Podsumowanie

Podsumowanie historyczne po raz trzydziesty

Teraz mogę się poszczycić, że po raz trzydziesty na blogu pojawia się podsumowanie historyczne. Nie ukrywam, że po raz kolejny wyselekcjonowałem dobre kąski – przynajmniej według mojego uznania.

Artykuły historyczne w podsumowaniu historycznym

1. Najbardziej nieprzyzwoite przedwojenne dowcipy – nie wiesz z czego żartowano w czasie międzywojennym? Przeczytaj ten tekst.

2. Czy Gall Anonim był Włochem? Czy tylko plagiatorem? – od pewnego czasu historyków zastanawia kim był dziejopisarz i co dokładnie robił.

3. Wyżywienie więźniów w II RP. Na liście brakuje podstawowego artykułu – w tekście można się dowiedzieć co dokładnie dostawali więźniowie w okresie międzywojennym w Polsce.

4. Najdziwniejsze towary, którymi handlowano w okupowanej Polsce – zastanawiasz się czym handlowano podczas okupacji na terenach Polski, w takim przypadku przeczytaj ten artykuł.

5. Jak ubierała się królowa Jadwiga? – ciekawy artykuł na temat zakupów ubrań królowej Jadwigi.

Pieczęć majestatyczna królowej Jadwigi. Zdaniem Urszuli Borkowskiej wiele zdradza na temat ubioru Andegawenki
Źródło: Jak ubierała się królowa Jadwiga?

6. 11 zakonnic dobrowolnie poszło na śmierć, ratując życie 120 osób. Męczennice z Nowogródka – jedno z niewielu takich czynów, z którymi się spotykam w źródłach pisanych.

7. Wypad na wroga w białej bieliźnie. Akcja, która wsławiła młodego Stanisława Maczka – jak zastanawiasz się po co biała bielizna w czasie akcji to warto przeczytać ten artykuł.

8. Wawer – 10 wrzesnia 1944 – tekst poświęcony walce pomiędzy Polakami a Niemcami w czasie trwania II wojny światowej.

9. Rozrywki oficerów NKWD. Jak się zabawiała czerwona elita? – warto było być żoną oficera NKWD w czasach ZSRR.

10. Sensacja! Odnaleziono tajny, niemiecki raport z II Wojny Światowej. Tak Niemcy wykańczali Warszawę – tekst przedstawia krótką recenzję książki oraz kilka naprawdę ciekawych momentów z historii stolicy Polski.

Zdjęcie zniszczonej ulicy w Warszawie.
Źródło: SENSACJA! ODNALEZIONO TAJNY, NIEMIECKI RAPORT Z II WOJNY ŚWIATOWEJ. TAK NIEMCY WYKAŃCZALI WARSZAWĘ

11. Szczepcio i Tońcio. Zapomniani celebryci, za którymi szalały miliony Polaków – oto w jaki sposób w międzywojennej wojnie można było stać się prawdziwym celebrytą.

12. Pierwsza żona Bolesława Chrobrego. Dlaczego już rok po ślubie wypędzono ją z Polski? – w tym miejscu można dowiedzieć się nie tylko z jakiego powodu straciła miejsce obok wspaniałego króla, ale też co się z nią działo dalej.

13. Czy w średniowieczu jadano koty? – artykuł dla mnie jest ciekawy i przedstawia rzeczywistość na temat jedzenia kotów w epoce średniowiecza.

14. Ignacy Kraszewski – najwybitniejszy dziennikarz wszech czasów – człowiek o wielu talentach, lecz zawsze pozostający człekiem, który nigdy nie nagadał się ani nie naopowiadał.

15. Olga Kijowska. Czy święta równa apostołom miała na sumieniu tysiące ofiar? – dzięki temu artykułowi można zobaczyć, że dla zemsty oraz zdobycia władzy niektórzy potrafią się na porządnie rozkręcić.

Sceny zemsty na Drewlanach na kartach tak zwanego Latopisu Radziwiłłowskiego. Scena pierwsza: zakopanie Drewlan żywcem.
Źródło: Olga Kijowska. Czy święta równa apostołom miała na sumieniu tysiące ofiar?

16. Z impetem uderzył głową dziecka o ścianę. Taki los Niemcy zgotowali najmłodszym – oto w jaki sposób hitlerowscy żołnierze podchodzili do swoich obowiązków w czasie okupowania Warszawy.

17. Wygląd Anny Jagiellonki. Czy naprawdę była najbrzydszą polską królową? – oto powody związane z urodą Anny Jagiellonki.

18. Ostatnie przemówienie radiowe Hitlera. Co przekazał narodowi w obliczu przegranej wojny? – niezwykłe zadanie, przed którym stanął Hitler w czasie rozpoczęcia klęsk hitlerowskich Niemiec.

19. Różokrzyżowcy. Tajne bractwo, od którego mogli się uczyć masoni – czy istniało bardziej tajemnicze bractwo niż masoni?

20. Rewolucja rosyjska i kobiety. To one 23 lutego 1917 roku ogłosiły strajk, który doprowadził do upadku caratu – oto jak kobiety wpływają na historię świata.

Partie rewolucyjne nie planowały na 8 marca (23 lutego) szczególnych manifestacji, ale rzeczywistość – za sprawą grupy kobiet – przerosła ich oczekiwania
Fot. Stinton Jones
Źródło: Rewolucja rosyjska i kobiety. To one 23 lutego 1917 roku ogłosiły strajk, który doprowadził do upadku caratu

21. Sirimavo Bandaranaike. Pierwsza kobieta na świecie, która została szefem rządu – oto w jaki sposób można uzyskać wysokie stanowisko państwowe.

22. Bolesław I Srogi. Sadystyczny psychopata dzięki któremu powstało państwo polskie – oto władca, dzięki któremu Piastowie utrzymali władzę nad regionem.

23. Największe fanki Hitlera. Dziesiątki tysięcy kobiet wysyłały mu miłosne listy – artykuł przedstawia próbki możliwości fanek Adolfa Hitlera, z którymi mieli styczność pracownicy kancelarii III Rzeszy.

24. Mąż wolał, żeby siedziała cicho. Zapomniane dokonania Aleksandry Piłsudskiej – oto jedna z tych kobiet, które weszły w kanon polskich bohaterek narodowych.

25. Barbara Zdunk – ostatnia czarownica Europy – tekst przedstawiający ostatni proces związany z czarownicami.

Wideo i podsumowanie historyczne

1. Odkrycia, które obecnie nie da się wytłumaczyć.

2. Niektóre tajemnice są naprawdę ciekawe i szkoda, że Ci ludzie nie przekazali dalej skrywanych informacji.

3. O to w jaki sposób na przykład Niemcy w czasie II wojny światowej mogli podbić aż tyle Europy.

4. Lista miejsc na świecie, które są mocno skażone.

5. A kto myślał, żeby znaleźć rzecz w takich miejscach.

6. Film opowiadający o poszukiwaniu wielkiego skarbu galeonu Lady Atocha.

7. Film przedstawiający fakty i mity związane z Arką Przymierza.

8. Oto w jaki sposób odkryto wspaniałe miasta Majów.

9. Oto w jaki sposób w czasach międzywojennych można było zarobić na byciu kasiarzem.

10. Oto w jaki sposób Erwin Rommel walczył dla hitlerowców.

11. Kilka informacji na temat posągów z Wysp Wielkanocnych.

12. Oto lista 10 najbogatszych Polaków w całej historii Polski.

13. Wynalazki, które przeczą fizyce.

14. A wiesz co zawdzięczasz Sumerom?

15. Film na temat dziwnego znaleziska z Antykithiry.

16. Japonia ma swoją tajemnicę, która zawdzięcza dzięki jednej osobie.

17. Czy skarb Krugera był prawdziwy?

18. Czy labirynt Minotaura był tylko greckim mitem?

19. Miedziany Zwój z Morza Martwego jest jednym z tych dokumentów, które od momentu pierwszego tłumaczenia stało się czymś kontrowersyjnym.

Odkrycia archeologiczne i podobne

1. Na Wyspach Brytyjskich znaleziono najstarszy bezpośredni dowód na spożycie mleka przez ludzi – według mojej oceny jest to naprawdę ważne odkrycie.

2. Odnaleziono fragment unikatowej, przedromańskiej budowli w Gnieźnie – prawdopodobnie odkryto najstarszą murowaną budowlę, które może być powiązana z polskimi władcami.

3. Niezwykły skarb znaleziony we Francji. 14 tysięcy średniowiecznych monet – krótka informacja na temat niezwykłego skarbu.

4. KOSTRZYN NAD ODRĄ. Przekopali ziemię i znaleźli pozostałości osady sprzed 2,5 tys. lat – a to miła niespodzianka, dzięki której można zorientować się kto tu żył przed wiekami.

5. Niezwykłe odkrycie w Normandii. Skąd wracali neandertalczycy? – udało się potwierdzić rasę oraz liczbę osobników, którzy żyli w Normandii około 80 tysięcy lat temu.

Jeden z neandertalskich tropów odciśniętych na stanowisku Le Rozel w Normandii
Fot. Dominique Cliquet
Źródło: Niezwykłe odkrycie w Normandii. Skąd wracali neandertalczycy?

6. Niezwykłe odkrycie w Grecji. Czaszka Homo sapiens sprzed co najmniej 210 tys. lat! Najstarszy ślad naszego gatunku poza Afryką – niezwykłe odkrycie, potwierdzające wypady Homo Sapiens poza Afrykę tyle wieków temu.

Inne rzeczy związane z podsumowaniem historycznym

1. Wystawa o Słowianach Połabskich w Gnieźnie. Nie tylko dla historycznych zapaleńców – wszystko związane z wystawą w Gnieźnie na temat Słowian Połabskich

2. Moniuszko, Halka, zupa rakowa i zrazy – według mnie ciekawy artykuł związany ze świetnym kompozytorem.

3. Dlaczego Marię Magdalenę przedstawia się jako… owłosioną kobietę? – galeria zdjęć, która wyedukuje w temacie religii katolickiej.

4. Żona Siemomysła. Kim była tajemnicza kobieta, która dała początek dynastii Piastów? – znamy już imię matki Mieszka I.

5. 5 największych wynalazków średniowiecza. Bez tych odkryć nie byłoby współczesnego świata – oto lista mega odkryć w średniowieczu, dzięki którym historia inaczej się potoczyła.

Średniowieczne społeczeństwo w komplecie? Rycerz, mnich i chłop
Źródło: 5 największych wynalazków średniowiecza. Bez tych odkryć nie byłoby współczesnego świata

6. Post Zero dla Kk – oto post na Facebooku przedstawiający w jaki sposób Watykan i kler niemiecki reagowali na Polskę od 1919 roku.

7. Kupił radziecki czołg za 150 tys., został MILIONEREM! W środku znalazł – tekst przedstawia w jaki sposób czasami można zyskać majątek.