Historia
Miliony Krugera – mity i fakty

Miliony Krugera – mity i fakty

Każdy skarb jest całkowicie wymyślony a inny jest w 1000% autentyczny. Natomiast w niektórych przypadkach trudno jest potwierdzić prawdziwość, bo mało kto może potwierdzić ukrycie, produkcję albo transport. Jednym z tych ostatnich jest skarb nazywany milionami Krugera.

Słowo wstępu

W celu wyjaśnienia o czym i o kim będę teraz pisał to chciałbym wyjaśnić na samym początku kilka rzeczy. Pierwszą kwestią to będzie opisanie kim był Kruger a druga jego miliony. Z tego też powodu poniżej przedstawiam informacje w pierwszej kolejności o wspomnianej przed chwilą osobie.

Stephanus Johannes Paulus Krüger urodził się 10 października 1825 roku w Bulhoek, a zmarł 14 lipca 1904 w Clarens. Zasłynął jako południowoafrykański polityk bursko-niemieckiego pochodzenia i był liderem oporu Burów przeciw Brytyjczykom i prezydentem Republiki Południowoafrykańskiej.

Prezydent Paul Kruger w 1898 rou
Źródło: Paul Kruger

Urodził się i wychował w rodzinie wywodzących się z Holandii i Niemiec Burów na farmie dziadków na wschodzie brytyjskiej Kolonii Przylądkowej w Afryce południowej. Gdy miał 9 lat, w 1834 roku jego ojciec wraz z całą rodziną ruszyli w rejon dzisiejszych prowincji Natal, Oranje i Transwal w RPA. Krüger jako jeden z uczestników tak zwanej Wielkiej Wędrówki sprzeciwiał się postępującej anglicyzacji burskiej kolonii oraz planom zniesienia w niej niewolnictwa.

W 1841 roku Paul Kruger osiadł na własnej farmie we Wschodnim Transwalu i wykazywał zdolności przywódcze, dzięki temu niejednokrotnie występował jako siła łagodząca konflikty między lokalnymi przywódcami politycznymi. Z czasem został członkiem Parlamentu i Generalnym Komendantem Republiki Południowoafrykańskiej, a w 1874 roku – wiceprezydentem Transwalu. Po aneksji republiki przez Brytyjczyków Kruger został jednym z przywódców burskiego ruchu oporu, dwukrotnie odwiedzając w tym czasie Wielką Brytanię i inne kraje Europy.

Jako negocjator z Brytyjczykami, odegrał istotną rolę podczas I wojny burskiej, przyczyniając się do zwycięstwa Burów i odzyskania niepodległości Transwalu. W 1880 roku został wybrany prezydentem Transwalu, zabiegając nadal w kraju i zagranicą o interesy białych mieszkańców młodej republiki. Jednak odkrycie złota w Transwalu w roku 1886 spowodowało znaczny napływ nowych imigrantów, głównie z Anglii, daleko idące zmiany społeczno-polityczne i ponowne nasilenie konfliktów z brytyjskimi sąsiadami z południa. Gdy w 1896 roku siły Transwalu pokonały oddziały brytyjskie wspierające siły Kompanii Południowoafrykańskiej cesarz Wilhelm II Hohenzollern wysłał Krugerowi depeszę gratulując przywódcy Burów zwycięstwa w bitwie z Anglikami, co wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny.

W 1899 roku wybuchła II wojna burska, a Kruger – wybrany rok wcześniej prezydentem Transwalu po raz czwarty i ostatni – zmuszony został przez wojska brytyjskie do opuszczenia Pretorii, a następnie do udania się statkiem na emigrację do Europy. Transwal utracił niepodległość.

Zmarł samotnie w Szwajcarii latem 1904 roku, a kilka miesięcy później jego ciało przewieziono do Pretorii i tam pochowano. W jego dawnej rezydencji w Pretorii znajduje się obecnie muzeum. W pobliżu stoi pomnik Paula Krugera, a jego nazwiskiem nazwano jeden z parków narodowych w RPA oraz monetę.

Chciałbym teraz pokrótce wyjaśnić z jakiego powodu powstał mit milionów Krugera. Z tego też powodu poniżej możecie odnaleźć kilka istotnych informacji w tym temacie.

To co wiemy w tym momencie o milionach Krugera

Mit z milionami Krugera jest tak naprawdę powiązany z pieniędzmi jakie chciał wywieźć Stephanus Krüger w momencie kończącej się II wojny burskiej. Wiedząc, że tak naprawdę wojna jest przegrana a rezerwa pieniędzy, jaka była przeznaczona do dalszego rozprowadzenia, może być zabrana ówczesny prezydent kraju podjął decyzję o próbie wywiezienia waluty poza kraj. Podjęto tą decyzję też z tego powodu, że zawartość złota w monetach była dosyć wysoka.

Wzrost popularności na świecie pojawił się w latach 70. XX wieku. Jest to powiązane ze zmniejszeniem przez Wielką Brytanię oraz USA zniesieniem ograniczeń kupna złota. Te decyzje tak naprawdę nakręciły popularność na te monety oraz chęci wzbogacenia się.

Najczęściej próbowano zakupić bilon związanego z projektem z 1967 roku, gdzie RPA chciało wypromować kopalnie złota. Chociaż w tym projekcie wykorzystano też awers monetki wyprodukowanej już w 1892 roku, przedstawiano wtedy profil Stephanus Krüger i zaprojektował Otto Schultz z Mennicy Cesarskiej w Berlinie. Wcześniejszy pomysł produkcji akurat został wprowadzony w życie na kilka lat przed II wojną burską, która trwała w latach 1899-1902.

Krugerrand z 2017 roku
Źródło: Krugerrand 1 uncja złota

Krugerrandy, bo tak nazwano monety związane z mitem, najpierw zdobyły popularność w RPA oraz ludzie ich poszukiwali w tylko w samym kraju dla zdobycia sławnych monet. Tak jak przed chwilą opisywałem, z powodu ograniczeń w części krajów o znaczeniu międzynarodowym była trudność z prowadzeniem większej ilości monetek. Co za tym idzie wcześniej trudniej było sprzedawać zdobycze poza kraj, bo mało kto mógł zdobyć przez handlarzy. Ilość była naprawdę znikoma, patrząc na ilości jakie były w rezerwie w czasach II wojny burskiej oraz jakie zostały zakopane i opisane w micie.

Według informacji związanych w źródłach to we wrześniu 1985 roku, w ramach sankcji związanych z apartheidem, amerykański rząd ogłosił embargo na import Krugerrandów. Rok później podobne ograniczenia wprowadziły również kraje europejskie.

Stany Zjednoczone zawsze były dla RPA największym rynkiem zbytu złotych monet. W latach 1975-1985 Amerykanie zaimportowali blisko 22 miliony Krugerrandów. Sprzedaż nowo-produkowanych monet spadła następnie w wyniku sankcji, a po 1990 roku także w związku z niskimi notowaniami kruszcu i ogromną ilością monet znajdujących się już w rękach inwestorów. Wraz z nadejściem XXI wielu popyt na Krugerrandy znów wystrzelił w górę.

Końcowa ocena o milionch Krugera

Krugerrandy po zakończeniu II wojny burskiej nie miały przez pewien czas większego znaczenia. Dopiero jak mit docierał do większej ilości ludzi zaczęto interesować się tymi monetami. Co za tym idzie wartość zaczęła się powoli podnosić.

Podobnie było po wznowieniu w 1967 roku, kiedy to rozpoczęto produkować de facto prawdziwe Krugerrandy – przynajmniej oficjalnie nazwane. Dzięki tylko kilku okolicznościom RPA mogło pochwalić się zwiększoną popularnością monet.

Patrząc na potwierdzenie wiadomości czy były miliony Krugera to trudno jest mi potwierdzić ile było tak naprawdę wyprodukowanych moniaków przed II wojną burską. A co za tym idzie ile zostało ukrytych przed Anglikami. Na chwilę obecną nie ma żadnych potwierdzonych dokumentów, które mogłyby wskazywać komu i ile zostało przekazane.

Moim zdaniem mit został dodatkowo rozdmuchany przez RPA w celu wypromowania monet z 1967 roku. Co za tym idzie dodać wartości świeżo wyprodukowanego bilonu przez państwo. Mogę oczywiście się mylić, ale to co sam uzyskałem informacje to mit pozostanie mitem a pieniądze jakie zostały do tej pory odnalezione mogą być związane z innymi osobami oraz skarbami zachowanymi w innym celu.

Bibliografia

  1. Paul Kruger;
  2. film Miliony Krugera;
  3. Najsłynniejsze Monety Świata: Krugerrand;