Podsumowanie historyczne #10
Po raz dziesiąty pojawia się podsumowanie historyczne na moim blogu. Ponownie przedstawiam Wam ciekawe informacje historyczne, które wyłapałem w internecie dla Was.
Podsumowanie historyczne w artykułach internetowych
1. Chiński Leonardo da Vinci… którego biła żona – opis człowieka z Chin, który wyprzedził swoje czasy podobnie jak da Vinci.
2. Jak myli zęby starożytni Rzymianie? – nie wiesz jak myli zęby starożytni to przeczytaj ten tekst.
3. Trudna młodość Władysława Łokietka – nie ma to jak mieć pecha w dzieciństwie jak Władysław Łokietek.
4. Kiedy naprawdę doszło do chrztu Polski? – tekst nie podaje żadnych konkretnych informacji, ale za to podważa informacje panujące w Polsce od wieków.
5. Dwie Wielkanoce w jednym roku? To już się kiedyś zdarzyło – opis jak ustalano datę Wielkanocy.
6. Siemowit IV – niedoszły król Polski – artykuł wart uwagi, wprowadza naprawdę ciekawostkę co do polskiej historii narodowej.
7. Pielgrzymki – średniowieczna turystyka – tekst świetnie przedstawiający w jaki sposób można było pielgrzymować i co motywowało do takich podróży.
8. Miecz i sakiewka. Wyprawy krzyżowe a gospodarka – tekst opawiadający w jaki sposób można nie tylko chrystnianizować ludność danego regionu.
9. Jak przeklinali nasi przodkowie? – przekleństwa towarzyszą nam od wieków, lecz ich moc albo znaczenie zmieniały się z czasem.
10. Największy zabójca w historii. Jego ofiarą padły setki milionów ludzi – w tekście jest opisywany seryjny zabójca, któremu nie został zrobiony żaden rysopis do tej pory. Natomiast każdy go zna przynajmniej z opisów.
11. Skąd się wzięła Wielkanoc? W zrytualizowanym świecie Wielkiej Nocy – wyjaśnienie w jaki sposób doszło do ustalenia dat święta Wielkiej Nocy.
12. Skąd wzięli się Polacy? – tekst predstawia w jaki sposób powstało nasze państwo.
13. Elżbieta Ryksa. Średniowieczna femme fatale? – nie wiadomo czy piastowska księżniczka miała pecha w życiu czy też była aż taką femme fatale.
14. Nie chciałaś przyjąć nazwiska męża? Dawniej mógłby Ci kazać zmienić także imię! – tekst przestawiający, że w średniowieczu pod wpływem Cesarstwa Bizantyjskiego kobiety nie tylko zmieniały swoje nazwisko, ale też imię. Przypuszczam, że nie tylko na tym się kończyło.
Podsumowanie historyczne w odkryciach archeologicznych
1. Burzliwe początki Polski. Znaleziono gród zniszczony przez pierwszych Piastów – opis jednego z pierwszych grodów za czasów panowania Piastów.
2. Wyjątkowa pieczęć kobiety z czasów Pierwszej Świątyni – opis znaleziska w Mieście Dawida
3. Nowe wieści o prehistorycznej bitwie nad Bałtykiem – tekst przedstawiający odkrycie związane z miejscem prawdopodobnie największej bitwy przynajmniej sprzed 3200 lat temu.
4. Magiczna laska z Gołębiewa – znaleziono laskę wykonaną najpóźniej 8 tysięcy lat temu.
5. Nieprzywierające patelnie ze starożytnego miasta – niezłe odkrycie związane z naczyniami.
6. Polak badał starożytne kopce ziemne w USA – ciekawe informacje związane z indnianami w Ameryce Północnej oraz z ich kulturą.
7. Szamańskie sanktuarium znad jeziora Świdwie – archeolodzy na początku myśleli, że odnaleźli obozowisko łowców, jednak się pomylili.
8. Kompletne koło z epoki brązu – tytuł tekstu nie wyjaśnia wszystkiego, lecz dzięki artykułowi można dowiedzieć się na temat jednemu z odkryć w Wielkiej Brytanii.
9. Dominikańskie zbiory kryją królewskie berło? – w artykule tym dowiadujemy się, że oo. dominikanie też potrafią posiadać naprawdę wielkie skarby o historycznych warunkach.
10. Bardzo wczesne harce z neandertalczykami – informacje związane z łączeniem się neandertalczyków z Homo Sapiens już około 100 tysięcy lat temu.
11. 50 władców z Biblii potwierdzonych przez archeologię – tutaj dowiadujemy się, którzy władcy zostali opisani przez Biblię oraz potwierdzeni przez archeologów, że istnieli.
12. Mord na faraonie – tekst przedstawia w jaki sposób kara doścignęła królobójców.
Wydarzenia powiązane z historią z Facebook’a i nie tylko
Pomyślałem, aby dorzucić dla Was jeszcze wybrane przeze mnie informacje o wydarzeniach powiązanych z historią.
1. Inscenizacja historyczna – wydarzenie powiązane z Nocą Muzeów. Jeśli ktoś chętny do pojawienia się w Opalenicy to zapraszam.
2. Zwiedzanie Schronu + Mini wystawa – FSO – według informacji jest możliwość zobaczenia przynajmniej części warszawskiej fabryki samochodów FSO.
3. Święto Saskiej Kępy oraz obchody 100-lecia przyłączenia Kępy/Gocławia/Grochowa do Warszawy – pełna rocznica przyłączenia części obecnej dzielnicy Pragi Południe do Warszawy.
4. Carskie instytucje rządowe okolic Placu Bankowego – Spacer z ekspertem – nie ma to jak się cofnąć w XIX wiek nie odchodząc zbyt daleko od jednego z najpopularniejszych miejsc w Warszawie.
5. Warszawa Stefana Starzyńskiego. Wielcy Warszawiacy, spacery biograficzne – Stefan Starzyński był wielkim człowiekiem, przynajmniej dla Warszawy. Z tego też powodu zaproszenie jest do jednego z warszawskich miejsc, które kojarzą się z tym człowiekiem.
6. Tajemnice Szpitala Ujazdowskiego – Spacer z ekspertem – zmieniając lekko lokalizację zapraszam na wydarzenie związane ze Szpitalem Ujazdowskim.
7. XXI Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy – dzięki temu wydarzeniu będzie można przynajmniej częściowo przenieść się w czasie do wcześniejszych lat niż XIX wiek.
8. XI MIĘDZYNARODOWY ZLOT ZABYTKOWYCH AUTOBUSÓW i XIII WARSZAWSKA NOC MUZEÓW – natomiast uczestnicząc przy tym wydarzeniu to przeniesiemy się do bardziej aktualniejszych czasów, ale też wspaniałych.
9. VI Targi Pojazdów Zabytkowy – Auto Nostalgia Classic Gala Warszawa – jeśli ktoś interesuje się jeszcze wcześniejszymi latami w motoryzacji to zapraszam do tego wydarzenia.
10 Plan przejazdów i rezerwacja biletów na Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej – może nie jest to informacja o jednym wydarzeniu, ale o kilku. Dla mnie taka informacja też jest cenna i warto mieć na uwadze możliwości posiadania takiej przygody w swojej pamięci.
11. Chcą ocalić dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu nazywane są Wolskim Koloseum – wydarzenie, które warto poprzeć nawet jak się nie jest Warszawiakiem, z tego powodu, że konstrukcja o którą walczą jest naprawdę rzadka.