Historia
Najbardziej dziwaczne urządzenia muzyczne

Najbardziej dziwaczne urządzenia muzyczne

Każdy z nas słucha muzyki i trafiają się przeróżne utwory, które wprowadzają nas w przeróżny stan. Z tego też powodu na co dzień nie zwracamy uwagi na to na czym zostały zagrane kompozycje oraz czy można by było coś pozmieniać. Obydwaj (Bartosz Rozwadowski i Patryk Tarachoń) o tym myśleliśmy i prowadziliśmy swojego czasu dyskusję czy istnieją prawdziwe perełki w przypadku instrumentów muzycznych. Po dłuższej rozmowie przeszliśmy do pytania „czy wspólnie napiszemy tekst jak urządzenia muzyczne mogą być naprawdę oryginalne. Poniżej znajdziecie to co nam udało się uchwycić.

Słowem wstępu

To co wspomnieliśmy powyżej muzyka jest jedną z części naszego życia i każdy z nas potrzebuje ją, aby móc działać dalej. Patrząc nie tylko na pokolenia ludzi nie każdy lubi te same gatunki muzyczne, niektórzy tolerują coś, ale na pewno nie każdy lubi wszystko. Przez to też część z nas nie lubi na przykład muzyki klasycznej a inni melodii granej na instrumentach elektronicznych. Z tego też powodu jesteśmy różni, a różnice muzyczne mogą nas połączyć jeśli chodzi o poznanie oryginalnych urządzeń muzycznych.

Co do tworzenia muzyki to nie zawsze udawało się trafić z dźwiękiem w całość. Wiadomo, że nie zawsze twórca ma w swojej głowie wszystkie dźwięki i musi poprawiać jak wszystko się ułoży. Rzadko się zdarza, że pomysł jest dobry, ale instrument jest zły i trzeba go poprawić, bądź też stworzyć na nowo urządzenie, aby muzyka była idealna.

Autor: Ri_Ya
Licencja: Pixabay License
Źródło: Pixabay

Część twórców muzycznych chciała zaistnieć jako ktoś genialny. Niestety nie udawało się. Jeżdżąc po świecie można odnaleźć w tym momencie naprawdę coś wyjątkowego. Część instrumentów jest na tyle wyjątkowych i na tyle małych, że ich autor może spokojnie przewozić, inne są w inny sposób wspaniałe.

Oto lista najdziwniejszych instrumentów muzycznych jakie napotkaliśmy w Internecie.

Wielkie Organy Stalaktytowe

Na listę jako pierwsze urządzenie muzyczne trafiają organy z USA. Od razu chcemy wyjaśnić wyjaśnić, że naszym wyobrażeniem takiego instrumentu są organy kościelne, które zbudowane są standardowo z drewnianej konstrukcji, metalowych rur oraz klawiszy różnego pochodzenia. Natomiast te wspomniane przez nas to są stworzone z zupełnie innego materiału i nic ich nie przebije, bo są stworzone ze stalaktytów.

Gigantyczny urządzenie wprawia w ruch gumowe młoteczki, które uderzając w stalaktyty powodują drgania. W celu wydobycia idealnego brzmienia konstruktor organów, Leland Wilfred Sprinkle, musiał najpierw znaleźć odpowiednie stalaktyty, a następnie je opiłował i połączył z klawiaturą. Realizacja i zrobienie takiej konstrukcji zajęło twórcy trzy lata, a organy rozciągają się na powierzchni 14 000 metrów kwadratowych. Można dopowiedzieć, że sama jaskinia daje jeszcze dodatkowy efekt, który wzmacnia efekt samego instrumentu.

Do tego wszystkiego jeszcze noszą miano największego instrumentu świata oraz znajdują się w jednej z jaskiń w Luray w Stanach Zjednoczonych. Może nie słuchaliśmy na żywo, ale to co usłyszeliśmy na nagraniach i wyczytywaliśmy opinie to naprawdę zrozumieliśmy czym są te organy i jaka jest ich magia.

Orkiestra Warzywna

Kolejnym urządzeniem muzycznym, które trafia na naszą listę, jest to Warzywna Orkiestra. Sama nazwa brzmi dziwacznie, lecz muzycy podchodzą do tematu grania na jedzeniu absolutnie serio. Mają szeroki repertuar utworów na świeże warzywa, które wykonują na całym szeregu instrumentów, począwszy od bębnów basowych z dyni po flety z marchewek. Jak na początku się zaczytywaliśmy to sami się dziwiliśmy, ale po wysłuchaniu utworów byliśmy bardziej pod wrażeniem, że tak można.

Wyjaśniając dalej to niektóre instrumenty są z natury przystosowane do grania, podczas gdy inne trzeba nieco podrasować (tak, tak, dobrze przeczytaliście). W procesie tym nic się jednak nie marnuje, ponieważ wszelkie warzywne odpadki i obierki służą do przyrządzania zupy, którą następnie muzycy serwują publiczności po koncercie. Na serio, na niektórych filmikach dostępnych w Internecie jest to pokazane. Szkoda, że sami nie mogliśmy uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Część z Was zastanawia się w jaki sposób można przygotować orkiestrę na pewien czas przed występem. Pada stwierdzenie, że cały sprzęt standardowo trzeba tylko dostroić, bo w transporcie może się lekko rozstroić. Niestety w przypadku Warzywnej Orkiestry tak nie jest. Muzycy najpierw chodzą po sklepach, targach i innych miejscach w poszukiwaniu warzyw na instrumenty. Następnie w ruch idą wiertarki, dłuta i noże. Kolejnym i co ciekawe nie ostatnim krokiem jest koncert z warzywnymi instrumentami. Oto wszystkie kroki związane z przygotowywaniem urządzeń muzycznych.

Warto posłuchać przynajmniej jednego utworu w ich wykonaniu.

Organy morskie w Zadarze

Nad morzem każdy z nas bywa, ale nieliczni mogą wiedzieć, że fale mogą być dodatkowym zasilaczem do instrumentów muzycznych. W nadmorskiej miejscowości Zadar w Chorwacji możemy spotkać organy zasilane właśnie morskimi falami.

Organy te powstały w ramach muzycznego eksperymentu, a ich urok polega na tym, że są wkomponowane w marmurową promenadę. Instrument składa się z różnych rur o różnych średnicach i zajmuje 70 metrów nabrzeża i jest podzielony na siedem części.

To co ludzie mówią oraz piszą na temat tych organów to fale rozbijające się o promenadę wtłaczają wodę do systemu rur wydobywając dźwięki, które odbijają się echem od schodów. A dźwięk wydobywający się z organ w połączeniu z cudownym, nadmorskim widokiem jest hipnotyzujący.

My natomiast wysłuchaliśmy bardziej utworów jakie wydobywały się z przeróżnych nagrań i możemy potwierdzić, że są hipnotyzujące. Trudno jest oderwać, przy okazji można się zrelaksować. Natomiast co do widoków to trudno nam potwierdzić, bo do tej pory jeszcze nie byliśmy w tej nadmorskiej miejscowości. Chociaż po dyskusjach mamy w marzeniach do zrealizowania, aby przynajmniej na chwilę się zatrzymać w tym miejscu oraz poczuć tą magię.

Singing Ringing Tree

Urządzenia muzyczne do tej pory były dosyć dziwaczne. Co powiecie na śpiewające drzewo? Raczej jest to śpiewająca rzeźba i jest dziełem sztuki stworzonym z rur o różnej długości. Kiedy wieje wiatr, rzeźba wydaję z siebie tajemnicze dźwięki. Oryginał ma 3 metry wysokości i góruje nad wschodnią częścią hrabstwa Lancashire w Anglii. W marcu 2017 roku powstała siostrzana kopia śpiewającej rzeźby, która stanęła na przedmieściach Austin w amerykańskim stanie Teksas.

Do stworzenia konstrukcji oryginału użyto ocynkowanych rur stalowych o różnej długości i ułożono je w przemyślany sposób. Bez znaczenia, z której strony będzie wiał wiatr, instrument zawsze będzie grał. Grające drzewo jest jednym z obiektów zrealizowanych w ramach projektu Panopticons, zainicjowanego przez East Lancashire Arts Network.

Zeusofon

Ostatni na liście Najdziwniejsze urządzenia muzyczne znajduje się Zeusofon, który może prowadzić do kilku kontrowersji. Prostym powodem jest to, że wykorzystuje transformator Tesli oraz przekazuje prąd bez zabezpieczeń. Chociaż można zauważyć, że posiada w swoim zestawie jeszcze głośnik plazmowy, który wytwarza wysokie napięcie i za pomocą iskrownika wydobywa dźwięki z transformatora Tesli. Brzmi dziwnie ale dźwięki jakie wydaje Zeusowy instrument są dosłownie piorunujące.

Bibliografia

  1. Nasz Ranking 10 Najdziwniejszych Instrumentów Muzycznych;
  2. Najdziwniejsze instrumenty świata;

Jak ktoś chciałby się dowiedzieć się więcej na temat muzyki na moim blogu to zapraszam pod ten link.


Tekst związany z muzyką jaki mogę wyróżnić jest wspólnie napisany z Patrykiem Tarachoniem i znajduje się tutaj.