
Mapa Zeno – nie wiadomo czy warto się interesować
Początki odkrywania Atlantyku każdemu się kojarzy, że przypada na pierwsze odkrycia wszystkich trzech Ameryk. Niestety mapa Zeno udowadnia, że odkrycia rozpoczęły się o wiele wcześniej.
Podstawowe informacje na temat mapy Zeno
Według Wikipedii mapa Zeno to nazwa mapy Północnego Atlantyku opublikowanej w 1558 roku. Rzekomo jest kopią mapy z około. 1380 roku. Wydawcą jej był Nicolo Zeno, potomek i imiennik jednego z braci Zeno – weneckich podróżników i odkrywców, którzy mieli być autorami tejże mapy.
Cała historia rozpoczyna się jak Nicolo Zeno twierdził, że odnalazł wśród rodzinnych zbiorów nieopublikowaną wcześniej mapę. Według jego zapisków opublikowanych w książce wraz z mapą i opisami lądów, dzieło to sporządzone zostało podczas wyprawy przez Atlantyk na zlecenie księcia Zichmni. Według niektórych interpretacji bracia mieliby dotrzeć aż po brzegi nie odkrytej jeszcze Ameryki Północnej.

Źródło: Mapa Zeno
Ze względu na brak jakichkolwiek innych źródeł i wzmianek na temat księcia, samej wyprawy oraz błędy kartograficzne i zawarcie na mapie dziesiątek nieistniejących wysp – takich jak mityczna Frisland (synonim Atlantydy), większość naukowców bez wahania oznaczyła tę mapę jako oszustwo.
Mapa przedstawia Grenlandię częściowo uwolnioną od pokrywy lodowej. Francuski podróżnik Paul-Emile Victor w latach 50. XX wieku zauważył, że właśnie ta mapa przedstawia, odkryte przez niego skaliste podłoże Grenlandii podczas wcześniejszej ekspedycji w latach 1947-1951.
Obecnie twierdzi się, że mapa sporządzona została na podstawie dzieł z XVI wieku:
- Carta Marina Olausa Magnusa
- Caerte van Oostland Cornelisa Anthoniszoona
- mapach Północnego Atlantyku Claudiusza Clavusa
Czy coś więcej wiemy na temat mapy Zeno?
Patrząc na inne polskie źródła jakie znalazłem w internecie to tak naprawdę wygląda kiepsko. Trudno mi było odnaleźć coś co mogło by potwierdzić to co przed chwilą podawałem. Nie wspomnę o dodatkowych informacjach. Nie zwątpiłem i dalej poszukiwałem informacji.
Tak jak odnalazłem na jednej ze stron to powstała w 1784 roku książka oparta na słowach niemieckiego pastora Johanna Reinholda Forstera i listach pochodzących z 1398 roku. Druga rzecz jest autorstwa dwóch weneckich nawigatorów, braci Zeno, które opowiadają o wyprawie przez Atlantyk pod dowództwem niejakiego Zichmniego i przedstawiały tak naprawdę historię ekspedycji Henryka Saint-Clair.

Autor: 470906
Licencja: Pixabay License
Źródło: Pixabay
Bracia Zeno zapewnię mieli dostęp do wielu źródeł związanych z dawniej powstałymi dokumentami. A powstały one w czasach fenickich i wszystkie one obrazowo przedstawiały położenie obu Ameryk. Co za tym idzie pada pytanie czy oby na pewno bracia Zeno mogą się chwalić jako pierwsi odkrywcy Atlantyku na taką skalę.