Historia
Podsumowanie historyczne część siódma

Podsumowanie historyczne część siódma

W kolejnym tekście z serii podsumowań historycznych chciałbym przestawić Wam kolejną porcję tekstów jakie odnalazłem w internecie. Mnie akurat na tyle zaciekawiły, że z miłą chęcią się z Wami dzielę. Specjalnie w tym tekście mam dla Was coś nowego, lecz specjalnie umieszczę na końcu mojego podsumowania historycznego.

Właściwa część podsumowania historycznego

1. Pierwszym tekstem jaki chcę Wam zaproponować to Szarża polskich ułanów pod Somosierrą, który omawia w jaki sposób Polacy w 1808 roku przyczynili do wygranej Napoleona I.

Bitwa pod Somosierrą, 1860. Autor: January Suchodolski
Bitwa pod Somosierrą, 1860. Autor: January Suchodolski
Kawałek obrazu umieszczonego pod adresem: http://pocket.co/soH2CK

2. Innym wpisem jaki chciałbym Wam przedstawić jest to Czy poszedłbyś na piwo, gdyby groziło ci ukamienowanie? Prohibicja u Azteków, który omawia jakie problemy z alkoholem mieli Aztekowie i w jaki sposób oni z tym walczyli.

Współczesne przedstawienie Topiltzina Quetzalcoatla, któremu octli przysporzyło niemałych kłopotów
Współczesne przedstawienie Topiltzina Quetzalcoatla, któremu octli przysporzyło niemałych kłopotów (mural autorstwa Diego Rivery, fot. O.Mustafin)
Źródło: http://pocket.co/soH2Kq

3. Nie wiem jak Wy, ale o niekórych osobach z artykułu Stworzyli kamerę, łódź podwodną i zmieniali losy świata. 7 nieznanych, ale genialnych polskich wynalazców to nawet nie słyszałem. Miło było przeczytać.

Stworzyli kamerę, łódź podwodną i zmieniali losy świata. 7 nieznanych, ale genialnych polskich wynalazców
Stworzyli kamerę, łódź podwodną i zmieniali losy świata. 7 nieznanych, ale genialnych polskich wynalazców
Źródło: http://pocket.co/soH2nU

4. Nie wiem jak dla Was, ale dl mnie artykół Cmentarzysko w Kokotowie opublikowane, gdzie dowiadujemy się o pracach nad jednym łużyckich cmentarzysk.

Zdjęcie z cmentarzyska
Zdjęcie z cmentarzyska
Źródło: http://pocket.co/soH3Ui

5. Ciekawą historią stała się informacja o jednej z żon Bolesława Chrobrego z artykułu Zhańbiona, przepędzona, zapomniana. Kim była pierwsza żona Bolesława Chrobrego?, gdzie opisane są jej losy.

Niewykluczone, że odtrącona żona Chrobrego spędziła ostatnie lata swojego życia w klasztornych murach
Niewykluczone, że odtrącona żona Chrobrego spędziła ostatnie lata swojego życia w klasztornych murach
Źródło: http://pocket.co/soH3tB

6. Szkoda, że w internetowym wydaniu tekstu Granice Rzymu. Jak chroniło się Imperium Rzymskie nie można doczytać odpowiedzi zadanego w temacie. Za to można dowiedzieć się czegoś innego.

Zdjęcie rzymskiego muru
Zdjęcie rzymskiego muru
Źródło: http://pocket.co/soH34v

7. Ciekawą sprawą jest pobyt Polaków wśród scytyjskich kurhanów. Cała sprawa zostałą opisana w tekście pod tytułem Polacy wśród scytyjskich kurhanów.

8. Jeśli interesuje Was historia związana z Judaizmem oraz wykopaliska w Jerozolimie to zainteresuje Was tekst Królewska pieczęć króla Ezechiasza odkryta w Jerozolimie!, gdzie opisano znalezisko odkopane w 2009 roku a sprawdzone dopiero w tym roku.

Bulla Ezechiasza
Bulla Ezechiasza
Źródło: http://pocket.co/soHK3q

9. Jak jesteśmy przy wykopaliskach archeologicznych to warto też wspomnieć o tekście Odnaleziono wrak bombowca sprzed 71 lat. W jego wnętrzu znajdowały się szczątki pilota, który opisuje znalezisko z czasów II wojny światowej.

Jedna z części odnalezionego samolotu
Jedna z części odnalezionego samolotu
Źródło: http://pocket.co/soHKWf

10. Jak nie pamiętacie w jakich okresach były epoki w Japonii to zapraszam do tekstu Chronologia dziejów Japonii, gdzie możecie się dowiedzieć w tym temacie.

11. Ciekawa sprawa okazałą się dla mnie w artyule zatytułowanym Morderczy instynkt księżnej. Czy za zamachem na Bolesława Chrobrego stała jego macocha? dowiadujemy się czy na pewno macocha stałą za atakiem na króla Polski.

Katarzyna Czylok jako Oda na fotografii Sylwestra Zalewskiego
Katarzyna Czylok jako Oda na fotografii Sylwestra Zalewskiego
Źródło: http://pocket.co/soHuhB

12. W czasach średniowiecznych trudno było o lekarza, który mógłby pomóc rodzącej kobiecie. Z tego powodu też były problemy, przynajmniej dla kobiet. W artykóle W bólu będziesz rodzić. Ciąża i poród w Polsce pierwszych Piastów dowiadujemy się w jaki sposób dochodziło do narodzin dziecka.

Poród w szerokim towarzystwie? W średniowieczu to był standard
Poród w szerokim towarzystwie? W średniowieczu to był standard
Źródło: http://pocket.co/soHuwZ

13. A wiecie, że Dobrawa nie chciała oddać się Mieszkowi w dniu ślubu? Jak nie wiedzieliście albo nie znacie dokładnych powodów to przeczytajcie tekst Noc poślubna Dobrawy. Dlaczego księżna nie wpuściła męża do swojej sypialni?, gdzie dowiecie się więcej.

Trzydziestoletnia wdówka Dobrawa niekoniecznie cieszyła się ze swojego małżeństwa z Mieszkiem... Na ilustracji scena z niemieckiego „Kodeksu Manesse”.
Trzydziestoletnia wdówka Dobrawa niekoniecznie cieszyła się ze swojego małżeństwa z Mieszkiem… Na ilustracji scena z niemieckiego Kodeksu Manesse.
Źródło: http://pocket.co/soHufz

14. Ciekawą sprawą jest przedstawiony jadłospis w artykule Co Dobrawa jadła na swoim weselu?.

Bez wielkiego polowania wesele nie mogłoby się odbyć
Bez wielkiego polowania wesele nie mogłoby się odbyć
Źródło: http://pocket.co/sovG16

15. Ciekawą sprawą jest wyjaśnienie w artykule Jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o Świętosławie. Prawdopodobnie… w ogóle nie istniała sytuacji ze Świętosławą, która według źródeł stała się matką królów.

Według najpopularniejszej nad Wisłą wersji historii Świętosławy, miała ona być córką Mieszka i Dobrawy
Według najpopularniejszej nad Wisłą wersji historii Świętosławy, miała ona być córką Mieszka i Dobrawy
Źródło: http://pocket.co/sovGZI

16. Czasami można się pochwalić ciekawymi znaleziskami z czasów Jagiellonów. W przypadku tekstu Srebrny skarb z czasów Jagiellonów pokazuje w jaki sposób można odnaleźć coś ciekawego.

Fotografia części odnalezionych monet.
Fotografia części odnalezionych monet.
Fot. GDDKiA
Źródło: http://pocket.co/sovakF

17. Nie wiecie gdzie leży święty Mikołaj? To zapraszam do przeczytania tekstu zatytułowanego Święty Mikołaj nie żyje. Widzieliśmy dowody na własne oczy , gdzie dowiadujemy się ulokowania grobowca jednego z najpopularniejszych świętych.

Tak świętego Mikołaja wyobrażają sobie kościoły wschodu
Tak świętego Mikołaja wyobrażają sobie kościoły wschodu
Źródło: http://pocket.co/sovays

18. Nie wiecie jaki król nadał przywileje szlacheckie to zapraszam do przeczytania tekstu Przywileje szlacheckie w Polsce – tabela, raczej do sprawdzenia tabeli.

19. Szkoda, że w artykule Ten car mógłby nie dopuścić do rozbiorów. Dlaczego Paweł I miał słabość do Polaków? nie wyaśniono wiele wątków oraz spraw związanych z walkami polsko – rosyjskimi w XVIII oraz XIX wieku.

Car Paweł I
Car Paweł I
Obraz Władimira Borowikowskiego
Źródło: http://pocket.co/sovefz

20. Ciekawą sprawą też jest znaczenie imienia Dobrawy. W artykule Dobrawa, Dubrawka, Dąbrówka… Jak naprawdę miała na imię pierwsza polska władczyni? możemy się dowiedzieć jakie jest prawdziwe imię pierwszej władczyni według spisanych informacji.

Księżna Dobrawa w wyobrażeniu Michała Stachowicza – litografa tworzącego w epoce romantyzmu. Ilustracja pochodzi z książki "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę".
Księżna Dobrawa w wyobrażeniu Michała Stachowicza – litografa tworzącego w epoce romantyzmu. Ilustracja pochodzi z książki Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę.
Źródło: http://pocket.co/sovesp

Podsumowanie historyczne w formie wideo

To co pisałem na samym początku to tutaj chciałbym Wam przedstawić wybrane wideo powiązane z historią.

1.  Na pierwszy ogień idzie jeden z odcinków PrzygodowaTV zatytułowany W poszukiwaniu świętych miejsc Słowian.

2. Następnym filmem historycznym jakim chciałbym przedstawić jest autorstwa Historia Bez Cenzury i nazwany Dziewczę z charakterem – Maria Skłodowska – Curie.

3. Niektórzy z Was mogą się zainteresować tematem Wykonujemy TATUAŻ starodawną techniką!, które zostało opracowane przez CO ZA HISTORIA.