Historia
10 ciekawostek o kawie, czyli lekkie podsumowanie ciekawych informacji

10 ciekawostek o kawie, czyli lekkie podsumowanie ciekawych informacji

Każdy z nas wie jak ogólnie działa kawa, lecz nikt tak naprawdę nie zagłębiał się w dalsze szczegóły. Teraz chciałbym przedstawić 10 ciekawostek o kawie, które mogą zainteresować nawet sympatyków kawy.

Słowem wstępu

Na pomysł wpadłem tak naprawdę przez przypadek. Chciałem nawiązać do wcześniejszych tekstów o kawie, lecz tak naprawę nie miałem chęci powtarzać podobnych tekstów o kawie.

Serię tekstów napisałem tak naprawę dzięki jednej firmie. Jest nią firma Konesso i dzięki nim powstało tak wiele ciekawych tekstów. Jakby co to tutaj znajduje się link do wyników wyszukiwania na moim blogu tekstów jakie wspólnie napisaliśmy.

ziarna kawy
ziarna kawy
Źródło: Pixabay
Autor: Alexas_Fotos
Licencja: Pixabay License

Powracając do tekstu. Temat oraz wygląd jest związany z tym, że chciałem znów napisać coś ciekawego o kawie oraz dać coś w innym stylu. To ostatnie dało mi okrojoną tematykę i przez to też powstrzymywałem się przed stworzeniem następnego tekstu o kawie w tym samym stylu. To mogłoby Wam się już znudzić.

No to top 10 ciekawostek o kawie

Każdy z nas ma jakieś swoje spostrzeżenia na temat kawy albo coś co może wyróżnić to co pije od innych rodzai napojów kawowych. Spróbowałem wyłapać informacje związane z kawą i przedstawi Wam w formie może i krótkiego zestawienia.

Nie przedłużając zbytnio zapraszam Was do zapoznania się z tym zestawieniem

 • W Etiopii kawa jest głównym towarem eksportowym a rolnicy zarabiają na niej dosyć słabo

Odnalazłem informacje, że Etiopia jako największy afrykański producent kawy miał na pewno jakiś czas temu problemy związane z cenami na wewnętrznym rynku skupu. Za 1 kilogram zebranej kawy rolnicy dostają 23 centy. Następnie jadąc do Europy i widząc jakie są ceny za filiżankę kawy albo za kilogram kawy można zorientować się, że jest ogromna różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma etapami.

Różnica pomiędzy tymi dwoma końcami jest spowodowana tym, że jest ogromna liczba pośredników pomiędzy rolnikiem a sklepem albo restauracją, gdzie można uzyskać kawę.

 • W roku 1990 sprzedaż kawy na świecie wzrosła diametrialnie

Według jednego ze źródeł od lat 1990 sprzedaż detaliczna nagle wzrosła z 30 do 80 miliardów dolarów USA.

 • Cena za kawę jest ustalana w dwóch miejscach na świecie, chociaż…

Doszły mnie słuchy, że ogólnoświatowe ceny za kawę ustala się w dwóch miejscach na świecie, w Nowym Yorku oraz w Londynie. Chociaż według doniesień wielu nabywców bardziej kieruje się nowojorskimi cenami, które są podawane na bieżąco.

kawa
kawa
Źródło: Pixabay
Autor: Free-Photos
Licencja: Pixabay License
 • Zaraz po przebudzeniu nie potrzebujemy kawy

Organizm człowieka naturalnie produkuje hormon zwany kortyzolem, który sprawia, że rano czujemy się zwarci i gotowi, by maszerować do pracy. Kortyzol uwalnia się w zależności od rytmu dobowego w ciągu dnia.

 • Kawa ma wpływ na długość życia i nie tylko na to

Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa pobudzająco i orzeźwiająco, oraz przyspiesza przemianę materii. U ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób Parkinsona, cukrzycy typu II oraz chorób serca. Żeby nie było tak różowo, to badania wykazały, że osoby pijące kawę mają skłonności do innych niezdrowych nawyków, takich jak: palenie papierosów, czy picie alkoholu w dużych ilościach.

 • Kawa jako jeden z najbardziej wartościowych towarów handlowych

Kawa jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata.Wartość handlu kawą szacuje się na 100 mld dolarów.

kawa
kawa
Źródło: Pixabay
Autor: Myriams-Fotos
Licencja: Pixabay License
 • Peugeot rozpoczynał swoją działalnością nie od motoryzacji

Z kawą związane były największe koncerny motoryzacyjne. Przez ponad 100 lat oprócz samochodów, młynki do kawy produkował potentat motoryzacyjny Peugeot.

 • Czy można przestraszyć się kawiarni i stracić na pozycji?

Panujący w XVII wieku Karol II uznał, że kawiarnie są zbyt popularne i nakazał ich zamknięcie. Anglicy sprzeciwiali się jednak tak bardzo, że po zaledwie jedenastu dniach kawiarnie otworzyły się ponownie. Nie pozostało to obojętnym dla prestiżu osoby króla.

 • Kawa dla wybrednych dietetyków

Małe espresso to około 5 kcal. Czarna kawa parzona w szklance zawiera 7 kcal. Kawa z mlekiem to około 20 kcal. Americano z odtłuszczonym mlekiem to w przybliżeniu 10 kcal, Cappuccino posypane wiórkami czekolady to nawet 140 kcal. Kawa mrożona, przygotowana z kawy rozpuszczalnej z mlekiem i kostkami lodu to około 200 kcal. Macchiato z dodatkiem mleka lub śmietanki i syropu smakowego o wybranym Mocna kawa parzona w ekspresie, z dużą ilością ciepłego mleka zawiera 210 kcal. Mocna kawa z ekspresu z dodatkiem czekolady i śmietanki to prawie 400 kcal.Warto dodać, że każda łyżeczka cukru to dodatkowe 40 kcal.

 • Czy na pewno pierwszą kawiarnie w Wiedniu otworzył Polak?

Przez dłuższy czas twierdzono, że pierwszą w Wiedniu kawiarnię o nazwie Hof zur Blauen Flasche, co oznacza Pod błękitną butelką otworzył Franciszek Jerzy Kulczycki, zasłużony podczas odsieczy wiedeńskiej.

kawiarnia
kawiarnia
Źródło: Pixabay
Autor: Free-Photos
Licencja: Pixabay License

Pewien czas temu austriaccy potwierdzili jednak, że pierwszą kawiarnię jest zupełnie ktoś inny. Austriacy potwierdzili, że założycielem jest Ormianin Johannes Diodato. Na jego cześć w 2004 roku otwarto w Wiedniu Johannes Diodato Park o powierzchni około 300 m².

Bibliografia

 1. Czarne Złoto;
 2. 17 CIEKAWOSTEK NA TEMAT KAWY;
 3. 100 ciekawostek o kawie, które musicie znać!

Tekst powstał przy współpracy z firmą:

logo firmy Konesso

Tags :