
Juliusz Kossak, Taniec tatarski
Źródło: Jak Jan III Sobieski nie popędził Tatarów…

16. Wszystkie mity konstytucji majowej – tekst obalający wszystkie możliwe mity związane z konstytucją trzeciego maja.

17. Purée z brokułów i zgniła ryba. Średniowieczne przysmaki królów Francji – można przeczytać w jaki sposób biesiadowania będąc w różnej klasie społecznej.

18. Wolny Legion Indyjski: najbardziej aryjska jednostka Wehrmachtu – artykuł opowiadający w jaki sposób faszystowskie Niemcy zdobyły dodatkowe brygady w działaniach wojennych w II wojnie światowej.

Żołnierze w czasie narady podczas manewrów. Widoczne charakterystyczne niemieckie umundurowanie tropikalne.
Żołnierze w czasie narady podczas manewrów. Widoczne charakterystyczne niemieckie umundurowanie tropikalne.
Źródło: Wolny Legion Indyjski: najbardziej aryjska jednostka Wehrmachtu

19. Zwycięska parada bez Polaków – po II wojnie światowej Alianci zrobili Marsz Zwycięstwa, lecz tak naprawdę nie uczestniczyli w nim Polacy. W artykule przeczytacie z jakiego powodu.

Jedno ze zdjęć z "Marszu Zwycięstwa"
Jedno ze zdjęć z „Marszu Zwycięstwa”
Źródło: Zwycięska parada bez Polaków

20. To nie żaden dowcip. Żydzi próbowali przekonać Habsburgów… do konwersji na judaizm – tekst przedstawiający w jaki sposób sprytny Żyd oszukał władców z XVI wieku.

XVI-wieczni Marrani świętujący wieczór sederowy. Obraz Mosze Maimona z 1893 roku
XVI-wieczni Marrani świętujący wieczór sederowy. Obraz Mosze Maimona z 1893 roku
Źródło: To nie żaden dowcip. Żydzi próbowali przekonać Habsburgów… do konwersji na judaizm

21. Dziwaczna prawda o czasach sarmatyzmu. Dziesięć rzeczy, których nie wiedziałeś o szlacheckiej Polsce – fajna top lista związana z okresem Sarmatyzmu w Polsce.

22. A ty szczęśliwa Austrio żeń się… z córką swojej siostry! Prawdziwy obraz habsburskiej rodziny – tekst opawiadjący jak to rodzina Habsburgów brała śluby wśród swojej rodziny.

Cesarz Leopold I i jego żona. Oraz siostrzenica. Oraz kuzynka... Wszystko w jednej osobie, jak przystało na wsobną rodzinę
Cesarz Leopold I i jego żona. Oraz siostrzenica. Oraz kuzynka… Wszystko w jednej osobie, jak przystało na wsobną rodzinę
Źródło: A ty szczęśliwa Austrio żeń się… z córką swojej siostry! Prawdziwy obraz habsburskiej rodziny

23. Skąd wziął się fenomen Tudorów? – sam czytałem ten artykuł na wdechu, tak mnie zainteresował. Przynajmniej dla mnie jest ciekawy, nie wiem jak dla Was będzie ciekawy. Tak naprawdę tekst przedstawiający kilka historii na temat rodziny Tudorów, którzy rządzili na tronie w Wielkiej Brytanii.

Egzekucja Lady Jane Grey. Obraz Paula Delarouche
Egzekucja Lady Jane Grey. Obraz Paula Delarouche
Źródło: Skąd wziął się fenomen Tudorów?

24. Rzeczpospolita Trojga Narodów – różne wizje jednej ugody – tekst przedstawiający w jaki sposób można mieć różne wizje na temat jednego poroumienia oraz stworzenia wspólnego państwa.

Podsumowanie historyczne z wideo

1. Oto dziesięć szalonych pomysłów nazistów, które mogą zainteresować.

2. Pijany jak Polak przyjęło się już w XIX wieku. W tym filmie przedstawiono genezę tego hasła.

3. Czy Kaligula był chorym psychicznie cesarzem? Dowiedziecie się z tego filmiku.

4. Część z nas nawet nie wie nic na ten temat.

5. Dla mnie wspaniała Topowa Dycha, która jest związana z wojną patentową i nie tylko. Sami zobaczcie.

6. Świetny film na temat komandosów zwanych też Cichociemnymi.

7. Następna filmowa lista, lecz tym razem przedstawia informacje o już nieistniejących cywilizacjach.

Inne rzeczy w podsumowaniu historycznym

Pomyślałem, że wprowadzę jeszcze parę innych rzeczy do swojego podsumowania historycznego. Dla mnie jest to na tyle interesująe, że warto przynajmniej wspomnieć.

1. Wystawa Chrzest Polski w Muzeum Wojska Polskiego – artykuł na temat wystawy Chrzest Polski w Muzeum Wojska Polskiego.

2. Nie ma tego nigdzie indziej! Ponad 100 fortyfikacji odkrytych w Sudetach – warto przeczytać. Są tutaj informacje związane z odszukaniem fortyfikacji przez archeologów.

3. Polscy archeolodzy ratują zabytki z syryjskiej Palmyry – w tej informacji prasowej możemy dowiedzieć się na temat możliwości odtworzenia zabytków po walkach w miejscowości Palmyry po walkach syryjskich.

4. Dźwięki średniowiecza. Zrekonstruowano utwór muzyczny z XI wieku – tekst na temat zrekonstruowania XI – wiecznego utworu. Całość zamyka specjalne nagranie.

5. Denar Bolesława Chrobrego w skarbie z Podlasia – odkryto 230 srebrnych denarów z X i XI wieku, gdzie odkryto denar Bolesława Chrobrego.

6. O nastolatku, który nie odkrył zaginionego miasta Majów – tekst przedstawiający, że osoby prywatne nie ruszając się z za biurka z komputerem też mogą być odkrywcami.

Piramida Chichen Itza w Meksyku.
Piramida Chichen Itza w Meksyku.
Fot. Daniel Schwen, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Źródło: O nastolatku, który nie odkrył zaginionego miasta Majów

7. Niemcy dalej bez sztuki jaskiniowej – a jednak Niemcy jeszcze nie mają na swoim terenie dowodów rysunków naskalnych.

8. Niezwykłe odkrycie w Mołtowie koło Gościna. Artefakty na dzikim wysypisku – dzięki przypadkowemu odkryciu odnaleziono historyczny skarb.