Historia
Podsumowanie historyczne #10

Podsumowanie historyczne #10

Po raz dziesiąty pojawia się podsumowanie historyczne na moim blogu. Ponownie przedstawiam Wam ciekawe informacje historyczne, które wyłapałem w internecie dla Was.

Podsumowanie historyczne w artykułach internetowych

1. Chiński Leonardo da Vinci… którego biła żona – opis człowieka z Chin, który wyprzedził swoje czasy podobnie jak da Vinci.

Popiersie Shen Kuo ustawione w ogrodzie pekińskiego Cesarskiego Obserwatorium Astronomicznego F(fot. Hans A. Rosbach lic. CC ASA 3.0 Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/03/06/chinski-leonardo-da-vinci-ktorego-bila-zona/2/
Popiersie Shen Kuo ustawione w ogrodzie pekińskiego Cesarskiego Obserwatorium Astronomicznego F(fot. Hans A. Rosbach
lic. CC ASA 3.0
Źródło: Chiński Leonardo da Vinci… którego biła żona

2. Jak myli zęby starożytni Rzymianie? – nie wiesz jak myli zęby starożytni to przeczytaj ten tekst.

Rzymianie nie mieli szczoteczek, za to używali miękkich gałązek. Na zdjęciu miswak - gałąź z drzewa arakowego, naturalny odpowiednik szczoteczki o właściwościach wybielających
Rzymianie nie mieli szczoteczek, za to używali miękkich gałązek. Na zdjęciu miswak – gałąź z drzewa arakowego, naturalny odpowiednik szczoteczki o właściwościach wybielających
autor: Middayexpress,
lic.: CC BY-SA 3.0
Źródło: Jak myli zęby starożytni Rzymianie?

3. Trudna młodość Władysława Łokietka – nie ma to jak mieć pecha w dzieciństwie jak Władysław Łokietek.

4. Kiedy naprawdę doszło do chrztu Polski? – tekst nie podaje żadnych konkretnych informacji, ale za to podważa informacje panujące w Polsce od wieków.

Scena chrztu w XIII-wiecznym manuskrypcie "Bible moralisée".
Scena chrztu w XIII-wiecznym manuskrypcie Bible moralisée.
Źródło: Kiedy naprawdę doszło do chrztu Polski?

5. Dwie Wielkanoce w jednym roku? To już się kiedyś zdarzyło – opis jak ustalano datę Wielkanocy.

Decyzję o uporządkowaniu wielkanocnej rachuby zawdzięczamy Janowi I (u góry). Całą pracę wziął jednak na siebie Dionizy Mniejszy (u dołu).
Decyzję o uporządkowaniu wielkanocnej rachuby zawdzięczamy Janowi I (u góry). Całą pracę wziął jednak na siebie Dionizy Mniejszy (u dołu).
Źródło: Dwie Wielkanoce w jednym roku? To już się kiedyś zdarzyło

6. Siemowit IV – niedoszły król Polski – artykuł wart uwagi, wprowadza naprawdę ciekawostkę co do polskiej historii narodowej.

Dokument z 12 grudnia 1385 roku. Siemowit IV zrzeka się z pretensji do polskiej korony oraz niektórych ziem (m.in. Kujaw)
Dokument z 12 grudnia 1385 roku. Siemowit IV zrzeka się z pretensji do polskiej korony oraz niektórych ziem (m.in. Kujaw)
Źródło: Siemowit IV – niedoszły król Polski

7. Pielgrzymki – średniowieczna turystyka – tekst świetnie przedstawiający w jaki sposób można było pielgrzymować i co motywowało do takich podróży.

Medal z końca XVII w. przedstawiający pielgrzymów przybywających do Stolicy Apostolskiej Fot. sailko, opublikowano na licencji Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo 3.0 Unported
Medal z końca XVII w. przedstawiający pielgrzymów przybywających do Stolicy Apostolskiej
Fot. sailko, opublikowano na licencji Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo 3.0 Unported
Źródło: Pielgrzymki – średniowieczna turystyka

8. Miecz i sakiewka. Wyprawy krzyżowe a gospodarka – tekst opawiadający w jaki sposób można nie tylko chrystnianizować ludność danego regionu.

Monety wykorzystywane w państwach krzyżowych Fot. PHGCOM, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported) Źródło: Miecz i sakiewka. Wyprawy krzyżowe a gospodarka
Monety wykorzystywane w państwach krzyżowych
Fot. PHGCOM, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Źródło: Miecz i sakiewka. Wyprawy krzyżowe a gospodarka

9. Jak przeklinali nasi przodkowie? – przekleństwa towarzyszą nam od wieków, lecz ich moc albo znaczenie zmieniały się z czasem.

10. Największy zabójca w historii. Jego ofiarą padły setki milionów ludzi – w tekście jest opisywany seryjny zabójca, któremu nie został zrobiony żaden rysopis do tej pory. Natomiast każdy go zna przynajmniej z opisów.

Płaskorzeźba przedstawiająca króla Sennacheryba na czele swoich wojsk
Płaskorzeźba przedstawiająca króla Sennacheryba na czele swoich wojsk.
Źródło: Największy zabójca w historii. Jego ofiarą padły setki milionów ludzi

11. Skąd się wzięła Wielkanoc? W zrytualizowanym świecie Wielkiej Nocy – wyjaśnienie w jaki sposób doszło do ustalenia dat święta Wielkiej Nocy.

12. Skąd wzięli się Polacy? – tekst predstawia w jaki sposób powstało nasze państwo.

Europa ok. 900 rok
Europa około 900 rok
Muir’s Historical Atlas–Mediaeval and Modern, London 1911
Źródło: Skąd wzięli się Polacy?

13. Elżbieta Ryksa. Średniowieczna femme fatale? – nie wiadomo czy piastowska księżniczka miała pecha w życiu czy też była aż taką femme fatale.

14. Nie chciałaś przyjąć nazwiska męża? Dawniej mógłby Ci kazać zmienić także imię! – tekst przestawiający, że w średniowieczu pod wpływem Cesarstwa Bizantyjskiego kobiety nie tylko zmieniały swoje nazwisko, ale też imię. Przypuszczam, że nie tylko na tym się kończyło.

Swoje imię straciła prawdopodobnie także córka Bolesława Chrobrego, znana tylko jako niemiecka Regelinda.
Swoje imię straciła prawdopodobnie także córka Bolesława Chrobrego, znana tylko jako niemiecka Regelinda.
Źródło: Nie chciałaś przyjąć nazwiska męża? Dawniej mógłby Ci kazać zmienić także imię!

Podsumowanie historyczne w odkryciach archeologicznych

1. Burzliwe początki Polski. Znaleziono gród zniszczony przez pierwszych Piastów – opis jednego z pierwszych grodów za czasów panowania Piastów.

Mieszko I obala pogańskie bałwany. Grafika z Album Wileńskie Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Zjednoczenie ziem polskich i zaprowadzenie nowej wiary budziły sprzeciw pogańskiej ludności
Mieszko I obala pogańskie bałwany. Grafika z Album Wileńskie Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Zjednoczenie ziem polskich i zaprowadzenie nowej wiary budziły sprzeciw pogańskiej ludności
Źródło: histmag.org

2. Wyjątkowa pieczęć kobiety z czasów Pierwszej Świątyni – opis znaleziska w Mieście Dawida

3. Nowe wieści o prehistorycznej bitwie nad Bałtykiem – tekst przedstawiający odkrycie związane z miejscem prawdopodobnie największej bitwy przynajmniej sprzed 3200 lat temu.

4. Magiczna laska z Gołębiewa – znaleziono laskę wykonaną najpóźniej 8 tysięcy lat temu.

Laska z poroża znaleziona we wsi Gołębiewo.
Laska z poroża znaleziona we wsi Gołębiewo.
Fot. Muzeum w Grudziądzu
Źródło: Magiczna laska z Gołębiewa

5. Nieprzywierające patelnie ze starożytnego miasta – niezłe odkrycie związane z naczyniami.

6. Polak badał starożytne kopce ziemne w USA – ciekawe informacje związane z indnianami w Ameryce Północnej oraz z ich kulturą.

7. Szamańskie sanktuarium znad jeziora Świdwie – archeolodzy na początku myśleli, że odnaleźli obozowisko łowców, jednak się pomylili.

8. Kompletne koło z epoki brązu – tytuł tekstu nie wyjaśnia wszystkiego, lecz dzięki artykułowi można dowiedzieć się na temat jednemu z odkryć w Wielkiej Brytanii.

Koło ma metr średnicy.
Koło ma metr średnicy.
Fot. Cambridge Archaeological Unit
Źródlo: Kompletne koło z epoki brązu

9. Dominikańskie zbiory kryją królewskie berło? – w artykule tym dowiadujemy się, że oo. dominikanie też potrafią posiadać naprawdę wielkie skarby o historycznych warunkach.

10. Bardzo wczesne harce z neandertalczykami – informacje związane z łączeniem się neandertalczyków z Homo Sapiens już około 100 tysięcy lat temu.

Model neandertalskiej kobiety z muzeum w Neandertalu w Niemczech.
Model neandertalskiej kobiety z muzeum w Neandertalu w Niemczech.
Fot. Neozoon, Creative Commons
Źródło: Bardzo wczesne harce z neandertalczykami

11. 50 władców z Biblii potwierdzonych przez archeologię – tutaj dowiadujemy się, którzy władcy zostali opisani przez Biblię oraz potwierdzeni przez archeologów, że istnieli.

12. Mord na faraonie – tekst przedstawia w jaki sposób kara doścignęła królobójców.

 

Wydarzenia powiązane z historią z Facebook’a i nie tylko

Pomyślałem, aby dorzucić dla Was jeszcze wybrane przeze mnie informacje o wydarzeniach powiązanych z historią.

1.  Inscenizacja historyczna – wydarzenie powiązane z Nocą Muzeów. Jeśli ktoś chętny do pojawienia się w Opalenicy to zapraszam.

2. Zwiedzanie Schronu + Mini wystawa – FSO – według informacji jest możliwość zobaczenia przynajmniej części warszawskiej fabryki samochodów FSO.

3. Święto Saskiej Kępy oraz obchody 100-lecia przyłączenia Kępy/Gocławia/Grochowa do Warszawy – pełna rocznica przyłączenia części obecnej dzielnicy Pragi Południe do Warszawy.

4. Carskie instytucje rządowe okolic Placu Bankowego – Spacer z ekspertem – nie ma to jak się cofnąć w XIX wiek nie odchodząc zbyt daleko od jednego z najpopularniejszych miejsc w Warszawie.

5. Warszawa Stefana Starzyńskiego. Wielcy Warszawiacy, spacery biograficzne – Stefan Starzyński był wielkim człowiekiem, przynajmniej dla Warszawy. Z tego też powodu zaproszenie jest do jednego z warszawskich miejsc, które kojarzą się z tym człowiekiem.

6. Tajemnice Szpitala Ujazdowskiego – Spacer z ekspertem – zmieniając lekko lokalizację zapraszam na wydarzenie związane ze Szpitalem Ujazdowskim.

7. XXI Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy – dzięki temu wydarzeniu będzie można przynajmniej częściowo przenieść się w czasie do wcześniejszych lat niż XIX wiek.

8. XI MIĘDZYNARODOWY ZLOT ZABYTKOWYCH AUTOBUSÓW i XIII WARSZAWSKA NOC MUZEÓW – natomiast uczestnicząc przy tym wydarzeniu to przeniesiemy się do bardziej aktualniejszych czasów, ale też wspaniałych.

9. VI Targi Pojazdów Zabytkowy – Auto Nostalgia Classic Gala Warszawa – jeśli ktoś interesuje się jeszcze wcześniejszymi latami w motoryzacji to zapraszam do tego wydarzenia.

10 Plan przejazdów i rezerwacja biletów na Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej – może nie jest to informacja o jednym wydarzeniu, ale o kilku. Dla mnie taka informacja też jest cenna i warto mieć na uwadze możliwości posiadania takiej przygody w swojej pamięci.

11. Chcą ocalić dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu nazywane są Wolskim Koloseum – wydarzenie, które warto poprzeć nawet jak się nie jest Warszawiakiem, z tego powodu, że konstrukcja o którą walczą jest naprawdę rzadka.