Historia
Podsumowanie historyczne część 8

Podsumowanie historyczne część 8

Po raz ósmy pojawi się podsumowanie historyczne na moim blogu, ale po raz pierwszy w 2016 roku. Mam z tego powodu cieszę się, że udało mi się pociągnąć cykl wpisów, a do tego jeszcze wprowadzić go w następny rok kalendarzowy.

Właściwa część, czyli podsumowanie historyczne w kontekście tekstów

1. W obecnej chwili jest mroźno i trudno jest wytrzymać na zewnątrz, chociaż powoli się kończą – według prognoz. W przeciwieństwie do walczących sil w czasie niemieckiej kampanii Barbarossa w czasie II wony światowej mamy obecnie o wiele lepszą sytuację, jakby co to mamy możliwość ogrzania się w czasie zimy niż walczący żołnierze. W artykule pod tytułem Porady na mroźne dni od najlepszych ekspertów: weteranów frontu wschodniego możemy się dowiedzieć jak walczący w czasie srogiej rosyjskiej zimy ogrzewali się.

Pod Stalingradem mróz największe żniwo zbierał wśród żołnierzy walczących w stepie
Pod Stalingradem mróz największe żniwo zbierał wśród żołnierzy walczących w stepie.
Źródło: http://tiny.pl/gtxlm

2. Sylwester minął, ale osoby pełnoletnie w pierwszy dzień roku po przebudzeniu miały kaca. W obecnych czasach są przeróżne sposoby z walką z efektami dnia wcześniejszego. Natomiast w tekście podtytułem Jaja sowy, smażone kanarki i inne sposoby sprzed lat. Jak dawniej radzono sobie z kacem przedstawioino jak w dawniejszych latach walczono z tym problemem.

Zdjęcie mozaiki ze starożytnej imprezy
Zdjęcie mozaiki ze starożytnej imprezy
Źródło: http://tiny.pl/gtxsh

3. W czasie II wojny światowej trudno było w Polsce świętować Boże Narodzenie. W tekście pod tytułem Nawet w Wigilię Niemcy nie mówią ludzkim głosem. Boże Narodzenie w okupowanej Polsce możemy właśnie przeczytać jak to było.

Obchodzenie świąt było jednym ze sposobów na zachowanie normalności. Podnosiło to na duchu i pozwalało choć na moment oderwać się od trudnej rzeczywistości
Obchodzenie świąt było jednym ze sposobów na zachowanie normalności. Podnosiło to na duchu i pozwalało choć na moment oderwać się od trudnej rzeczywistości
Źródło: http://tiny.pl/gtxsg

4. W tekście zatytułowaym Parszywe elfy Hitlera. Naziści sami dawali sobie prezenty możemy się dowiedzieć, że faszysci lubi fałszować niektóre dowody i dawać sobie pod choinkę jako pseudo starożytne.

Autentyczny gocki orzeł. Fibula z ok. 500 roku w zbiorach muzeum w Norymberdze
Autentyczny gocki orzeł. Fibula z ok. 500 roku w zbiorach muzeum w Norymberdze (fot. Pirkheimer, lic. CC ASA 3.0)
Źródło: http://tiny.pl/gtx69

5. W pewnym sensie już zapomnieliście o posiłkach z Bożego Narodzenia, ale przypomnę Wam je tak na chwilę z powodu opisu jadła jakie pojawiło się w XVII wieku na stołach chłopskich, szlacheckich i magnackich. W tekście pod tytułem Czy naprawdę tak bardzo popuszczali pasa? Boże Narodzenie za króla Sasa możecie się odiweidzieć co było podawane.

Niezależnie od tego, czy trwał post, czy nie, magnat musiał się najeść. XVIII-wieczna uczta na dworze Radziwiłłów
Niezależnie od tego, czy trwał post, czy nie, magnat musiał się najeść. XVIII-wieczna uczta na dworze Radziwiłłów (obraz Aleksandra Orłowskiego).
Źródło: http://tiny.pl/gtx65

6. Warto się dowiedzieć, że odaleziono pozostałości po rosyjskich bojarach w dawno już nieistniejącej miejscowości pod Moskwą. W artykule zatytułowanym Arsenał z czasów Iwana Groźnego jest podane trochę więcej informacji, warto przeczytać.

7. Nudzicie się w swoim mieście z dala od rodziny oraz znajomych to pomyślcie o żołnierzach z Cesarstwa Rzymskiego jak spędzali 25 lat na służbie wojskowej. W artykule pod tytułem Co robili rzymscy legioniści w czasie wolnym? można zorientować się co robili wojacy w czasie wolnym.

Legioniści nie stronili od gier towarzyskich (fot. Legio XXI Rapax).
Legioniści nie stronili od gier towarzyskich (fot. Legio XXI Rapax).
Źródło: http://tiny.pl/gtmmn

8. Niektóre fakty oraz rzeczy w historii powinny nie istnieć. Artykuł pod tytułem Przedmioty, które nie powinny istnieć przedstawia właśnie ten problem, ze nie powinniśmy ogólnie tego widzieć nawet w informacjach dla muzeów albo tez osób zawodowo zajmujących się historią.

9. Ciekawą sprawą są pomysły jednego z najbardziej genialnych ludzi z całej historii ludzkości, czyli da Vinciego. W tekście pod tytułem Latający Cyrk Leonarda da Vinci dowiadujemy się na temat pomysłów włoskiego geniusza.

Jeden ze szkiców Leonardo da Vinci
Jeden ze szkiców Leonardo da Vinci
Źródło: http://tnij.at/68861

10. W tym roku kalendarzowym przypada 1050 rocznica chrztu Polski. W przyapadku tekstu pod tytułem W tym roku mija 1050 lat od chrztu Mieszka I pojawiają się informacje na teat chrztu Mieszka I oraz całej Polski

Filmy, jakie proponuję obejrzeć

1. Niektórzy bohaterowie są zapomniani przez chwałę innych albo też specjalne tuszowanie niektórych wyczynów. Podobnie było z generałem Rozwadowskim, który był głównodowodzącym nie tylko w bardzo znanej bitwie warszawskiej z 1920 roku.

2. Zapewnie część z Was już oglądalo ten film, ale dla mnie warto sobie powtórzyć. A film jest o Nikoli Tesli, o gromowładnym człowieku.

3. Natomiast część z Was użytkuje gesty bardziej bez zastanowienia. Proponuję się dokształcić i obejrzeć film o gestach.

No to koniec

Kończąc tekst chciałbym Was poinformować, że z miłą chęcią bym przedstawił więcej artykułów, lecz tak naprawdę jest ich zbyt dużo a moje podsumowanie historyczne tylko jedno. Na pewno będę przygotowywał kolejne i w każdym będę próbował umieścić coś ciekawego w jakiekolwiek formie. Jeśli macie chęć urozmaicić o dodatkowe elementy podsumowanie to dawajcie znać, będę próbował je w ten sposób przygotowywać coś specjalnego.