Podsumowanie historyczne po raz 14 na blogu

Na moim blogu po raz 14 występuje podsumowanie historyczne. Nie będę na wstępie przekazywał co spotka, ale mogę jedynie zapewnić, że na pewno wiele ciekawostek historycznych pojawi się i może kogoś pociągnie do dalszej lektury.

Artykuły historyczne razem z podsumowaniem

1. Swastyka, znienawidzony symbol. Czy słusznie? – czy na pewno swastyka musi nam kojarzyć się źle?

2. Skąd się wzięła bagietka? Na pewno nie z Francji – ciekawa historia na temat stworzenia bagietki.

Chrupki przysmak nie wydawał się odpowiednim prowiantem na długie wojenne wyprawy
Chrupki przysmak nie wydawał się odpowiednim prowiantem na długie wojenne wyprawy
Autor: Nicola
licencja: CC BY 2.0
Źródło: Skąd się wzięła bagietka? Na pewno nie z Francji

3. 16 września 1939 roku, zakończyła się bitwa pod Jaworowem – opis bitwy pod Jaworowem.

4. „W latach 70. i 80. najlepsze drużyny piłkarskie wygrywały na boisku i w barze”. Oraz o tym, czy Zbigniew Boniek sprzedał mecz. „Gdybyśmy go nie przytrzymali, to Surlit by Zbyszka zatłukł” : Niezłomni – ciekawy artykuł o jednej z łódzkich drużyn piłkarskich.

5. To, co o nich pisali rzymscy historycy było przerażające. Oskarżano ich o kanibalizm i składanie ofiar z ludzi – ciekawa teoria na temat celtyckich druidów.

6. O tym historycy mówią niechętnie. Wstydliwa karta Piastów: niewolnictwo – krótka informacja na temat piastowskiego niewolnictwa.

7. Czy wiesz gdzie odbyła się największa bitwa powietrzno-morska w dziejach świata? – ciekawe ile osób zna odpowiedź na to pytanie prawie natychmiast.

Załoga lotniskowca USS „Kitkun Bay” przygotowuje do startu myśliwce FM-2 Wildcat podczas bitwy koło wyspy Samar. Na lewo widoczny jest samolot torpedowy TBF Avenger, zaś za lotniskowcem w oddali widoczne są spadające do wody japońskie pociski koło lotniskowca USS „White Plains”, 25 października 1944 roku
Załoga lotniskowca USS „Kitkun Bay” przygotowuje do startu myśliwce FM-2 Wildcat podczas bitwy koło wyspy Samar. Na lewo widoczny jest samolot torpedowy TBF Avenger, zaś za lotniskowcem w oddali widoczne są spadające do wody japońskie pociski koło lotniskowca USS „White Plains”, 25 października 1944 roku
Źródło: Czy wiesz gdzie odbyła się największa bitwa powietrzno-morska w dziejach świata?

8. Obalamy 10 najpopularniejszych mitów dotyczących husarii. Nie czytaj jeśli jesteś „prawdziwym patriotą”! – świetny artykuł na temat husarii.

Pod Kłuszynem niektóre husarskie tory szarżowały aż dziesięć razy! Na ilustracji obraz pędzla Szymona Boguszowicza przedstawiający rzeczoną batalię
Pod Kłuszynem niektóre husarskie tory szarżowały aż dziesięć razy! Na ilustracji obraz pędzla Szymona Boguszowicza przedstawiający rzeczoną batalię.
Źródło: Obalamy 10 najpopularniejszych mitów dotyczących husarii. Nie czytaj jeśli jesteś „prawdziwym patriotą”!

9. Nie chciał narażać polskich żołnierzy na nieuchronną śmierć. Anglicy podjęli inną decyzję i doszło do masakry. Ale to z niego zrobiono kozła ofiarnego. Wybitny generał po wojnie został robotnikiem – następna polska postać, która przez swoje zachowanie jest bohaterem.

10. Zdobycz Robotnicza. Ciekawa historia urokliwego zakątka Bielan – historia powstania jednego z warszawskich osiedli.

Jedno ze zdjęć w artykule Zdobycz Robotnicza. Ciekawa historia urokliwego zakątka Bielan
Jedno ze zdjęć w artykule Zdobycz Robotnicza. Ciekawa historia urokliwego zakątka Bielan

11. Jak wyglądał zwyczajny dzień w japońskim obozie zagłady? – zastanawialiście się czy hitlerowskie obozy zagłady były najgorsze, według informacji z tego artykułu to wspomniane przeze mnie miejsca to pikuś.

Japoński oprawca był groźny nie tylko dla kobiet... Fragment amerykańskiego plakatu wojennego "This is the enemy".
Japoński oprawca był groźny nie tylko dla kobiet… Fragment amerykańskiego plakatu wojennego This is the enemy.
Źródło: Jak wyglądał zwyczajny dzień w japońskim obozie zagłady?

12. asd

Odkrycia w podsumowaniu

1. Czekał na odkrycie 3300 lat. W Turcji odnaleziono tajemniczy tunel – wspaniała informacja na temat starożytnego tunelu w Turcji.

2. Grób skrzynkowy sprzed ok. 2800 lat – informacje na temat pierwszego pochówku tego typu.

3. Skarb, Słowianie i ekskluzywne baraki Rzymian – nowe odkrycia archeologów w Novae – niby zwykłe odkrycie archeologiczne, lecz dla Słowian ma większe znaczenie.

4. Dziki wykopały w Małopolsce osadę z czasów Mieszka I – bardzo miłe zaskoczenie. Jestem ciekaw co zostanie jeszcze odkryte.

5. Odkryto tajemnicze amulety w Serbii – chcieli wybudować nową elektrownie a napotkali na szczątki ludzi wraz z tajemniczymi zwojami.

6. Polscy archeolodzy zrekonstruowali grobowiec prehistorycznego koczownika – ciekawa sprawa związana z pochówkiem sprzed 5 tysięcy lat.

Filmy i podsumowanie

1. Nagranie z drona lecącego nad Auschwitz! To co uchwyciła kamera przyprawia o dreszcze! – ciekawe ujęcia przedstawiające obóz śmierci w Oświęcimiu II wojny światowej.

2. Świetny film na temat miecza samurajskiego.

3. 5 minutowa animacja ukazująca Rzym w 320 roku n.e. – dla mnie świetny filmik z animacjami przedstawiającymi tak wspaniałe miasto.

4. Dla niektórych ciekawy temat zrobiony przez autorów kanału Historia Bez Cenzury, a dla innych raczej nie. Na pewno tematyka kontrowersyjna

5. Nie ma to jak mitologia Słowian Zachodnich.

A teraz inne rzeczy jakie znalazły się w podsumowaniu

1. Polscy archeolodzy na tropie słowiańskiej warowni w Maroku – polscy archeolodzy wyruszają w październiku tego roku (2016) na poszukiwnia osady nazwanej Qarijat as-Saqaliba, co tłumaczy się jako osada Słowian. Dodatkowo dowiadujemy się w jaki przypuszczalny sposób mogło do tej sytuacji dojść.

2. Tajemnicze hrubieszowskie lochy – ciekawy tekst, który przedstawia jak podziemie może przekształcić się z legend w odkrycie archeologiczne oraz historyczne.

3. Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka – szkoda, że ten budynek jest opuszczony. Jakby był używany to dla mnie miałby większą wartość historyczną.

Jedno ze zdjęć zrobionych do artykułu Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka
Jedno ze zdjęć zrobionych do artykułu Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka

4. Niemcy nadali mu przydomek „rycerski dowódca”. O żołnierzu batalionu AK „Parasol”, który przeżył własną śmierć. „Miałem wizję, że wyszedłem z ciała…” – wspapaniały wywiad z Januszem Brochwicz-Lewińskim.

5. 8 legendarnych mieczy. Każdy z nich ma swoją mityczną historię. Która z nich jest prawdziwa? – artykuł wraz ze zdjęciami części mieczy, o których głoszą przeróżne legendy. Opowieści o niektórych naukowcy oraz historycy mogli w jakimkolwiek sposób potwierdzić. Jak na razie nie zdradzę o które chodzi.