Historia
Pierwsze historyczne podsumowanie na blogu

Pierwsze historyczne podsumowanie na blogu

Od dłuższego czasu śledzę Jakuba Prószyńskiego, który pisze teksty na swoim blogu o nazwie Pijaru Koksu. Raz na tydzień chłopak tworzy prawdziwy tekst podsumowujący cały tydzień związany z marketingiem i PR (chociaż czasami zdarzają się inne podsumowania). Ja natomiast zainspirowałem się jego pracą w tej tematyce i chciałbym raz na jakiś czas przedstawiać ciekawe informacje podsumowujące dany odcinek czasu. Będę podawał nie tylko bieżące tematy, ale też to co odnajdę w otchłaniach internetu (tak jak będzie tym razem).

Słowo wstępu

Mój zarys pisania takich tekstów jak ten jest bardzo prosty. Chciałbym Wam przedstawiać ciekawe teksty powiązane z historią, abyście mieli przynajmniej trochę więcej informacji z danym wydarzeniem, miejscem, grupą, itp. Nie chce wprowadzać tutaj swoich tekstów, które będą pojawiać się w międzyczasie na blogu. W podsumowaniach będą tak naprawdę wybrane subiektywnie teksty, które mogą być ciekawe, nie wiem jak Wy będziecie to odbierać.

Co do określenia częstotliwości pojawiania się tekstów z tej serii to mogę określić, że mam w założeniu przekazywać Wam takie podsumowanie raz na tydzień. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale na pewno będę próbował dotrzymywać terminów oraz będę przekazywać kilka informacji związanych z przeróżnymi rzeczami.

Podsumowanie

Aby nie przedłużać przekazuje już teraz pierwsze informacje jakie dla mnie są ciekawe. Na pierwszy ogień trafiają teksty z internetu, które na tyle mnie zaciekawiły, że chciałbym Wam przekazać je w ramach podlinkowania i krótkiego opisu.

1. Pierwszym artykułem jakim polecę to tak naprawdę Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data, gdzie tak naprawdę opisywana jest sytuacja związana z chrztem Polski. Dla mnie ciekawa sprawa.

Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data
Prof. Władysław Duczko o chrzcie Mieszka I: większość historyków uważa, że 966 rok to wymyślona data

2. Następnym ciekawym tekstem jest Dziwny austriacki pojazd został „czołgiem wolności”. Pojawiają się w nim informacje na temat chęci połączenia samochodów oraz czołgów w jeden pojazd.

Wczesna wersja ADMK Mulus / domena publiczna
Wczesna wersja ADMK Mulus / domena publiczna
Źródło: http://historia.wp.pl/title,Dziwny-austriacki-pojazd-zostal-czolgiem-wolnosci,wid,17129305,wiadomosc.html?ticaid=114188&_ticrsn=3

3. W Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie nie tylko jest napisany ciekawy tekst, ale też jest wprowadzony kawałek z audycji radiowej z radiowej Trójki.

audycja Trójki + tekst
Audycja radiowej Trójki plus ciekawy tekst

4. Na początku wchodząc w link zatytułowany Hermann Goering na polowaniach w Polsce chciałem się dowiedzieć w jakich okolicznościach pojawiał się Goering w Polsce. Mogę Wam przekazać, że dodatkowo pojawiają się świetne ujęcia z polowań.

Fragment jednego ze zdjęć do artykułu.
Fragment jednego ze zdjęć do artykułu.

5. W tekście pt. Kto odkrył Amerykę? Fenicjanie, mnisi czy może… templariusze? można dowiedzieć się czy na pewno Krzysztof Kolumb pojawił się jako pierwszy odkrywca na terenach obecnej Ameryki.

Święty Brendan, odkrywca Ameryki?
Święty Brendan, odkrywca Ameryki?
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/04/19/kto-odkryl-ameryke-fenicjanie-mnisi-czy-moze-templariusze/

6. Czy na pewno było Tysiącletnie kłamstwo. Nie było żadnego Bolesława Chrobrego!? Według informacji z tego artykułu można dowiedzieć się o wiele więcej na temat czy Bolesława Chrobrego. Nie będę zdradzał szczegółów.

Jaki Bolesław? Chrobry, wielki, wspaniały?
Jaki Bolesław? Chrobry, wielki, wspaniały?
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/06/09/tysiacletnie-klamstwo-nie-bylo-zadnego-boleslawa-chrobrego/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

7. Nie wiem jak Wy, ale artykuł Do Muzeum Regionalnego w Szczecinku trafił cenny skarb sprzed ponad tysiąca lat jest dla mnie na tyle ciekawy, że z miłą chęcią bym pogłębił swoją wiedzę w temacie rozbojów dawnych ludów skandynawskich.

Monety pochodzą najprawdopodobniej z przełomu IX i X wieku i wiążą się z dynastią samanidzką/ fot. inf. prasowa
Monety pochodzą najprawdopodobniej z przełomu IX i X wieku i wiążą się z dynastią samanidzką
fot. inf. prasowa
Źródło: http://historia.org.pl/2015/07/29/do-muzeum-regionalnego-w-szczecinku-trafil-cenny-skarb-sprzed-ponad-tysiaca-lat/

8. Pozostając w tematyce rabunków złapałem jeszcze jeden artykuł, który może określić z jakiego powodu Skandynawowie pływali, rabowali i zabierali niewolników. W artykule Po łupy i prestiż można chociaż trochę więcej się dowiedzieć na ten temat.

Wikiński sposób na poprawienie pozycji społecznej. Fot. Tone, Creative Commons
Wikiński sposób na poprawienie pozycji społecznej. Fot. Tone, Creative Commons
Źródło: http://archeowiesci.pl/2015/07/28/po-lupy-i-prestiz/

9. Pozostając w tematyce rabunków to mogę zaproponować artykuł pt. Czy rzymskiemu legioniście wolno było mordować, gwałcić i rabować?, który daje możliwość zobaczenia jak to było za czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego i jego podbojów.

„Uwielbiam zapach płonącej wioski o poranku” (fot. Cezary Wyszynski Photography, Legio XXI Rapax).
„Uwielbiam zapach płonącej wioski o poranku” (fot. Cezary Wyszynski Photography, Legio XXI Rapax).
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/07/14/czy-rzymskiemu-legioniscie-wolno-bylo-mordowac-gwalcic-i-rabowac/2/

10. Ciekawą sprawą jest tekst pod tytułem Krótka historia rywalizacji o Alaskę i jej sprzedaż, czyli interes wszech czasów, gdzie dowiadujemy się wielu rzeczy na temat Alaski oraz w jaki sposób zdobywano tereny tego stanu USA.

Powyżej czek którym Stany Zjednoczone zapłaciły Rosji za Alaskę
Powyżej czek którym Stany Zjednoczone zapłaciły Rosji za Alaskę.
Źródło: http://tojuzbylo.pl/wiadomosc/krotka-historia-rywalizacji-o-alaske-jej-sprzedaz-czyli-interes-wszech-czasow

11. Znalazłem ciekawy artykuł bardziej o aktualnej tematyce, bo z II wojny światowej. Tytuł brzmi Człowiek, który chciał zgładzić Hitlera. A przy okazji robił najlepsze drinki w Paryżu. Dla mnie warto poczytać ten tekst z jednego powodu, że opisany człowiek mógł spokojnie przeżyć pomiędzy hitlerowskimi żołnierzami.

Po placu Vendôme przechadzali się jedni z najniebezpieczniejszych agentów okupowanej Europy.
Po placu Vendôme przechadzali się jedni z najniebezpieczniejszych agentów okupowanej Europy.
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/07/17/czlowiek-ktory-chcial-zgladzic-hitlera-a-przy-okazji-robil-najlepsze-drinki-w-paryzu/2/

12. W artykule pod tytułem Ten Niemiec zestrzelił ponad sto samolotów. I tylko z Polakami nie potrafił sobie poradzić… możemy się dowiedzieć o skuteczności Dywizjonu 303.

Adolf Galland w kabinie swojego messerschmitta Bf 109. Być może zastanawia się, czy znów przyjdzie mu się zmierzyć z Polakami? (koloryzacja RK).
Adolf Galland w kabinie swojego messerschmitta Bf 109. Być może zastanawia się, czy znów przyjdzie mu się zmierzyć z Polakami? (koloryzacja RK).
Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/07/02/ten-niemiec-zestrzelil-ponad-sto-samolotow-i-tylko-z-polakami-nie-potrafil-sobie-poradzic/?utm_source=wysija&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter+zwyczajny

Jak na razie to wszystko. Następne podsumowanie powinno pojawić się w najbliższym czasie jak złapię trochę ciekawych tekstów. Do momentu publikacji następnego podsumowania mogę zawsze coś dodać, nie tylko ciekawe teksty z internetu, ale też coś innego. Jak macie coś co może się nadać to zawsze możecie przekazać je do mnie, abym mógł umieścić w takim tekście jak ten.